Vražedná hra

Vražedná hra

Akční / Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA, 2012, 101 min

• genetique

Tyler Perry svoju hviezdnu kariéru neodštartoval, skôr by som povedal, že pochoval značku a sériu, ktorá niesla meno detektíva Alex Cross. Nahradiť pána Freemana práve ním bol zúfalý čin, ale nakoniec Rob Cohen je rutinér od špiku kosti, takže si myslím, že jedinou podmienkou pre obsadenie herca do hlavnej úlohy bola správna farba kože. Každopádne je to škoda, pretože postava tohto (pôvodne) charizmatického detektíva mala naozaj čo ponúknuť, ale k tomu bolo za potreby mať dobrú predlohu a s tou ako zisťujem nemá pôvodný spisovateľ takmer nič spoločné. Film totiž postráda takmer všetko. Našťastie na ostatných hercov sa dalo ako-tak pozerať, akcia nebola zlá, ale chýbalo napätie, atmosféra a nejaký poriadny príbeh, zvrat, rozuzlenie, niečo, čo by diváka prekvapilo. Lebo inak je to celé len klišé a zas len klišé a v dialógoch zas fráza za frázou. 45%.(24.8.2014)

Na to, aby takmer každodenná detektívna predloha sprevádzaná akčným spracovaním vzbudila u diváka mimoriadnu pozornosť a prekonala všednú ponuku, musí vyzerať inak ako Cohenova Vražedná hra. Tvorcovia sa pár krát dopustil "školáckych chýb" a tak sa dali ľahko postrehnúť nedostatky v tomto príbehu o detektívnej dvojici, ktorým skrížil cestu vysoko postavený psychopaticky žoldák. Dosť ma sklamalo zlyhanie dominantnej vlastnosti detektíva, ktorou správne odhaľoval a predvídal udalosti, ktorá v úvode pôsobila veľmi sľubne. Potom však akoby túto vlastnosť stratil a zlyhal na banálnej veci, keď po výstražnom echu (mms o tom, že jeho kolegyňa je mŕtva) podľahol hre záporného protivníka. V tú chvíľu človek nemusel byť ani jasnovidec, aby vedel čo bude nasledovať, čo filmu ubralo na úspechu. Na koniec však prišlo ešte zamiešanie kariet, aby to nemalo ľahkovážny koniec, ale to nezmenilo priemerné, alebo možno trocha podpriemerné hodnotenie. Za mňa slabších 50%.(28.5.2013)

• Pepinec

Pamatuju si, jak reagoval můj kamarád, když dorazil na Anděla a my ho s =woodym= lanařili do kina. "Já toho mám teď hodně zkouknutýho, kluci" varoval nás. "Neboj, tohle jsi určitě ještě neviděl" vrtal jsem do něj netušíc, jakou nadčasovou pravdu mám, protože tohle, tohle vážně nikdo z nás ještě neviděl, a to už máme prosím pěkně film za sebou... Tuhle jsem u snídaně sledoval předpověď počasí, kde hlásili hustou vánici po celém našem území již od dopoledních hodin a soused si přitom vesele odhrnoval sníh před barákem. Ani to mi však zpětně v porovnání s Cohenovou srajdou nepřišlo tak zbytečné. Když vezmu v potaz bonusové disciplíny, jakými jsou bravurní překlad názvu, neméně výsostný výkon Jeana, který snad už dočista zapomněl na to, že film by krom jeho peněženky měl přinést něco i divákům, a v neposlední řadě brilantně zvládnuté akční scény, při niž jsem sahal do batohu pro Kinedryl, může být celá tahle Vražedná hra ráda, že jsem ji za ty hříšné prachy dohrál až do konce.(22.1.2013)

Klasický příklad, kdy tady lidi jako ovce v hodnoceních opisují, aniž by přidali jakýkoliv vlastní názor. S Tylerem Perrym, jsem neviděl ani jeden film a jsem tudíž nezatížený předsudky. A i když se s Freemanem nemůže měřit, v téhle akčnější verzi Alexe Crosse obstál dobře. Jinak Burns je sympaťák jako vždy a Foxův psychopat skoro až roztomilej. Zbytek herců hraje ok, tedy až na Jeana Rena, který si tu evidentně přivydělává na důchod. Film opravdu nemá nějak extra roztřesenou kameru a Rob Cohen režíruje všechno dynamicky a ve velmi slušném tempu. Pokud něco zaslouží vytknout, tak občas papírem šustící dialogy, to, že se do konce filmu o Foxově postavě člověk nic nedozví a když se zpětně člověk zamyslí nad zápletkou, smysl taky moc nedává. Ale komu to vadí, když je ten film tak zábavnej.(15.5.2013)

• Madsbender

Osobne ani omylom netuším, prečo dávam najnovšiemu až 2*, ale akosi ma to nižšie nepustí. Film s tak neoblomne tupým scenárom som naposledy videl asi pre dvoma-tromi mesiacmi a bol to Schumacherov Krvavý potok. Cohen, Moss a Williamsonová by sa mali hanbiť za to, aké monštrum stvorili, a to nielen z filmu, ale aj zo samotného Matthewa Foxa, ktorý je tu narozdiel od Nezvestných či Uhla pohľadu (kde bol mimochodom taktiež výborný) nechutne chudý a vôbec, vyzerá, akoby ho aspoň rok mučili a držali v podzemí takmer bez jedla. Zato Jean Reno pekne krásne pribral a stáva sa novým Gérardom Depardieuom (pravdepodobne ho museli Francúzi po tom, čo sa s G.D. stal rusomil, niekým rýchlo nahradiť), a tiež kandidátom na najohavnejšiu celebritu roka. Že Tyler Perry príliš talentu nepredvádza, netreba ani spomínať, rovnako ako ďalší herci z nulovým potenciálom pozdvihnúť kvalitu snímku (Edward Burns a spol.). "Sečteno a podtrženo" - my sme to videli za vás a vravíme vám, vy si pozrite niečo lepšie.(3.3.2013)

• - Scénář byl původně založený na románu Jamese Pattersona „Cross“. Z marketingových důvodů byl název filmu změněn podle jiného Pattersonova díla "Já, Alex Cross". Scénář je však velmi volná adaptace a moc podobností mezi filmem a knihou nenajdeme. (josefklimes)

• - Manželku režiséra Roba Cohena lze ve filmu zaznamenat v restauraci coby číšnici zvoucí Marii Crossovou (Carmen Ejogo) k jejímu stolu. (Conspi)

• - Alexov (Tyler Perry) najlepší priateľ a partner sa v knižnej podobe volá John Sampson. Vo filme ho nahradil Thomas Kane (Edward Burns). (beso74)