• Česko

Ayrton Senna: Beyond the Speed of Sound

(neoficiální název)
  • Francie

Dokumentární / Životopisný / Sportovní

Velká Británie / Francie, 2010, 101 min (SE: 162 min)

Asif Kapadia

Manish Pandey

Jake Polonsky

Antonio Pinto

"Ayrton má malý problém. Myslí si, že se nemůže zabít!" Ayrton Senna byl famózní pilot, který se bez rozmýšlení vrhal do každého souboje a tento dokument mu vystavěl podařený náhrobek. Jelikož jsem však sledoval F1 v průběhu celé kariéry divokého Senny i poklidně kalkulujícího Prosta, tak mi nezbývá, než označit dokument za nepříliš objektivní, protože kdyby se jmenoval Prost, tak by byl pohotově k dispozici diametrálně odlišný pohled na věc. Ti dva si zkrátka neměli co vyčítat, ale jejich souboje byly tím nejlepším, co F1 ve své historii nabídla.(4.8.2011)

Nemám k F1 asi nijaký vztah, dost často mi přišla vlastně docela nudná. Pamatuju si jen pár jmen jezdců z 80. a 90. let, jako je Schumacher, Lauda, a právě Senna. Už v Rivalech mi ale přišlo, že když se film o F1 udělá dobře, je to hodně vzrušující podívaná. A platí to i o tomhle dokumentu. Oproti pozdějšímu Maradonovi tu je mnohem míň soukromí a víc se film věnuje závodům a jejich zákulisí, takže to není tak pestré (ale taky co točit o takovém slušňákovi). Jako celek se mi to líbilo, určitě hodlám zkouknout i Amy.(13.7.2019)

Perfektní dokument o legendě formule 1 a brazilské sportovní ikoně Ayrtonu Sennovi. Spousta dobových a unikátních materiálů mapuje jeho velezajímavou kariéru až do jeho tragické smrti v Imole. Povinnost pro všechny fanoušky motorsportu.(10.8.2011)

Více o závodění ve formuli 1jsem se nemohla dozvědět lepším způsobem, než skrz tento špičkový dokument. Jeho přínosem jsou především archivní materiály, mnohdy nevkusně podbarvené vtíravou hudbou a často násilně střihnuté, ale ani tyto nedostatky, jim na zajímavosti neuberou. Dokument sebou nese základní informace jak o sportu, tak samotných závodnících a jejich vzájemné rivalitě. Senna neni filmem o životě geniálního závodníka, ale spíše o jeho kariéře, čímž dochází k tomu, že divák není znuděn dávkou nepodstatných informací z rodiného života Ayrtona Senny. Doporučuji delší verzi.(13.8.2011)

Opravdu strhující dokument, který přišpendluje celých těch dvě a třičtvrtě hodiny natolik, že mi sledování Sennova konce bylo až fyzicky nepříjemné. 9/10(12.9.2015)

Emocionálně strhující dokument s poutavou střihovou skladbou. Je zajímavé, jak mohou mít i obyčejné archivní záběry díky přesnému uspořádání tak nebývale silný účinek.(1.1.2012)

• Rattus Rattus

Extrémně přehnaná glorifikace a propagace jednoho jezdce F1, kdy ale každá mince má dvě strany, ale o té "druhé" se film účelově nezmiňuje, režisér asi bude pokračovatelem Leni Riefenstahl, Michaela Moora apod.(9.11.2011)

Dokument, co si zaslouží plné hodnocení a ještě se zařadí top snímkům? Proč ne, vlastně jsem to tak nějak očekával. Snímek totiž zachycuje život výjimečného člověka, jenž byl jedním z posledních, co dělali Formuli 1 královnou motorsportu. Já se bohužel nenarodil v té době, abych tehdy mohl prožívat Ayrtovou úžasnou, leč tragickou kariéru na "vlastní oči", takže jsem za tento dokument maximálně vděčný. Dobové záběry jsou uchvátné, moc hezky poskládané, a když k tomu přičtete osobnost Ayrtona, asi nejde hodnotit jinak než pěti hvězdičkami. Senna byl nejlepším závodníkem v historii tohoto sportu, usedal do vozu v době, kdy to chtělo ještě pořádnou odvahu a umění, v době, kdy ještě naposledy o úspěchu a neúspěchu rozhodovaly skutečně jenom závodníkovy dovednosti. A film? Jeden z nejemotivnějších snímků vůbec.(14.1.2012)

formule me nikdy nezajimaly. ale videl jsem plakat ... rekl jsem si na tom neco bude...ted mam v ocich slzy(7.8.2011)

Formule sledují a vím o oné události a nechápu proč jsem tak dlouho odkládal tuhle věc. Smutný dokument o nejrychlejším závodníkovy formule 1 dokument nás zavede na začátky ukáže nám spousty záběru ale taky ten nejsmutnější příběh kdy vám slzy tečou z oči a nemůžete to zadržet silná věc pro sportovce fanoušky a myslím že pro více lidi.(9.9.2018)

strhující dokumentární film o (především "závodním") životě a bohužel také o smutném osudu jedné z největších legend motosportu.. v závěru se v očekávání toho, co má přijít, dalo napětí krájet.. silné 4*(21.10.2012)

Docela zajímavý dokument z prostředí formule 1. Pro mě je to ale bohužel jen lepší průměr. Hlubší dojmy ve mě nezanechal. 60%.(10.8.2015)

Pro fanoušky F1 bych rozhodně doporučil delší verzi. Sám jsem zhlédl tu kratší a mám pocit, že to určitě mohlo být obšírnější.(29.7.2011)

Je nutno říct, že Formuli 1 nemám vůbec rád a o Sennovi jsem tudíž nikdy předtím neslyšel. Dokument jsem tak sledoval bez zaujetí a se zájmem, protože dívat se na někoho, kdo zbožňuje to co dělá, je jedna radost. Postupně mi začínalo být jasné, k jakému konci film sleduje. Senna měl alespoň to štěstí, že zemřel při tom, co miloval.(9.9.2011)

Každý slovenský športový fanúšik si pri diskvalifikácii Ayrtona pri finále v roku 89 v Japonsku určite spomenie na prípad Martikán vs. Estanguet na LOH v Aténach a francúzsku diplomaciu. Je mi z nich nanič. Pri pohľade na Sennu a Prosta je úplne jasné, kto bol z nich ten sympaťák, milovaný davmi. Bohvie prečo už dnes F1 nie je tým, čím bývala za čias rivality týchto dvoch pretekárov a bohvie prečo nie som schopný pri nej vydržať dlhšie, ako jeden okruh. Dokument o jej najslávnejšom pretekárovi, o jej zákulisí, o tom, ako dokáže byť občas smiešna a ako veľa dokáže znamenať pre národ, pre ktorý je víťazstvo v nej to jediné, čo ju dokáže emocionálne držať nad vodou, je naopak zážitkom neopakovateľným. Argentína mala Maradonu, Brazília Pelého a Sennu. Spoločne mali a majú ešte boha. Bez problémov by som zvládol aj režisérsky zostrih.(14.4.2013)

Wow. Byl jsem do filmu tolik zažraný, že jsem si během něj nenašel ani čas podívat se na stopáž a už vůbec ne kolik je vlastně hodin. Příběh silně věřícího člověka, (jak už to v Brazílii bývá), který zasvětil celý svůj život věci ve které patřil k tomu nejlepšímu na světě - závodění. Ovšem při pohledu na jeho jezdecký styl, ve kterém jezdí na absolutní hraně možností svých i svého vozu(dovolím si říct až daleko za hranicí), se není ani moc co divit, že to dopadlo, jak to dopadlo, což je však obrovská škoda. Soudě podle počtu dětí v Brazílii, kterým zajistil nějaké vzdělání, to byl více než dobrý člověk. Naprosto excelentní dokument, obvzláště pro nás mladší, kteří třeba ani neměli tu možnost příběh tohoto brazilského superjezdce poznat dříve. Já jako takřka pravidelný divák formule 1 mohu za sebe říct, že od doby co Senna utrpěl tu tragickou nehodu, tak se fungování formule 1 změnila k nepoznání naprosto po všech stránkách. No nemám moc co dodat závěrem. Dokument zpracovává nesmírně zajímavý život Ayrtona Senny a zpracovává ho divácky velmi atraktivní formou. Nejsem si sice jistý, jak tenhle dokument budou hodnotit lidé, kterým formule1 nic neříká, ale to není moje starost. Za mě naprosto upřímných 5*.(28.8.2011)

Onu první májovou neděli si pamatuju dodnes. Zpráva o Sennově smrti mi tenkrát vyrazila dech. Formuli jsem sice příliš neholdovala, ale brazilského sympaťáka jsem milovala. Byl to týpek, který dostal do vínku dobývat srdce příznivců po celém světě svým klukovským výrazem a dravou ctižádostí. Tento dokument je toho důkazem. Co si budem nalhávat, takový svatoušek jak tu je občas vylíčeno však Senna nebyl. Ale proč trusit na nablýskaný pomník. Kapadia vzdal nádhernou, přiměřeně slzopudnou a hlavně důstojnou poctu výjimečnému borci a jeho nesmrtelné legendě určitě svým počinem pomůže proniknout i do srdcí nastupujících generací.(18.12.2012)

Marně šátrám v paměti, tápu a vzpomínám na lépe zpracovaný životopisný dokument, neřkuli životopisný dokument ze sportovního prostředí. Poněvadž jsem o Sennovi před projekcí nevěděl o moc víc než to, že se jednalo o slavného brazilského závodníka formule 1, byl jsem jeho příběhem plně pohlcen. Autentické záběry z jeho vítězného závodu na domácí půdě, nešťastných událostí v Imole, jež otřásly světem, či ze samotného pohřbu v Sao Paulu ždímou emoce až na dřeň. Nevšední story závodníka, který jako jeden z prvních dalece přesáhl hranice sportu.(5.7.2013)

CITÁT - V roce 1978.....šlo čistě o závodění....žádná politika.....šlo jen o závodění......... Kéž ho Bůh ochrání před vším nebezpečím. Zajímavý pohled do života závodů F1 a hlavně jednoho z předních jezdců těchto závodů Ayrtona Senny.(2.10.2013)

Skvěle komplexní dokument jak pro širší veřejnost tak pro formulové nadšence. Asif Kapadia snímek vystavěl velice logicky, použil spoustu autentických záběrů a ke komentování si přizval celou řadu fundovaných lidí, včetněho Sennova největšího soupeře Alaina Prosta. Čtyři hvězdy a jelikož poslední cca. dvě sezony sleduji F1 tak i pátá za informace z pozadí v skoro tří hodinové verzi. He will alway be young. Ayrton Senna will always be fast. He'll never be old. He will always be the Champion (8.8.2011)

Plne chápem tie nadšené komentáre, hodnotenia za plný počet, dokonca aj umiestenie dokumentu v CSFĎáckej TOPke najlepších filmov. Avšak ako človek, ktorý prostredie formuly 1 absolútne nepozná, nezaujíma sa o neho a nesleduje ani jeden z pretekov, to jednoducho nebolo tak silné ako pre užívateľov oboznámených s problematikou. Dokonca ma podstatne minula aj éra úradovania pána Sennu, keďže v tom čase som ešte behal s plienkami a mliekom v ruke. Samozrejme, nijako Sennu, jeho víťazstvá a zásluhy nespochybňujem, ale pre mňa to je jednoducho postava, o ktorej som detailnejšie počul prvý krát a navyše spojená s tematikou, ktorá môjho srdcu blízka nie je. Oceňujem formu dokumentu – reálne zábery boli zosúladené naozaj prvotriedne, žiadne zbytočne zmätené skákanie v deji alebo od jednej udalosti k druhej. Dokument je podaný tak, že sa v ňom dokáže orientovať aj neznalý divák (ja!), zábery z pretekov mali neskutočný náboj a to všetko dokresľovala prvotriedna hudba, ale ... ako som spomínal, samotná tematika pre mňa jednoducho nie je dostatočne zaujímavá na to, aby som išiel s hodnotením vyššie. Navyše aj kvôli dosť jednostrannému pohľadu a prílišnej glorifikácii samotného Sennu mi záver neprišiel tak emotívny ako sa to snímok snažil prezentovať (možno aj preto, že nie som z Brazílie). Ako neznalec športovej (resp. „formulovej“) histórie je pre mňa snímok síce zaujímavým doplnením vedomostí, ale ako športovému barbarovi toho veľa nedal, napriek nesporným filmárskym kvalitám.(4.11.2013)

1 2 3 4 5 6 7 9 17 24 32