Nedokončený film

Itai Ne'eman

Yishai Adar

Zvuk:

Amos Tzipori

Z hlediska filmové kvality natočeného dokumentu (jako tématu) by to bylo skoro na odpad. A to nemluvím o propagandistickém scénáři... Z hlediska historického dokumentu má však tento nalezený nedokončený film nevyčíslitlnou hodnotu. Nacisté paradoxně díky tomuto snímku zaznamenali při natáčení Židů nejeden ze svých ohavných zločinů. Film je velice silný a nemluvím těď jen o záběrech na hladem umírající děti či mrtvé na ulicích gheta... Vzhledem k tomu, že člověk ví jaká byla další stanice po Varšavském ghetu, těžko se kouká do tváří všem těm lidem, kteří se poslušně dívají do kamer nacistickým filmařům a netuší jaký hrozný osud je čeká... Říkáte si, kolik jich asi přežije cestu v dobytčácích, koncentráky, otrockou dřinu, plynové komory, hladovění, nemoci, pochody smrti... Nedokončený film - je velikou obžalobou zrůdnosti a zvrácenosti německého nacismu. Nutno pouštět ve školách ! * * * *(28.4.2012)

Pokud hodnotím u filmu především emoce a to, co v člověku způsobil, na tento by mi pouhých 5 hvězdiček nikdy nestačilo. Tohle by měli vidět všichni, kdo hodnotili Pianistu, Schindlerův seznam, Jakuba lháře, Posledního motýla, Korczaka. Seděla jsem přikovaná k obrazovce, trochu se bála dalších záběrů a snad ještě víc, že už bude konec a nic dalšího neuvidím. Dokument, který by nepotřeboval komentář a přesto se mu komentáře dostalo. Záznamy z archivů, výpověď samotného kameramana a slova, hnutí tváře, slzy, zakrývání očí těch, co kdysi sami v ghettu žili. Žádné byť sebelepší filmové zpracování nikdy nenahradí zážitek z tohoto filmu.(19.9.2014)

Dokument založený na působivosti vzácných autentických záběrů ( z nichž poslední jsou dokonce barevné ! ), přínosně dokreslených propagandistickou tendenčnost vyvažujícím komentářem pamětníků filmování z r.1942 - tehdejších obyvatel ghetta i výpovědí kameramana Willyho Wista a doplněné (slabším) autorským průvodním slovem. Cenné obohacení existujících psaných vzpomínek. Těžké hodnotit, ale tady stejně na hodnocení zpracování tolik nazáleží, pro zájemce jsou tyto záběry zajímavé samy o sobě. Pietně decentní ♫ minimalistické hudební variace na Williamsovo téma Schindlerova seznamu. 3-4*(3.5.2012)

Film poskytuje uvedení na pravou míru několikero filmových kotoučů se záběry inscenovaného "každodenního života" z ghetta, z místa kde se lidé odnaučili plakat a nevidět mrtvé. Příjemná je pestrost jazyků, tedy Czerniakówovy zápisky jsou čteny polsky, Wistovo svědectví zní v němčině a izraelští pamětníci mluví hebrejsky. To vše prokládá anglický komentář. Doprovodná hudba se pochopitelně nevyskytuje a originální ruchy taktéž, možná bych dal více prostoru barevnému filmu ...(19.4.2012)

Mám-li hodnotit kvalitu filmu, o což snažím vždy, musím konstatovat, že se jedná o průměr. Zbytečně dlouhá stopáž, dokument vyznívá tak, že jediným zločincem byl kameraman, který záběry natáčel, komentářů přeživších je neskonale málo (a přitom právě tyto pasáže dělají z filmu skutečný zážitek). Toto zpracování může být zajímavé pro historiky (především filmové). Velká škoda nevyužitého potenciálu.(1.5.2012)