Zajímavá trilogie režisérů v Hollywoodu.Ze tří jmenovců (Paul W.S. Anderson, Paul Thomas Anderson a Wes Anderson) je pro mě PTA totální neznámou a Inherent Vice je pro mě prvním setkáním s tímhle umělcem.Stejně tak i Wes Anderson je pro mě totálně neznámý, ano ano, světe div se, znám pouze nejprofláklejšího a nejbéčkovějšího Andersona.Inherent Vice je hodně přes dvě hodiny trvající psychadelická zhulenost a jestli vás ten film nezhulí sám, budete mít chuť na jointa hned po skončení filmu.Dávno jsem vypadl z let, kdy jsem hltal hippie dobový filmy, nosil trika Hendrixe, Marleyho a hulil jako zdejší hlavní hrdina a přesto mě ten film strašně bavil a já sem zase po letech chtěl vytáhnout faju a zhulit se jako kretén.Těžko říct něco o příběhu, parta výtečných herců pronáší neskutečnou výměnu vtipných dialogů napříč dějem, který ze začátku působí jako obrovské spiknutí bůh ví koho a nakonec se to přes mraky více či méně pochopitelných zvratů a dějových odboček dostane k tomu nejméně podstatnému úkolu hlavního hrdiny, aby se nakonec stala pouhá lidskost a rodina v bordelu mafie, narkomanů, hippízáků, šílených policajtů, Černých Panterů, pedofilních zubařů, sjetých kundiček, polonahých asijských kurviček, motorkářských nacistů, FBI, obchodníků s nemovitostmi a dalším asi tisícem postav tím nejdůležitějším a mě tím Anderson docela dostal.Přiznám se, že místy sem opravdu jen těžce stíhal, proč se na plátně děje tohle a proč proboha tahle postava říká tohle a kde se zase vzala kurva tahle a je to i díky evidentní nutnosti film ve střižně přeci aspoň trochu zkrátit, podle mě měl být Inherent Vice ještě o takových 35 minut delší, ale to už ANdersonovi asi neprošlo a stejně to všechno tak nějak nakonec zapadlo do sebe. Joaquin Phoenix předvedl výtečnýho výkon a snad teprve podruhé v životě mi ve filmu sedl.Dokonce celou dobu působí a svým způsobem vypadá jako Martin Rigss Mela Gibsona a to úplně přesně např. ve scéně střelby na schodech.Vyhejbal jsem se tomuhle tvůrci hodně let a pokud je jeho nejhůře přijatý film pro mě skvělou zábavou, těšim se na zpětnou projekci mistrových děl.80%.(15.7.2015)

• Xmilden

Vadí mě když si režisér natočí film jen pro sebe. Režiséra Andersona jsem měl v předchozí tvorbě rád. Ale nemůžu jít cestou na kterou se v poslední době vydává. Už Mistr byl u mě hodně na hraně a tohle jsem pro změnu vůbec nepochopil. Co deset minut solidnější krátký vtípeček nezachrání tu hroznou dvou a půl hodinovou nudu. 30%(5.6.2015)

• ScarPoul

Od prvého momentu ako som sa dopočul, že Anderson ide točiť detektívku som bol nedočkavý. Potom prišli prvé plagáty, trailer a ja som si hovoril, že to znova bude retro v štýle Boogie Nights, ktoré zbožňujem. Ale aj napriek tomu som sa k filmu nejako nemal. Teraz som si ho pozrel a som úprimne sklamaný. Andersona má zafixovaného( až na jeho krátkometrážne prvotiny), ako sofistikovaného autorského režiséra venujúcemu sa vzťahovým zlepencom a keď aj nie, tak aspoň svoje postavy vedie v ústrety silnej myšlienke, podfarbenej formálne prešpikovaným vizuálnym obrazom. Inherent Vice nemá ani poriadnu atmosféru, roztrieštenosť motívov sa podpisuje na dynamike a zrozumiteľnosti a aj napriek tomu, že sa tu vyskytne množstvo zaujímavých postáv, pod ich kožu sa nedostaneme. Všetko je centralizované okolo postavy Phoenixa, čo by nebolo na škodu, keďže herecky je tu znova výborný, ale v celej tej plejáde motívov a postáv pôsobí ako brzda. Od polovičky mi vlastne bolo jedno čo sa tam deje a čo sa tam ešte stane a ani to výrazne vyvrcholenie neprišlo. Elswit až trestuhodne nevyužitý, rovnako aj soundtrack, ktorý bol u Andersona vždy zárukou solídnych songov a fajn scén. Možno nie také hrozné ako sa javí, ale fakt som mal problém to dopozerať. Strašne ma to nudilo.(23.9.2015)

Nemám rád noir filmy. Nebaví mě chlapácké a zároveň květnaté blábolení drsných postav nad zbytečně komplikovaným příběhem, který stejně nikam nevede a nic mi neříkají dlouhé záběry na houpající se mlhu v temných zákoutích města plného postav s podivným chováním a podivnou motivací. Inherent Vice podle mě noir je, nicméně je to především jeden velký drogový opar a halucinogenní haluz, z kterého občas vystoupí prvky příběhového zamotance. Po druhé za sebou jsem od PTA chtěl film, který mě rozdupe úplně vším a po druhé jsem dostal něco, čemu zřejmě moc nerozumím, ale cítím, že to má velkou vnitřní sílu a hodně zvláštním způsobem mě to dost bavilo. A vždycky je za tím neskutečný Phoenix. #kviff2015(6.7.2015)

Adaptácia prózy Thomasa Pynchona, z ktorej sa nedá "vysomáriť". Pôvodná detektívna zápletka pomerne rýchlo stráca tvar a rozplýva sa v drogovom retro opare úpadku hnutia hippies - len ťažko opísateľné a zúfalo nerozlúštiteľné dianie je naložené letargicko- tiaživej/skľučujúcej (áno, čítate správne) atmosfére ojedinelého beach-noiru, ktorou nás chaoticky "sprevádza" postava permanentne "zhuleného" súkromného detektíva Doca Sportella. ........ Doteraz najlepšia Andersonova práca, dosahujúca vrcholnú podobu hlavnej pýchy jeho tvorby - divnosti.Postupným rozkladom detektívneho štartu pripomína Antonioniho Dobrodružstvo, akurát chladný obraz citového odcudzenia sa dusí niekde v hustom opare marihuany a hypnotického soundtracku.(22.7.2015)

• - Po absenci na tvorbě filmu Mistr (2012) se ke spolupráci vrací Andersonův dvorní kameraman Robert Elswit. (TheDude)

• - Do hlavní role měl být původně obsazen Robert Downey Jr., ale režisér Paul Thomas Anderson se rozhodl pracovat znovu s Joaquinem Phoenixem. Downey později sdělil, že roli nedostal kvůli tomu, že si Paul myslel, že je na roli příliš starý a ne kvůli svému nabitému programu. (TammiLargo)

• - Nakrúcanie sa začalo v máji 2013 v kalifornských mestách San Bernardino, Los Angeles a Pasadena a skončilo v auguste 2013. (classic)