Rio Grande

Rio Grande

Western / Romantický

USA, 1950, 105 min

Treti kavaleristicky film Johnu Forda / Wayna me trochu zmatl uz v uvodu… Wayne hraje Podplukovnika Yorka (za kteryho hral ve Fort Apache) a spolu s nim se vratil McLaglen jako (nejakej praporcik nebo co to mel za hodnost) Quincannon, kterej ale byl ve filmu She Wore a Yellow Ribbon - ve Fort Apache hral McLagen postavu opilce Mulcahyho. I pres ty zmatky me ale uvod celkem zaujal - Wayne mel zase knira, McLagen tam jel ten svuj prehnanej drill a Maureen O'Hara tomu dodala smrnc. Bohuzel velmi rychle film ztratil veskery tempo - zatimco ve Fort Apache byla vata ruzny tanecky a picoviny ze vsedniho zivota v pevnosti, tady se vata skladala pouze a jenom ze zpivani serenad, coz me teda moc netankovalo. Prvni dojemna jako jeste treba ok, ale kdyz pak byly dalsi dve behem asi 10 minut, tak uz sem koukal do mobilu, protoze to byla proste nuda. Pak se teda rychle neco sebehlo s indianama (bitky docela trapny), Bandoleros hlidajici Rio Bravo / Rio Grande zmizeli a Wayne udelal S&R misi bez ztraty kyticky. Koupil to sice jedinej sipem, ale to by nebyl John Wayne, aby to nerozchodil. Libi se mi Fordovo nadseni pro kavalerii jako takovou, ale po filmovy strance mi to prislo snad jeste o chlup slabsi nez Zluta Stuzka...(5.8.2018)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Další z military westernů z prostředí US kavalérie od slavného Johna Forda, s výtečným scénářem a navíc s Johnem Waynem v nejlepších letech (43 roků v době natáčení). Waynův podplukovník Yorke je schopným velitelem pluku jezdectva v pohraniční oblasti s Mexikem u Rio Grande, který musí čelit útokům indiánů i nečekaným rodinným problémům. Film je citlivě doplňován nádhernými songy v podání plukovních pěvců. Prostě klasika. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=oo7CHY544HY&feature=related(31.3.2011)

John Wayne v netypickém knírku a s muškou se potýká s rodinnými problémy - když manželce necháte vypálit rodnou plantáž, není to zrovna nejlepší základ pro něžný vztah. Jenomže i ty rodinné problémy řešené někde v pohraničí ohroženém indiány se neřeší nijak zvlášť důsledně. Setkání se synem, kterého léta neviděl, nepřineslo žádný doopravdový konflikt, jen pár nabubřelých řečí, ale pak už to všechno jelo hladce a nenápadně. Do toho všeho tam furt pochoduje vojsko, jehož hlavní náplní je zpívat jako školní sbor. /15. 9. 14./(15.9.2014)

Po šiestom videnom filme od Johna Forda musím skonštatovať, že zo všetkých megaklasikov old school Hollywoodu ma baví najmenej a jeho filmy starnú asi najviac ( aspoň v konkurencii Wylera, Hawksa, Wildera alebo nebodaj Wellesa s Hitchom). Rio Grande je rovnako ako jeho ostatné diela čo som videl výborné, ale opäť mi tam chýba nejaký háčik, ktorý by to kvalitatívne vyniesol do nebeských výšin súdobej konkurencie. Slabších 8/10(16.3.2016)

Poslední a nejlepší film z Fordovy kavalerijní trilogie. Wayne a Maureen O'Hara na plátně tvoří nádherný romantický pár (musím si sehnat víc jejich společných filmů - The Quiet Man by už konečně mohl vyjít na DVD v kvalitní! kopii) a Victor McLaglen je tak roztomile vtipný, že jsem se celou dobu musela jen spokojeně culit...(13.4.2012)

• - Rio Grande je první z celkem pěti společných filmů Johna Wayna a Maureen O'Haraové. (facojurka)

• - Celosvětová premiéra proběhla 1. listopadu 1950 v San Antoniu ve státě Texas. (Stoka)

• - Točilo se převážně na jihovýchodě amerického státu Utah v okolí města Moáb a podél řeky Colorado. (Terva)