Nedokončený film

Itai Ne'eman

Yishai Adar

Zvuk:

Amos Tzipori

Ať byly záměry fašistů s tímto filmem jakékoliv, dnes se obrací přímo proti nim jako direkt. Samozřejmě, že podobné záběry procházejí všemi možnými filmy a mohlo by se zdát, že je jich až trošku moc, že zevšedněly a emočně se opotřebovaly. Jenže tady to není filmová kamufláž. Tady se díváte do tváří lidí ve varšavském ghettu, kteří za pár měsíců pravděpodobně zemřeli, ale teď se ještě drží života a doufají v zázrak, o kterém divák ví, že nepřijde. Nevzpomínám si, co na mne z této oblasti tak silně zapůsobilo jako Nedokončený film.(12.10.2014)

• Marys

Na mňa tento dokument absolútne nezapôsobil. S výnimkou záverečnej tematiky smrti mnou len preletel a na to, aký dobrý námet mal k dispozícii, spracovanie ma vôbec neoslovilo. Dúfal som, že sa dozviem viac, alebo skrátka, že mi to dá niečo, o čom neviem, prípadne nejaký nový pohľad na vec, no akosi mi to tu chýbalo.(26.10.2012)

Oceňuji zpracování pro současného diváka, konfrontaci z pohledu židů (nedobrovolní herci) a nacistů (nedobrovolní kameramani) a ukázku toho, jak se musí kvůli propagandě trpět. Ač se jedná o "pouhý" dokument, kterému bych pravděpodobně dal tři hvězdičky, tak se mě některá místa ve filmu dotkla. A kvůli těmto záběrům (a zpovědí) dávám vyšší hodnocení.(4.2.2012)

Pokud hodnotím u filmu především emoce a to, co v člověku způsobil, na tento by mi pouhých 5 hvězdiček nikdy nestačilo. Tohle by měli vidět všichni, kdo hodnotili Pianistu, Schindlerův seznam, Jakuba lháře, Posledního motýla, Korczaka. Seděla jsem přikovaná k obrazovce, trochu se bála dalších záběrů a snad ještě víc, že už bude konec a nic dalšího neuvidím. Dokument, který by nepotřeboval komentář a přesto se mu komentáře dostalo. Záznamy z archivů, výpověď samotného kameramana a slova, hnutí tváře, slzy, zakrývání očí těch, co kdysi sami v ghettu žili. Žádné byť sebelepší filmové zpracování nikdy nenahradí zážitek z tohoto filmu.(19.9.2014)

Film poskytuje uvedení na pravou míru několikero filmových kotoučů se záběry inscenovaného "každodenního života" z ghetta, z místa kde se lidé odnaučili plakat a nevidět mrtvé. Příjemná je pestrost jazyků, tedy Czerniakówovy zápisky jsou čteny polsky, Wistovo svědectví zní v němčině a izraelští pamětníci mluví hebrejsky. To vše prokládá anglický komentář. Doprovodná hudba se pochopitelně nevyskytuje a originální ruchy taktéž, možná bych dal více prostoru barevnému filmu ...(19.4.2012)