poster

Marley (festivalový název)

 • USA

  Marley

Dokumentární / Hudební / Životopisný

USA, 2012, 144 min

Režie:

Kevin Macdonald

Producenti:

Charles Steel

Střih:

Dan Glendenning
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • korbitch22
  *****

  Přečetl jsem o Bobovi 3 knihy, mám všechny jeho alba, 4 trika, 3 mikiny, peněženku, plakát, vlajku, tabatěrku, trenky, batoh, odznaky.....to všechno jsou pozůstatky mého pubertálního tápání, kdy jsem před lety hledal svůj styl, hledal jsem něco co by 14ti letýho sráče zaujalo a donutilo ho se o něco zajímat a tehdy jsem našel Boba Marleyho.Viděl jsem nespočet dokumentů a záznámů z koncertů, četl jsem o něm snad skoro všechno a stejně jsem se díky tomuhle dokumentu dozvěděl spoustu nových informací, zavzpomínal jsem na časy, kdy pro mě neexistovalo nic než Bob Marley a na konci dokumentu jsem plakal jako malé dítě.Každý máme svoje hrdiny, někdo sportovce, herce, muzikanty.....jestli si někdo zaslouží největší uznání, úctu a neskonalý respekt, jestli je někdo mým životním hrdinou, jestli někoho zbožňuju a uznávám....tak jedině a s čistou láskou Roberta Nestu Marleyho a rve mi srdce, že ho prostě nikdy neuvidím na živo. 100%.(26.11.2012)

 • fisus
  ****

  Člověk nemusí být fanoušek Boba Marleyho,aby ocenil tenhle dokument o člověku,který chtěl jen dělat hudbu,nezajímala ho sláva ani peníze a nikdy se nestaral o sebe,ale o lidi kolem sebe.Rozdával radost a hrál skvělou muziku!Byl symbolem svobody a míru! Nedá mi to,abych nepřipsal citát jednoho z uvaděčů v Kongresovém sále v Thermalu,který těsně před začátkem projekce poznamenal:"To je divný.Takovej nával na film o černochovi,kterej jenom hulil trávu!" Tenhle dokument není o trávě,ale jedné z největších legend a postav minulého století!(9.7.2012)

 • Unn
  *****

  Film plný zajímavých faktů, rozhovorů se zajímavými lidmi, vynikající hudby s vyjímečnými texty a nádhernými záběry do krajiny Jamajky. Sama jsem byla zvědavá, jak tento film dají tvůrci dohromady a opravdu se jim to povedlo. Ikdyž je film hodně dlouhý, udržel mou pozornost celou dobu. Nejednou mi tento snímek vykouzlil úsměv na tváři a nejednou jsem měla nakrajíčku a rozhodně donutil můj mozek zase uvažovat o věcech z trochu jiného úhlu. Bob byl bezesporu velmi zajímavý člověk a stojí za povšimnutí. A s kamarádkou, která se o rastafariánství ani tolik nazajímá, jsme se shodli, že to byl nejlepší film, co jsme viděly, minimálně za poslední rok.(6.5.2012)

 • Popluh
  ****

  Informačně bohatý dokument odhalující poměrně rozsáhle osobnost Boba Marleyho skrz množství archivních záběrů nastříhaných zhruba jedna ku jedné z množstvím "mluvících hlav" naverbovaných z řad rodiny, kamarádů, příbuzných i spolupracovníků. Z hlediska formy nikterak převratný, ale informačně bohatý dokument, který si osoba Marleyho formátu bezesporu zasloužila.(21.5.2013)

 • thouma
  *****

  Nikdy jsem nesdílel kult Boba Marleyho a nevěnoval přílišnou pozornost jeho častému zbožštění, u nás i jinde ve světě. Naopak, kýčovité ubrusy s jeho podobiznou a reggae motivy na stáncích v Asii či Střední Americe mě spíše iritovaly, protože jsem v dané zemi hledal něco autentičtějšího. Pak jsem shlédl tento film a poznal celý ten neuvěřitelný příběh neuvěřitelného člověka. Příběh, který by stěží vymyslel nějaký scénárista nebo spisovatel. A došlo mi, že Bob Marley své životní poselství i přes předčasnou smrt naplnil! Jeho odkaz je doma všude na světě, aniž by o to svým životem jakkoli prvoplánově usiloval. To všechno dokázal jen silou svého upřímného slova, sdělovaného tím nejlepším kanálem - hudbou. Tohle je příběh legendy, u kterého chvílemi až mrazí v zádech!(6.6.2012)

 • - Původně na dokumentu pracoval Martin Scorsese pro Weinstein Company v roce 2008, ale od projektu kvůli nesrovnalostem odešel a nahradil ho Jonathan Demme. V srpnu 2009, kdy se Demme a producent Steve Bing dostali do sporů co se podoby dokumentu týče, se projekt zastavil. Nakonec do rozjetého vlaku naskočil Kevin Macdonald, který dokument už dokončil. (Akesha)

 • - Z raného období Bobova života neexistovaly žádné použitelné záběry, proto se šlo cestou fotografických koláží nebo dokumentárních záběrů, nejčastěji z Jamajky z let 1962–1973, doplňených o sekvence přírodních scenérií nebo běžného života na jamajských ulicích. [Zdroj: časopis Cinema 02/2019] (Stoka)

 • - Dokument byl vytvořen s plnou spoluprací Bobovi rodiny. (Stoka)