Princezna Pampeliška (TV film)

Pohádka

Československo, 1967, 75 min

Na tomto příběhu mne fascinuje to propojení mimořádné naivity (koho při smyslech by napadlo ve vězení se podivovat "my jsme tu zamčeni?") s mimořádnou drsností a realismem. "Město hoří!" Aneb pro život nestačí jen láska, zpívání a rozplývání se nad barvou červánků. Křehkost krásy je třeba vyvážit životaschopností. Jeden z mála případů, kdy mi nevadila pohádka ve verších, asi proto, že verše zde naivní nejsou. Jak jsem byl poznamenal posledně u Sedmera krkavců, Klára Jerneková byla nádherná a v roli Pampelišky bych si nedovedl představit nikoho jiného.(29.1.2017)

Baladická Kvapilova pohádka pro dospělé je nesena básníkovou nostalgií za předčasně ukončeným životem Kvapilovy ženy, vynikající české herečky Národního divadla Hanou Kvapilovou-Kubešovou. Rážově režii se tehdy s mimořádným zdarem podařilo propojit básníkovo žalné poselství s pohádkovou atmosférou a řadou skvělých hereckých výkonů, z nichž zejména na sebe upozornila tehdy začínající a mimořádně talentovaná Klára Jerneková. Je velká škoda, že toto mimořádné dílo doposud nebylo vráceno do divácké paměti přenosem na DVD nosiče.(17.4.2011)

Dneska jsem zmllsaní filmovými pohádkami, ale dřív se točilo za mnohem skromnějších podmínek. Ale tehdejší televizní inscenace měly mnohem větší kvalitu jak obsahovou, tak i v hereckém provedení než současné velkofilmy.(5.1.2015)

Smutný, nostalgický příběh o zatoulané princezně, kterou studený vítr rozfoukal jak chmýří do všech koutů zahrady. Aspoň ušetřili za obřad s rozptylem, dalo by se říct. Ve zkratce a paundeklových kulisách vidíme všechno, co hýbe světem nejen pohádkovým, ale i tím naším. Politiku velmoci, nátlak, třídní spor, pokus o revoluci, nesmrtelnou logiku města Kocourkova, zastrašování, zvůli moci, lhostejnost, zoufalství, strach, ale taky, a to především, lásku.(6.1.2015)

Kvapilova baladická hra ve verších, která se s pohádkovým světem tak trochu míjí. Pochmurný tón, vyjádřený v závěrečném tragickém finále, se tvůrcům přesto podařilo odlehčit lehkou básnickou zkratkou, která příběhu dodává jakýsi třetí rozměr. Plejáda předních českých herců v čele s étericky půvabnou Klárou Jernekovou, Petrem Kostkou a magickým Iljou Rackem vtiskla této osobité inscenaci s mimořádným výtvarným zátiším pečeť té nejvyšší kvality, jakou současné televizní umění žalostně postrádá.(16.3.2015)