Oběť

Čína, 2010, 122 min

Kaige Chen

Shu Yang

Derek Hui

Nevím proč, ale čekala jsem nějakou tradiční "bojovku", o to příjemněji jsem byla překvapená působivým dramatem o pomstě a o nelehké a sporné cestě k jejímu naplnění. V historických kulisách má i ten pro Evropana nepochopitelný patos své opodstatnění a jedinou výtkou tak zůstává příliš dlouhá stopáž a zbytečné opakování klíčových momentů. Viděno během Season Challenge tour 2015.(20.11.2015)

Je to vydarená historická dráma. Má výborný príbeh o generálovi, ktorý nie je spokojný s tým, že vládne klan Zhao a tak pomocou intríg, ktoré vinu hodia na nesprávnu stranu, ktorá je vzápätí zlikvidovaná ho chce kompletne vyvraždiť aj so starostom a uznávaným generálom, čo sa mu takmer aj podarí, ale miestny doktor zachráni práve narodeného syna kráľovej sestry, no stojí to život jeho ženy a aj vlastného syna. Ale liečiteľ to len tak nenechá a pripravuje plán, aby sa chlapec po rokoch pomstil. Spracovanie sa mi páči, ale dalo sa z toho získať aj viac, Celá prvá polovica sa venuje vyvraždeniu klanu a liečiteľovi s rodinou, ktorý chce dieťa zachrániť a toto ma veľmi prekvapilo, dej je skvelo podaný, dokonca je to aj dosť napínavé a z tejto časti filmu som skutočne nadšený. Ale kvalita filmu potom klesne, aj druhá polovica je na tom dobre, ani na okamih nenudí, oceňujem, že dej neskočí o mnoho rokov neskôr, ako je to v mnohých podobných filmoch zvykom, ale celé to pôsobí plynulejšie, no tvorcovia si nevybrali práve najideálnejší spôsob, akým tento dej smerovať, kvôli tomuto to vôbec nefunguje po emocionálnej stránke a tak vôbec nie je dôvod sa tešiť na pomstu a navyše k postave syna, ktorá mala byť pre dej najzásadnejšia sa tu vôbec nedá vytvoriť výraznejšie kladný vzťah. Takže aj druhá polovica si udržuje slušnú úroveň, ale už to nie je to pravé. Akcie tu moc nie je, ale tá je celkom vydarená. Sú tu dve hromadnejšie akcie a jeden súboj, všetka akcia je dobre natočená a aj obsahovo celkom zaujímavá, ale tento film na nej vôbec nestojí, aj keby jej bolo ešte menej, napríklad ich výrazným skrátením, vôbec by to filmu neublížilo. Herecké obsadenie je na tom dobre, síce tu chýbajú nejaké známe mená, jedinou výraznejšou zástupkyňou je Bingbing Fan v menšej úlohe, ale nemám žiadny problém, dôležité postavy ako liečiteľ, generál alebo aj jednooký bojovník rozhodne zaujmú, jedine postava syna ma vôbec nebavila, ale o neho tu našťastie väčšinu času ani až tak moc nejde. Réžia a technická stránka sú výborné, Kaige Chen má s týmto žánrom dlhoročné skúsenosti a toto je jedna z jeho najlepších prác. Toto ma veľmi milo prekvapilo, keby bol celý film na úrovni prvej polovice, tak neváham s plným hodnotením, tá sa mimoriadne vydarila, druhá polovica už nie je taká, ako by som si predstavoval, ale film ma bavil až do konca. V posledných rokoch je to jeden z tých lepších čínskych historických filmov. 80%(10.10.2012)

Aj keď som sa na začiatku trocha ztrácal, po začatí skrývania novonarodeniat to už celé začalo celé dávať zmysel, aj hlavnú zápletku deja. Vážny čínsky snímok bez všemožných excesov, ktoré môžme často vidieť napr. v honkonských filmoch. Výprava je síce trochu jednoduchšia, ale technicky sú scény plne porovnatelné s tým, čo produkuje ich južný sused. Možno by som privítal viac akcie. Na druhú stranu by som vyzdvihol charizmatické postavy a ich obsadenie.(27.2.2015)

Celu prvu polovicu filmu som si hovoril: vau, cinania konecne natocili dramaturgicky vyvazeny film. Ale v druhej polovici sa film uplne rozpadol. Zapletka ohladom pomsty prestala uplne fungovat a zaver, ktory mal byt vrcholom filmu som od nudy ledva dopozeral. Skoda. Premarnena prilezitost. Ale za prvu perfektne fungujucu polovicu predsa len 3 hviezdicky davam.(16.5.2011)

• Z0oMb3E

Sudružky a súdruhovia! Ukážem vám ako naši ťamanský spolubojovníci od žltej rieky pletú z hován biče. Máme tu síce pekný základ pomsty, ktorý zaberie tak polhoďku, no dnešný výkon musíme pretiahnuť aspoň na dve hodiny. Tak pred pletením zmlsneme aspoň pixlu kukurice nech to nieje celé také fádne. Prihodíme jedného rozmaznaného juvenila a akože sa celý príbeh bude točiť len okolo neho. Čo na tom, že je taký otravný, že divák bude fandiť každému inému. Nič iné tu viac menej nieje. Dva tri súboje a aj tam najviac excelovali padajúce kone. Komorná nuda o starnúcom zbabelcovi a jeho čiastočne skrotenej opičke na špinavú prácu. Šmitec. 2* až-až!(14.11.2012)

• - Film vychází z čínské divadelní hry "The Orphan of Zhao" pocházející z 13. století z období Yuan, kdy Číně vládla dynastie mongolských Bor džínů. Hra byla vůbec první čínskou divadelní inscenací hranou evropským divákům. (Conspi)