Atrocious

Horor / Thriller

Španělsko / Mexiko, 2010, 75 min

• Zeck

Nebudu zastírat, že při pár scénách jsem měl trochu staženou prdel. To ale rázem ustoupilo, když daná scéna netrvala minuty dvě, ale dvacet. Scénář je mizerný, polovinu stopáže se divák bude muset dívat na zarostlé keře a stereotypní uličky nějákého bludiště, které má asi tak stejně daleko k tajemnému prostředí jako já do redakce Bravo-girls. Závěrečné "vyhrocené" scény se nesmyslně utínají a přetáčí dopředu, aby se o minutu později mohl hodit flashback na to samé místo, ze kterého se děj posunul dopředu? Totální filmařská impotence v plné kráse! Výkony jsou ochotnické a okoukané. Tohle natočim za dva dny s nákladem tři piva a tisícovka na cigára s kámošema v Lidlu v oddělení Zelenina, a bude to stoprocentně stejně "tajemné" jako tento horor. 36%(24.9.2011)

• bari68

Nečakal som, že úspech Paranormal Activity sa dočká toľkých coverov a napodobenín, avšak s výsledkom, ktorý nie je moc priaznivý.Film aj cez krátku dĺžku miestami nudil, nemal nápad, ba dokonca, čo je najväčšou chybou-nestrašil....Svetlou výnimkou za čo Atrocious pochváliť je ,,jakš-takš,, originálny a prekvapivý koniec. 2,5*(10.10.2011)

• maddy

Netvrdím, že dobré, ale napodiv nie až také zlé ako som podľa tunajších maximálne negatívnych ohlasoch čakal. Áno, Atrocious je ďalší zbytočný prírastok do „found footage“, ktorý sa ani len nesnaží byť o niečo nápaditejší. Úvod je zbytočne zdĺhavý a ničím zaujímavý, obsahuje doslovne jeden znepokojacejší záber (na záhadnú postavu v labyrinte / smrť psa vážne nepočítam – pardon za významný spoiler ohľadom dejového zvratu :). Behanie po akomsi kríkmi zarastenom labyrinte diváka do vytrženie určite nedostane, pripomína kvázi variáciu na Blair Witch a navyše sa postavy chovajú dosť nelogicky. Čo však drží Atrocious aspoň vo vodách priemeru na jedno pozretie je jeho záver a skromná stopáž. Pri 70 minútach nie je taký problém vytrpieť „úvod“, pretože asi 15 minútové záverečné pobehovanie po labyrinte a (hlavne) následne v dome má konečne tú správnu znepokojujúcu atmosféru a dovolím si tvrdiť, že dobre pracuje aj so strachom (pokiaľ má divák správne podmienky – sám, v noci, dobré ozvučenie). Nastupuje aj pár krvavých záberov, strach o postavy a konečne je možné hovoriť o horore. Samotné zakončenie sa snaží dať dianiu aký taký zmysel – žiaden významný, ale na poli „found footage“ sa snaha o aké také „logické“ (tie úvodzovky sú schválne) objasnenie cení. V porovnaní s chabou konkurenciu (Grave Encouters, Evidence, Emergo atď) opäť nič nové, ale tých pár hviezdičiek si to zaslúži. CELKOVO: 2,5*(9.11.2012)

• Avathar

Tak takýto fail som veru nečakal... Tento film je absolútne nefunkčný. Pritom mám found footage veľmi rád a dokážem mu kadečo odpustiť. ATROCIOUS je akýsi nepodarený hybrid ZÁHADY BLAIR WITCH a PARANORMAL ACTIVITY. Teda až na to, že na rozdiel od nich nie je strašidelný. Vôbec. Celkovo mi to skôr pripomínalo trápne PARANORMAL ENTITY, len ešte o dosť horšie... Príbeh? Jalová historka o červenej karkulke, ktorá sa motá po okolitých lesoch. No, to je sakra kaliber! Namietnete, že v spomínanom PA je príbeh tiež jednoduchý. Možno. Lenže tam tvorcovia dokázali práve z toho mála vyťažiť mnoho. Postavy? Tu neexistujú, sú to len mizerne zahraté kartónové figúrky, herci sa ksichtia ako keby v tom hrali za trest, len sa tmolia hore-dolu ako kreténi a samozrejme sa tak aj chovajú. Kameru majú zapnutú pomaly aj keď idú na hajzel. Neveril som im ani nos medzi očami, nieto ešte emócie (aj to vrieskanie mi svojou umelosťou drásalo uši) a dramatické scény som tým pádom odzíval. Moment, povedal som dramatické scény? To by tu nejaké museli byť! Atmosféra? Tvorcovia absolútne nevedia pracovať s prostredím (potenciál pritom bol – viz. bludisko/les), vôbec sa nepracuje napr. so zvukmi, ani s psychikou postáv. Gradácia si taktiež vzala voľno. Nejaké pozvoľné stupňovanie napätia? Nedočkáte sa. V celom filme sa prakticky nič nedeje (až na záver). Postavy len zbesilo behajú bludiskom, hádžu kamerami na všetky strany, funia ako parníky a raz za čas niekto zakričí. Tým to hasne. Žiadne znepokojenie, žiadny strach. Počas celého filmu nepríde žiadna vychytávka, žiadna mrazivá scéna, žiadny nápad. Len filmárska impotencia, ktorá trčí doslova z každého záberu. Dofrasa, veď už aj to PARANORMAL ENTITY malo zopár sviežich nápadov a miestami dokonca aj ATMOSFÉRU! Tu je len vákuum. Možno až záver v dome má trochu grády, ale to je zúfalo málo. Naviac pointa – či čo to malo byť – bola riadne debilná a ešte to je eufemizmus. Zostrihať na 15 minút a dať na YouTube, okej. Inak strata času.(17.8.2012)

• Furry_Sheep

Průměrný, o něco krvavější a vulgárnější (co se slovníku hlavních hrdinů týče) přírůstek do found-footage rodiny. Vcelku zábavná jednorázová podívaná k čaji o páté, rozhodně nic, co by vás při půlnočním domácím promítání ve zhasnutém obýváku vyděsilo k smrti. Poměrně dost krve, poměrně málo lekaček, nechutně mnoho křoví, hodně pobíhání a jekotu, lehce nadprůměrný závěr.(31.3.2013)

• - Film sa natáčal v okolí Barcelony, v mestách Cunit (lesy a labyrint), Sitges (interiéry domu) a Vilanova i la Geltrú (exteriéry). (Stefan Deryck)