• Česko

Stokerovci

Mysteriózní / Thriller / Drama / Psychologický

USA / Velká Británie / Jižní Korea, 2013, 99 min

• verbal

Ach jo! Už jen čekám, až tu jednou artoví hnědopichové procpou do červených čísel dvouhodinový hraný dokument o tvrdnutí chleba! Jasně, je to přeci ten profláknutý, masturbující, pomatený ťaman, a tak se budeme tahat za šulínky a předhánět se v tom, kdo viděl více barviček, režisérských finesek, a kdo četl tlustší žbryndy tlučhubovských filmových teoretiků, i když je to iritující, bestiální nuda k posrání! Takže, pokud jste se ještě taky nestali obětí té mimozemské invaze vyššího vědomí, které se, než se začalo esotericky rozpínat na Zemi, bavilo tím, že čumělo někde na Aldebaranu do červí díry, vřele doporučuji, nalakovat si raději každý nehet na rukách jinou, nejlépe teplou, reflexní barvou a poté sto minut upřeně sledovat jak rostou. Užijete si alespoň trochu zábavy, ne jako s tou, jak naprosto geniálně determinovala uživatelka Kiddo, "zpruzenou emo pičou", co by přivodila strnutí šíje snad i baktérii tetanu. Býval jsem k tomu vcelku indiferentní, ale po tomhle mě dnes opravdu poprvé zamrzelo, že se ti Korejci ještě vzájemně jaderně nevybombardovali! Nikdy bych si nepomyslel, že tohle někdy řeknu, ale zlatá Natálka a její plijé!(8.6.2013)

Mám rád filmy, které mě překvapují a znepokojují. Je to dáno tím, že mám rád nevědomost a pocit, že se může stát cokoliv, což je v dnešní době u filmů, kdy se spoilery šíří rychleji, než mor docela těžké. A přesně tohle nabízí film Stoker. Divák dost často neví na čem je, jelikož se mu vždy nabízí několik možností, jak logicky a racionálně vysvětlit co se právě děje, ale tento způsob uvažování je špatný. Režisér Chan-wook Park si s námi hraje takovým způsobem, aby nás to hraním s ním nepřestalo bavit. Režisér ví, jaké jsou principy filmové formy a dává nám to najevo po celou dobu filmu. Motivace postav je ze začátku zastřena nevědomostí a pochybnostmi, kterým dodává váhu to, že u některých scén divák neví zda jde o sen nebo realitu. Některé scény jsou si natolik podobné, že nám připadají, že opakuji a naopak. Funguje i to, že scény mají v sobě odlišnosti a různé variace jak se vyvíjely. Různě si také hraje s filmovými postupy a to ať jde o hudbu, střih a záběry.Ve filmu dominují zvuky, které jsou mnohonásobně zesíleny. Střih je uzpůsobený vyprávění a dočkáme se několika prolínaček(boty v krabicích, česání vlasů), které jsou opravdu působivé. Záběry jsou často nesrozumitelné a klamavé. Občas se zaměřují na věci, které se nezdají být důležité, nebo jen zdůrazňují lepší smysly postav. Mia Wasikowska hraje přesvědčivě, ale z nějakého důvodu mě vůbec netrápilo co se s ní stane.Nicole Kidman jsem její odtažitost věřil, přesto mě to moc nedávalo smysl, proč dělá to co dělala.Matthew Goode svoji postav zvládl na výbornou.U jeho strýčka Charlieho si nikdo nemůže být jistý co se stane v následujících minutách.Spoustu scén je natolik působivých, že Vás to překvapí(sprcha, hra na klavír, jedení zmrzliny a samotný závěr).Zajímavý příběh, ale postavy jsou vykresly natolik odlišně, že k nim nemůžem zhlížet a nijak výrazně s nimi soucítit.(10.6.2013)

Na odpad to není, na 4, 5* taky ne. Že to režíroval můj oblíbenec Park mě příliš nezajímá, stejně jako jméno scénáristy. O Matthew Goodeovi jsem v životě neslyšel a stačilo pár minut na scéně a bylo mi jasné, že o něm ještě v budoucnu uslyšíme. Dějově prázdné, vizuálně líbivé, násilí standardní ;-) Ale rozhodně nic, co by stálo za to vidět to někdy v budoucnu podruhé.(11.6.2013)

Pro každýho, kdo má rád temně zvrhlý psycho ... krásný klavírní party, mysteriózní zvuky a záběry ...(13.6.2013)

Uhrančivost neztrácí Park ani přesunem přes velkou louži a vytírá všem s bohorovným nadhledem zrak. Stoker se absolutně vyžívá ve znepokojivé hře s divákem, kterému Park nemá ve zvyku servírovat pokrm tradiční chuti, ale pod nevyčerpatelným nátlakem svého režisérského know how (scéna ve sprše nepotřebuje komentář) má jeho první americká produkce stále stejně nezaměnitelnou, pro mnohé nestravitelnou příchuť. Excelující Mia a Matthew povznáší Parkovu formální dokonalost do temného žánrového nebe a já skáču radostí do stropu, že i s anglofonním materiálem Park dokázal natočit snímek, ze kterého nejde spustit oči. A pro jistotu si ho hned pustíte podruhé ;-) 100%(13.6.2013)

• Martinius

film som si pustil, aby som si oddychol od prace. sotva ubehlo 90 minut, pustil som sa do prace, aby som si oddychol od filmu. kedze mi nedalo a chcel som aspon zistit, co som pozeral, vyhladal som si pointu na wikipedii. avsak ani wikpedia nevedela, co pozerala. a tak som sa musel uspokojit s dievcatom, co sa uspokojuje v sprche pri spomienke na to, ako jej stryko zlomil vazy mladikovi, co sa po nej capal. sounds legit... PS: radek99 - ten toporny gyc by som dal ako vystizny podnazov :)(4.8.2013)

Skvělý film. Hodně se mi líbil scénář a celkové pojetí. Herecké výkony byly bravurní, hlavně Mia.(10.8.2013)

režisérovi fanoušci budou zřejmě opět nadšení z perfektního vizuálu (především střih Nicolase De Totha), osobně při znalosti naléhavosti či rafinovanosti autorských scénářů "trilogii o pomstě" mi celé to ladění a lá "The Box" Richarda Kellyho (tedy botoxová a jiná nelidskost figur i aranžmá okolního světa) vůbec nesedlo. A scénář ( na úrovni průměrné epizody simpsonovského "čarodějnického speciálu") jakbysmet. Zkrátka pěkně natočená banalita.(28.8.2013)

Síla estetiky je v tomhle případě velká, navíc to znělé piano... tváří se to velmi oduševněle, ale sovy nejsou tím, čím se zdají být.(9.1.2014)

Keď sa spojí Rakosník, Brooklynčan Scofield, mlada Polka a tá Druhá :) vznikne z toho taký mystery mačkopes o ktorom si neviete čo mate myslieť... Parkova réžia je niečo čo fim posúva do inej ligy a jeho nápady plus perfektná kamera je to prečo sa to oplatí vidieť. Chovanie niektorých postav je pre mňa španielska dedina a najmä dcérka India prechádza dosť zásadný prerodom, ktorý až tak moc nežerem... Ukradnem si myšlienku od Radka99 a potvrdzujem že forma opäť vítazí nad obsahom:)(2.4.2014)

Zajímavý snímek, který se hodně zaměřuje na detaily. Příběh se točí kolem ústřední trojice, která je... co si budeme nalhávat... trošku divná. Napovrch postupně vyplouvají občas celkem zarážející skutečnosti a my se pomalu dostáváme stále hlouběji do myslí hlavních hrdinů. Vážně zajímavá podívaná, jen tomu něco málo chybělo...(3.6.2014)

Tak takový filmečky můžu. Totální psycho vraždící maglajz hlavních hrdinů je perfektně zpracovaný a naprosto v pořádku. Člověk se hned vžije do všech rolí a každou minutou tuší, že bude nějaký zvrat. A taky že jo a furt něco :-) Na druhou stranu se bojím, že až si za dva roky přečtu název filmu, tak nebudu vědět o čem to bylo a o tom prostě je ta pátá hvězda. 78%(25.4.2017)

krásne natočená rozprávka o genetike zla... absolútne neriešim, či to je Park za americké prachy, alebo či sú obrázky vo filme až okato nafarbené do šedožlta - podstatný argument je pre mňa silný pocit "prikovanosti" ku obrazovke počas pozerania filmu.(9.6.2013)

Zdĺhavo rozvíjajúci sa príbeh, ktorý sa vyvŕbi až v záverečnej tretine. Na rozdiel od Old Boya vo mne nezanechal hlbšiu stopu aj keď remeselne tomu nie je čo vytknúť. Mal som pocit ako by to natočil gay..(10.6.2013)

Dokonale podivné a mysteriózní filmové umění, které si neskutečně pohraje s Vašimi myšlenkami a emocemi. Perfektní Mia Wasikowska v hlavní roli a dobře zasazená Nicole Kidman, která mi ve vedlejší roli sedí. Kamera byla opravdu krásná, udělala z filmu víc než jen film. Jednotlivé střihy snímků byly místy až epické a vyvolávaly ve mne pocity radosti z dobře odvedené práce. Příběh byl mírně podivuhodný a dramatický, jak se na mysteriózní drama sluší. I když se může zdát, že děj byl více méně o ničem, tak i v tom je krása, protože i v nesmyslu můžeme nalézt smysl. Z mého pohledu však byl scénář a dějová linka filmu na perfektní úrovni, kreativní a v souznění s podmíjivou hudbou a krásnými krajinami... 85%(5.7.2013)

Jedno vím jistě - Mia Wasikowska je sakra dobrá herečka s velmi zvláštním charismatem či jak to nazvat. Něco z ní "vyzařuje". Ovšem z filmu tak dobrý dojem nemám. Nedostal mě. Takže ty tři * hlavně díky Miae.(8.7.2013)

Po celou dobu jsem se zatajeným dechem čekal kam se tahle "ujetá" a drzá hříčka bude ubírat a užíval si každou minutu (snad jen úvod lehce vázl) této nekonvenční vizuální pastvy, ale věřím, že ne každému se musí snímek líbit - chce to mít v sobě trošku toho zvráceného já. 75%(10.7.2013)

Další snímek v Biooku Naslepo. Bohužel mé rozpoložení nebylo zcela vhodné pro sledování filmu, ale věřím, že jindy bych ho uměl ocenit víc. Ipřesto je zde mnoho (WTF?!) okamžiků.(19.7.2013)

Bol som krásne vtiahnutý do atmosférou nabitého filmu ktorého začiatok tajomne a nepredvídateľne sľuboval niečo nové..niečo nezabudnuteľné....a tak som čakal...čakal....a nedočkal som sa ani po záverečných titulkách...veľká škoda...ono to nedefinovateľné v tom filme ostalo niekde úplne skryté.(7.8.2013)

Po delší době jsem se podíval na film, aniž bych si o něm cokoli zjistil a budu to asi dělat častěji. První půl hodinku jsem protrpěl, ovšem pak mi bylo vše vynahrazeno. Atmosféra a cit pro detail z tohoto filmu prská do všech stran a poctivě vygradovaný příběh vše rámuje do jednoho z těch filmů, které si budu pamatovat ještě dlouho. Nebýt nevyváženého obsazení a jeden na hlavu postavený dějový zvrat, mohl film atakovat i vyšší příčku.(11.8.2013)

hodne slusnej filmek o tom jak se v jedne zazobane rodince probouzi dalsi skryta bestie... tentokrat Dexter v sukni... atmosfera v mystickem duchu, zahrano paradne a to prekvapive v cele s Miou Wasikowskou, postupne rozvijeni a skladani pribehu ze stripku... to vse je super, ale ma to jeden velky problem, neda se to vse pobrat v jednom shlednuti... pritom by obcas stacil malinkaty komentar... ale co, aspon je to vyzva :) 80%(18.8.2013)