Reklama

Reklama

Rio Grande

  • USA Rio Grande (více)
Trailer

Obsahy(1)

Americká kavalerie v nelítostné válce s odbojnými Indiány. Western Rio Grande (1950) je závěrečným dílem Fordovy kavaleristické trilogie – první dva jsou Fort Apache (1948) a Nosila žlutou stužku (1949). John Ford původně nezamýšlel film realizovat, ale distribuční společnost Republic, s níž měl smlouvu, podmínila natáčení jeho zamilovaného dlouholetého projektu Tichý muž vznikem komerčně úspěšného westernu. Děj filmu se odehrává na sklonku 70. let 19. století v odlehlém táboře americké kavalerie, jemuž velí podplukovník Kirby Yorke (Fordův stálý herec John Wayne). S novými rekruty přichází také jeho syn (Claude Jarman Jr.), který byl vyloučen z vojenské akademie a chce se rehabilitovat jako prostý voják. V táboře se objeví i podplukovníkova dlouho odloučená manželka Kathleen (Maureen O'Haraová), snažící se (marně) svého syna z armády vykoupit.

Akční rovinu snímku obstarávají neustálé konflikty s odbojnými Apači, vedenými náčelníkem Geronimem. Vykreslení Indiánů jako krvežíznivých divochů dnes působí mírně řečeno nekorektně, ale jinak je zcela v souladu s tehdejším pohledem na americkou historii i s životní filozofií režiséra Forda a jeho blízkého přítele Johna Wayna. Mnohem zajímavější je motiv rodiny, rozbité následkem občanské války (unionista Yorke uposlechl rozkazu a nechal vypálit plantáž své jižanské manželky v údolí řeky Shenandoah). Ford se obklopil, jak bylo jeho zvykem, svými oblíbenými herci. Výrazné vedlejší postavy tu vytvářejí Victor McLaglen (hřmotný ale dobrácký vrchní seržant Quincannon) či bývalý kaskadér Ben Johnson, pro něhož byla úloha vojína Tyreeho, stíhaného za zabití, první velkou filmovou rolí. Ač se snímek odehrává na americko-mexickém pomezí (rozděleném právě řekou Rio Grande, na mexické straně nazývané Rio Bravo), John Ford ho natočil ve svém zamilovaném Údolí monumentů v Utahu. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (38)

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Nečakane nudná báchorka, v ktorej sa viac spieva ako strieľa a Wayne väčšinou rieši neveľmi zaujímavé rodinné problémy, takže nebyť temnejšej a akčnejšej záverečnej 20-minútovky, zostal by mi pocit, že som videl nejakú poondiatu muzikálovú telenovelu. Navyše je to klasicky starohollywoodsky rasistické - každý Indián je len prašivý, chľastom naliaty a deti unášajúci hrdlorez, ktorý si nezaslúži nič iné ako guľku do čela. Rozhodne najslabšie Wayneovo "Rio" a tretiu hviezdičku dávam z milosti len za to, že je to také staré (hoci je pravda, že som videl stokrát zaujímavejšie westerny, ktoré boli ešte staršie). ()

pepo 

všechny recenze uživatele

Po šiestom videnom filme od Johna Forda musím skonštatovať, že zo všetkých megaklasikov old school Hollywoodu ma baví najmenej a jeho filmy starnú asi najviac ( aspoň v konkurencii Wylera, Hawksa, Wildera alebo nebodaj Wellesa s Hitchom). Rio Grande je rovnako ako jeho ostatné diela čo som videl výborné, ale opäť mi tam chýba nejaký háčik, ktorý by to kvalitatívne vyniesol do nebeských výšin súdobej konkurencie. Slabších 8/10 ()

Reklama

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Americká kavalerie kontra tradiční rodinné hodnoty v obklopení nijak výjimečného příběhu, obsahujícího postupné familiérní sbližování, jasné rozlišení dobra a zla, souboje s indiány a několik hudebních vsuvek. Zpočátku snímek balancuje na hranici parodie, aby se s postupem času překlenul k romantické vyprávěnce a vygradoval do zběsilé přestřelky s rudými ďábly. Dost silný nádech kýče Ford přebijí onou zmiňovanou humorností a velmi jistou režií. Celkově se však jedná o žánrový průměr bez výraznějších momentů. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Další z military westernů z prostředí US kavalérie od slavného Johna Forda, s výtečným scénářem a navíc s Johnem Waynem v nejlepších letech (43 roků v době natáčení). Waynův podplukovník Yorke je schopným velitelem pluku jezdectva v pohraniční oblasti s Mexikem u Rio Grande, který musí čelit útokům indiánů i nečekaným rodinným problémům. Film je citlivě doplňován nádhernými songy v podání plukovních pěvců. Prostě klasika. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=oo7CHY544HY&feature=related ()

Bebacek 

všechny recenze uživatele

Poslední a nejlepší film z Fordovy kavalerijní trilogie. Wayne a Maureen O'Hara na plátně tvoří nádherný romantický pár (musím si sehnat víc jejich společných filmů - The Quiet Man by už konečně mohl vyjít na DVD v kvalitní! kopii) a Victor McLaglen je tak roztomile vtipný, že jsem se celou dobu musela jen spokojeně culit... ()

Galerie (48)

Zajímavosti (7)

  • Při přechodu Rio Grande ze Spojených států, voda teče zprava doleva. V tomto filmu, voda teče zleva doprava. (Mol)
  • Celosvětová premiéra proběhla 1. listopadu 1950 v San Antoniu ve státě Texas. (ČSFD)
  • Rio Grande je první z celkem pěti společných filmů Johna Wayna a Maureen O'Haraové. (facojurka)

Související novinky

Spielberg obsadil Davida Lynche

Spielberg obsadil Davida Lynche

05.02.2022

Režisér Steven Spielberg (Ready Player One, West Side Story, Čelisti) už je pilně v procesu příprav svého dalšího filmu. Ten ponese název The Fabelmans a měl by do velké míry být režisérovou… (více)

Reklama

Reklama