• Austrálie

Western / Romantický

USA, 1950, 105 min

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Další z military westernů z prostředí US kavalérie od slavného Johna Forda, s výtečným scénářem a navíc s Johnem Waynem v nejlepších letech (43 roků v době natáčení). Waynův podplukovník Yorke je schopným velitelem pluku jezdectva v pohraniční oblasti s Mexikem u Rio Grande, který musí čelit útokům indiánů i nečekaným rodinným problémům. Film je citlivě doplňován nádhernými songy v podání plukovních pěvců. Prostě klasika. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=oo7CHY544HY&feature=related(31.3.2011)

Krátce po občanské válce se obrací zraky vojenských jednotek na původní obyvatelstvo Severní Ameriky - indiány. V nepříliš klidné oblasti blízko hranic s Mexikem se setkáváme s velitelem Kirbym Yorkem, ke kterému do oddílu, na základě jeho požadavku, narukují nováčci. Mezi nimi se objeví i jeho syn Jeff, jehož neviděl dlouhých 15 let. Kirby mu dá jasně najevo, že nebude ve výcviku nikterak privilegován a sám od něj očekává dvakrát tolik. Aby rodinné setkání bylo kompletní, druhý den přijíždí i Jeffova matka. Idylka by takto mohla pokračovat, kdyby nebylo smrtelných útoků indiánů. Ti se schovávají na mexické straně a tak na ně američtí vojáci nemohou. Vše se změní v momentu, kdy rudoši ukradnou vagón s dětmi a odvlečou ho s sebou. Výprava na jejich záchranu se již nezastaví před ničím. Westernový epos o lásce, povinnostech a závazcích (nejen) vůči armádě. Je hezké občas shlédnout filmařskou tvorbu, která byla v té době v podstatě ve svých dupačkách. Styl hraní je mnohem přesvědčivější, John Wayne by své charisma mohl prodávat na metráky, a kdyby nebylo některých nudných pasáží a pěveckých vsuvek, jednalo by se o celkem fajn podívanou. Taky moc nechápu, proč byl, podle mě až příliš, zdůrazněn boj hlavního hrdiny mezi rodinnými a vojenskými povinnostmi. Mnohem více bych ocenila větší množství interakce s indiánskými nepřáteli a případně tím, jakou změnou v muže prochází mladý chlapec Jeff. I tak děkuji, za perfektně zrestaurovaný filmový a především hudební zážitek.(9.8.2012)

Rio Grande je western z prostředí americké kavalerie, která má problémy s místními indiány. Řeší se tu však také ujasnění si životních hodnot ze strany plukovníka ztvárněného Johnem Waynem. Jeho výkon je tu opět skvělý. Kladné dojmy ze snímku podporuje i příjemná hudba a jako vždy bezchybné zpracování od režiséra Johna Forda. Za dramatické pasáže zkombinované s romantickou linií a celkovou podobu filmu dávám 4*.(24.12.2012)

Poslední z trojlístku Fordových kavaléristických westernů s Johnem Waynem (Fort Apache, She Wore a Yellow Ribbon, RIo Grande) mě zaujal asi nejvíc, přesto nad tři nepůjdu. Opět se nám tu objevuje téma Americká kavalérie vs. domorodé obyvatelstvo, avšak bohužel narozdíl od Fort Apache zde je střet vykreslen až příliš černobíle a nekriticky ve prospěch USA. Dále se nám tu objevuje množství humorných vsuvek z každodenního života posádky vojenské pevnosti. Ty by snesly trochu prostříhat. Poté mě dosti iritovalo to, že v jedné poměrně dlouhé části filmů se pořád zpívá. Skoro jsem se divil, že tento film nedostal také označení muzikál. Všechny písničky až na tu první pro paní Yorkovou byly děsně děj brzdící. Na druhou stranu tu bylo zajímavé téma vztahu Johna Wayna a Maureen, které bych ale bral trochu víc do hloubky, protože jinak se nám to tu v tom velkém množství zbytečné vaty trochu ztrácí. Ústřední dvojice hraje výborně a Maureen byla skvělým oživením Fordovy série. Poslední půl hodina mě bavila, ale to, co bylo předtím, bylo děsně nevýrazné a místy dost nudné, takže zůstanu u tří, i když byl tento díl trilogie o něco lepší a zajímavější než ty předchozí.(12.6.2011)

Americká kavalerie kontra tradiční rodinné hodnoty v obklopení nijak výjimečného příběhu, obsahujícího postupné familiérní sbližování, jasné rozlišení dobra a zla, souboje s indiány a několik hudebních vsuvek. Zpočátku snímek balancuje na hranici parodie, aby se s postupem času překlenul k romantické vyprávěnce a vygradoval do zběsilé přestřelky s rudými ďábly. Dost silný nádech kýče Ford přebijí onou zmiňovanou humorností a velmi jistou režií. Celkově se však jedná o žánrový průměr bez výraznějších momentů.(10.10.2005)

• - Při přechodu Rio Grande ze Spojených států, voda teče zprava doleva. V tomto filmu, voda teče zleva doprava. (Mol)

• - Ačkoliv tohle byl první film Patricka Wayneho (bylo mu 11 let) a přestože nebyl uvedený v titulcích, dostal za hraní 10 amerických dolarů. (Stoka)

• - Celosvětová premiéra proběhla 1. listopadu 1950 v San Antoniu ve státě Texas. (Stoka)