Brácha

Drama / Rodinný / Sportovní

Venezuela, 2010, 97 min

Marcel Rasquin

Carolina Aular

Toto sportovní drama, je o dvou bratrech, kteří milují fotbal celým svým srdcem. Jde jim to skvěle a klidně by mohli hrát v lize. Ovšem jejich matka přijde nešťastnou náhodou o život a vše se rázem změní. Je tam skvělá atmosféra a rozhodně se u tohoto filmu nebudete nudit. Na své si přijdou zejména fanoušci fotbalu, ale také i ti, co fotbal moc nemusí.(27.10.2014)

• d-fens

ocenenia : MFF Moskva 2010 - 1. cena(22.2.2012)

[MFF Cinematik 2011, Piešťany] Dar z hora po Turínskom koňovi. Napätie, láska, rodina, gangy. Také typické juhoamerické, nie však, že by to bolo na škodu. Film sa veľmi dobre pozerá, nie sú tam skoro žiadne hluché miesta a má to hromadu múdrych myšlienok, ktoré ak máte nad 18 rokov určite viete. Pre omladinu by to však mohol byť celkom dobrý výučný film.(11.9.2011)

(CINEMA MUNDI 2011) Venezuelský film BRÁCHA vznikl za podpory dětského fondu při Organizaci spojených národů UNICEF, a tak nepřekvapuje, že převažuje ona edukační rovina. Nepopírám, že daná problematika je pro cílovou diváckou skupinu (kluk ve věku hlavního hrdiny - mladšího bratra) zpracována dostatečně atraktivně, ale důraz na mravní rozměr alespoň u mě vedl k estetickému předistancování. Poučování je navíc značně problematické, protože se prostřednictvím truismů spíše podporuje filmová iluze (= najít si správný vzor, osamostatnit se a jít si za svým snem, ale nezapomínat přitom na ostatní, kteří mi k tomu dopomohli -> budu špička ve svém oboru), tj. únik před tím skutečně závažným. Upřednostňování vzdělávacího charakteru díla navíc vede i k tomu, že i přes vyprávěcí a žánrové konvence i symboliku (boty přehozené přes drát) není v závěru ustanoven heterosexuální pár a sex je hrdinovi zapovězen (sportuje, nemá čas a nárok), mladá dívka zde slouží pouze jako další nositel vykřičníku (předčasný a nechráněný sex vede k těhotenství, ale je správné se svěřit rodičům a dítě si nechat). Film do dětských center, ne do kina jako "vyslanec na Oscara" za Venezuelu.(16.3.2011)

Sportovní drama Hermano se snaží spíše moralizovat než vyprávět příběh. Ne, že by to bylo příliš na škodu ale místy tato skutečnost zastiňuje všechno ostatní. Spíše tedy než sportovní drama nalezne divák drama o rodině ovlivněné fotbalovými ambicemi, která prochází krizí. Co se týče zpracování nabízí pomyslnou zlatou střední cestu kterou narušuje možná až trochu nepřehledný střih při akčněji laděných scénách. V konečném důsledku se tak jedná o zdařilé drama, které osloví nejen fanoušky fotbalu.(4.5.2011)