Marley (festivalový název)

USA, 2012, 144 min

Kevin Macdonald

Charles Steel

Dan Glendenning

Robert Nesta Marley, známější pod uměleckým jménem Bob Marley - člověk s velkým hudebním nadáním, velkým srdcem a obrovskou schopností vnímat a rozdávat dobro a sjednocovat lidi. Ostatně, jako obyvatelé této planety jste o tomto revolucionáři lidských duší nemohli neslyšet a tento dokument je právě o něm a ještě navíc je i výtečně zpracovaný. Bob Marley ve své době přinášel lidem po celém světě reggae, pohodu, radost, pokoj a mír. V jeho věčně vysmáté tváři jste tak kromě voňavého dýmu z právě ubaleného špeka mohli lehce vypozorovat celoživotní touhu sjednotit celý svět a sjednotit jej k lásce. Jestli to byla jen pouhá utopie je věcí názoru, každopádně se mu ale povedlo vykonat mnoho ohromných skutků ve prospěch lidstva a každá doba by si zasloužila člověka s tak ohromným srdcem, aby děti a mladí k němu mohli vzhlížet, jako ke svému idolu a dospělí se vždy něco přiučili. Myslím si, že nám tito prorokové v dnešní době už ohromně schází. A tak zbývá jen s nadějí dodat: "One love, one heart, let's get together and feel all right." 70%(27.5.2013)

Už s prvními tóny slavných Marleyho reggae melodií nás dokument přenese do víru barevně nadšené Jamaiky, mezi Bobovy nejbližší, fanoušky a hlavně do centra vzniku jeho nezapomenutelně pozitivní hudby. Divák má v té chvíli před sebou téměř dvě a půl hodiny záznamů nejslavnějších koncertů, jamaiské atmosféry, jež každou sekundou našeptává to známé "don't worry", stále se zvětšujících davů fanoušků a vzpomínek na ty lepší i špatné chvíle. A věřte, že každá minuta snímku vás svou reálností více a více vtáhne do celého toho marleyovského šílenství a cesta zpátky z něj už možná nepřipadne v úvahu...(1.7.2012)

Člověk nemusí být fanoušek Boba Marleyho,aby ocenil tenhle dokument o člověku,který chtěl jen dělat hudbu,nezajímala ho sláva ani peníze a nikdy se nestaral o sebe,ale o lidi kolem sebe.Rozdával radost a hrál skvělou muziku!Byl symbolem svobody a míru! Nedá mi to,abych nepřipsal citát jednoho z uvaděčů v Kongresovém sále v Thermalu,který těsně před začátkem projekce poznamenal:"To je divný.Takovej nával na film o černochovi,kterej jenom hulil trávu!" Tenhle dokument není o trávě,ale jedné z největších legend a postav minulého století!(9.7.2012)

Nikdy jsem nesdílel kult Boba Marleyho a nevěnoval přílišnou pozornost jeho častému zbožštění, u nás i jinde ve světě. Naopak, kýčovité ubrusy s jeho podobiznou a reggae motivy na stáncích v Asii či Střední Americe mě spíše iritovaly, protože jsem v dané zemi hledal něco autentičtějšího. Pak jsem shlédl tento film a poznal celý ten neuvěřitelný příběh neuvěřitelného člověka. Příběh, který by stěží vymyslel nějaký scénárista nebo spisovatel. A došlo mi, že Bob Marley své životní poselství i přes předčasnou smrt naplnil! Jeho odkaz je doma všude na světě, aniž by o to svým životem jakkoli prvoplánově usiloval. To všechno dokázal jen silou svého upřímného slova, sdělovaného tím nejlepším kanálem - hudbou. Tohle je příběh legendy, u kterého chvílemi až mrazí v zádech!(6.6.2012)

Pfff...konečně dokoukáno. Pro mě hodně dlouhý a nezáživný dokument. Možná i proto, že jsem nikdy nebyl vyznavač ani fanoušek Boba Marleyho, z jeho hudby se mi líbí možná 2 písničky a tento snímek mě spíše utvrdil v negativním názoru na něj. Musím rozhodně pochválit dokument co se týče množství informací z vyprávění a celkově se nesnaží být nijak stručný, takže se člověk dozví fakt hodně. Ale je třeba si i všimnout, že je podáván hodně zaujatě a není tam snad nikdo, kdo by jej nezbožňoval, nechválil, nevzpomínal na něj v dobrém a tak dále. Předtím jsem o něm věděl celkem prd, po tomto dokumentu mám alespoň komplexnější obrázek a vidím Boba Marleyho jako sobeckého a bezohledného (chování k manželce a dětem) kurevníka s permanentně vyhuleným mozkem (stačí si poslechnout pár jeho vět při rozhovorech), který možná v jádru byl dobrý chlapec, ale jako láskař je slavný spíše díky svému sektářskému náboženství, které tak prosazoval a které jej vykreslilo v obrázku "spasitele, propagátora míru a revolucionáře". Bohužel zde ale nehvězdičkuju objekt dokumentu, ale dokument samotný a ten byl skutečně obsáhlý, informativní a atmosférický. Ale také roztahaný, ne příliš objektivní a ke konci se nevyhnul určité dávce patosu. Za to hvězdičku strhuji.(9.12.2013)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. února 2012 na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. (Stoka)

• - Z raného období Bobova života neexistovaly žádné použitelné záběry, proto se šlo cestou fotografických koláží nebo dokumentárních záběrů, nejčastěji z Jamajky z let 1962–1973, doplňených o sekvence přírodních scenérií nebo běžného života na jamajských ulicích. [Zdroj: časopis Cinema 02/2019] (Stoka)

• - Původně na dokumentu pracoval Martin Scorsese pro Weinstein Company v roce 2008, ale od projektu kvůli nesrovnalostem odešel a nahradil ho Jonathan Demme. V srpnu 2009, kdy se Demme a producent Steve Bing dostali do sporů co se podoby dokumentu týče, se projekt zastavil. Nakonec do rozjetého vlaku naskočil Kevin Macdonald, který dokument už dokončil. (Akesha)