Hell on Wheels (TV seriál)

Peklo na kolesách

Western

Kanada / Velká Británie, 2011 - 2016, 41 h 29 min (Minutáž: 57x42–87 min)

Kevin Kiner

Anson Mount, Colm Meaney, Dominique McElligott, Common, Robin McLeavy, Kasha Kropinski, Eddie Spears, Christopher Heyerdahl, Tom Noonan, Barb Mitchell, April Telek, Wes Studi, Jake Weber, Dru Mouser, Ian Tracey, Ty Olsson, Ted Levine, Bruce Ramsay, Virginia Madsen, Byron Mann, Robert Moloney, Dustin MacDougall, Timothy V. Murphy, Wayne Duvall, Grainger Hines, Jennifer Ferrin, Sean Owen Roberts, Phil Burke, Alejandro Rae, Alex Zahara, Aleks Paunovic, Gregory 'Dominic' Odjig, Ryan Robbins, Fiona Vroom, Haysam Kadri, Jason Cermak, Duncan Ollerenshaw, Sharon Taylor, Kal Weber, Caitlynne Medrek, Christian Sloan, Siobhan Williams, Greg Lawson, David LeReaney, Christopher Rosamond, Robert Weiss, Scott Michael Campbell, Dave Trimble, Andrew Polk, Douglas Nyback, Jeff Fahey, Brian Jensen, Tim Guinee, Serge Houde, MacKenzie Porter, Victor Slezak, Chelah Horsdal, Peter Benson, John DeSantis, Brendan Fletcher, Reg Rogers, Tzi Ma, Michael Patric, Diego Diablo Del Mar, Taylor St. Pierre, Randy Birch, Brent Briscoe, Adam Beach, Colby French, Christopher Backus, Gregg Henry, Julia Maxwell, Conrad Pla, Zak Santiago, Michael Horse, Sara Canning, Michelle Thrush, Rod Lurie, Jonathan Scarfe, Andrew Howard, Julian Richings, Adrian Petriw, Kaj-Erik Eriksen, Toby Hemingway, Noah Danby, Barry Flatman, Mpho Koaho, Jason Schombing, Tseng Chang, David Ferry, Ben Sullivan, Michael Tiernan, Kirsten Robek, Ben Esler, Angela Zhou, Josh Caras, Gerald Auger, Dohn Norwood, James D. Hopkin, James Dugan, Matthew Glave, Sean Hoy, Kira Bradley, Tayden Marks, Damian O'Hare, Leon Ingulsrud, James Shanklin, Moses Brings Plenty, Billy Wickman, Raúl Herrera, Dan McDougall, Kevin Blatch, Malia Ashley Kerr, Matt Cooke, Simon Longmore, Luke Roessler, David Wilson Barnes, Mark Krysko, Paige Patterson, Pippa Mackie, Dylan Schombing, Rebecca Olson, Samuel Marty

Westernovému žánru sice příliš neholduji, ale kabelovka AMC opět prokazuje, že příběhy jsou pro ni důležité, a tak jsem neměla problém nechat se během pilotní epizody velmi rychle vtáhnout do děje. Po druhém dílu už se nemůžu dočkat pokračování a jestli si seriál kvality udrží i v dalších dílech, nebudu váhat s vysokým hodnocením. || Po dalších dílech: velmi příjemná záležitost, která sice vyloženě nevyrazí dech, ale každá epizoda první řady vás vždy dokáže něčím upoutat. 1. série - 80 %(20.11.2011)

Season 1: 90%. Tak k mému prvnímu westernovému seriálu jsem přistupoval opatrně. Chválený Deadwood jsem zatím bohužel neviděl. Po pilotu jsem tomu zas tak velké šance nedával, ale už v třetím díle si seriál dokázal získat mé sympatie a s každou další epizodou mé nadšení jen rostlo. Nečekejte spostu přestřelek, vlastně je tu jen jedna větší, ale bohatě to vynahradí přístup k postavám. Hlavní hrdina je neskutečný sympaťák (Anson Mount by tak měl vypadat pořád. S delšími vlasy a zarostlý. Na jeho profilové fotce jsem ho oholeného vůbec nepoznal), ale rozhodně ne svatoušek. Honba pomstít smrt své ženy a syna ho občas až moc zaslepí a jedná příliš zbrkle, že na to doplatí. Ta se ale reší jen na začátku a pak na konci, kdy bohužel konec první série v podstatě nic nevyřeší, ale naštěstí nekončí nějakým cliffhangerem. Zbytek je vlastně o budování železnice, která propojí východní a západní pobřeží USA. I zbytek postav je velmi zajímavý. Obzlváště Colm Meaney, který má sice pozici záporáka, ale vlastně jím ani není. Jen velmi ambiciózní muž, který nedá na čestnost a chce dosáhnout svého všemi prostředky. Dále jeho šéf bezpečnosti "Švéd", který je vlastně Nor :-) i černouch Ferguson, kterého překvapivě dobře hraje rapper Common. Vlastně nikdo zde není vyloženě kladná postava (za všechny hlavně kněz ochlasta, který přejde do ještě větší trosky, že i zabije a káže, že cesta nenávisti jeta lepší), snad kromě Mrs. Belle. Pochválit musím předevšim hudbu a hlavně výběr písní, kdy v každé epizodě je scéna, která se odehrává jen za melodie dané písně, a během nich si člověk naplno uvědomí kouzlo tohoto seriálu. Není nijak velkolepý, ambiciózní, ale tryská z něho taková sympatie a upřímnost. Nevím, jak to lépe popsat, ale tímto si mne získal. Přesto doufám, že další série posune děj dál a něco se i vyřeší. Season 2: 80% Stále fajn, ale už mne to nebavilo jak prvá série. Zdá se, že pátrání pro vrazích manželky je definitivně odsunuto na druhou kolej. Konec není moc dobře vysvětlený, tak snad další série posune děj o kus dál. Season 3: 80% Oproti konci minulé sezóny skáčeme o pár měsíců do předu. Cullen mrzne na přerušené stavbě díky hustému sněhu. Durant je zavřený, ale ne na dlouho. Tentokráte se mi zdálo, že příběh plyne jen pozvolna a není tak zahuštěný, ale to neznamená, že se člověk nebaví sledování osudů obyvatel Hell On Wheels. Tentokrát tu kromě indiánu je i hrozba ze strany mormonů. Jsme přeci v Utahu, že :-D Nějaké postavy nás opustí, některá vstala z mrtvých a kuje plány, které pro Cullena nedopadnout úplně přívětivě nakonec. Závěr nemá úplný kliamx a končí spíše cliffhangerem, takže vysvětlení snad dodá další série. Season 4: 90%. Místo klasických 10 nás teď čekalo 13 dílů. Cullen si rychle vyřešil situaci z konce předchozí série a opět staví železnici ve Wyomingu. Vrací se dávno ztracený přítel, který ale bohužel už není co býval, takže Cullen musí udělat těžké rozhodnutí. A osud jedné velmi kladné postavy, která se rozhodla přijmout svoji zodpovědnost, dokáže v předposlední epizodě vehnat slzy do očí. Cullen se přesouvá dál ke konkurenci. Uvidíme kam se bude další série ubírat. Pacifik se blíží. Season 5: 80% AMC následovala Breaking Bad model a 5. série je rozdělena na 2 půlky po 7 epizodách s několika měsíčním odstupem. Cullen pracuje pro konkurenční železnici a zde přichází silný čínský element, kdy na železnici pracovali tisíce čínských imigrantů. V druhé půli už tvůrci začnou uzavírat jednotlivé linky a pak už jen Done! Železnice je hotová a Cullen se musí rozhodnout co dál. Bylo to fajn, jeden velmi povedený westernový seriál s nejcharismatičtějším hrdinou skončil.(19.1.2012)

První seriál Westernového typu, který jsem měl tu čest vidět. Překvapil mě a vtáhl do děje, což má za následek, že se chystám na 2. sérii. Hlavní protagonista Cullen Bohannan má charisma a Švéd tu bravurně plní roli nemesis hlavního hrdiny. Jak příběhem, tak akcí má seriál v sériích vzestupnou tendenci. Atmosféra parádně westernová.Tak jsem musel po pátem dílu druhé série zvednout hodnocení na 5 hvězdiček, které si zaslouží 1. série - 85% 2. série - 90% 3. série - 100% 4. série - 100% 5. série - 90% Tento seriál si zasloužil místo v top 20 :-)(26.1.2013)

Že by westernový žánr ještě nezkomíral?! Americká stanice AMC si pro nás připravila další seriálový hit ( po Walking Dead ) tentokrát z prostředí divokého západu, z dob, kdy právě skončila občanská válka a pokrok má jít kupředu. Dějová základna je typicky westernová - stavba železnice a pomsta. Do provizorního železničního městečka ( nebo spíš tábora, který je mimochodem ta nejšpinavější díra, co kdy kdo viděl ) přijíždí cizinec Bohannan, který zde žádá o práci. Ale o ni mu až tak nejde. Chce najít a posléze zabít vrahy své ženy. Westernových televizních seriálů je u nás jak šafránu. Čeští diváci znají snad jen Deadwood. Ale nyní přichází počin, který vás chytne hned od prvního dílu. Tento moderní seriál sází na svou realičnost a atmosféru. Během prvních dvou dílů jsme seznámeni s řadou postav, které budou procházet určitým psychologickým vývojem. Je zde hlavní dějové linie a několik vedlejších, které občas tu hlavní protnou a posunou dále. Ani jedna z postav není jasně kladná, to samozřejmě platí i pro hlavního hrdinu. Všichni jsou zlý a ošklivý, ale nikdo hodný. Vyprávění jde trochu pomalejším tempem. Ale nechybí akce, která sází na realičnost, a která hlavně potěší každého fanouška westwernu. Ale k dokonalosti mi zde něco schází. Příběh je snadno odhadnutelný. Ale ve výsledku to není až tak velký problém.(14.9.2012)

Tento rok se nám urodili dva výborné westernové seriály. A to HoW a Wild Boys. HoW je seriál od stanice AMC, která má na svědomí hodně dobré seriály (1,2,3,4). V pilotu se mi líbí vyobrazení divokého západu se vším co k tomu patří, hudba, postavy. Škoda jen že to nebyl dvojdíl. Zatím hodnotím 90% a uvidim jak se seriál bude vyvíjet dál. Tak po shlednutí posledního dílu musím říct, že si seriál udržel kvalitu a už se těším na 2.serii. 2.série už mě tolik nebavila, ale pořád se mi to hodně líbilo. Přesto stejně snižuji hodnocení na 80% a uvidíme co přinese 3.série. 3. série přišla se změnou. Ubylo hlavních herců, místo indiánu tady jsou mormoni a Cullen povýšil. Povedená série a jsem zvědav, co si pro nás připraví tvůrci příště. 4. série - Začátek s Cullenem u mormonů mě vůbec nebavil, ale pak když se vrátil k železnici, tak se to zase fajn rozjelo. Postrádal jsem Elama, ty dvě epizody s ním byly docela málo, navíc trochu psycho. Konec mě pěkně nažhavil na 5. sérii, sem zvědav co přinese.(9.11.2011)

• - Mnoho událostí v seriálu je smyšlených, avšak městečka Hell on Wheels byla skutečně součástí západní expanze Ameriky. (Dyas)

• - Postava Thora Gundersena, která je v seriálu nazývána Švéd, je ve skutečnosti norského původu. (Dyas)

• - Zhruba 80 denní natáčení druhé série proběhlo v přímé blízkosti řeky Bow River. Ta se nachází ve státě Alberta a protéká městem Calgary. (Conspi)