Vražedná hra

• slovenský

Vražedná hra

Akční / Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA, 2012, 101 min

Alex Cross je dosť podcenený film. Pritom sa jedná o kryštalický príklad priemeru. Nie, nie je to šľahnutá a prehnane vykalkulovaná detektívka. Takisto tu o niečo ide, nefučí to o hovadinách ako niektoré podpriemerné braky, ktoré si hodnotenie aké Alex Cross dostáva skutočne zaslúžia. Prečo si za tým stojím? V prvom rade sa tu predvádza v celku kvalitná práca s postavami. Tyler Perry je vcelku neatraktívny protagonista ale narážam skôr na pospájanie vlákien vzťahov medzi jeho najlepším priateľom, manželkou a aj jeho samotným prerodom v muža hľadajúceho pomstu. Zaváňa to síce viac menej koláčom, ktorý sa nám už prejedol ale práve vcelku uveriteľné a herecky obstojne pospájané postavy to držia pokope. Veľa z toho by sa pritom zrútilo ak by tu nebol takisto obstojný záporák skvele zahraný Matthewom Foxom. Nikdy ho nebudete nenávidieť ale jeho postava budí aspoň jemnú iskru napätia, ktorá práve postavám dodáva ducha, ktorého spomínam. Akčné sekvencie tiež potešia pekným strihom. Ešte ale späť k postavám. Zažijete s nimi zopár skutočne neinovatívnych šablónových situácií ale aspoň sa nejedná o tupé tvory, ktoré sa riadia jedným spôsobom rozmýšľania. Na konci sa síce objavuje trocha kalkulu v spojení s trochu urýchleným koncom ale komu to vadí, však film tak či tak po prestrelke v kancelárii Nunemachera dosť nudí. Výsledok je, ako som písal, kryštalický priemer. Objektívne je dokonca dosť nesprávne udeliť hodnotenie pod hranicu 50%. Sú iné filmy, ktoré si to aj fakt zaslúžia.(12.1.2013)

• StarsFan

Kriminálka, která zamrzla někde mezi tvorbou počátku 90. let a tím nej(pod)průměrnějším dílem nej(pod)průměrnějšího televizního seriálu. Dílko, na kterém se můžete učit, jak nemá vypadat film, a to nejděsivější utrpení pro ty, kteří od něčeho, co se promítá v kině, očekávají alespoň slušný příběh, nebo hezkou audiovizuální stránku, nebo dobré obsazení.(9.12.2012)

• maddy

„Najväčší castingový fail 2012.“ Prevažne komediálny herec Tyler Perry bol už podľa prvých plagátov chybná voľba do úlohy detektíva Alexa Crossa, našťastie sa na neho po pár minútach dá zvyknúť, no stále pôsobí veľmi ťažkopádne. Čo však prekvapí je priam smiešny Matthew Fox (naposledy výrazná úloha iba v sérii Lost), ten síce budí rešpekt vďaka tomu, ako dokázal vyformovať svoju postavu (naozaj klobúk dole!), na druhej strane s ubúdajúcim telesným tukom stratil očividne aj ten kúsok hereckého talentu. Pokiaľ ho film zobrazuje ako nemilosrdného zabijaka tak do role zapadne, ako náhle však otvorí ústa a začne doslovne guľať očami opadá akýkoľvek rešpekt a naozaj som mal niekedy problém zadržať smiech. Nepresvedčivé herecké výkony by sa možno dali zniesť, ak by ich držal zaujímavý príbeh, štýlové audiovizuálne prevedenie alebo aspoň slušná akcia. Viac menej nefunguje ani jedno – príbeh síce ponúkol jeden zvrat, ktorý som nečakal (SPOILER zabitie Crossovej manželky KONIEC SPOILERU), ale inak sa jedná o prevarené klišé s množstvom chýb – raz Cross dokáže za sekundu opísať priebeh vraždy s každým detailom (úvodná scéna v dome so 4 mŕtvymi), inokedy mu nedôjde, že ho má zameraný sniper, v závere sa z neho zázračne stáva skúsený bitkár, ktorý dokáže konkurovať aj protivníkovi, ktorý ovláda rôzne martial arts a predtým sám dokázal zlikvidovať ochranku v celej budove. Záverečné rozuzlenie vyhráva ďalšiu pomyselnú cenu za „najtuctovejší záver 2012“, kde sú všetky motívy vysvetlené za pár sekúnd tesne pred titulkami, navyše aj s dodatočným „wtf?“ momentom. Prevedenie navyše pôsobí lacno, priam televízne – ešte taká akcia v mrakodrape, keď sa Mathew Fox plaví v potrubí, aby sa dostal k cieľu je „béčkovo“ prestrelená a vo svojej podstate zábavná (ak ste naladený na správnu nôtu), taktiež aj neskôr scéna vo vlaku s raketometom, no čím ďalej v závere sa z nej stáva amatérska rutina, kameraman dostáva epileptické záchvaty a záverečný súboj Perry VS Fox je maskovaný tak neprehľadnou a doslovne zbytočne sa metúcou kamerou (na čo preboha kamerou 10 minút nekontrolovane kmitať pri zábere na tvár?!), len aby zamaskovala Perryho neschopnosť viesť súboj jeden na jedného. Akcia sa tým pádom stáva maximálne neprehľadná a záverečné zúčtovacie stretnutie dvoch postáv uplynie bez akéhokoľvek zainteresovanie diváka, v podstate ako aj celý film. To hodnotenie viac menej z milosti, že sa s takýmito hercami do filmu niekto odvážil pustiť, pár bodov si u mňa film získal za občasnú „béčkovo-zábavnú“ akciu s Matthewom Foxom(keď je pri nej ticho); a za celkom rozumne zvolenú stopáž, ktorá odsypala skôr, než ma film začal iritovať. CELKOVO: 2*(4.1.2013)

Docela průměrnej, spíš lehce podprůměrnej akční film s psycho-mega zabijákem a geniálním poldou. Předchozí filmy s Alexem Crossem jsem neviděl, takže nemůžu srovnávat, ale tohle ve finále docela ušlo. Tyler Perry i Matthew Fox jsou pro mě celkem neznámí herci, ale byli docela dobrý. Zbytek byla taková banda průměráků, kromě tlustýho Rena - ten byl.. no prostě tlustej. Zabiják uměl docela efektní fatality, proto mě dycky u podobných filmů dostává, že jak je na začátku filmu vykreslenej jak nezdolnej terminátor, tak na konci ho stejně dycky obyčejnej polda nějak zničí.(18.10.2016)

Ne,rozčilovat se rozhodně nebudu.A vlastně ani dělat kritiku komentům,který jste tady vysrali.Vážně nemůžete chtít,abych se tady hrabal ve vašich shnilejch hovnech.Samozřejmě ,že Cohen filmy točit umí,ale taky už,jako každej z nás udělal několik nepovedenejch věcí.Že tenhle krimi thriller s docela solidní akcí šlape jako hodinky,to uzná každej potencionálně normální,ne na hlavu padlej jedinec.Já sice trochu tápal v tom,proč Fox všechno to dělá,jakej přesně motiv je,ale taky mě to nakonec napadlo.Ale rozhodně ne v první minutě,jako všechny tady ty studovaný embrya,který píšou u každýho filmu,jak je to klišovitý,předvídatelný,a jak každej film dopadne vítězstvím hlavního hrdiny,a všechno dopadne happyendem.No jasně,vy motouzové,každej film nějak končí,tak proč ne dobře.Až bude všechno končit na hovno,tak tady budete vysírat,proč taky něco nemá happykonec.A Tyler Perry.Já vlastně proti němu nic nemám.Nehraje bůhvíjak,ale že vás sere,že to neni dvacetikilová laťka vod plotu,to nechápu.Je to film,ne konkurz na fotky do magazínu pro teplouše.Ale dost už,film samozřejmě má svý mouchy,ale protože filmovej svět teď jede na obrovskejch kokotinách,tak tohle potěší.70%.(21.5.2013)

• - V knihách býva Alex Cross (Tyler Perry) vo Washingtone D.C., kým vo filme je obyvateľom Detroitu. (beso74)

• - Do role Alexe Crose tvůrci původně zvažovali obsazení Idrise Elby. (Freshoun)

• - Alexov (Tyler Perry) najlepší priateľ a partner sa v knižnej podobe volá John Sampson. Vo filme ho nahradil Thomas Kane (Edward Burns). (beso74)