• rikitiki
  ***

  John Ford natočil Irsko jak z kalendáře: malebná, divoká příroda, drsné podnebí, lijáky bičující krajinu, něžné žluté kvítky, ztichlé hřbitovy.... Do toho zasadil příběh, u kterého si nejspíš řekl: "O co, že do toho narvu všechny stereotypy o Irech, na jaké si jen vzpomenete!" A v tomhle ohledu uspěl stoprocentně. Irové jsou hrdí, chudí, vznešení, opilí, básničtí, sebevědomí, rvaví, svérázní a paličatí. Jedna je dokonce zrzavá! ____ Právě manželství mezi umanutou zrzkou a dlouho klidným rodákem, který se po letech vrací z Ameriky, je ústředním motivem filmu. ____ Nepřesvědčivým. Důvod, proč je manželství nešťastné, stojí na vodě, protože pro katolickou Irku je přece nejdůležitějším potvrzením platnosti svazku svatba v kostele a ne to, že jí bratr odmítá vyplatit věno. Takže její odmítání muže, za kterého je vdaná, kterého údajně miluje, ale zároveň ho považuje za zbabělce, spíš svědčí o tom, že si nebohý irský navrátilec z USA vzal chamtivou potvoru. _____ Irská krajina má podvratný charakter i na Seana, který se kdysi z velmi pádných důvodů rozhodl provždy se zříct pěstních soubojů. Což ale nikdy nebylo řešením v žádném z Fordových filmů, takže je jasné, že i v tomhle případě donutí už vyklidněného chlapíka k tomu, aby se zase postavil nepříteli za pomoci kopanců a ran, které by zabily vola. ____ Pro Fordovu macho náturu věřící v osobní odplatu je to typické, pro mě je to krok zpátky, který Seana strhnul zpět k pritmitivnější stránce života. /20. 8. 14./(20.8.2014)

 • cheyene
  ****

  John Ford uměl točit filmy a s Johnem Waynem v hlavní roli mu to vždy fungovalo. The Quiet Man je zdařilý mix dramatu, komedie a romantického filmu, přičemž u hlavního dua jsou i dobře vykresleny charaktery. Pochválit je potřeba také hudba, jež je stylová v místech, kde má být, a značně úderná či úsměvná v pasážích, které to vyžadují. Komediální prvky jsou poplatné tehdejší době a humoru, tudíž dnes již působí poněkud přehnaně nebo trapně, chtělo by se říci. Ovšem to k těmto filmům patří, podobně jako hromadné bitky s téměř absurdním dějem a zvraty. (Boxer Thorton by musel protivníka zabít po pár úderech.) Když se divák oprostí od děr, které vyhlodal zub času, může strávit příjemné dvě hodinky u oddechové podívané, které toho mnoho nechybí k dokonalosti. Škoda, že snímek není o něco kratší.(22.12.2013)

 • mortak
  ***

  Myslím, že se tomu říká idyla či žánrový obrázek. Ale o irské vesnici na počátku dvacátého století a o irských svatbách se dozvíte docela hodně. Jen lidé jsou idealizovaní, naplňují všeobecně přijímané role, takže se dočkáme celého zástupu rázovitých, ale v jádru dobrých venkovanů. Potěší vidle v seně - ono to lidové boxování často končilo nikoliv pitkou a objímáním ale spíš pohřbem.(17.9.2008)

 • kaylin
  ****

  Problém je trochu s tím, že už se přece jen jedná o film starý a jeho vizuální stránka není zas tak skvělá. Rok 1952 už je dávno za námi a technicolorové zbarvení prostě nemusí sednout každému. Trochu to místy vizuálně připomíná film "Čaroděj ze země Oz". Když vám ale tahle kvalita nevadí - osobně ji mám rád, protože v sobě má kouzlo - film si díky tomu můžete užít ještě víc. Asi to nebude něco, co nadchne každého, přece jen, není to příliš zaměřeno na mladé, ale možná i oni, když dají filmu šanci, poznají, že komedie může být chytrá a zábavná a že vlastně nevadí, že už má více jak 60 let.(19.11.2013)

 • Martin741
  ****

  Jo, jo - viem velmi dobre o irskom povode Johna Forda. I ked chyba dejova linia, dobre funguje irsky vidiek, chalupy, priroda, cesty, nadherne morske pobrezie a obcas aj jazera. Herecky dominuje John Wayne /3 Godfathers, Man who Shoot Liberty Valance/, ale aj Maureen O´Hara /Mr. Hobbes takes a Vacation, Big Jake/ bola vyborna. Zvysok hercov som nepoznal : 70 %(23.1.2016)

 • - První film společnosti Republic natočený mimo území Spojených států amerických. (Mol)

 • - Šiesty a zároveň posledný film, na ktorom spolupracovali režisér John Ford a herec Victor McLaglen. Režisér zaň navyše získal svojho rekordného, štvrtého Oscara za réžiu. Dodnes ho nikto neprekonal. (MikO_NR_1909)

 • - Maureen O'Hara (Mary Kate) sama nazpívala své písně. (Mol)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace