• Austrálie

Western / Romantický

USA, 1950, 105 min

Krátce po občanské válce se obrací zraky vojenských jednotek na původní obyvatelstvo Severní Ameriky - indiány. V nepříliš klidné oblasti blízko hranic s Mexikem se setkáváme s velitelem Kirbym Yorkem, ke kterému do oddílu, na základě jeho požadavku, narukují nováčci. Mezi nimi se objeví i jeho syn Jeff, jehož neviděl dlouhých 15 let. Kirby mu dá jasně najevo, že nebude ve výcviku nikterak privilegován a sám od něj očekává dvakrát tolik. Aby rodinné setkání bylo kompletní, druhý den přijíždí i Jeffova matka. Idylka by takto mohla pokračovat, kdyby nebylo smrtelných útoků indiánů. Ti se schovávají na mexické straně a tak na ně američtí vojáci nemohou. Vše se změní v momentu, kdy rudoši ukradnou vagón s dětmi a odvlečou ho s sebou. Výprava na jejich záchranu se již nezastaví před ničím. Westernový epos o lásce, povinnostech a závazcích (nejen) vůči armádě. Je hezké občas shlédnout filmařskou tvorbu, která byla v té době v podstatě ve svých dupačkách. Styl hraní je mnohem přesvědčivější, John Wayne by své charisma mohl prodávat na metráky, a kdyby nebylo některých nudných pasáží a pěveckých vsuvek, jednalo by se o celkem fajn podívanou. Taky moc nechápu, proč byl, podle mě až příliš, zdůrazněn boj hlavního hrdiny mezi rodinnými a vojenskými povinnostmi. Mnohem více bych ocenila větší množství interakce s indiánskými nepřáteli a případně tím, jakou změnou v muže prochází mladý chlapec Jeff. I tak děkuji, za perfektně zrestaurovaný filmový a především hudební zážitek.(9.8.2012)

John Wayne v netypickém knírku a s muškou se potýká s rodinnými problémy - když manželce necháte vypálit rodnou plantáž, není to zrovna nejlepší základ pro něžný vztah. Jenomže i ty rodinné problémy řešené někde v pohraničí ohroženém indiány se neřeší nijak zvlášť důsledně. Setkání se synem, kterého léta neviděl, nepřineslo žádný doopravdový konflikt, jen pár nabubřelých řečí, ale pak už to všechno jelo hladce a nenápadně. Do toho všeho tam furt pochoduje vojsko, jehož hlavní náplní je zpívat jako školní sbor. /15. 9. 14./(15.9.2014)

Po šiestom videnom filme od Johna Forda musím skonštatovať, že zo všetkých megaklasikov old school Hollywoodu ma baví najmenej a jeho filmy starnú asi najviac ( aspoň v konkurencii Wylera, Hawksa, Wildera alebo nebodaj Wellesa s Hitchom). Rio Grande je rovnako ako jeho ostatné diela čo som videl výborné, ale opäť mi tam chýba nejaký háčik, ktorý by to kvalitatívne vyniesol do nebeských výšin súdobej konkurencie. Slabších 8/10(16.3.2016)

Nie je to film, ktorý by som si plnými dúškami užíval, je to film, ktorý sa už opakuje, hrá v ňom opäť John Wayne, režíruje skúsený Matador John Ford, casting dopĺňa šarmantná Maureen O'Hara, opäť problematika s Indiánmi, ktorí si ani za otca nedajú povedať, potom prichádza do úvahy krviprelievanie, a už mi to celé lezie na nervy, i keď Ford vie dôkladne sprístupniť atmosféru pomocou čierno - bielej vizionárskej kamery Berta Glennona. Tieto westerny sú ako španielske, mexické telenovely, ktoré sú stále o tom istom ! Neviem, či by mal byť režisér Ford v mojom rebríčku ? Obdivujem ho skôr pre sociálnu drámu Ovocie Hnevu, či The Informer, ako trebárs hocaký western, i keď uznávam, že Stopári sú výnimočným filmárskym umením ! Netreba zabúdať, že John Ford je legendárnym tvorcom, ktorý fakt niečo dokázal !!!(25.10.2015)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Další z military westernů z prostředí US kavalérie od slavného Johna Forda, s výtečným scénářem a navíc s Johnem Waynem v nejlepších letech (43 roků v době natáčení). Waynův podplukovník Yorke je schopným velitelem pluku jezdectva v pohraniční oblasti s Mexikem u Rio Grande, který musí čelit útokům indiánů i nečekaným rodinným problémům. Film je citlivě doplňován nádhernými songy v podání plukovních pěvců. Prostě klasika. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=oo7CHY544HY&feature=related(31.3.2011)

• - Při přechodu Rio Grande ze Spojených států, voda teče zprava doleva. V tomto filmu, voda teče zleva doprava. (Mol)

• - Ačkoliv tohle byl první film Patricka Wayneho (bylo mu 11 let) a přestože nebyl uvedený v titulcích, dostal za hraní 10 amerických dolarů. (Stoka)

• - Film je natočen na motivy povídky "Mission With No Record", kterou napsal James Warner Bellah. (Terva)