poster

Za modrým nebem

 • švédský

  Himlen är oskyldigt blå

 • anglický

  Behind Blue Skies

 • český

  Nebe tak nevinně modré

  (festivalový název)

Drama / Krimi

Švédsko, 2010, 112 min

 • Jevablo
  ****

  První!:-) Film jsem shlédl na Febiofestu a přes začátek, kdy jsme měl pocit, že jsem přišel na porno (navíc ta úvodní scéna nemá se zbytkem snímku nic společného), to už bylo dobré. Co dobré, nadprůměrné. Teď už vím, co je pro Švédy Sandhamm (něco jako pro nás Mácháč, ale větší:-)) nebo jaké brýle se nosily v sedmdesátých letech (otřesné). Taky už vím, že pro Švédy trpící pravděpodobně naprostým nedostatkem kriminality znamená slovní spojení "drogový gang" jednoho páprďu a dva už od pohledu věčně sjeté pomocníky (celé trio neschopné násilí). Ale plyne to pěkně a dýchá z toho jemně nostalgická retro atmosféra, přitom zároveň nejde o žádnou prvoplánovou romantiku. Takové Pelíšky s drogovou zápletkou, ale bát se nemusíte, všechno dobře dopadne.(28.3.2011)

 • Morien
  **

  Tvůrci jako by spoléhali na to, že divák zná ten skutečný případ za filmem, takže se neobtěžují s vysvětlováním detailů, spojováním souvislostí a vůbec prostě kruci dáváním smyslu, protože já Švéd nejsem a skutečný případ neznám a po většinu doby jsem se jenom divila, co se to tam proboha děje a jak to souvisí se vším ostatním v rámci jednoho koherentního příběhu. Mírně hystericky se smějící smajlík. Film mě umlátil velkou spoustou vizuálně krásných nesouvislých detailů.(23.3.2020)

 • MyrnaAlec
  ****

  Švédsko 1975 - Björn Borg popíjí mléko a náš hrdina řeší alkoholismus svého tatíka. Naštěstí je tu možnost vypadnout na prázdniny... o drogách to moc nebylo, sice je tam váží a pašují ale hlavně šlo o pubertální lásky. Švédky jsou plavovlasé jak mají být a zvládají orální sex (pěkný záběr na plnočelnou nahotu/péro). Padouch Gösta je víc sympaťák než padouch a celé se to odvíjí v takové pohodové letní atmosféře. Připočtěme k tomu happy end a všichni jsme spokojeni.(31.3.2011)

 • Nifgai
  ***

  Můj oblíbený herec se tedy předvedl. Myšleno v dobrém. Filmy s ním jsou rozhodně velmi zajímavé a zatím jsem byla spokojená. Prvotní scénka filmu byla překvapivě a neobvykle detailní. Kdo viděl pochopí. Jinak chvilkami nudnější, ale našli se i zajímavé a vtipné okamžiky. Na konci člověk nevěděl co má čekat, jestli to tedy dopadne dobře nebo ne. Ona celou dobu vypadala jak kdyby byla úplně mimo.(11.3.2013)

 • hajner
  ***

  Prečo tvorcovia filmov po celom svete,majú nutkanie pchať do svojich diel homosexuálne scény.Samozrejme v tomto filme len veľmy okrajovo(našťastie).Ale k filmu.Celý film som sa nemohol akosi naladiť na tú správnu vlnu, takže v celkovom vyznení ma to nejak zvlášť nezasiahlo. Ps: tá úvodná scéna bola s iného súdku :-)(16.1.2013)