Dávajte si pozor!

Drama / Komedie

Československo, 1990, 96 min

• corona

Jednoznačne nahorším obodobím pre slovenský film boli ranné 90-roky (zatiaľ). Konečne prišla sloboda a začali sa slobodne točiť filmy, ktoré by za bývalého režimu určite dostali červenú. Nejde mi tu nespomenúť na csfd tak obľúbeného lobotomizovaného šimpanza, lebo takýto dementný scenár by nenapísal ani on. Alebo to bola iba jedna dlhá reklama na nemenovaný čaj? Jedným z pozitív, je Schmitzerova sympatická postava prezidenta a druhým je fakt, že Heriban už nikdy nič našťastie nenatočil. Zednikoviča mám ako herca rada, ale jediná jeho herecká poloha vo filme sú permanentne prižmúrené oči a divne zarputilý výraz tváre.(25.8.2011)

• Radko

O tomto šite (po arabsky šíte) nehovorilo len v istých kruhoch ako o pokračovaní divácky úspešnej jednotky režiséra Dušana Rapoša, ako naznačuje brasekov komentár. Bol to všeobecne známy fakt. Očakávania boli veľké. Dobové články a rozhovory v rádiu aj telke naznačovali prekonanie trendu jedničky, čo sa vtipnosti týka. Výsledkom však bolo a je len malé ušmudľané NIČ. Tento film som videl nedlho po jeho vzniku. Už vtedy ma ponurá, bezhumorná nálada celého diela o fúzatom drbkovi, čo furt riešil ženu a všade nadrbával ploštice totálne iritovala. Tak som si dal masochisticky po cca dvadsatiach rokoch opakovanie, a výsledok? Hlúposť, snažiaca sa hrať na vysoké umenie humoru. Jedinou zaujímavosťou sa mi z odstupu času javí zobrazenie exteriérov ulíc centra Bratislavy začiatkom 90. rokov a dobové interiéry. Dialógy znejú, akoby boli robené len v štúdiu, s minimálnym emočným zafarbením. Číre zúfalstvo. Prostredie mi bolo cudzie (rozhlasové štúdiá, umelci, prezident Schmitzer - ktorý hral Václava Havla, Veľkonočné ostrovy). Narýchlo zmotaná kokotina, ktorá zrejme vznikla ešte na sklonku Jakešovsko-Biľakovsko-Husákovej éry, ale poprevratovou zmenou pomerov to malo šancu nabrať iný rozmer. Nabralo. Smer debilózie. Navyše krásny prirodzený tvrdý trnafský prízvuk Viktora Kubala mazňavo šušľavo nahradil hlas uctievaného barda Novej scény. A tak podobne. Oľga Feldeková ako dramaturgička totálne zlyhala. Katastrófa. Aspoň si režiséri s blízkym okruhom známych dokonale oddýchli na ostrovoch s kamennými hlavami. Poznámka. Z ohlasov v tlači: "bezvýrazná tragikomédia Dávajte si pozor! absolútne zapadla." (Miloš Krekovič, SME, 14. marec 2013, článok: Ako vzniká hit: Utekajme už ide!)". To je ten správny výraz: táto tragikomédia nemá žiadny výraz!(24.8.2015)

Pozor by ste si mali dávať na tento film. Mohli by ste totiž zostať sklamaní z toho, že v niečom, čo nesie označenie komédia a kde hrá Marián Zednikovič je tak pramálo humoru. Tragická stránka zľahka funguje, hlavne na začiatku, ale na dlhšiu dobu zaujať a hlavne pobaviť sa mu nedarí.(21.2.2012)

• Dale

Typický nudný slovenský psychologický film bez deja.(24.6.2013)

Docela obycejny clovek ve sledu neobycenych udalosti(11.8.2005)

• Kwaichi

Celkom nevydarený film z nepodarenej doby. Ak to mala byť ozaj tragikomédia niečo mi tam chýbalo - komickosť. Asi už situácie, ktoré tam mali byť na pobavenie už dávno vyšli z módy.(24.8.2011)

• Martin741

Reziserom zrejme zamer komedia nehovori absolutne vobec nic. A na rozdiel od filmu Utekajme, uz ide zas dalsi podpriemerny film, ktore tu lopatami mozeme prehadzovat. 5 %(16.3.2013)

Začínalo to veľmi dobre, no neskôr to stratilo ten správny švih a začalo to smerovať nevedno kam. Toto je ten typ tvfilmu, ktorý určite nemôžem hodnotiť 5 hviezdami. Proste mi to nejako moc nesadlo. Miestami pritiahnuté za vlasy. Čo však musím oceniť a v čom som sa vyžíval bolo, že niektoré zábery pochádzajú z budovy rozhlasu.(7.1.2019)

Dnes som sa na tento film díval , len ako na smutnú spomienku na dvoch výborných umelcov. Marián Zednikovič bol zaujímavý herec, a Viktor Kubal bol najlepší režisér a tvorca kreslených filmov. V tomto diele som sa zasmial len na zaujímavom potrestaní nevernej manželky ( keď jej privrel hlavu do dverí auta ). A čo ma ešte napadlo pri niektorých scénach, či sa Marián trocha nerúhal?? Filmu dávam 50%.(19.6.2013)

• kebom

Dobový a nepodarený film... Filmári si urobili pekný výlet na ostrov Rappa Nui a reklamu na značku čaju, nepochopil som načo to bolo pre film dobré. Niekoľko málo vtipných dialógov prekrývajú slabé herecké výkony a monotónne uspávajúci Zednikovičov hlas. Nechýba niekoľko trápností a nahoty tak príznačnej pre prvé "porevolučné" filmy. Ak aj mali tvorcovia pôvodne nejakú myšlienku, podarilo sa im to kompletne pokaziť. Za povšimnutie stojí len postava, ktorú dobre hrá M. Labuda.(16.8.2008)

• lubospoti

Film je typickým představitelem porevolučního "uměleckého" boomu. Chaotická doba plodila chaotické filmy bez vkusu a nápadů. Je mi záhadou jak mohl tento snímek získat několik cen na festivalech.(16.11.2015)

• arkie

Klasicky nevyrazny slovensky film.(18.1.2008)

• hermiona

"Sľúbili sme si lásku, sľúbili sme si vydržať..." Komedie o smutných věcech. Potřeba brát jako recesi.(4.8.2013)

Tragikomédia, ktorá nie je ani tak o žiarlivosti, ako o kríze stredného veku. Nie tak vydarená, ako Heribanova prvotina "Utekajme, už ide!" (bezpochyby najlepšia slovenská komédia 80. rokov), ale stále dobre pozerateľné.(2.1.2010)

• Prubner

Zvláštní rádobykomedie, která nemá děj, je to jen mozaika situací, které nemají vtip ani pointu. Autoři byli zjevně po revoluci tak opojeni svobodou, že do filmu nacpali všechno, co je napadlo, bez ladu a skladu, a nezabývali se nějakou dramaturgií. Navíc do filmu obsadili spoustu svých příbuzných a kamarádů (viz titulky). No, tak aspoň někdo měl z tohoto blábolu radost.(9.1.2010)

Tento film mal byť akože pokračovaním úspešného "Utekajme, už ide!"... teda bol aspoň tak prezentovaný v istých kruhoch. Nuž aspoň pozerateľné to je :-)(28.10.2010)