Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Úspěšný boxer Sean Thornton (John Wayne) ukončí svoji kariéru v USA a vrací se do své irské vlasti. Tam se zamiluje do mladé Mary Kate Danaher ( Maureen O'Hara). Avšak její bratr je ostře proti tomuto spojení a podle irských zvyků má poslední slovo... Scénář je založen na románu Maurice Walshe, jenž zase vychází z Shakespearova Zkrocení zlé ženy. (Pohrobek)

(více)

Recenze (35)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Problém je trochu s tím, že už se přece jen jedná o film starý a jeho vizuální stránka není zas tak skvělá. Rok 1952 už je dávno za námi a technicolorové zbarvení prostě nemusí sednout každému. Trochu to místy vizuálně připomíná film "Čaroděj ze země Oz". Když vám ale tahle kvalita nevadí - osobně ji mám rád, protože v sobě má kouzlo - film si díky tomu můžete užít ještě víc. Asi to nebude něco, co nadchne každého, přece jen, není to příliš zaměřeno na mladé, ale možná i oni, když dají filmu šanci, poznají, že komedie může být chytrá a zábavná a že vlastně nevadí, že už má více jak 60 let. ()

Mol 

všechny recenze uživatele

IF YOU SAY "THREE", MISTER, YOU'LL NEVER HEAR THE MAN COUNT "TEN"! Kdyby v tomto počinu nehrál pan Wayne, tak bych se na něj jisto jistě nikdy nepodíval. Ruku na srdce. Tohle není role pro Johnnyho a první půlka je k uzoufání nudná. Jediný kdo to jakž takž zachraňuje, je místní kořala Flynn. Jeho kůň Freddy mě totiž neskutečně pobavil při scéně, kde Flynn nahání Mary se Seanem a Fred to automaticky zapíchne u krčmy. Druhá půlka filmu je o dvěstě procent lepší. John neustále s něčím háže a to je to jeho gesto, které v jeho filmech tak miluju. Navíc zhrubne i jeho projev a tak se dočkáme i siláckých slov jako I'M NOT ASKIN' ANYBODY TO DO MY FIGHTIN' FOR ME!!. Co se týče Mary Kate, tak to byla neskutečná kráva a iritovala mě celých neskutečných 129 minut. Měla to v hlavě vymaštěný a pořád lítala jako koza. ()

Reklama

mortak 

všechny recenze uživatele

Myslím, že se tomu říká idyla či žánrový obrázek. Ale o irské vesnici na počátku dvacátého století a o irských svatbách se dozvíte docela hodně. Jen lidé jsou idealizovaní, naplňují všeobecně přijímané role, takže se dočkáme celého zástupu rázovitých, ale v jádru dobrých venkovanů. Potěší vidle v seně - ono to lidové boxování často končilo nikoliv pitkou a objímáním ale spíš pohřbem. ()

Rozjimatel 

všechny recenze uživatele

2,5 Konečne som si pozrel film, v ktorom John Wayne výnimočne nehraje neohrozeného pištoľníka, najsprávnejšieho muža, ktorý najďalej doští. Namiesto toho tu hraje dokonca v romantickej komédii (tú drámu by som príliš vážne nebral). Hoci, je to taká dosť priamočiara romanca na spôsob Johna Waynea - pri druhom stretnutí ju nasilu bozkáva, pri treťom už žiada o ruku (správny muž si vždy vezme čo chce!). Jedná sa inak o celkom príjemný film z írskeho prostredia s malebnými scenériami, s pekne zafarbeným obrazom. Silnou devízou filmu je humor, ktorému dodáva grády írečitý írsky akcent. V tomto smere exceluje Barry Fitzgerald (Michaleen Flynn), ktorého skvele zahraná vtipná postava je asi najzaujímavejšia z celého filmu. Výborná je tiež pôvabná Maureen O'Hara (Mary Kate Danaher) ako "hrdzaňa-drzaňa". S herectvom Johna Waynea (Sean Thornton) je to už o poznanie horšie, s tým jeho jediným kyslým výrazom sa veľmi nepretrhol. Scenár je plný dier a nezmyslov, zápletka banálna a navyše strašne otrepaná. Je doslova smiešne postaviť celý príbeh na tom, že si mladomanželka myslí, že jej muž je zbabelý a preto nim opovrhuje a musí ho opustiť (hoci ho miluje!). Nakoniec sa žiaľ film zvrhne do akejsi frašky, keď najskôr Sean vláči svoju ženu po celom kraji (tak musí správny muž jednať so svojou ženou, aby si ho vážila!), potom príde k pästnému súboju, ktorý sa preklopí do grotesknej hromadnej bitky. Dovtedy celkom inteligentný humor tým prejde do suterénu, čo je škoda. Takže napokon predsa len víťazí typická Wayneova poloha, hoci na začiatku to tak nevyzeralo. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

John Ford natočil Irsko jak z kalendáře: malebná, divoká příroda, drsné podnebí, lijáky bičující krajinu, něžné žluté kvítky, ztichlé hřbitovy.... Do toho zasadil příběh, u kterého si nejspíš řekl: "O co, že do toho narvu všechny stereotypy o Irech, na jaké si jen vzpomenete!" A v tomhle ohledu uspěl stoprocentně. Irové jsou hrdí, chudí, vznešení, opilí, básničtí, sebevědomí, rvaví, svérázní a paličatí. Jedna je dokonce zrzavá! ____ Právě manželství mezi umanutou zrzkou a dlouho klidným rodákem, který se po letech vrací z Ameriky, je ústředním motivem filmu. ____ Nepřesvědčivým. Důvod, proč je manželství nešťastné, stojí na vodě, protože pro katolickou Irku je přece nejdůležitějším potvrzením platnosti svazku svatba v kostele a ne to, že jí bratr odmítá vyplatit věno. Takže její odmítání muže, za kterého je vdaná, kterého údajně miluje, ale zároveň ho považuje za zbabělce, spíš svědčí o tom, že si nebohý irský navrátilec z USA vzal chamtivou potvoru. _____ Irská krajina má podvratný charakter i na Seana, který se kdysi z velmi pádných důvodů rozhodl provždy se zříct pěstních soubojů. Což ale nikdy nebylo řešením v žádném z Fordových filmů, takže je jasné, že i v tomhle případě donutí už vyklidněného chlapíka k tomu, aby se zase postavil nepříteli za pomoci kopanců a ran, které by zabily vola. ____ Pro Fordovu macho náturu věřící v osobní odplatu je to typické, pro mě je to krok zpátky, který Seana strhnul zpět k pritmitivnější stránce života. /20. 8. 14./ ()

Galerie (40)

Zajímavosti (12)

  • Když byl film poprvé promítaný v Bostonu, byla replika Michaleen Flynna (Barry Fitzgerald), kde u postele rozbité při svatební noci říká: "impulzivní, zbrklé," cenzurována. (Mol)
  • První film společnosti Republic natočený mimo území Spojených států amerických. (Mol)

Reklama

Reklama