Nedokončený film

Itai Ne'eman

Yishai Adar

Zvuk:

Amos Tzipori

Film poskytuje uvedení na pravou míru několikero filmových kotoučů se záběry inscenovaného "každodenního života" z ghetta, z místa kde se lidé odnaučili plakat a nevidět mrtvé. Příjemná je pestrost jazyků, tedy Czerniakówovy zápisky jsou čteny polsky, Wistovo svědectví zní v němčině a izraelští pamětníci mluví hebrejsky. To vše prokládá anglický komentář. Doprovodná hudba se pochopitelně nevyskytuje a originální ruchy taktéž, možná bych dal více prostoru barevnému filmu ...(19.4.2012)

Velmi zajímavý dokument o nacistické propagandě, kdy se do promítání filmuprolínají deníkové záznamy a postřehy přeživších účastníků. Prostředí varšavského ghetta je děsivé(nahrané scény, mikve, obřízka a snad nejhorší jsou záběry z hromadného hrobu), praktiky nacistů neuvěřitelné. A snad i proto by takovéhle dokumenty měly být promítány nejen v televizi, ale i ve školách, protože jedině tím, že se poučíme ze svojí minulosti, nedopustíme, aby se opakovala.(15.2.2012)

Pokud hodnotím u filmu především emoce a to, co v člověku způsobil, na tento by mi pouhých 5 hvězdiček nikdy nestačilo. Tohle by měli vidět všichni, kdo hodnotili Pianistu, Schindlerův seznam, Jakuba lháře, Posledního motýla, Korczaka. Seděla jsem přikovaná k obrazovce, trochu se bála dalších záběrů a snad ještě víc, že už bude konec a nic dalšího neuvidím. Dokument, který by nepotřeboval komentář a přesto se mu komentáře dostalo. Záznamy z archivů, výpověď samotného kameramana a slova, hnutí tváře, slzy, zakrývání očí těch, co kdysi sami v ghettu žili. Žádné byť sebelepší filmové zpracování nikdy nenahradí zážitek z tohoto filmu.(19.9.2014)

Hodnotit? Určitě ne. Jen tam dám těch pět hvězdiček a půjdu to znova rozdýchat. Neuvěřitelná, ale každodenní realita varšavského ghetta. A to jsou záběry před deportacemi. Nacisti jen chtěli ukázat, že Židé zde žijí naprosto normálně a přirozeně. Kdyby těch lidí, kteří si žili na úrovni lidskosti, bylo víc než 50 z 500 000, bylo by to možná věrohodnější. Ale smrt, která čeká za každým rohem tohoto místa, neunikne ani před propagandistickým okem kamery. Člověk žijící ve varšavském ghettu si rozhodně zvykl, ale dnešní člověk se s tímhle nemůže prostě smířit. Pohleď člověče, co se v tobě skrývá, hleď pozorně, ty dvě objímající se děti, sedící u zdi, umírají hlady. Odhoď šaty, posyp si hlavu popelem a tanči se smrtí. Otevři oči a podívej se, tohle byl pouze začátek.(29.4.2012)

Oceňuji zpracování pro současného diváka, konfrontaci z pohledu židů (nedobrovolní herci) a nacistů (nedobrovolní kameramani) a ukázku toho, jak se musí kvůli propagandě trpět. Ač se jedná o "pouhý" dokument, kterému bych pravděpodobně dal tři hvězdičky, tak se mě některá místa ve filmu dotkla. A kvůli těmto záběrům (a zpovědí) dávám vyšší hodnocení.(4.2.2012)