Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se 14. dubna 1865 a je krátce po skončení války Severu proti Jihu. Při slavnostním večerním představení ve Fordově divadle ve Washingtonu, atentátník, herec John Wilkes Booth vnikne do lóže prezidenta Spojených států Abrahama Lincolna a z blízkosti jej zezadu dvakrát střelí do hlavy. Z místa činu se mu podaří uniknout, jeho obět však těžkému zranění podlehne. Pozdě v noci zraněný Booth zaklepe na dveře domu venkovského lékaře Samuela Mudda a požádá jej o ošetření. Ten muže přijme a vůbec netuší, že první lékařskou pomoc právě poskytl vrahovi prezidenta. Později se to také marně pokouší vysvětlit důstojníkovi armádní čety, která zločince pronásleduje a objeví v domě jeho stopy. Stejně neúspěšně se pak doktor Mudd pokouší prokázat svoji nevinu před soudem, který ho za spoluúčast na spiknutí s dalšími atentátníky a příznivci Konfederace, odsoudí k doživotním těžkým pracem...

Filmové drama natočil režisér John Ford, jehož na jedné straně zaujalo téma atentátu na šestnáctého prezidenta USA, a na druhé možnost ztvárnit osud člověka, který se pokouší se vzdorovat násilí i šikaně v extrémních podmínkách. Pod jeho vedením postavu Samuela Mudda pozoruhodným způsobem ztvárnil Warner Baxter, jehož jsme mohli vidět již vidět ve filmech 42. ulice, Dostihy smrti. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (19)

Dudek 

všechny recenze uživatele

No, vcelku slušný film s několika opravdu povedenými momenty, který by se dal rámcově rozdělit do dvou bloků, možná i tří bloků. Poměrně zajímavý začátek není sice z dnešního hlediska nijak úchvatně zpracovaný, ale rozhodně nepostrádá jisté napětí. Vražda amerického prezidenta, která je úderná zejména svou zdrcující jednoduchostí, se stává zrůdným činem, jenž se podepíše ještě do životů nevinných lidí. Téměř celou dobu je jasně čitelná Fordova snaha vzdát poklonu lékařům, přičemž koketuje s klady a zápory tohoto povolání. Dr. Samuel Mudd tak po nečekaném koloběhu života dostane příležitost dokázat to co celý snímek tvrdil, tedy že neměl na výběr a musel - i když v našem případě tak činil nevědomky - pomoci i člověku, který se nedá nazvat zrovna počestným. Hlavním problémem tohoto snímku je snaha pojmout více témat (lékař, soudnictví, rasismus, masivní odsouzení...), přičemž některá musí být logicky šizena. Podivné vrstvení témat pak vrcholí zejména v nepříliš povedeném středu, kdy se snímek spíše větví, což se snaží hloupě krýt - snaží se diváka přesvědčit, že se jedná o pouhé vězeňské drama. Zajatec ostrova žraloků rozhodně není strhující podívaná, k tomu by bylo třeba zejména lepší režie - pevnějšího vedení, přesto se však jedná o slušný film na dlouhou chvíli, neboť některé části jsou i dnes poměrně (!) zábavné. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Každá krajina má svoju históriu a každá história má svoje slávne i tienisté stránky. Príbeh lekára, ktorý pomohol pacientovi v núdzi, lebo mu to tak velila povinnosť a politické súkolie ho bezprávne zomlelo, nie je tým, čím by sa mohla vtedy rodiaca sa americká demokracia pýšiť. John Ford sa ako zručný remeselník zhostil svojej taktovky s prehľadom a natočil pútavú drámu, v ktorej zažiaril Warner Baxter. ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Staré, ba stále strhující. Z pravdou posvěcené larvy vykuklený motýl začíná jako soudní drama, mutuje v další z montechristovských variací a pílí Johnu Fordovi vlastní je přetransformován do obecného zamyšlení nad Hippokratovou přísahou. Vše v tomto filmu funguje tak, jak bylo nejspíš zamýšleno. Nemám důvod věřit v opak, přesto nemohu hodnotit nad tři hvězdičky. Problém tkví v námětu pro Forda jako stvořeném. Je ryze americký. 70% ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +strhující děje -hudba i herecké výkony mohly být dramatičtější/// Zajatec ostrova žraloků je film, který má i po letech co říct. Stále je atraktivní, zajímavý a strhující. Přišlo mi, že tady nenajdete hluchá místa, nebo záběry, které by zde vyloženě přebívali. To co tu nemá být je vystřiženo. Navíc film svým příběhem velmi zaujme. Odehrává se krátce po škončení války Severu proti jihu, takže je zde ještě cítit pachuť po této válce a samozřejmě se zdejší prostředí neobejde bez černých obyvatel, což dává filmu docela jiný ráz. Hodně mě potěšily dějové zvraty a snaha manželky (v podání mladičké Glorie Stuart) hlavního hrdiny o jeho vysvobození a záchranu. A vůbec Glorie Stuart mě velice zaujala, mimojiné si později zahrála i v novém Titanicu, kde se mi rovnež líbila. Takže s tímhle filmem jsem spokojenej. Jak říkám, stále má co nabídnout./// Celkem 77%/// ()

Vitason 

všechny recenze uživatele

Být doktorem je na prd. Prakticky celý život studujete. Musíte znát z paměti bichle, které vám protrhnou dno i toho nejpevnějšího batohu. Celý život se stýkáte s nemocnými lidmi a každému musíte poskytnout pomoc. Neboť vám to přikazuje Hypokratova přísaha. Takže i kdyby k vám přišel kamarád, který vám přebral holku, tak mu musíte pomoci. Doktor Mudd se Hypokratovou přísahou také řídil a tak nevědomky pomohl vrahovi Aba Lincolna. V těžké době, kdy byla země rozpolcená na dva nesmiřitelné tábory se stal obětním beránkem, jehož trest měl uklidnit krvežíznivost běsnícího davu. Zajatec ostrova žraloků je velice poutavé drama, které nabízí spoustu silných scén (soud, pokus o útěk) a velice poutavý příběh, který vám společně s výkonem Warnera Baxtera nedovolí vydechnout. ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama