Squeeze, The

James Tucker (kniha)

Sergio D'Offizi

Stanley O'Toole

John Shirley

Málo známý, zapomenutý, nedoceněný, ale jinak skutečně povedený akční a velmi syrový britský krimi/thriller, který se svým pojetím, nemusí západním bratříčkům vůbec nic závidět, přesně takovýto druh filmu který má grády a jehož sledování pro mě nejsou muka mám rád. Realistické, tvrdé, násilné, napínavé, vzrušující, odvážné, znepokojující, a především velkolepé akční kino, kde prakticky nic z typických prvků krimi nechybělo, pokud k tomu ještě připočteme jako bonus dobrou románovou předlohu, tak nám nepochybně musí vyjít skutečně senzační podívaná. Hemmings a Boyd (ve své posl. filmové roli, kdy zemřel krátce po natočení filmu) jako zločinci výteční, Keach v atypické ale jinak velmi barvité roli svérázného detektiva také překvapil, a silný výkon podal i anglický komik Freedie Star, ve své jediné filmové roli jako Keachův přítel a zachránce. Fantastický úvod na eskalátoru, pěkná scéna vynuceného striptýzu (odvážná Carol White) a povedené leč trochu vykonstruované finále (krádež peněz z ozbr. transportéru, scéna jak vystřižená z "Nelítostného souboje", možná právě zde režisér Mann tak trochu čerpal inspiraci kdoví), ale co zajímavosti tak toho tu byla daleko víc, ale více nebudu prozrazovat. V Itálii film vyšel pod názvem "IL RACKET DEI SEQUESTRI" a měl vskutku senzační plakát. Snímek tedy mohu všem fanouškům gangster/krimi filmů vřele doporučit, pokud rádi známější britské kriminálky jako např. "Get Carter" nebo "Long Good Friday" určitě se vám bude líbit i tento neprávem opomíjený kousek s perfektní špinavou, temnou a ponurou atmosférou, tvrdou dechberoucí akcí a strhujícím elektrizujícím hudebním skóre, který se teprve nedávno dočkal oficiálního DVD vydání u firmy Warner Archives, předtím jen na VHS od roku 84' u firmy Warner Home Video. Nádherné 70's a jeden z nejlepších neprávem podceňovaných filmů ve svém žánru v Anglii pak ještě poměrně dlouho před klíčovým 80s "Long Good Friday" zcela určitě.(30.7.2012)

Pěkné, syrově natočené finále, ale ta předcházející hodina a něco je až na pár výjimečných scén naprosto průměrná. První větší role Alana Forda.(26.7.2014)