Žena z pátého patra

The Woman in the Fifth

The Woman in the Fifth

Thriller / Psychologický

Francie / Polsko / Velká Británie, 2011, 80 min

Pomerne ťažká mysteriózna dráma o spisovateľovi, ktorý príde do Paríža, aby sa stretol so svojou odlúčenou manželkou a dcérou, no smola sa mu lepí na päty a postupne sa tu zamotá tak, že začne strácať pojem o realite. Mám rád podobné filmy; kedy aj po dopozeraní treba ešte chvíľu premýšľať, dávať si všetko dokopy a vytvoriť si adekvátnu interpretáciu. A taký tento film je; divákovi nič nedá zadarmo, ponúka iba kúsky dejovej skladačky a namiesto objasnení sa radšej zaoberá (ne)podstatnými detailmi a vedľajšími situáciami, ktoré nakoniec vyznejú do nejednoznačného záveru, ponechanom na divákovi. Preto aj predpokladám, že viacero ľudí s týmto asi bude mať problém, keďže nakoniec ostanú bez uspokojivého vysvetlenia. Mne to však sadlo a spolu s veľmi dobre vybratými hercami a štýlovou, umeleckou technickou stránkou vo mne film zanechal dobrý dojem.(29.4.2012)

• lennyd

Americký spisovatel Tom Ricks (Ethan Hawke) přijíždí do Paříže, kde by se chtěl usmířit se svojí bývalou ženou a malou dcerkou. Po hádce s ní je ale v městské dopravě okraden o veškeré peníze, ale naštěstí se mu podaří najít ubytování na sekeru v malém hotelu vlastněném arabským majitelem. Ten ale nenechá amerického hosta bydlet zadarmo, a zatáhne jej do svých obchodů. Ricks ale hodlá v Paříži i psát další román, v čemž by mu mohla pomoci žena známého spisovatele, kterou potká na jednom večírku .. Uff, z tohoto filmu jsem tak nějak rozpačitej. Líbilo se mi takřka všechno - atmosféra Paříže, včetně ušmudlaného arabského hotýlku, Ethan Hawke, Kristin Scott Thomas, pomalé tempo, příběhová linie s dcerou, příběhová linie s podivným zaměstnáním, příběhová linie se sousedem v hotelu i majitelovou přítelkyní. Jenže všechno dohromady se mi to tak úplně nespojilo - skoro jako když tenkrát pejsek s kočičkou vařili dort, a dali do něj taky všechno dobré, a výsledek byla pěkná patlanina. Tady jsem měl velmi podobný pocit, umocněný ještě tím závěrem nezávěrem, který ve mne vyvolal pocit zbytečnosti - proč jsem se na film vlastně díval? Co mi tímto filmem chtěl Pawel Pawlikowski vlastně říct?(15.10.2012)

Tento snímek ve mě zanechal zvláštní pocit toho ,že nevím jestli film byl tak hlubokomyslný a nebo já jsem tak tupý.Není to tak časté,ale budu si věřit a spíš si myslím,že si film hrál na něco víc než ve skutečnosti je.Tempo pomalé a závěrečné vyústěný při zamyšlení není opravdu tak tajemné a hluboké jak se zdá,ale na druhou stranu se mi líbilo,že jsou zde vyobrazeny dvě tváře lidí ta hezká,která umí pohladit a ta zlá o které někdy ani netušíme,ale je v nás... a muže nadělat hodně starostí lidem ve vašem okolí.Za mě celkově 50% a tři hvězdy.(21.5.2015)

• rikitiki

To bylo tak mysteriózní, až to bylo pitomé. Hrdina přichází odnikud, je jen pár náznaků, že má za sebou temnou minulost, pak potká ženu odnikud a nakonec se odebere .... nikam. Děj nic nevysvětlí, ani nenaznačí. Že by to byl záměr, aby vše působilo tajemně? Tak to působilo leda legračně. ___ Varování pro muže: bacha na profesionální múzy! Varování pro ženy: bacha na zlomené muže - i když se je snažíte všemožně podpořit, pokud najdou za prvním rohem novou příležitost, okamžitě se od ní nechají podpořit taky.(6.5.2018)

• Terva

Natočeno podle stejnojmenné knihy Douglase Kennedyho. CITÁT - Jak se Američan, profesor a spisovatel dostal až sem do Paříže?.............. Tak se to tak za doprovodu piána líně vleče, vleče a neuteče. Silně jsem se nudil a zároveň se nemohl dočkat konce abych viděl jak to dopadlo. CITÁT - Budete tu jen šest hodin sedět a můžete psát........... Já u toho seděl osmdesát minut a čekal. Pravda je taková, že se to opravdu táhlo, ale zase zlomové body byly o to víc vítány. Zvlášť když nastal den vraždy. CITÁT - Jsem tak skutečná jako ty........ Byl to divný příběh a už ho nikdy neuvidím.(18.4.2013)

• - Film se natáčel v Paříži ve Francii. (rafix)