Hell on Wheels (TV seriál)

Peklo na kolesách

Western

Kanada / Velká Británie, 2011–2016, 41 h 29 min (Minutáž: 42–87 min)

Kevin Kiner

Anson Mount, Colm Meaney, Dominique McElligott, Common, Robin McLeavy, Kasha Kropinski, Eddie Spears, Christopher Heyerdahl, Tom Noonan, Barb Mitchell, April Telek, Wes Studi, Jake Weber, Dru Mouser, Ian Tracey, Ty Olsson, Ted Levine, Bruce Ramsay, Virginia Madsen, Byron Mann, Robert Moloney, Dustin MacDougall, Timothy V. Murphy, Wayne Duvall, Grainger Hines, Jennifer Ferrin, Sean Owen Roberts, Phil Burke, Alejandro Rae, Alex Zahara, Aleks Paunovic, Gregory 'Dominic' Odjig, Ryan Robbins, Fiona Vroom, Haysam Kadri, Jason Cermak, Duncan Ollerenshaw, Sharon Taylor, Kal Weber, Caitlynne Medrek, Christian Sloan, Siobhan Williams, Greg Lawson, David LeReaney, Christopher Rosamond, Robert Weiss, Scott Michael Campbell, Dave Trimble, Andrew Polk, Douglas Nyback, Jeff Fahey, Brian Jensen, Tim Guinee, Serge Houde, MacKenzie Porter, Victor Slezak, Chelah Horsdal, Peter Benson, John DeSantis, Brendan Fletcher, Reg Rogers, Tzi Ma, Michael Patric, Diego Diablo Del Mar, Taylor St. Pierre, Randy Birch, Brent Briscoe, Adam Beach, Colby French, Christopher Backus, Gregg Henry, Julia Maxwell, Conrad Pla, Zak Santiago, Michael Horse, Sara Canning, Michelle Thrush, Rod Lurie, Jonathan Scarfe, Andrew Howard, Julian Richings, Adrian Petriw, Kaj-Erik Eriksen, Toby Hemingway, Noah Danby, Barry Flatman, Mpho Koaho, Jason Schombing, Tseng Chang, David Ferry, Ben Sullivan, Michael Tiernan, Kirsten Robek, Ben Esler, Angela Zhou, Josh Caras, Gerald Auger, Dohn Norwood, James D. Hopkin, James Dugan, Matthew Glave, Sean Hoy, Kira Bradley, Tayden Marks, Damian O'Hare, Leon Ingulsrud, James Shanklin, Moses Brings Plenty, Billy Wickman, Raúl Herrera, Dan McDougall, Kevin Blatch, Malia Ashley Kerr, Matt Cooke, Simon Longmore, Luke Roessler, David Wilson Barnes, Mark Krysko, Paige Patterson, Pippa Mackie, Dylan Schombing, Rebecca Olson, Samuel Marty, Chantelle Han, David Lawrence Brown, Tom Carey, John Lacy, Jesse Collin, Peter Skagen, Marty Antonini

Syrový, westernový seriál připomínající špínou, potem a realističností Deadwood. Na jednoduchý a vcelku omšelý příběh o vině a pomstě je pověšen obraz budování železnice. S problémy, které tento gigantický americký projekt s sebou nesl. Antagonismy mezi bílými a černými, neřešitelné postavení indiánů, se spekulacemi, podvody, prostitutkami, chlastem, Bohem... Na nic se nezapomnělo a všechno se to udělalo moc pěkně.(10.5.2014)

Do pátého dílu naprostá dvou hvězdičková nuda. Po pátem, ale jako by se z doposud šourajícího Pony Expresu stal ujíždějící rychlík a v super tempu se konečně začalo něco dít. Vydržel jsem a po první serii dám šanci druhé, protože je to konečně plné napětí, hlavní charisma padouch-nepadouch ujíždí jako psanec a konečně se začíná sřílet na kolty... a to vše za zvuku super western utahané harmoniky(17.4.2015)

1. série - 90% - Žádné férové rokování u táborového ohně, žádné pokrevní bratrství a oddanost až za hrob. Na tomhle místě najdete prospěchářství, mamon, rasismus, prostitutky a tunu bahna. A kolejí. Pracuje tu zachmuřený Elam, září krásná Lily Bell a na svou šanci čeká charizmatický Cullen. Nade vším pak bdí mazaný pan Durant se svým velkým železničním snem a když se sečtou všechny charaktery a zápletky, je z Hell on Wheels dílo, které stojí za pozornost jak milovníkům westernu, tak i těm, kteří při zvuku ostruh či houkání parní lokomotivy ohrnují nos. Já patřím jednoznačně do první skupiny, takže jsem si tuhle stavbu užil, zalitoval malého počtu epizod a spokojeně si počítal nenásilně servírované žánrové propriety. Poctivě prodané indiánské plížení, pořádná bitka nebo dramatický odjezd vstříc širým dálavám totiž fungují dokonale. Absolutnímu hodnocení zabránila jen příliš dramatická postava reverenda Colea. 2. série - 80% - Plány pokračují, výlet do Mexika se naštěstí nekoná a jednoznačnou postavu aby divák pohledal. Duranta nelze jen odsuzovat, Cullena pouze obdivovat nebo Švéda absolutně nenávidět. Přesto je druhá série o malý kousek slabší, protože některým postavám už trochu došla zajímavost. Kromě mého neoblíbeného Colea je to Ruth, Joseph a chvílemi i Sean McGinnes, který byl sympatičtější jako nesmělý promítač a přerod do Ruthina ctitele zkrátka neberu. Co ale ztratily vedlejší charaktery, získávají ty hlavní. Anson Mount může procedit snad jakoukoli větu a jeho charisma pokaždé láme všechny pražce v okolí. Ať už jsou on i další hrdinové v centru přepadení, stavby mostu nebo bolestivých poznání, že i v nejdrsnějších podmínkách si city cestu najdou, jede tohle Peklo na své trase rychlostí vpravdě ďábelskou. 3. série - 100% - Kdyby mi někdo po dvojí změně na místě hlavního tvůrce řekl, že nás čeká nejlepší úsek vytyčené tratě, nevěřil bych mu. Ale i přes viditelnou proměnu Cullenova charakteru z nemluvného mstitele do hláškujícího drsňáka je tohle zaprášené pojízdné městečko zákeřnější než kdy dřív. Vztahy mezi hlavními postavami se mění velmi nepředvídatelným způsobem, zvraty, které vypadají, že vygradují ve finále, se své pointy dočkají během pár minut a takové poslední dvě epizody mi svým pomalu odkapávajícím napětím způsobovaly drobné srdeční příhody. Z nepatrně zpomalujícího vozu je tak po této sezóně jeden z největších favoritů. 4. série - 80% - Peklo drží teplotu svého žáru v ďábelsky vysokých číslech, ale ne každé tvůrčí rozhodnutí bylo letos správné. Předně nechápu, proč dění v Cheyenne začíná připomínat divadelní hru. Ne že by Divoký západ nepotřeboval zdravou dávku občasného patosu, ale nová postava Johna Campbella snad mluví výhradně v zadumaných monolozích či naopak jednovětných prohlášeních. Do dramatických situací to pasuje, v běžných naopak působí jako pěst na oko. Což bohužel platí pro celou sérii. Nepamatuji, kdy jsem naposledy zažil, aby měla nějaká sezóna buď epizody zcela průměrné nebo naopak takřka bezchybné. Tudíž mi Naominy trable, nastavování linek kolem Mickeyho a Evy nebo koncept epizody Bear Man nepřišly jako šťastné volby a stejně jsem se čtvrtým rokem víceméně spokojený. Nezkrotný Sidney Snow, dokonalé výkony Kashy Kropinsky jako Ruth a vzhledem k vývoji i regulérní strach i o tu sebedůležitější postavu mi při každém kroku do zaprášeného města dávají pocit nezaměnitelného mrazení. To jen očekávání po předchozích peripetiích byla možná až nereálně vysoká. 5. série - první část - 70% - Kdo se rád dívá do Cullenových tvrdých očí, ten si přijde na své. Většinu času se příběh věnuje právě ústřednímu hrdinovi, společensky-hospodářským problémům jeho nového prostředí a - tím výčet skoro končí. Ne snad, že by Anson Mount měl problém veškeré melancholické dialogy či vzpomínky uhrát, ale na sedm epizod je děje zoufale málo a pocit, že by se všechno vešlo klidně do hodinky, je bohužel neodbytný. Původní záměr celé sólo odbočky, tedy hledání Naomi, se smrskává na pár scén a výrazně trpí i linky starých známých, kdy jsou problémy Duranta, Evy i Mickeyho opět jen nastavovanou kaší. Pocit, že bych občas za Bohannana téměř dýchal, a neutuchající démonická aura všudypřítomného Švéda mi zabraňují jít níž, ale pocit promarněné šance se mě v polovině rozloučení s místní ztroskotanou sebrankou ne a ne pustit. 5. série - druhá část - 85% - Nejuvěřitelnější, nejzranitelnější a zároveň nezničitelný kovboj, cedící mezi zuby ty nejzásadnější životní pravdy, takový byl Cullen Bohannan a Anson Mount za těch šest let vypotil a odedřel životní práci. Samotnému seriálu říkám sbohem velmi nerad, protože jakákoli chvíle s hlavním hrdinou patří k tomu nejlepšímu, co se kdy na stanici AMC objevilo a linky charakterů, se kterými si scénáristé už dlouho nevědí rady (Mickey, Eva, Louise), na tom nic nezmění. Hell on Wheels si i několikerými změnami showrunnerů prošlo několika snadno oddělitelnými etapami, dalo nám několik úmrtí, jejichž tíživost nedostanu z hlavy nejspíš nikdy a ve své poslední sérii i zúčtování těch, kteří si pásli po krku téměř od samého začátku (Švéd) nebo alespoň v poslední době (Chang). Žádný z přeživších hrdinů neodchází nepoznamenaný, každý si v sobě zvuk stavby železnice ponese až do smrti. Po chlapském závěru, nepodobném žádnému finále, které jsem viděl, si ho ponesu i já.(21.2.2012)

Kladnou postavu aby pohledal. Drsňácký westernový seriál s provařenou (ale pro mě fungující hlavní postavou-chlapík, samotář hnán touhou po pomstě). Nad jednáním některých zůčastněných zůstává rozum stát. Scénaristi se opravdu vyřádily a epizody jsou o to napínavější. Seriály moc nesledují, ale tak něják si to asi představuji. Opravdu jsem netušil co příjde dál. Všechny postavy jakoby směřují k zániku a předvídají tak zrod skvělých USA. Velké plus za spoustu indiánů. Postava křesťanského indiána patří k těm povedeným. Celkové syrové pojetí s pěknou romantickou linií, které jsem podlehl.(10.7.2013)

Produkce televize AMC je pro mě rána z čistého nebe. Nejen tím, že se zdá šlapat na paty HBO, ale hlavně kvalitativními disproporcemi jejích pořadů. Zplodila Breaking Bad, pro mě asi nejúchvatnější seriál ever, a dále pak i Walking Dead, ze kterýho jsem fakt nechápal, protože po prvních třech výborných dílech se seriál zvrhl v totální nudnou sračku. K seriálu Hell on Wheels jsem se dostal díky zážitku s výbornými Hatfields & McCoys a díky zkušenostem s AMC jsem k němu přistupoval obezřetně. Tím pádem mě ani příliš nezasáhlo určité zklamání, které mi přinesly první čtyři díly, které jsem měl zatím možnost shlédnout. Zklamání se konalo zejména proto, že jakkoliv se seriál tváří být westernem, příliš westernově na mě nepůsobil. Za první tři hodiny stopáže se v tomhle spektáklu vystřelí z revolveru asi dvakrát (sic!) a ty scény jsou dle mého soudu natočeny dost pitomě. Bohannan ale na každým posteru k seriálu sahá po zbrani, tak co já vím, třeba se to ještě rozjede, ale zatím je to z akčního hlediska slabota; obávám se, že ty plakáty nakonec budou nekalou reklamou. Příběh, akcentující především poněkud mysteriozní motiv pomsty, je uchopen poněkud přitrouble a bez nápadu. Poměrně velkým zklamáním je hlavní mizera "Švéd", kterej je ztvárněn jako ulízanej blázen a kterej z nějakýho záhadnýho důvodu chodí narvanej v kaftanu. Hlavním tahounem seriálu asi má být legendární Colm Meaney, ale i ten vcelku hraje jako ponocnej. A upřímně řečeno mám dojem, že prostředí stavby železnice, kolem který se celej děj seriálu točí, neskýtá dostatek atraktivních motivů, na kterých by se filmaři mohli vyřádit. Bohannan se taky skamarádí s nasraným negrem, kterýho ale hraje nevím proč mulat a ten mě tam trochu překáží. No a ještě tam lítaj nějaký indiáni, který maj furt ještě kamenný tomahawky a luky namísto pušek, ale to bych jim ještě odpustil nebýt toho, že někteří z nich nejsou ztvárněni skutečnými domorodci, takže si trochu člověk připadá jak v kovbojce z DDR v 60. letech. Jako celek to stojí za shlédnutí, ale asi jsem moc rozmlsanej na to, abych přehlížel celou řadu otravných nedostatků.(10.7.2012)

• - Postava Thora Gundersena, která je v seriálu nazývána Švéd, je ve skutečnosti norského původu. (Dyas)

• - Vo štvrtej sérii sa už neobjavila herečka Siobhan Williams v roli Naomi. Vystriedala ju totiž herečka MacKenzie Porter. (YoZo8)

• - Natáčení první série probíhalo převážně v indiánské rezervaci T'suu T'ina Native Indian Reservation ve státě Albertě, a v přilehlých oblastech města Calgary. [Zdroj: tsuutina.ca/] (Conspi)