• Česko

Stokerovci

Mysteriózní / Thriller / Drama / Psychologický

USA / Velká Británie / Jižní Korea, 2013, 99 min

• verbal

Ach jo! Už jen čekám, až tu jednou artoví hnědopichové procpou do červených čísel dvouhodinový hraný dokument o tvrdnutí chleba! Jasně, je to přeci ten profláknutý, masturbující, pomatený ťaman, a tak se budeme tahat za šulínky a předhánět se v tom, kdo viděl více barviček, režisérských finesek, a kdo četl tlustší žbryndy tlučhubovských filmových teoretiků, i když je to iritující, bestiální nuda k posrání! Takže, pokud jste se ještě taky nestali obětí té mimozemské invaze vyššího vědomí, které se, než se začalo esotericky rozpínat na Zemi, bavilo tím, že čumělo někde na Aldebaranu do červí díry, vřele doporučuji, nalakovat si raději každý nehet na rukách jinou, nejlépe teplou, reflexní barvou a poté sto minut upřeně sledovat jak rostou. Užijete si alespoň trochu zábavy, ne jako s tou, jak naprosto geniálně determinovala uživatelka Kiddo, "zpruzenou emo pičou", co by přivodila strnutí šíje snad i baktérii tetanu. Býval jsem k tomu vcelku indiferentní, ale po tomhle mě dnes opravdu poprvé zamrzelo, že se ti Korejci ještě vzájemně jaderně nevybombardovali! Nikdy bych si nepomyslel, že tohle někdy řeknu, ale zlatá Natálka a její plijé!(8.6.2013)

Stoker je na jednu stranu zajímavý pokusem o jiný druh thrilleru/horroru, pěkně vymyšlenými metaforami (pavouček mířící k botkám od strejdy Charlieho atd.), opravdu divnou hlavní hrdinkou nebo několika kontroverzními scénami (duet na piáno kupříkladu). Na stranu druhou tenhle film shazují obří díry v logice děje, tlačeného kupředu blbostí postav a scénáristovou vůlí. Bát se nebudete, ale skvělí herci zajistí, že se nebudete ani nudit. Matthew Goode má v sobě coby strýček Charlie charisma a divnost, Mia Wasikowska představuje opravdovou podivínku, se kterou byste rozhodně na kafe nešli, no a Nicole Kidman... ta po všech těch plastikách vypadá jak plastová panenka - krásná, ale umělá a něco vám na ní prostě nesedí - do horroru zkrátka sedne jako ulitá. 60 %(22.1.2014)

Stoker má sice vcelku jednoduchý příběh, ale jako takový je dokonale vypilovaný, plný krásných detailů a především má něco, co dnešním průhledným báchorkám, které v kinech lámou rekordy, chybí - tajemství! Mia Wasikowska a Mathew Goode podávají ďábelské výkony a jeden druhého dokonale doplňují a i paní Kidmanová tu hraje víc než dobře, klobouk dolů. Filmový génius Park Chan-wook pak sází jednu dokonalou scénu za druhou - počínaje úvodními titulky a konče až samotným závěrem - opravdu, z režijního hlediska je každá minuta filmu skvostná a já po celou dobu sledování blahem kroutil prsty. Tolik vizuálních nápadů, ozvláštnění a skvěle fungujících symbolů se na ploše jednoho filmu jen tak nevidí...celkově mě ona práce se symboly - jak narativními, tak i vizuálními - nadchla. A Mansellova hudba je taktéž boží...o Stokerovi nemohu mluvit jinak než v superlativech, uvidíme, co přinese druhá polovina roku, ale prozatím to vidím na film roku 2013 (žádný nadcházející blockbuster mi nemůže poskytnout tolik potěšení, uvidíme, co přinesou nové filmy Refna, Gondryho, von Triera a Cuaróna...) P.S.: Hitchcock by měl radost...(15.6.2013)

Od začiatku som si hovoril: film roku a nebol som ďaleko od pravdy, bohužiaľ ten scenár sa nikam nevyvinul (nikam kde sme ešte neboli) a mimo úplne záverečnej scény, vlastne ani neprekvapoval. Od začiatku mi to totiž pripadalo choré. Tá snová atmosféra a všetky tie tajomné pohľady - tam skrátka nemohlo byť niečo v poriadku. A v tom je práve problém. Stoker má síce bezchybnú atmosféru, perfektných hercov a soundtrack, oscara hodnú kameru, a je natočený úžasne neamerickým a prekrásnym spôsobom; len nemôžte čakať, že vás ohromí aj svojim príbehom. Podobné pocity som mal pri filme Drive; Nič, čo by sme nevideli, iba vrchol toho, čo už poznáme. 90%(9.6.2013)

prišlo mi to nudné, nezaujímavé a zmätené... no vizuálne veľmi vycibrené;(29.4.2014)

Ako už z popisu filmu vyznieva, ide o multižánrový projekt, kde sa miesi dráma, psycho a thriller, všetko okorenené miernou dávkou mysticizmu a jemnej sexuality. Na tom by nebolo nič zvláštne, je veľa podobných filmov. Ale ten spôsob, tá forma prevedenia, tá réžia, páni, to sa len tak nevidí. Ide o vizuálnu a zvukovú lahôdku, bombu, ktorá vám v hlave vybuchne nádherným obrazom, sprevádzaná dokonalou, nadpozemskou hudbou, ktorá všetko ešte zvýrazní. K tomu treba prirátať aj perfektné herecké výkony, hlavne M. Wasikowskej, podmanivej a uhrančivej, jej herecké nasadenie ešte viac podčiarkuje vizuálno-zvukovú stránku filmu. Nemôžem zabudnúť na symbolizmus a plynulé prechody, ktorých tu je neúrekom. Jedna scénka mi pripomenula film (zdanlivo dosť od veci a na míle vzdialený svojou obsahovou stránkou) a síce, keď Mia česala svojej matke vlasy, ten plynulý prechod od vlasov ku tráve, presne ako vo filme 2001: Vesmírna odysea (1968), keď vyhodila opica kosť, ktorá sa premenila na kozmickú loď. Chcem tým len naznačiť, že film dokáže vyvolať a evokovať aj také predstavy alebo súvislosti, ktoré sa za normálnych okolností zdajú nepodstatné alebo nesúvisiace. Môžem iba konštatovať, že na filme sa odviedlo kus dobrej roboty, poctivej a náročnej filmariny, to musí byť jasné snáď každému. Na druhú stranu chápem, že nie každému musí tento snímok vyhovovať a rozumiem aj nízkemu hodnoteniu. Pre mňa je to ale stelesnená genialita pretavená na filmové plátno.(2.6.2014)

Svlékne se ta atraktivní vdova Nicole, nebo se nesvlékne? Zabije tajemný strýček Matthew, nebo nezabije? Vyspí se Mia s tajemným strýčkem, nebo se s ním nevyspí? Celý film je v podstatě o hádání mezi ano nebo ne a je to příjemně oživující prvek v thrilleru bez spádu s poetickou kamerou a "hitchcockskými" motivy. Není vůbec těžké celou tu lehce manipulativní hru prohlédnout, protože to tajemné předivo se filmu tolik nedaří ničím výrazným podpořit, ale tenhle pomalu plynoucí film se dá strávit, pokud se vám strefí do nálady. Dost závisí na rozpoložení diváka, protože film je to nečekaně pocitově orientovaný, ale navenek chladně vycizelovaný, bez větší šance se do něj divácky ponořit. Ve filmu se vraždí, lépe řečeno škrtí páskem, až s poetickým nádechem. Výraz Matthewa Gooda při vraždění je tak trochu retardace sama, ale když to režisérovi vyhovovalo, tak proč ne. Herec Wenworth Miller dodal Chan-wook Parkovi scénář, který dostal dobrý vizuál a pár technických vychytávek navíc. Filmu nevyšlo úplně všechno, co si předsevzal, ale podařila se mu odlišnost od běžné mainstreamové produkce. A s tímhle rizikem do toho film šel. Je to zkrátka film, který chce být jiný a daří se mu to, dokud ho divák při bližší analýze neprokoukne. V tom případě už ho tenhle kousek v ničem nedostane a ztrácí na své působivosti, na které si od počátku zakládal. 60%(8.8.2013)

Další případ, kdy se výjimečný režisér pokusil všemi silami vytřískat co nejvíce z mnohokrát omleté a téměř ničím překvapivé zápletky. Jihokorejský ďábel má nepřehlédnutelný cit jak pro detail (ořezávání tužky), nápadité střihové sekvence (sprcha) i pro celkovou (napínavou a znepokojivou) atmosféru. Hlavně díky Parkovi tak máte skoro po celou dobu pocit, že sledujete výtečný mysteriózní psychothriller, ale dříve či později vám zkrátka dojde, že tomu tak kvůli tuctovému scénáři bohužel není... 60 %(5.10.2016)

,,Víte, čeho jste se dopustila?" ,,Jela jsem rychle a efektivně." ,,A v čem spočíval ten efekt?" ,,Abych vás přilákala...." Po delší době nádherný filmový zážitek připomínající, že film je medium vizuální. Vytříbená forma kupodivu nepřebíjí obsah. Střípky z rozbitého zrcadla se pomalu skládají, tu se zdvojí, tam nějaký nezapadne správně, jinde chybí... Bizarní obraz je skládán zvolna, trpělivě, protkáván zvuky a tóny, barvami temnými i zářivě pastelovými, odstíny bílé i cákanci rudé...krve. Hlavní postavy jsou svině, i když každá tak trochu jinak. Zhrzená manželka utápějící se v samotě a nudě, podivínská dcera libující si v zabíjení ptáků a temných pohledech a slizký strýček mající nejedno děsivé tajemství. Mrazivá atmosféra zvolna houstne tak, jak se stupňuje hrůza provázející konání postav. Snímek s artovými postupy jistě neosloví každého. Kdo se ale nechá omotat pavučinou a vtáhnout do děsivého světa, neměl by litovat.(28.6.2013)

Velké množství krásných a úžasně natočených scén zadupáno neskutečně mělkým a fádním příběhem. Že po prvních 15ti až 20ti minutách odhadnu vše, co se bude dít, se odpustit dá. Ale, že mě to bude nudit.(11.6.2013)

Park je nesporne veľký talent, Wasikowska takýmto tempom bude za chvíľu moja naj herečka ... muzika výborná, mierne pomalšie tempo. Určite si to pozriem ešte raz ...(2.9.2013)

Stoker si nějakou dobu šikovně hraje s interakcí Indie, její matky a strýčka Charlieho. Jenže Park je sice režisér s celkem zajímavým, ale ubíjejícím stylem. Ačkoliv film má necelých sto minut, připadal mi o dost delší než dvě hodiny. Příliš tomu nepomohly ani tichý hlas Wasikowské a hypnotický úsměv Gooda. Nevím, jestli si to Park uvědomil, ale konec jeho filmu je navíc jedna velká póza.(20.1.2014)

Film dvoch pohľadov... formálna stránka filmu je priam magická: prostredie veľkého tajomného domu, nádherná vypiplaná kamera, kreatívny strih, výborné režisérske nápady, Mia Wasikovská a Matthew Goody (ten pohľad!) vynikajúci..jednoducho pastva pre oči. Obsahová stránka filmu je kameňom úrazu...film ide odnikiaľ niekam, prvá polovica sa hrá s divákovými očakávaniami a vyvoláva otázky, neistotu a najmä to má celé ATMOSFĚRU, ktorú nič nekazí. Od polky filmu ide scenár prudku dolu a kazí sa všetko, aby si na konci človek povedal "kde sa stala chyba?!". A čo je podstatné, čím ďalej som od projekcie, tým viac film vo mne zanecháva negatívny dojem a že to celé bola vlastne jedna veľká (po vizuálnej stránke vynikajúca!) hovadina... Forma skrátka rozdrvila obsah.(4.7.2013)

• heyda

Tak tohle mě fakt nebavilo. Divím se, že jsou z toho všichni tak unešení. Chování postav bylo na úrovni bláznů, co utekli z Bohnic. Zpracování mě taky nedostalo. Uniká mi, jaký význam mělo, že slyším křupající vajíčko, nebo letící mouchu. Příběh taky velmi zvláštní...a vůbec tenhle thriller je prapodivný od začátku do konce. Palec dolů - 40%(8.7.2013)

Veľmi zvláštny film, ale neuveriteľne podmanivý a originálny. A scenáristicky geniálny ! Prvotná rozohrávka je trochu zdĺhavá, príbeh sa otvára pomaly so stoickým kľudom, nanajvýš mrazivým. Práve tá všadeprítomná mrazivosť a odťažitosť v silnom rozpore so zromantizovanými scénami ma klincovala ku kreslu. Ak k tomu pridám vynikajúci casting, úspech je na svete.(9.6.2013)

• VenDulin85

Něco tu je hodně špatně. Celý film se snažím přijít na to co a už to je palec dolů (když máte čas během sledování myslet na takové věci, je fakt něco zle). Asi to bude ten nesoulad Mia - Nicole - Matthew... Všichni sami o sobě jsou dobří, Mia řekla bych až jedinečná, ale tady, na jednom place, se tlučou jak vorvani vyplavení na břeh... Mlátí kolem sebe a nepomáhá jim ani skvělý soundtrack (na hudbu se zaměřuji vždycky, ať chci anebo ne), uhrančivý song Summer Wine nebo úchvatný klavírní duet.. Ale copak můžu dát jen dvě hvězdičky kvůli hudbě? Četla jsem poměrně dost komentářů na to, abych pochopila, že tohle bude jeden z těch snímků, které mají buď odpůrce, nebo skalní příznivce, nic mezitím. Už jen hodnocení mých oblíbených je jak škála hodnocení zde- od odpadu po plných pět*, no nic, dvě* za hudbu :-).(19.7.2013)

Korejský provokatér Chan-wook Park (Oldboy) a jeho americká premiéra. Přestože se film nedá srovnávat s tvůrcovými díly, které točí "doma", (američtí producenti ho měli určitě na velice krátkém vodítku) pořád má onu neobyčejnou atmosféru, kterou mnoho amerických tvůrců nikdy nenapodobí. Hudba jako vždy výborná a Mia také.(14.7.2013)

Působivý kus umění s tuctovým příběhem..(9.5.2014)

Tak velký rozpor mezi formou a obsahem jsem dlouho nezažil. Chan-wook Park je světový režisér a to bezesporu dokazuje i zde. Obrovsky nápaditá režie s bezchybnou technickou stránku, to je už v podstatě Parkův standard. Stokerovi mají bohužel ale takový scénář, který nejen že nemá pointu, ale nemá v podstatě ani žádný smysl. Filmy odnikud nikam bez pointy samozřejmě často fungují. Pro mě to ale nejsou Stokerovi, kteří v průběhu filmu na sebe nabalují otázky, jenž ale zůstávají bez odpovědi a smyslu. Věci se tam prostě dějí a postavy se prostě chovají, přičemž jejich chování je přinejlepším svedeno na pudovost a na to, že si prostě asi nemohou pomoci. Z mého pohledu 5 hvězd za režii a herce, 1 hvězda za příběh. 6/10(10.6.2013)

• Pítrs85

Achjo, zase jednou velké haló a ve výsledku těžká nuda :-/ Což o to, ono to celé vypadá hezky, skoro až artově, záběry na krásný dům nebo na cokoliv jiného jsou vyvedené, ale je to prostě jen omáčka, nafouknutá bublina. Film selhává hlavně co se dialogů týče, ty musel psát někdo z první pomocný. Potom s tím nepohnou ani takoví herci, nebo spíše herečky jako je Nicole Kidman anebo Mia Wasikowska. Někdy od půlky jsem upadl do deliria, ale nějakým záhadným způsobem se mi to podařilo dokoukat do konce. Ale příště už si budu muset pustit něco zábavnějšího. Třeba plyn...(11.7.2013)

Tak přesně tohle já můžu! Naprosto krásné psychopatické dílo.(13.1.2017)