Grave Encounters

Stuart Ortiz

Scénografie:

Paul McCulloch
  • BoPo

V roku 1999 svetlo sveta, vlastne skôr tmu, spatrilo niečo s názvom Záhada Blair Witch. A bol som nadmieru spokojný. O osem rokov neskôr na tento odkaz naviazal film Paranormal Activity a znova som pocítil veľmi príjemné napätie. Grave Encounters sa však rozhodol ukázať, ako danný žáner nerobiť, ako nenavodzovať atmosféru ručnou kamerou, ako vyberať špatných hercov a ako diváka nudiť. Hrôzu vo mne dokázalo vyvolať len zistenie, že existuje pokračovanie.(2.3.2014)

• ancientone

Zo začiatku to vyzeralo celkom sympaticky, neskôr mi začali vadiť mne nesympatické postavy a ich "duch, ozvi sa!", asi od polovice filmu sa k tomu pridávala nuda (prázdne scény) a nakoniec "úžasné nápady" so zmiznutím stien a schodísk, stála noc atď. ...od filmu, ktorý sa tvári ako zachytenie skutočných udalostí čakám, že nadprirodzeno v ňom bude pôsobiť reálne, nie že zrazu zmiznú schody, začnú sa objavovať nové steny, prestane existovať deň (svetlo) po hodine mi bolo úplne jedno, ako to skončí...zlatý BLAIR WITCH PROJECT alebo REC, poprípade PARANORMAL ACTIVITY. Tento surrealistický realizmus mi nesadol. Na druhú stranu, je tu aj pár dobrých stien, v konečnom dôsledku naneštastie pochovaných vyššie uvedeným nánosom.(28.7.2012)

Po dlhšej dobe konečne niečo, čo v oblasti FF príjemne prekvapilo. Úvod bol síce dosť otravný a zdĺhavý, ale po čase sa to rozbehlo a ďalší priebeh mi dokonale vynahradil pomalší rozjazd. Už prvé "stretnutie" s duchom bolo perfektné, to ako niečo zo zadu chytilo tu dievčinu za plece, no na jej mieste by mi riadne hrklo, možno viac ako jej :). Páčilo sa mi, ako atmosféra postupne gradovala a hustla, prostredie schátralej nemocnice veru sklame len zriedka. Vo finále už bola na takej úrovni, že ma mrazilo ešte aj v kostiach. Potom prišlo na časopriestorové uväznenie a to dalo filmu ešte výraznejšiu príchuť desu. V tomto prípade bolo veľkou výhodou, že išlo o FF, tu mi táto forma zapasovala ešte viac ako inde. Veľmi ľahučko a omnoho výraznejšie som si preto uvedomil, v akých problémoch a beznádejnej situácii sa postavy vo filme nachádzajú. A ten koniec, páni, tak niečo príjemne mrazivé som už dávno nevidel. Keby som bol namiesto toho chlapíka v tom tuneli ja a sám, asi by som ošedivel (v lepšom prípade). Tomu, komu sa podarí predstaviť si túto desivú situáciu na vlastnej koži prežije teda riadny des. U mňa maximálna spokojnosť a popravde, nechápem to nízke hodnotenie (možno to chce len trocha viac empatie). Keby nie toho otravného úvodu idem ešte vyššie. 80/100(23.9.2014)

• Ouwen

Že horor? Přesně tak, horor to sledovat! Naprosto totální sračka, která mi přišla až nesmírně směšná. Žádné napětí, furt s tou kamerou třesou jak hovada a nic nebylo vidět, jen sténání a sténání. Zatímco 90% třídy se bál, můj kolega vedle usnul nudou a s tim druhym jsme z toho měli nesmírnou prču. Nulové napětí a nechutně nucený dialogy. Jdu blejt.(21.1.2016)

Při sledování úvodních minut jsem měl dojem že se budu účastnit dalšího Paranormal Activity. Jaké zděšení a to doslovné nastalo, když jsem zjistil že jsem pěkně v loji a že mě čeká docela nepříjmný mráz po zádech a nervózní rozhlížení se po pokoji. Některé lekačky jsou luxusní, několikanásobný konec je z kategorie slabších. Takže kdo má rád strašení ať si rozhodně nenechá ujít. PS: Herci jsou docela dost nesympatičtí.(2.12.2011)

• - Sanatorium, ve kterém se natáčelo, se objevilo také v 11. epizodě 2. řady seriálu Akta X (od r. 1993). (PfefferSalz)

• - Film se natáčel pouze 2 dny a 10 nocí. (Pitue)

• - Nemocnica vo filme sa taktiež objavila v 5. epizóde 1. série seriálu Supernatural (od r. 2005). (Stefan Deryck)