Televízny film pre mládež. Úsmevný príbeh skupiny mladých ochrancov prírody. (oficiální text distributora)

Autogram

Film pre deti a mládež? Z toho nemohla byť mládež odviazaná ani v minulom storočí a dnes by o to ani nezakopla. Ťarbavo podaná ekológia a ešte horšie vzťahy mládeže. Najlepšia bola zdomácnená vrana u horára v kuchyni. Aspoňže sa na konci zistilo, čím sa havrany v zime živia a ako ich bez násilia odohnať z polí. –––– Musíme otráviť vodu aj vzduch, aby sa ľudia mali lepšie. ()

javlapippi

"Chceš byť športovec alebo trasorítka?!" Pioniersky eko-aktivistický oddiel Kamzíci nezaháľa. Namiesto dnešného prilepovania sa k asfaltu a vynechávania školskej dochádzky vyrážajú na bicykloch značiek Eska, Sobi a Velamos do znečistenej prírody a po žižkovskom zavelení svojho oslepnuvšieho vedúceho zbierajú odpad o dušu za spevu uvedomelej piesne z dielne Petra Ulrycha a Borisa Filana. Okrem toho si brigádovaním zarábajú na dovolenku pri mori, horára zásobujú žaluďmi a bukvicami, spochybňujú genderové stereotypy, z otrávenej rieky odoberajú kalné vzorky pre laboratórne testy a keď treba, neváhajú sa spojiť s armádou, zväzarmom, poľovníkmi aj ľudovými milíciami a podniknúť solídne manévre za účelom zisťovania početnosti a stravovacích návykov čiernych operencov, podozrivých z ohrozovania potravinovej sebestačnosti socialistickej vlasti. V protiklade s ich zmysluplným trávením času tu máme bývalého člena, ktorý sa po nadobudnutí babety pridá k pubertálnym dedinským motorkárom, ktorých hlavná kratochvíľa spočíva v preháňaní sa na svojich kozích dychoch za rebelských zvukov bluegrassového bendža, silných rečiach, fajčení, narušovaní pokojnej konzumácie štamgastov miestnej krčmy hlukom motorov a neváhajú ani pred fyzickým násilím. Docela zábavný film s ekologickým podtónom, účasťou hereckých veličín aj neznámych tvárí so známymi hlasmi, od klasika československej detskej filmovej tvorby, ktorý síce nepatrí k jeho vrcholným dielam, ale aj tak stojí za pozretie. ()

ELDoctorow

Nebolo by to zlé, keby sa to len vedelo rozhodnúť či to chce byť slabý eko-muzikál s jednou otrasnou pesničkou (text od dvorného shitelánistického lyricswritera Filana), dráma o strate zraku alebo teenagerská sociálna sonda. Pri ich bizarnom spojení nefunguje poriadne ani jedno. Čo je škoda, pretože tá druhá a tretia téma boli v rámci možností podané vcelku zaujímavo a mali potenciál na výsledok vo forme nijak úžasného, ale na tunajšie pomery ešte vždy fajn filmu. ()

Snorlax

Za největší pozitivum této veselé taškařice ze života osleplého vůdce skupinky malých ekologů a jeho svěřenců lze považovat scénu, během níž robátka obklopila lesníka s bujarým pokřikem, od nějž jsem očekávala, že přejde do zpěvu „Hajný je lesa pán, co slíbil, to nám dal." Na tom samotném by nic tak skvělého nebylo, ale díky tomu jsem si pak záhy pustila film Ať žijí duchové a výborně se pobavila. ()

Anderton

Mozaikovitá štruktúra medzigeneračných vzťahov so silnou spoločenskou myšlienkou. Alebo tak nejak. Spočiatku som si myslel, že sa bude riešiť hľadanie partnerky pre chlapíka po nehode, neskôr že sa bude naprávať pokazený rebel a nakoniec som mal vidiny, že chlapci budú objavovať sexualitu pri hodinách so sexi súdružkou učiteľkou. Nakoniec vývoj vzťahov musel ustúpiť kolektivizmu a obhajobe ekológie. Nemyslím to nutne ako zápor, sme na pôde Slovenská televízia, štúdio pre deti a mládež uvádza.....Taká menšia milá a pozerateľná raritka. S previazanými príbehmi si lepšie dokáže poradiť Iňarittu, to sme ale niekde inde, ale s ekologickou otázkou sa popasoval lepšie Hledík v Troch šarkanoch. ()