Hell on Wheels (TV seriál)

Peklo na kolesách

Western

Kanada / Velká Británie, 2011–2016, 41 h 29 min (Minutáž: 42–87 min)

Kevin Kiner

Anson Mount, Colm Meaney, Dominique McElligott, Common, Robin McLeavy, Kasha Kropinski, Eddie Spears, Christopher Heyerdahl, Tom Noonan, Barb Mitchell, April Telek, Wes Studi, Jake Weber, Dru Mouser, Ian Tracey, Ty Olsson, Ted Levine, Bruce Ramsay, Virginia Madsen, Byron Mann, Robert Moloney, Dustin MacDougall, Timothy V. Murphy, Wayne Duvall, Grainger Hines, Jennifer Ferrin, Sean Owen Roberts, Phil Burke, Alejandro Rae, Alex Zahara, Aleks Paunovic, Gregory 'Dominic' Odjig, Ryan Robbins, Fiona Vroom, Haysam Kadri, Jason Cermak, Duncan Ollerenshaw, Sharon Taylor, Kal Weber, Caitlynne Medrek, Christian Sloan, Siobhan Williams, Greg Lawson, David LeReaney, Christopher Rosamond, Robert Weiss, Scott Michael Campbell, Dave Trimble, Andrew Polk, Douglas Nyback, Jeff Fahey, Brian Jensen, Tim Guinee, Serge Houde, MacKenzie Porter, Victor Slezak, Chelah Horsdal, Peter Benson, John DeSantis, Brendan Fletcher, Reg Rogers, Tzi Ma, Michael Patric, Diego Diablo Del Mar, Taylor St. Pierre, Randy Birch, Brent Briscoe, Adam Beach, Colby French, Christopher Backus, Gregg Henry, Julia Maxwell, Conrad Pla, Zak Santiago, Michael Horse, Sara Canning, Michelle Thrush, Rod Lurie, Jonathan Scarfe, Andrew Howard, Julian Richings, Adrian Petriw, Kaj-Erik Eriksen, Toby Hemingway, Noah Danby, Barry Flatman, Mpho Koaho, Jason Schombing, Tseng Chang, David Ferry, Ben Sullivan, Michael Tiernan, Kirsten Robek, Ben Esler, Angela Zhou, Josh Caras, Gerald Auger, Dohn Norwood, James D. Hopkin, James Dugan, Matthew Glave, Sean Hoy, Kira Bradley, Tayden Marks, Damian O'Hare, Leon Ingulsrud, James Shanklin, Moses Brings Plenty, Billy Wickman, Raúl Herrera, Dan McDougall, Kevin Blatch, Malia Ashley Kerr, Matt Cooke, Simon Longmore, Luke Roessler, David Wilson Barnes, Mark Krysko, Paige Patterson, Pippa Mackie, Dylan Schombing, Rebecca Olson, Samuel Marty, Chantelle Han, David Lawrence Brown, Tom Carey, John Lacy, Jesse Collin

Dějiny země jsou postaveny nikoli na ušlechtilých principech, ale pokrok, který vykazují, jde ruku v ruce se ziskuchtivostí, korupcí a touhou po snadném výdělku, to je základní myšlenka seriálu. Sympatická je zde snaha líčit obecnou historii dostatečně špinavě, kde Divoký západ není přehlídkou ušlechtilých lidí, ale především přehlídkou zajímavých, mnohdy krutých ale hlavně plastických lidských osudů. S01 - 5*. S02 - 4*. S03 - 3*.(13.10.2013)

První seriál Westernového typu, který jsem měl tu čest vidět. Překvapil mě a vtáhl do děje, což má za následek, že se chystám na 2. sérii. Hlavní protagonista Cullen Bohannan má charisma a Švéd tu bravurně plní roli nemesis hlavního hrdiny. Jak příběhem, tak akcí má seriál v sériích vzestupnou tendenci. Atmosféra parádně westernová.Tak jsem musel po pátem dílu druhé série zvednout hodnocení na 5 hvězdiček, které si zaslouží 1. série - 85% 2. série - 90% 3. série - 100% 4. série - 100% 5. série - 90% Tento seriál si zasloužil místo v top 20 :-)(26.1.2013)

Produkce televize AMC je pro mě rána z čistého nebe. Nejen tím, že se zdá šlapat na paty HBO, ale hlavně kvalitativními disproporcemi jejích pořadů. Zplodila Breaking Bad, pro mě asi nejúchvatnější seriál ever, a dále pak i Walking Dead, ze kterýho jsem fakt nechápal, protože po prvních třech výborných dílech se seriál zvrhl v totální nudnou sračku. K seriálu Hell on Wheels jsem se dostal díky zážitku s výbornými Hatfields & McCoys a díky zkušenostem s AMC jsem k němu přistupoval obezřetně. Tím pádem mě ani příliš nezasáhlo určité zklamání, které mi přinesly první čtyři díly, které jsem měl zatím možnost shlédnout. Zklamání se konalo zejména proto, že jakkoliv se seriál tváří být westernem, příliš westernově na mě nepůsobil. Za první tři hodiny stopáže se v tomhle spektáklu vystřelí z revolveru asi dvakrát (sic!) a ty scény jsou dle mého soudu natočeny dost pitomě. Bohannan ale na každým posteru k seriálu sahá po zbrani, tak co já vím, třeba se to ještě rozjede, ale zatím je to z akčního hlediska slabota; obávám se, že ty plakáty nakonec budou nekalou reklamou. Příběh, akcentující především poněkud mysteriozní motiv pomsty, je uchopen poněkud přitrouble a bez nápadu. Poměrně velkým zklamáním je hlavní mizera "Švéd", kterej je ztvárněn jako ulízanej blázen a kterej z nějakýho záhadnýho důvodu chodí narvanej v kaftanu. Hlavním tahounem seriálu asi má být legendární Colm Meaney, ale i ten vcelku hraje jako ponocnej. A upřímně řečeno mám dojem, že prostředí stavby železnice, kolem který se celej děj seriálu točí, neskýtá dostatek atraktivních motivů, na kterých by se filmaři mohli vyřádit. Bohannan se taky skamarádí s nasraným negrem, kterýho ale hraje nevím proč mulat a ten mě tam trochu překáží. No a ještě tam lítaj nějaký indiáni, který maj furt ještě kamenný tomahawky a luky namísto pušek, ale to bych jim ještě odpustil nebýt toho, že někteří z nich nejsou ztvárněni skutečnými domorodci, takže si trochu člověk připadá jak v kovbojce z DDR v 60. letech. Jako celek to stojí za shlédnutí, ale asi jsem moc rozmlsanej na to, abych přehlížel celou řadu otravných nedostatků.(10.7.2012)

Pilot mě zaujal, další dva tři díly jsem pochyboval že seriál budu dál sledovat. Jenže potom mě nějak bahno, děvky a negři (tenkrát ještě ne afroameričani) začali hodně bavit a i přes nedokonalosti (hodně málo komparzu) jsem poslední díly hltal. A těším sed na další sezonu. P.S. Po druhé sezoně zvedám na pět. P.P.S. závěr třetí sezony.....si ze mě děláte prdel??? Doufám že bude čtvrtá.....(10.7.2012)

Dobře vykreslené prostředí dobývání Divokého západu, to je hlavní devizou první série tohoto seriálu. To a charisma hlavních dvou hrdinů, Bohannana a Duranta, protože příběhový motiv o pomstě za smrt rodiny sílu utáhnout celý seriál nemá. Škoda, že v následujících dvou sériích se prostředí vůbec nezmění - stále stejné stany, stále stejné tváře a tak se musí měnit příběh. No, dalo by se to udělat i hůř. Třetí série se překvapivě trochu zvedla tím, že se opět soustředí na železnici - byť samotné stavbě je věnováno jen minimum prostoru. Ale o to víc se intrikaří v zákulisí, přesně tak jak si představuji obchodování velkých magnátů v éře kapitalismu 19. století. Celkově se jedná o moderní, kvalitní seriál, který sice není to nej nej co jsem kdy viděl, ale rozhodně ho považuji za nadprůměrný. Hodnoceno po 3. sérii.(27.10.2013)

• - Mnoho událostí v seriálu je smyšlených, avšak městečka Hell on Wheels byla skutečně součástí západní expanze Ameriky. (Dyas)

• - Premiéra 3. série musela být posunutá o týden kvůli povodním, které pozastavily produkci. (Dyas)

• - Postava Thora Gundersena, která je v seriálu nazývána Švéd, je ve skutečnosti norského původu. (Dyas)