Reklama

Reklama

Marley

(festivalový název)
  • USA Marley
Trailer 1
Dokumentární / Hudební / Životopisný
USA, 2012, 144 min

Obsahy(1)

Jen málo hudebníků mělo tak globální vliv jako Bob Marley. Komplexní životopisný snímek ho sleduje ze špinavých uliček rodného Kingstonu přes celosvětovou slávu, s níž se vyrovnával s proměnlivou úspěšností, až po jeho nečekaný skon po převozu ze švýcarského sanatoria. Film těží z přístupu k dříve neviděným archivním materiálům i k Marleyho spoluhráčům z kapely, jiným umělcům i rodině, která o hudebníkovi otevřeně hovoří. Atraktivita snímku spočívá nejen v citlivém zapojení dodnes oblíbené hudby, kterou Marley doslova globálně rozšířil, ale i v komplexním vykreslení jeho osobnosti. Od zájmu o rastafariánské hnutí se tak dostáváme k oblibě marihuany i žen, jak o tom svědčí jeho dvanáct dětí, z nichž některé v dokumentu rovněž hovoří. Neokázalý snímek představuje poutavý portrét mimořádně činorodého hudebníka, kterého je dobré znát nejen jako autora No Woman, No Cry. Sílu Marleyho vůle film staví nad jakékoli zavedené vnímání ikonické osobnosti. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (49)

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Príliš natiahnutý spomienkový dokument o jednom z mierotvorcov tohto sveta. Zjednotenie Jamajky a ukončenie sporov na koncerte, pre mňa zostane jedným z najsilnejších momentov. Film sa obliekol do červenej, žltej a zelenej a hovorí si vlastnou rečou, niekedy sa zabúda, ale potom opäť pokračuje v akej takej chronológii, mám dojem, že autori si pritom tiež dali trocha marihuany a ľudia, ktorí to pozerajú a chcú to zniesť, tak asi si dajú tiež, lebo je to taký pocitový film, ale nie úplne a nie je to ani faktický film, proste si ide reggae s peknými piesňami, z ktorých mám sám neobyčajne pár rád, ale inak sedieť iba pri takých nejakých rečiach prelepenými nejakými nahrávkami, videami s ním, keď som nevedel niekedy, ktorá bije, ma ubíjalo, vo svojej podstate je to však pohodovka. Ľudia ho dnes vnímajú dosť komerčne, tak ako Che Guevaru, lenže on bol milovník žien, mal rád futbal, užíval života, nestaral sa do politiky, vyznával jednu z odnoží kresťanstva, chcel aby všetky rasy žili pospolu, sám bol miešanec, proste užíval život, bol podivín, bol to však dobrák. ()

korbitch22 

všechny recenze uživatele

Přečetl jsem o Bobovi 3 knihy, mám všechny jeho alba, 4 trika, 3 mikiny, peněženku, plakát, vlajku, tabatěrku, trenky, batoh, odznaky.....to všechno jsou pozůstatky mého pubertálního tápání, kdy jsem před lety hledal svůj styl, hledal jsem něco co by 14ti letýho sráče zaujalo a donutilo ho se o něco zajímat a tehdy jsem našel Boba Marleyho.Viděl jsem nespočet dokumentů a záznámů z koncertů, četl jsem o něm snad skoro všechno a stejně jsem se díky tomuhle dokumentu dozvěděl spoustu nových informací, zavzpomínal jsem na časy, kdy pro mě neexistovalo nic než Bob Marley a na konci dokumentu jsem plakal jako malé dítě.Každý máme svoje hrdiny, někdo sportovce, herce, muzikanty.....jestli si někdo zaslouží největší uznání, úctu a neskonalý respekt, jestli je někdo mým životním hrdinou, jestli někoho zbožňuju a uznávám....tak jedině a s čistou láskou Roberta Nestu Marleyho a rve mi srdce, že ho prostě nikdy neuvidím na živo. 100%. ()

Reklama

Popluh 

všechny recenze uživatele

Informačně bohatý dokument odhalující poměrně rozsáhle osobnost Boba Marleyho skrz množství archivních záběrů nastříhaných zhruba jedna ku jedné z množstvím "mluvících hlav" naverbovaných z řad rodiny, kamarádů, příbuzných i spolupracovníků. Z hlediska formy nikterak převratný, ale informačně bohatý dokument, který si osoba Marleyho formátu bezesporu zasloužila. ()

Vodnářka 

všechny recenze uživatele

Už s prvními tóny slavných Marleyho reggae melodií nás dokument přenese do víru barevně nadšené Jamaiky, mezi Bobovy nejbližší, fanoušky a hlavně do centra vzniku jeho nezapomenutelně pozitivní hudby. Divák má v té chvíli před sebou téměř dvě a půl hodiny záznamů nejslavnějších koncertů, jamaiské atmosféry, jež každou sekundou našeptává to známé "don't worry", stále se zvětšujících davů fanoušků a vzpomínek na ty lepší i špatné chvíle. A věřte, že každá minuta snímku vás svou reálností více a více vtáhne do celého toho marleyovského šílenství a cesta zpátky z něj už možná nepřipadne v úvahu... ()

K.I.N.G. 

všechny recenze uživatele

Robert Nesta Marley, známější pod uměleckým jménem Bob Marley - člověk s velkým hudebním nadáním, velkým srdcem a obrovskou schopností vnímat a rozdávat dobro a sjednocovat lidi. Ostatně, jako obyvatelé této planety jste o tomto revolucionáři lidských duší nemohli neslyšet a tento dokument je právě o něm a ještě navíc je i výtečně zpracovaný. Bob Marley ve své době přinášel lidem po celém světě reggae, pohodu, radost, pokoj a mír. V jeho věčně vysmáté tváři jste tak kromě voňavého dýmu z právě ubaleného špeka mohli lehce vypozorovat celoživotní touhu sjednotit celý svět a sjednotit jej k lásce. Jestli to byla jen pouhá utopie je věcí názoru, každopádně se mu ale povedlo vykonat mnoho ohromných skutků ve prospěch lidstva a každá doba by si zasloužila člověka s tak ohromným srdcem, aby děti a mladí k němu mohli vzhlížet, jako ke svému idolu a dospělí se vždy něco přiučili. Myslím si, že nám tito prorokové v dnešní době už ohromně schází. A tak zbývá jen s nadějí dodat: "One love, one heart, let's get together and feel all right." 70% ()

Galerie (33)

Zajímavosti (4)

  • Původně na dokumentu pracoval Martin Scorsese pro Weinstein Company v roce 2008, ale od projektu kvůli nesrovnalostem odešel a nahradil ho Jonathan Demme. V srpnu 2009, kdy se Demme a producent Steve Bing dostali do sporů co se podoby dokumentu týče, se projekt zastavil. Nakonec do rozjetého vlaku naskočil Kevin Macdonald, který dokument už dokončil. (Akesha)
  • Z raného období Bobova života neexistovaly žádné použitelné záběry, proto se šlo cestou fotografických koláží nebo dokumentárních záběrů, nejčastěji z Jamajky z let 1962–1973, doplňených o sekvence přírodních scenérií nebo běžného života na jamajských ulicích. [Zdroj: časopis Cinema 02/2019] (Stoka)
  • Dokument byl vytvořen s plnou spoluprací Bobovi rodiny. (Stoka)

Reklama

Reklama