Hell on Wheels (TV seriál)

Peklo na kolesách

Western

Kanada / Velká Británie, 2011 - 2016, 41 h 29 min (Minutáž: 57x42–87 min)

Kevin Kiner

Anson Mount, Colm Meaney, Dominique McElligott, Common, Robin McLeavy, Kasha Kropinski, Eddie Spears, Christopher Heyerdahl, Tom Noonan, Barb Mitchell, April Telek, Wes Studi, Jake Weber, Dru Mouser, Ian Tracey, Ty Olsson, Ted Levine, Bruce Ramsay, Virginia Madsen, Byron Mann, Robert Moloney, Dustin MacDougall, Timothy V. Murphy, Wayne Duvall, Grainger Hines, Jennifer Ferrin, Sean Owen Roberts, Phil Burke, Alejandro Rae, Alex Zahara, Aleks Paunovic, Gregory 'Dominic' Odjig, Ryan Robbins, Fiona Vroom, Haysam Kadri, Jason Cermak, Duncan Ollerenshaw, Sharon Taylor, Kal Weber, Caitlynne Medrek, Christian Sloan, Siobhan Williams, Greg Lawson, David LeReaney, Christopher Rosamond, Robert Weiss, Scott Michael Campbell, Dave Trimble, Andrew Polk, Douglas Nyback, Jeff Fahey, Brian Jensen, Tim Guinee, Serge Houde, MacKenzie Porter, Victor Slezak, Chelah Horsdal, Peter Benson, John DeSantis, Brendan Fletcher, Reg Rogers, Tzi Ma, Michael Patric, Diego Diablo Del Mar, Taylor St. Pierre, Randy Birch, Brent Briscoe, Adam Beach, Colby French, Christopher Backus, Gregg Henry, Julia Maxwell, Conrad Pla, Zak Santiago, Michael Horse, Sara Canning, Michelle Thrush, Rod Lurie, Jonathan Scarfe, Andrew Howard, Julian Richings, Adrian Petriw, Kaj-Erik Eriksen, Toby Hemingway, Noah Danby, Barry Flatman, Mpho Koaho, Jason Schombing, Tseng Chang, David Ferry, Ben Sullivan, Michael Tiernan, Kirsten Robek, Ben Esler, Angela Zhou, Josh Caras, Gerald Auger, Dohn Norwood, James D. Hopkin, James Dugan, Matthew Glave, Sean Hoy, Kira Bradley, Tayden Marks, Damian O'Hare, Leon Ingulsrud, James Shanklin, Moses Brings Plenty, Billy Wickman, Raúl Herrera, Dan McDougall, Kevin Blatch, Malia Ashley Kerr, Matt Cooke, Simon Longmore, Luke Roessler, David Wilson Barnes, Mark Krysko, Paige Patterson, Pippa Mackie, Dylan Schombing, Rebecca Olson, Samuel Marty, Chantelle Han, David Lawrence Brown

Tak asi tak. První díl dobrej, poslední slušnej. To mezi tím - hm, no, průměr, přinejlepším. Středobodem je stavba železnice, ale tu stavbu vidíme za celejch deset epizod asi 10 minut. Jinak černý muž pod bičem i bez otrokáře žil, původcem je Kanada, tak je vtipný, jak se pod zdánlivě politicky nekorektní slupkou ozývá politická korektnost. Ke konci se to sice trochu mění, když si Elam začíná uvědomovat svou čerstvě nabytou moc, ale stejně to nepřebije pachuť třeba z toho, že bílá žena se dočká citlivého zacházení jen od černocha nebo indiána. Pozitiva? První díl, Colm Meaney a krása Dominique McElligott.(2.4.2012)

Pilot mě zaujal, další dva tři díly jsem pochyboval že seriál budu dál sledovat. Jenže potom mě nějak bahno, děvky a negři (tenkrát ještě ne afroameričani) začali hodně bavit a i přes nedokonalosti (hodně málo komparzu) jsem poslední díly hltal. A těším sed na další sezonu. P.S. Po druhé sezoně zvedám na pět. P.P.S. závěr třetí sezony.....si ze mě děláte prdel??? Doufám že bude čtvrtá.....(10.7.2012)

Co se povedlo (a to moc) je trefit myšlenku a atmosféru. Líp si divoký západ neumím představit. Vážně krásná práce. V čem to malinko kulhá je děj... nemůžu si totiž pomoct, ale děj mě nijak neoslovil, na to že má první série jen deset dílů se obrovsky vleče a prakticky vůbec nemám chuť ho sledovat dál... a to je celkem blbý :(. Bohužel výše napsáno platí jak pro první, tak pro druhou řadu. Mám pocit že buď jen potřebovali zaplatit kulisy nebo to mělo dílů 20 a v rámci napětí to rozpůlili... druhá řada totiž zcela plynule navazuje a paradoxně třetím dílem druhé řady se vracíme zcela zpět do starých kolejí opuštěných v první řadě... za mě tedy spíš zklamání. Třetí řadou se konečně děje "něco nového". Je zde znát alespoň snaha o posun někam dál. Bohužel i tato řada trpí neduhy "pokusů o návraty do starých kolejí". To sakra nemůžete polovinu vystřílet a nastrkat tam nové ksichty? Vždyť to byl divoký západ! Čtvrtá řada nahodila mnoho změn a konečně mám pocit, že se někam posouváme = ve sledování pokračuji. Je to ale (opět) posun pomalý. Prakticky "něco se děje" jen díky novým postavám a (překvapivě) nejzbytečnější jsou díly kde se "oživují" staré postavy. Řada má 13 epizod, ale klidně mohla mít jen 10. Pátá řada Nastává velká změna - změna stran - a ta ději sakra prospívá. Děj se sice třepí na dvě dějové linky, ale konečně vše dostává ty správné obrátky. Navíc se celkem hodně projevuje snaha tvůrců o zachování realističnosti (s ohledem na historii). Asi největší mazec je fotografie ze zatloukání zlatého hřebu :). Vygooglete.(25.7.2012)

Dobře vykreslené prostředí dobývání Divokého západu, to je hlavní devizou první série tohoto seriálu. To a charisma hlavních dvou hrdinů, Bohannana a Duranta, protože příběhový motiv o pomstě za smrt rodiny sílu utáhnout celý seriál nemá. Škoda, že v následujících dvou sériích se prostředí vůbec nezmění - stále stejné stany, stále stejné tváře a tak se musí měnit příběh. No, dalo by se to udělat i hůř. Třetí série se překvapivě trochu zvedla tím, že se opět soustředí na železnici - byť samotné stavbě je věnováno jen minimum prostoru. Ale o to víc se intrikaří v zákulisí, přesně tak jak si představuji obchodování velkých magnátů v éře kapitalismu 19. století. Celkově se jedná o moderní, kvalitní seriál, který sice není to nej nej co jsem kdy viděl, ale rozhodně ho považuji za nadprůměrný. Hodnoceno po 3. sérii.(27.10.2013)

/*Sem tam pustím nějaký spoiler. Poserte se!*/ Hell on Wheels zraje jak víno. Kabelovka AMC pro mě byla zárukou kvality už díky Breaking Bad a téma bylo víc než zajímavé. Na první pohled mi ale kovbojka přišla příliš naleštěná a to bahno, pot a krev jsem moc nežral. A když v druhé sérii zemřela jedna z nejkrásnějších žen, jaké jsem kdy na obrazovce viděl, dal jsem si na nějaký ten rok pauzu. Stejně však jak Cullen musel tuto ztrátu překonat, dal jsem i já seriálu druhou šanci. A neprohloupil jsem, protože Hell on Wheels zraje jak víno. Tvrdý západ vybičoval postavy do maxima, kdy paralelně s nimi rostou i geniální herecké výkony. A kromě tří ústředních hrdinů (Cullen Bohannon, Thor Gundersen, Thomas Durand) se seriálem míhají uvěřitelné postavy, které přicházejí, víří vody, odcházejí nebo umírají, přesně tak jak to na západě kdysi skutečně mohlo fungovat. A to že jediná prdel nezůstane suchá, si můžete být jisti. A podle zasvěcených je to prý i historicky celkem přesné. Takže tenhle naoko atraktivní a v jádru jak žula tvrdý klenot můžu komukoli vřele doporučit.(1.5.2015)

• - Zhruba 80 denní natáčení druhé série proběhlo v přímé blízkosti řeky Bow River. Ta se nachází ve státě Alberta a protéká městem Calgary. (Conspi)

• - Thomas Clark Durant, M. D. (Colm Meaney) je skutečná historická postava, která stála v čele Union Pacific při výstavbě první transkontinentální železnice v USA. (Drink4Fun)

• - Natáčení první série probíhalo převážně v indiánské rezervaci T'suu T'ina Native Indian Reservation ve státě Albertě, a v přilehlých oblastech města Calgary. [Zdroj: tsuutina.ca/] (Conspi)