• Flego
  ****

  Každá krajina má svoju históriu a každá história má svoje slávne i tienisté stránky. Príbeh lekára, ktorý pomohol pacientovi v núdzi, lebo mu to tak velila povinnosť a politické súkolie ho bezprávne zomlelo, nie je tým, čím by sa mohla vtedy rodiaca sa americká demokracia pýšiť. John Ford sa ako zručný remeselník zhostil svojej taktovky s prehľadom a natočil pútavú drámu, v ktorej zažiaril Warner Baxter.(16.12.2007)

 • Vitason
  ****

  Být doktorem je na prd. Prakticky celý život studujete. Musíte znát z paměti bichle, které vám protrhnou dno i toho nejpevnějšího batohu. Celý život se stýkáte s nemocnými lidmi a každému musíte poskytnout pomoc. Neboť vám to přikazuje Hypokratova přísaha. Takže i kdyby k vám přišel kamarád, který vám přebral holku, tak mu musíte pomoci. Doktor Mudd se Hypokratovou přísahou také řídil a tak nevědomky pomohl vrahovi Aba Lincolna. V těžké době, kdy byla země rozpolcená na dva nesmiřitelné tábory se stal obětním beránkem, jehož trest měl uklidnit krvežíznivost běsnícího davu. Zajatec ostrova žraloků je velice poutavé drama, které nabízí spoustu silných scén (soud, pokus o útěk) a velice poutavý příběh, který vám společně s výkonem Warnera Baxtera nedovolí vydechnout.(16.12.2007)

 • Matty
  ***

  Staré, ba stále strhující. Z pravdou posvěcené larvy vykuklený motýl začíná jako soudní drama, mutuje v další z montechristovských variací a pílí Johnu Fordovi vlastní je přetransformován do obecného zamyšlení nad Hippokratovou přísahou. Vše v tomto filmu funguje tak, jak bylo nejspíš zamýšleno. Nemám důvod věřit v opak, přesto nemohu hodnotit nad tři hvězdičky. Problém tkví v námětu pro Forda jako stvořeném. Je ryze americký. 70%(17.12.2007)

 • Han22
  ****

  V Americké historii se moc nevyznám, takže jsem se dověděl zas o jednom zajímavém osudu - jak dopadl muž, který ošetřil vraha prezidenta Lincolna. A i když po přečtení článku na wiki je jasné, že to nebylo tak černobílé (Mudd Bootha znal, soud je nesmyslně odbytý), stejně to byl moc zajímavý příběh. Vražda prezidenta, trošku té jižanské atmosféry, černošské pluky, drsná vězeňská pasáž následovaná ještě drsnějším bojem se žlutou zimnicí. Ford se začínal učit, na správných místech přitlačil na napětí i emocích a natočil velice slušný snímek. A mimochodem k vidění je tu jak mladý hororová hvězda John Carradine, tak mladá i když nikterak hezká Gloria Stuart (vzpomínáte na babičku z Titanicu?).(1.6.2016)

 • Dudek
  ***

  No, vcelku slušný film s několika opravdu povedenými momenty, který by se dal rámcově rozdělit do dvou bloků, možná i tří bloků. Poměrně zajímavý začátek není sice z dnešního hlediska nijak úchvatně zpracovaný, ale rozhodně nepostrádá jisté napětí. Vražda amerického prezidenta, která je úderná zejména svou zdrcující jednoduchostí, se stává zrůdným činem, jenž se podepíše ještě do životů nevinných lidí. Téměř celou dobu je jasně čitelná Fordova snaha vzdát poklonu lékařům, přičemž koketuje s klady a zápory tohoto povolání. Dr. Samuel Mudd tak po nečekaném koloběhu života dostane příležitost dokázat to co celý snímek tvrdil, tedy že neměl na výběr a musel - i když v našem případě tak činil nevědomky - pomoci i člověku, který se nedá nazvat zrovna počestným. Hlavním problémem tohoto snímku je snaha pojmout více témat (lékař, soudnictví, rasismus, masivní odsouzení...), přičemž některá musí být logicky šizena. Podivné vrstvení témat pak vrcholí zejména v nepříliš povedeném středu, kdy se snímek spíše větví, což se snaží hloupě krýt - snaží se diváka přesvědčit, že se jedná o pouhé vězeňské drama. Zajatec ostrova žraloků rozhodně není strhující podívaná, k tomu by bylo třeba zejména lepší režie - pevnějšího vedení, přesto se však jedná o slušný film na dlouhou chvíli, neboť některé části jsou i dnes poměrně (!) zábavné.(17.12.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace