poster

Princezna Pampeliška (TV film)

Pohádka

Československo, 1967, 75 min

 • Jezinka.Jezinka
  *****

  Smutný, nostalgický příběh o zatoulané princezně, kterou studený vítr rozfoukal jak chmýří do všech koutů zahrady. Aspoň ušetřili za obřad s rozptylem, dalo by se říct. Ve zkratce a paundeklových kulisách vidíme všechno, co hýbe světem nejen pohádkovým, ale i tím naším. Politiku velmoci, nátlak, třídní spor, pokus o revoluci, nesmrtelnou logiku města Kocourkova, zastrašování, zvůli moci, lhostejnost, zoufalství, strach, ale taky, a to především, lásku.(6.1.2015)

 • troufalka
  *****

  Dneska jsem zmllsaní filmovými pohádkami, ale dřív se točilo za mnohem skromnějších podmínek. Ale tehdejší televizní inscenace měly mnohem větší kvalitu jak obsahovou, tak i v hereckém provedení než současné velkofilmy.(5.1.2015)

 • Marthos
  *****

  Kvapilova baladická hra ve verších, která se s pohádkovým světem tak trochu míjí. Pochmurný tón, vyjádřený v závěrečném tragickém finále, se tvůrcům přesto podařilo odlehčit lehkou básnickou zkratkou, která příběhu dodává jakýsi třetí rozměr. Plejáda předních českých herců v čele s étericky půvabnou Klárou Jernekovou, Petrem Kostkou a magickým Iljou Rackem vtiskla této osobité inscenaci s mimořádným výtvarným zátiším pečeť té nejvyšší kvality, jakou současné televizní umění žalostně postrádá.(16.3.2015)

 • sportovec
  *****

  Baladická Kvapilova pohádka pro dospělé je nesena básníkovou nostalgií za předčasně ukončeným životem Kvapilovy ženy, vynikající české herečky Národního divadla Hanou Kvapilovou-Kubešovou. Rážově režii se tehdy s mimořádným zdarem podařilo propojit básníkovo žalné poselství s pohádkovou atmosférou a řadou skvělých hereckých výkonů, z nichž zejména na sebe upozornila tehdy začínající a mimořádně talentovaná Klára Jerneková. Je velká škoda, že toto mimořádné dílo doposud nebylo vráceno do divácké paměti přenosem na DVD nosiče.(17.4.2011)

 • flanker.27
  ****

  Na tomto příběhu mne fascinuje to propojení mimořádné naivity (koho při smyslech by napadlo ve vězení se podivovat "my jsme tu zamčeni?") s mimořádnou drsností a realismem. "Město hoří!" Aneb pro život nestačí jen láska, zpívání a rozplývání se nad barvou červánků. Křehkost krásy je třeba vyvážit životaschopností. Jeden z mála případů, kdy mi nevadila pohádka ve verších, asi proto, že verše zde naivní nejsou. Jak jsem byl poznamenal posledně u Sedmera krkavců, Klára Jerneková byla nádherná a v roli Pampelišky bych si nedovedl představit nikoho jiného.(29.1.2017)