V Americké historii se moc nevyznám, takže jsem se dověděl zas o jednom zajímavém osudu - jak dopadl muž, který ošetřil vraha prezidenta Lincolna. A i když po přečtení článku na wiki je jasné, že to nebylo tak černobílé (Mudd Bootha znal, soud je nesmyslně odbytý), stejně to byl moc zajímavý příběh. Vražda prezidenta, trošku té jižanské atmosféry, černošské pluky, drsná vězeňská pasáž následovaná ještě drsnějším bojem se žlutou zimnicí. Ford se začínal učit, na správných místech přitlačil na napětí i emocích a natočil velice slušný snímek. A mimochodem k vidění je tu jak mladý hororová hvězda John Carradine, tak mladá i když nikterak hezká Gloria Stuart (vzpomínáte na babičku z Titanicu?).(1.6.2016)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +strhující děje -hudba i herecké výkony mohly být dramatičtější/// Zajatec ostrova žraloků je film, který má i po letech co říct. Stále je atraktivní, zajímavý a strhující. Přišlo mi, že tady nenajdete hluchá místa, nebo záběry, které by zde vyloženě přebívali. To co tu nemá být je vystřiženo. Navíc film svým příběhem velmi zaujme. Odehrává se krátce po škončení války Severu proti jihu, takže je zde ještě cítit pachuť po této válce a samozřejmě se zdejší prostředí neobejde bez černých obyvatel, což dává filmu docela jiný ráz. Hodně mě potěšily dějové zvraty a snaha manželky (v podání mladičké Glorie Stuart) hlavního hrdiny o jeho vysvobození a záchranu. A vůbec Glorie Stuart mě velice zaujala, mimojiné si později zahrála i v novém Titanicu, kde se mi rovnež líbila. Takže s tímhle filmem jsem spokojenej. Jak říkám, stále má co nabídnout./// Celkem 77%///(2.3.2008)

Maksimalne zaujimavy film o Johnovi Wylkes Boothovi, ktory v aprili 1865 zastrelil prezidenta Bangladesa, teda pardon USA Abrahama Lincolna. Atentatnik sa uchyli k jednemu cloveku /akysi doktor/, ale ten clovek pred sudom neobstoji a tak bol uvaleny nanho trest. A kedze jestvuje nieco take ako Hyppokratova prisaha tak doktorik nesmel odmietnut atentanikovi pomoc. Kvalitny film na rok vzniku, dialogy perfektne a skusena rezia zabezpecuju filmu 85 %(23.7.2016)

No, vcelku slušný film s několika opravdu povedenými momenty, který by se dal rámcově rozdělit do dvou bloků, možná i tří bloků. Poměrně zajímavý začátek není sice z dnešního hlediska nijak úchvatně zpracovaný, ale rozhodně nepostrádá jisté napětí. Vražda amerického prezidenta, která je úderná zejména svou zdrcující jednoduchostí, se stává zrůdným činem, jenž se podepíše ještě do životů nevinných lidí. Téměř celou dobu je jasně čitelná Fordova snaha vzdát poklonu lékařům, přičemž koketuje s klady a zápory tohoto povolání. Dr. Samuel Mudd tak po nečekaném koloběhu života dostane příležitost dokázat to co celý snímek tvrdil, tedy že neměl na výběr a musel - i když v našem případě tak činil nevědomky - pomoci i člověku, který se nedá nazvat zrovna počestným. Hlavním problémem tohoto snímku je snaha pojmout více témat (lékař, soudnictví, rasismus, masivní odsouzení...), přičemž některá musí být logicky šizena. Podivné vrstvení témat pak vrcholí zejména v nepříliš povedeném středu, kdy se snímek spíše větví, což se snaží hloupě krýt - snaží se diváka přesvědčit, že se jedná o pouhé vězeňské drama. Zajatec ostrova žraloků rozhodně není strhující podívaná, k tomu by bylo třeba zejména lepší režie - pevnějšího vedení, přesto se však jedná o slušný film na dlouhou chvíli, neboť některé části jsou i dnes poměrně (!) zábavné.(17.12.2007)

Staré, ba stále strhující. Z pravdou posvěcené larvy vykuklený motýl začíná jako soudní drama, mutuje v další z montechristovských variací a pílí Johnu Fordovi vlastní je přetransformován do obecného zamyšlení nad Hippokratovou přísahou. Vše v tomto filmu funguje tak, jak bylo nejspíš zamýšleno. Nemám důvod věřit v opak, přesto nemohu hodnotit nad tři hvězdičky. Problém tkví v námětu pro Forda jako stvořeném. Je ryze americký. 70%(17.12.2007)