Dávajte si pozor!

Drama / Komedie

Československo, 1990, 96 min

• Prubner

Zvláštní rádobykomedie, která nemá děj, je to jen mozaika situací, které nemají vtip ani pointu. Autoři byli zjevně po revoluci tak opojeni svobodou, že do filmu nacpali všechno, co je napadlo, bez ladu a skladu, a nezabývali se nějakou dramaturgií. Navíc do filmu obsadili spoustu svých příbuzných a kamarádů (viz titulky). No, tak aspoň někdo měl z tohoto blábolu radost.(9.1.2010)

• corona

Jednoznačne nahorším obodobím pre slovenský film boli ranné 90-roky (zatiaľ). Konečne prišla sloboda a začali sa slobodne točiť filmy, ktoré by za bývalého režimu určite dostali červenú. Nejde mi tu nespomenúť na csfd tak obľúbeného lobotomizovaného šimpanza, lebo takýto dementný scenár by nenapísal ani on. Alebo to bola iba jedna dlhá reklama na nemenovaný čaj? Jedným z pozitív, je Schmitzerova sympatická postava prezidenta a druhým je fakt, že Heriban už nikdy nič našťastie nenatočil. Zednikoviča mám ako herca rada, ale jediná jeho herecká poloha vo filme sú permanentne prižmúrené oči a divne zarputilý výraz tváre.(25.8.2011)

Začínalo to veľmi dobre, no neskôr to stratilo ten správny švih a začalo to smerovať nevedno kam. Toto je ten typ tvfilmu, ktorý určite nemôžem hodnotiť 5 hviezdami. Proste mi to nejako moc nesadlo. Miestami pritiahnuté za vlasy. Čo však musím oceniť a v čom som sa vyžíval bolo, že niektoré zábery pochádzajú z budovy rozhlasu.(7.1.2019)

Dnes som sa na tento film díval , len ako na smutnú spomienku na dvoch výborných umelcov. Marián Zednikovič bol zaujímavý herec, a Viktor Kubal bol najlepší režisér a tvorca kreslených filmov. V tomto diele som sa zasmial len na zaujímavom potrestaní nevernej manželky ( keď jej privrel hlavu do dverí auta ). A čo ma ešte napadlo pri niektorých scénach, či sa Marián trocha nerúhal?? Filmu dávam 50%.(19.6.2013)

• Radko

O tomto šite (po arabsky šíte) nehovorilo len v istých kruhoch ako o pokračovaní divácky úspešnej jednotky režiséra Dušana Rapoša, ako naznačuje brasekov komentár. Bol to všeobecne známy fakt. Očakávania boli veľké. Dobové články a rozhovory v rádiu aj telke naznačovali prekonanie trendu jedničky, čo sa vtipnosti týka. Výsledkom však bolo a je len malé ušmudľané NIČ. Tento film som videl nedlho po jeho vzniku. Už vtedy ma ponurá, bezhumorná nálada celého diela o fúzatom drbkovi, čo furt riešil ženu a všade nadrbával ploštice totálne iritovala. Tak som si dal masochisticky po cca dvadsatiach rokoch opakovanie, a výsledok? Hlúposť, snažiaca sa hrať na vysoké umenie humoru. Jedinou zaujímavosťou sa mi z odstupu času javí zobrazenie exteriérov ulíc centra Bratislavy začiatkom 90. rokov a dobové interiéry. Dialógy znejú, akoby boli robené len v štúdiu, s minimálnym emočným zafarbením. Číre zúfalstvo. Prostredie mi bolo cudzie (rozhlasové štúdiá, umelci, prezident Schmitzer - ktorý hral Václava Havla, Veľkonočné ostrovy). Narýchlo zmotaná kokotina, ktorá zrejme vznikla ešte na sklonku Jakešovsko-Biľakovsko-Husákovej éry, ale poprevratovou zmenou pomerov to malo šancu nabrať iný rozmer. Nabralo. Smer debilózie. Navyše krásny prirodzený tvrdý trnafský prízvuk Viktora Kubala mazňavo šušľavo nahradil hlas uctievaného barda Novej scény. A tak podobne. Oľga Feldeková ako dramaturgička totálne zlyhala. Katastrófa. Aspoň si režiséri s blízkym okruhom známych dokonale oddýchli na ostrovoch s kamennými hlavami. Poznámka. Z ohlasov v tlači: "bezvýrazná tragikomédia Dávajte si pozor! absolútne zapadla." (Miloš Krekovič, SME, 14. marec 2013, článok: Ako vzniká hit: Utekajme už ide!)". To je ten správny výraz: táto tragikomédia nemá žiadny výraz!(24.8.2015)