Reklama

Reklama

Operace Valkýra

  • Velká Británie Operation Valkyríe
všechny plakáty
Dokumentární / Historický
Velká Británie, 2009, 93 min

Obsahy(1)

Neuvěřitelný, ale pravdivý příběh o tom, jak němečtí generálové plánovali zavraždění Adolfa Hitlera. Koncem třicátých let dvacátého století začalo mnoha důstojníkům německého Wehrmachtu docházet, že Adolf Hitler žene Německo do nové, tentokrát ještě horší války, než byla Velká válka, naší terminologií I. světová. Již tehdy byla osnována první spiknutí, jejímž cílem mělo být odstranění Vůdce. Pokusy nebyly z mnoha důvodů úspěšné a po úspěších německých vojsk po celé Evropě ustaly. Jakmile však začalo Německo ustupovat, na německá města začaly denně padat bomby, jakmile začalo přibývat mrtvých a zraněných, množily se zločiny německých úřadů a branné moci proti jiným národům, mnoho prozíravých lidí, důstojníků i civilistů došlo k názoru, že jedinou možností jak zachránit Německo před úplným zničením je odstranění Adolfa Hitlera a jeho nejbližších spolupracovníků. Operace Valkýra byla ze spiknutí proti Hitlerovi nejvýznamnější a nejrozsáhlejší. Zúčastnila se jí řada významných vysokých důstojníků a civilních osobností, zejména generálové Beck, Olbricht, von Falkenhausen, von Tresckow, maršál von Witzleben, bývalí politici a další civilisté, například Dr. Goerdeler, von Wartenburg, von Hassel, celkem přes dvě stě lidé. Nepřímo se na spiknutí zúčastnily i špičky německé tajné služby Reinhard Gehlen a admirál Wilhelm Canaric. Nevyjasněná je účast maršála Rommela. Klíčovou postavou spiknutí byl plukovník hrabě Claus Schenk von Stauffenberg, který jako důstojník, jenž měl přístup do Hitlerova štábu ve Vlčím doupěti ve Východním Prusku, přinesl do místnosti časovanou bombu. Následovat mělo rozsáhlé zatýkání vedoucích představitelů Říše, vysokých důstojníků SS, SD a Gestapa. Atentát na Hitlera se však nepodařil, Vůdce ač zraněn přežil a pokus o převzetí moci v Berlíně byl záhy potlačen. Gestapo po porážce spiklenců zatklo 7000 lidí, z nichž bylo, většinou na základě rozsudků zvláštních lidových soudů, téměř 5000 lidí popraveno a řada dalších zemřela v koncentračních táborech. Důstojníci, politici, kněží, policisté, úředníci, soudci i prostí lidé, kteří se svrhnout Hitlera pokusili však dokázali, že i v Německu je řada čestných lidí, kteří byli schopni se krutému režimu vzepřít, ač riskovali svoje životy a že má smysl budovat nové Německo. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (4)

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Vynikajúci historický úplne presný dokument o takmer vydarenom atentáte na Hitlera a o rozsiahlej odplate na jeho aktérov. Ale na toto sprisahanie generálov sa nemôžeme pozerať samostatne, ale ako pokračovanie odboja a odporu voči Hitlerovi a tomu čo predstavoval. Tu bolo zapojených mnoho ďalších ľudí už len tým, že odmietli vykonať menej dôležité povinnosti, alebo poskytovali úkryt a pomoc tým, ktorí boli prenasledovaní, ďalší prevádzali sabotáže alebo len distribuovali letáky, no vo vážnejších prípadoch boli nápomocní aj spoluprácou pre spojenecké špionáže. Pri odhalení odveta bola dopredu jasná. Maximálne sa v tom vedel realizovať Dr. Freisler Roland, ktorý bol v jednej osobe ako žalobca, sudca aj porotou. Veď len on samostatne po Valkýre odsúdil a nechal popraviť viac ako polovicu z 4980 popravených účastníkov sprisahania. Z rozkazu Hitlera mali byť popravení, ako dobytok a tak to vymyslel obesením na strunách od klavíra a zavesením na háku na mäso. Popravy si Hitler nechal filmovať pre svoje potešenie. Najdôstojnejšie z celej aféry vyšiel maršal Rommel, ktorého taktiež zradili a ten si vybral svoju smrť dobrovoľne, aby ušetril svoju rodinu a za zásluhy o Nemecko mu urobili aj štátny pohreb. Hlavný aktér pokusu o atentát Claus Philipp Maria Schenk gróf von Stauffenberg je dnes oslavovaný ako hrdina nemeckého odboja . Medzi nich sa radia aj ďalší, ktorí slúžili v radoch nemeckej armády a ktorí nesúhlasili so zločinnými rozkazmi. Odpor jednoduchých vojakov môžeme ukázať na vojakovi Heinzovi Drosslerovi, ktorý obchádzal rozkazy a zachránil veľa ľudských životov. Ďalší to boli námorníci, ktorí spolupracovali s Francúzmi v obsadenej Paríži. Ale aj dezercia z radov Wehrmachtu kde dezertovalo viac ako 100 tisíc mužov, z ktorých bolo odsúdených 35 tisíc a 15 tisíc popravených. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Veľmi detailný faktografický dokument, a preto môže byť pre niekoho menej zaujímavý. Ale svojim rozsahom je maximálne prínosný. ()

cmman 

všechny recenze uživatele

Nejprve jsem viděl filmové zpracování Valkýry s T.Cruisem, takže tento dokument jsem pojal jako zpětnou vazbu, jak moc reálný a přesný film byl (docela dost:-)). I když se dokument jmenuje Operace Valkýra, zabýval se nejen touto operací a vícejak polovinu filmu popisoval ostatní atentáty na Hitlera. Oceňuji dobové záznamy a fotografie. 70% ()

Reklama

Reklama