Grave Encounters

Horor / Mysteriózní

Kanada, 2011, 92 min

Producent reality show ma v úvode presviedčal: Toto nie je film, ale skutočnosť! Pritom mi hneď bolo jasné, že je to found footage a nie skutočnosť. A keď som uvidel tie čiernobiele kváziarchívne materiály, na ktorých defilujú pacienti psychiatrickej liečebne so začiernenými očami, ako pokusné králiky šialeného vedca, tak sa mi otváral nôž v kapse a mal som pocit, že pozerám Dom hrôzy (1999), už len Femke Janssen mi tam chýbala. Páčil sa mi však sebaparodujúci charakter filmu, ktorý sa spočiatku nebral vážne. Odkrýval pozadie natáčania filmov ručnou kamerou, obsahoval aj zábery, ktoré by za "normálnych" okolností boli vystrihnuté (napr. platba zriadencovi za to, aby na kameru, povedal, že videl duchov...). Grave Encounters sa rozbiehal od nuly, ale zhuba od polovice už letel maximálnou rýchlosťou a ponúkol množstvo naozaj strašidelných okamihov. Veľká škoda, že v závere prišlo klišé: v poslednom zábere posledný preživší povedal svoje posledné slová a svetlo zhaslo. Preto dám len +++.(10.9.2011)

• ancientone

Zo začiatku to vyzeralo celkom sympaticky, neskôr mi začali vadiť mne nesympatické postavy a ich "duch, ozvi sa!", asi od polovice filmu sa k tomu pridávala nuda (prázdne scény) a nakoniec "úžasné nápady" so zmiznutím stien a schodísk, stála noc atď. ...od filmu, ktorý sa tvári ako zachytenie skutočných udalostí čakám, že nadprirodzeno v ňom bude pôsobiť reálne, nie že zrazu zmiznú schody, začnú sa objavovať nové steny, prestane existovať deň (svetlo) po hodine mi bolo úplne jedno, ako to skončí...zlatý BLAIR WITCH PROJECT alebo REC, poprípade PARANORMAL ACTIVITY. Tento surrealistický realizmus mi nesadol. Na druhú stranu, je tu aj pár dobrých stien, v konečnom dôsledku naneštastie pochovaných vyššie uvedeným nánosom.(28.7.2012)

• verbal

Kdy tohle skončí? To už máme nejméně osmý plagiát Blairbitchské baby Jagy za poslední tři roky, založený na tom, že partička amatérských idiotů někde běhá potmě s baterkou, ječí, piští a chovají se jako dementi, přičemž sem tam natočí na vytřepanou ruční kameru nějakou tu ektoplasmu, která se zjevila snad jen proto, že byla zvědavá až za hrob, co je to za čuráky. No Ať žijí duchové! Tady se nám ukáží dokonce tři lobotomizované exempláře, no řeknu vám, Natálka v Černém labuti mě vyděsila víc, a chybělo snad už jen to, aby z mechu vylezlo pár trpajzlíků, začali tesat krovy a bouchat na střechu blázince fungl novou krytinu!(9.9.2011)

• maddy

Tie „found footage“ filmy, ktoré sa hromadne rozmnožili cca. 3 roky dozadu na základe úspechu prvej Paranormálnej aktivity (ktorá už sama o sebe neobsahovala štipku originality), stále zásobujú kiná a požičovne, aj napriek tomu, že začali byť nudné asi 2 mesiace po nástupe tohto trendu. Najznepokojúcejší fakt je asi len ten, že rok čo rok sa ich počet zvyšuje. Grave Encounters je ďalší prírastok do tejto série (roztrasený, zelený, sivý, čierny a neviem aký obraz). Prvá hodina je takmer utrpenie, pretože sa v nej absolútne nič zaujímavé nedeje. Chodby opustenej nemocnice nie sú tak pútavé, aby udržali napätie dlhšie ako 15 minút (narozdiel od tunelov v..... The Tunnel ;), atmosféru po väčšinu času zhadzuje situovanie hororu do „reality show“, kde sa postavy chovajú preafektovane a zo všetkého na okolo majú prevažne len zábavu. Bavilo ma na to ako tak pozerať prvú pol hodinu, potom som čakal ako u väčšiny týchto „pseudo-dokumentov“, kedy sa to konečne rozbehne. Posledná pol hodina síce vykazuje značné zlepšenie(!) a oceňujem hlavne fakt, že je to jeden z mála found-footage hororov, ktorý sa nebojí v detailných záberoch ukázať vzhľad duchov (vyzerajú naozaj vynikajúco), dokonca je tam aj pár skvelých scén (vaňa, duch na strope, žena v rohu známa z traileru) a asi jedna vynikajúca lakačka. Na druhej strane však najväčšie klišé strieda druhé najväčšie klišé a celý ten vstup postáv do alternatívneho/paranormálneho sveta pôsobí skôr úsmevne, hlavne v spojitosti s tým ako vážne sa film zrazu v tejto časti berie. Záver samozrejme predvídateľný, ale pri podobnom druhu hororov v tomto smere nečakám zázraky. Čistý priemer a CELKOVO: 2,5*(6.10.2011)

• JohnCZ

Jako horor to není zpracované nejhůř. Má to atmosféru a dokáže to diváka pěkně vyděsit (za správných podmínek). Po stránce děje je to však takové prvoplánové a po vtipném začátku parodizujícím všemožné duchářské reality show je to jen sbírka lekaček a vřeštění z první osoby, která v poslední třetině začíná docela výrazně nudit.(20.12.2015)

• - Krv vo filme je v skutočnosti sirup a potkan bol gumený. (tommy187)

• - Filmem se inspirovali tvůrci počítačové hry „Outlast“ z roku 2013, která se rovněž odehrává v hororové léčebně a využívá podobné momenty překvapení i způsoby zobrazení (noktovizory, apod.). (Rudy_742)

• - Nemocnica vo filme sa taktiež objavila v 5. epizóde 1. série seriálu Supernatural (od r. 2005). (Stefan Deryck)