Senna

• Česko Senna: Legenda formule 1 (více)

Dokument sleduje vývoj jeho života od roku 1984, kdy se stal jezdcem Formule 1, až do jeho předčasné smrti o dekádu později. Film Senna zkoumá život a práci trojnásobného světového šampióna, jeho fyzické a duchovní úspěchy na trati, jeho perfekcionalismus a téměř mýtické postavení, které získal po své smrti. Film byl natočen ve spolupráci s rodinou Ayrtona Senny, která dala povolení, aby se právě tento snímek stal první dokumentární sondou do jeho života. Dále spolupracoval i Management F1, který poskytnul zatím neuveřejněné záběry a také Institut Ayrtona Senny, charitativní organizace, která vznikla po jeho smrti a podporuje přístup ke vzdělání pro miliony chudých brazilských dětí. (HBO Europe)

Lars

Ač Senna patřil k nejlepším jezdcům všech dob a díky jeho smrti ze z něho stala pro mnoho lidí nesmrtelná modla, což tento živitopisný dokument jen a jen podtrhuje, nemohu se zbavit dojmu, že autor snímku Asif Kapadia je pouze fanatickým fanouškem, který záměrně vynechal klíčové momenty a záměrně zkreslil nebo vynechal většinu klíčových okamžiků, jenž by nám mohly změnit pohled na tohoto legendárního jezdce a možná by právě z Alaina Prosta udělaly modlu a Senna by měl nasazen medvědí hlavu, což tento film udělal přesně naopak. Vezmu vše postupně: Obal dokumentu jej prezentuje těmito slovy: NEZNAL STRACH, NEZNAL LIMITY, NEPOTKAL SOBĚ ROVNÉHO...minimálně první a poslední slova nejsou pravdivá. Kdyby snímek vzal vše důkladně, určitě by se zmínil, že zejména v poslední sezóně se Senna bál o bezpečnost na závodních okruzích a ( což je úsměvné ) vše rozebíral se svým odvěkým rivalem a nepřítelem Alainem Prostem, dokonce se po dobách, kdy se slovně napadali přes média a spolu se ani nepozdravili, mu volal do jeho domu a sděloval mu své pocity. Stejně tak Senna potkal sobě rovného, nebyl to pouze jeden pilot, ale bylo jich hned několik - Martin Brundle ( který s ním v britské Formuli 3 bojoval o titul a už v té době se Ayrton nebál vyhrát za cenu kolize, což za svoji kariéru ještě několikrát zopakoval ), Nigel Mansell ( který mu také po nebezpečném konfliktu na trati dal "za vyučenou", když jej v boxu jeho stáje fyzicky napadl ) a v neposlední řadě Alain Prost. Film se nikde záměrně nezmiňuje, že jej do tehdy nejlepšího McLarenu dotáhl práve sám Prost. Proč ? Stejně tak se dokument nikde nezmíni o tom, že zatímco Senna si užíval zimní dovolené a nedostavil se na testování vozu, Prost tvrdě dřel až do začátku další sezony. Jestli v něčem neznal limity, pak to určitě byly kvalifikace, ale hlavně nezpočetněkrát smysl pro fair play, kdy za cenu ohrožení života svého a jiných jezdců chtěl jen jediné - vyhrát. Osobně chápu, že tenkrát Prost sám od sebe odešel z týmu k Ferrari. Další moment, jenž film vykresluje – Suzuka 1989, kde se o titulu rozhodlo kolizí Senny a Prosta, za níž byl Senna následně diskvalifikován, i když rozporuplně. Nikdy se nedozvíme, zda Prost udělal vše záměrně ( on sám tvrdí, že tomu tak nebylo a jen si držel svoji stopu – což je ze záznámů vidět, stejně tak, kdy předjíždí Nanniniho na úplně stejném místě a za stejné situace, kde ho doslova ,,vybrzdil“). Na tento moment si musí každý fanoušek/divák udělat názor sám. O rok později se na témže okruhu rozhodovalo o titulu mistra světa - opět mezi Prostem a Sennou. Hned po startu došlo ke kolizi, která měla za výsledek zisku titulu, který putoval do rukou Brazilce. Asi o rok později přiznal, že tuto kolizi způsobil záměrně. Film se o tomto okamžiku také záměrně nezmiňuje ? Opět se ptám proč ? Stejně tak, se Senna před tímto závodem vehementně dožaduje změny strany při pole position – film také neřekne, že se takto v Suzuce startovalo minimálně tři sezony před tímto startem. Dále se snímek nikde nezmiňuje o tom, jak Ayrton napadl Eddieho Irvinea, kdy mu uštědřil facku za to, že jej záměrně blokoval ( což Senna za svoji kariéru předvedl hned několikrát ) s kříkem : ,, Přede mnou budeš mít respekt! ´´ Stejně tak napadení budoucího mistra světa Michaela Schumachera, kterého konfrontoval dokonce pěstí… Ayrton Senna bezesporu patřil mezi jezdce, na které se byla radost dívat. Stejně tak, jako když dokázal zachránit po havárii pilota Erica Comase, nikdy neváhal riskovat svůj a jiné životy, když věděl, že nedokáže držet krok se svým soupeřem. Jak se říká – každá mince má dvě strany, tady byla řečena pouze jedna. Jako dřívější fanoušek Formule 1 a uctívač Alaina Prosta ( stejně tak i Senny, Mansella ) si myslím, že tento dokument se dal pojat mnohem lépe, ne pouze glorifikací jedné osoby s použitím polopravd či lehce si ověřitelných faktů… () (méně) (více)

WillyMarks

Nepamatuji, kdy naposled jsem s těžkým srdcem prožíval jakýkoliv snímek. Ayrton Senna byl nejrychlejším a vůbec asi tím nejlepším závodním jezdcem, který kdy měl tu možnost ukázat svůj dar - rozdávat štěstí, naději a získavat tituly. Ten osudný víkend se zapsal jako ten nejsmutnější den ve formuli 1, byl to také poslední víkend kdy na dráze umřel jezdec. Nemusíte být fanouškem tohoto sportu, nemusíte o tom nic vědět, nemusí vás to ani zajímat, ale život pana Senny změnil celkový pohled na závody formulí a vůbec dal za vznik mnoha bezpečnostním opatřením....kéž by to bylo už ten osudný víkend, kéž by nikdy od Mclarenu neodešel.... Tolik emocí v jednom snímku, tolik napětí, akce, zábavy a tolik smutku.... Za srdce nejvíce chytající "film" ze života, o životě, který jsem viděl... ***** + * ()

Evander

Přesto, že nejsem fanouškem F1, před tímto dokumentem smekám. Zcela jednoznačně se jedná o jeden z nejlepších dokumentů o sportovcích, který jsem měl možnost vidět. Proto dávám plný počet i přes jednu malou výhradu, kterou si neodpustím. Stejně jako jakékoliv jiné dokumenty o sportovcích nebo slavných osobnostech obecně i tento vykresluje Sennu jako "poloboha". Vím, že se říká: "O mrtvých jen v dobrém", ale též se říká: "Všeho s mírou". ()

Blackhawks

Velmi povedený film o nejlepším pilotovi F1 ( tedy podle mne ) !! :-) Skvělé poskládané záběry ze Sennova života vytvářejí zajimavý pohled mezi závody a osobním životem tohoto úžasného člověka :-) ()

char_t

Pět hvězdiček za provedení. Sehnat takové množství autentických záběrů, klobouk dolů: Ve filmu není snad jediný dotáčený záběr, případné novější rozhovory jsou vždy jen voice-overy starých záběrů, které komentují... Skvělé hlavně jako zachycení poměrů a politiky v tehdejší formuli 1. Ale jinak musím uznat, že třeba takový příběh Nikiho Laudy (Rivalové) je mnohem zajímavější, Senna (nic ve zlém) prostě nebyl kromě svého konce příliš zajímavý... Ale v dokumentu o tohle nejde. ()

P.J.2

Tady není co dodat, neuvěřitelně působivé dílo a vynikající zážitek. Jeden z nejlepších dokumentů co jsem viděl. ()

strikeman

K tomu, abych se podíval na dokument o jezdci F1, jsem se přemáhal delší dobu, protože k tomuto sportu nemám extra vztah, ale díky vysokému hodnocení filmu ve mně nakonec zvítězila zvědavost - a nelitoval jsem. Je to skutečně špičkově udělaný snímek, který sází na to, že Vám osobnost Senny podá nejen jako legendárního závodníka, ale hlavně jako ryzího člověka. Zezačátku jsem se trochu nudil, ale jakmile na scénu přichází Sennův věčný konkurent Alain Prost, začíná strhující podívaná, která obsahuje dokonce dojemné chvilky (v dokumentárním filmu!!!) a která Vás nepustí až do mrazivého finále ... 85% ()

Sorry

Hitting the Apex mi sedlo mnohem lepe. Od dokumentu ocekavam trochu vice nez jen pribeh, ale i nejakou informativnost, cehoz jsem zde nedostal temer vubec. ()

FeriusParfax

Nešla jsem do tohoto dokumentu jako úplný laik. Sice jsem o nedělích koukala na MotoGP, ale občas i ta Formule 1 padla. V průběhu dokumentu jsem byla přesvědčena o 4* hodnocení, ale konec a jeho pojetí mi vyrazilo dech. Celou dobu jsem seděla na posteli a s naprostým zaujetím hltala každou minutu. Jedná se o dokument o, řekla bych pokorném, mladém jezdci, který chtěl tak jako ostatní ukázat, že je nejlepší. Dokument však neukazoval jen jeho sluníčkové a dobré vlastnosti.  Ukazuje i stinné stránky slávy (pořád rozhovory, žádné soukromí, všude vás někdo sleduje). Pro Brazílii byl jeho skon zřejmě opravdu strašlivá rána. Občas z jeho vět mrazilo po zádech, když víte, co nakonec přijde. ()

siloalampa

Doslova povinnosť nie len pre všetkých fanúšikov akéhokoľvek športu, ale i "hľadačov" odpovedí na nerozlúštiteľné otázky o zmysle a existencii svojho JA. Fenomenálny dokument o fenomenálnom človeku. ()

Biopler

Dokument má kopec materiálov zo zákulisia F1 a aj Ayrtonovho detstva, ktoré doposiaľ neboli publikované a opravdový fanúšik F1 za ne musí byť vďačný. To je nepochybne pozitívum, lebo tí, ktorí sa aktívne zaujímajú o F1, Sennov príbeh poznajú podrobne a tieto materiály + rozhovory s obrovským rivalom Prostom boli nóvum. Chválim výborný úvod s hudobným podfarbením. Dokument som hltal, avšak venuje sa len veľkým kauzám a rivalitou s Prostom a aj majstrovskými rokmi. Ale čo tak roky 92 ci 93, keď Senna nemal najlepší voz, no aj tak dokázal vyhrať? Malá odbočka k týmto rokom, v ktorých aj so slabším autom dokázal pozbierať nejaké víťazstvá, mi chýbala. Posledných 40 minút je pre najväčších fanúšikov Sennu najťažších. Konkrétne musím vychváliť akési "intro" - vrtuľníkový nájazd na Imolu a konkrétne na ľavotočivú smrtku Tamburello. Tep sa zrýchľuje a cítite, že sa blíži koniec. Záver dokumentu je famózne spravený. Smutný víkend na Imole - havárie, rozhovory, zábery z kokpitu... následne presmutní Brazílčania, pohreb, zábery na Dennisa, Prosta, šéfa FIA, jazdcov nesúcich rakvu a posledné Ayrtonove slová na tlačovke o čistom závodení. Dúfam, že opravdoví fanúšikovia sa neubránili slzám. ()

Jeand´Boa

Ano, jsem cílová skupina, takže mohu působit ovlivněně, ale na druhou stranu nejsem zrovna milovník dokumentů...nicméně verdikt je skutečně jediný: Jsem rád, že o nejlepším se točí jen to nejlepší... ()

Mashak

Rozhodně nejsem žádný fanoušek F1. Ale jsem fanoušek velkých osobností! A Senna byl, je a bude navždy jednou z největších sportovních osobností na světě. A o tom je tenhle dokument. O snech, o čistotě, ale také špíně ve sportu. Tento film je o přátelství, rivalitě, touze a tenkou hranicí mezi životem a smrtí. "It was pure driving, real racing, . . . no politics." ()

Pesosek

Parádní dokument. Z pohledu vlažnějšího fandy formule jedna a člověka, až do nedávna neznalého detailů o životě Ayrtona Senny, naprosto geniální snímek. Akurátní 100 minutové podání. Určitě stojí za shlédnutí. Ayrton é o melhor piloto de todos os tempos. ()

Redix

Viděl jsem Speciální Edici a je bomba, pro každého fanouška F1 je to naprostá povinnost a navíc je to velmi silný dokument. ()

Verner

"By being a racing driver you are under risk all the time. By being a racing driver means you are racing with other people. And if you no longer go for a gap that exists, you are no longer a racing driver because we are competing, competing to win. And the main motivation is to compete for victory, it's not to come 3rd, 4th, 5th or 6th. I race to win as long as I feel it's possible. Sometimes you get it wrong? Sure, it's impossible to get it right all the time. But I race designed to win, as long as I feel I'm doing it right" ()

dandislav1991

Cože, bože, síla! Trošku to staví pana Profesora do role toho zlého,ale jinak povedený dokument, který si správně vychutnáte ve verzi 162 v originálním znění. ()

Viky.05

V podstatě se mužu podepsat pod komentař Pumiiix. Jen mě zajima, jak by dopadla ta rivalita s panem Michaelem Schumachrem :) ()