Hell on Wheels (TV seriál)

Peklo na kolesách

Western

Kanada / Velká Británie, 2011–2016, 41 h 29 min (Minutáž: 57x42–87 min)

Kevin Kiner

Anson Mount, Colm Meaney, Dominique McElligott, Common, Robin McLeavy, Kasha Kropinski, Eddie Spears, Christopher Heyerdahl, Tom Noonan, Barb Mitchell, April Telek, Wes Studi, Jake Weber, Dru Mouser, Ian Tracey, Ty Olsson, Ted Levine, Bruce Ramsay, Virginia Madsen, Byron Mann, Robert Moloney, Dustin MacDougall, Timothy V. Murphy, Wayne Duvall, Grainger Hines, Jennifer Ferrin, Sean Owen Roberts, Phil Burke, Alejandro Rae, Alex Zahara, Aleks Paunovic, Gregory 'Dominic' Odjig, Ryan Robbins, Fiona Vroom, Haysam Kadri, Jason Cermak, Duncan Ollerenshaw, Sharon Taylor, Kal Weber, Caitlynne Medrek, Christian Sloan, Siobhan Williams, Greg Lawson, David LeReaney, Christopher Rosamond, Robert Weiss, Scott Michael Campbell, Dave Trimble, Andrew Polk, Douglas Nyback, Jeff Fahey, Brian Jensen, Tim Guinee, Serge Houde, MacKenzie Porter, Victor Slezak, Chelah Horsdal, Peter Benson, John DeSantis, Brendan Fletcher, Reg Rogers, Tzi Ma, Michael Patric, Diego Diablo Del Mar, Taylor St. Pierre, Randy Birch, Brent Briscoe, Adam Beach, Colby French, Christopher Backus, Gregg Henry, Julia Maxwell, Conrad Pla, Zak Santiago, Michael Horse, Sara Canning, Michelle Thrush, Rod Lurie, Jonathan Scarfe, Andrew Howard, Julian Richings, Adrian Petriw, Kaj-Erik Eriksen, Toby Hemingway, Noah Danby, Barry Flatman, Mpho Koaho, Jason Schombing, Tseng Chang, David Ferry, Ben Sullivan, Michael Tiernan, Kirsten Robek, Ben Esler, Angela Zhou, Josh Caras, Gerald Auger, Dohn Norwood, James D. Hopkin, James Dugan, Matthew Glave, Sean Hoy, Kira Bradley, Tayden Marks, Damian O'Hare, Leon Ingulsrud, James Shanklin, Moses Brings Plenty, Billy Wickman, Raúl Herrera, Dan McDougall, Kevin Blatch, Malia Ashley Kerr, Matt Cooke, Simon Longmore, Luke Roessler, David Wilson Barnes, Mark Krysko, Paige Patterson, Pippa Mackie, Dylan Schombing, Rebecca Olson, Samuel Marty, Chantelle Han, David Lawrence Brown, Tom Carey

Po všech pěti sezónách mohu říct, že jsem byl se seriálem velmi spokojen, vždycky mě potěší, když někdo dokáže zpracovat westernovou tématiku kvalitním způsobem. Nadchlo mě, že si tvůrci zvolili za hlavního hrdinu veterána konfederační armády, protože si na rozdíl od mnohých jiných lidí nemyslím, že americká občanská válka vypukla kvůli ukončení otroctví (rozdíl mezi důvodem a záminkou bývá často podstatný). Bavilo mě, jak se motiv pomsty postupně transformoval v posedlost železnicí, bavil mě postupný vývoj jednotlivých charakterů a myslím si, že postava Thomase Duranta a jeho představitele Colma Meaneyho byla skvělou volbou. Za mě velká spokojenost. 4*+(6.12.2018)

Westernovému žánru sice příliš neholduji, ale kabelovka AMC opět prokazuje, že příběhy jsou pro ni důležité, a tak jsem neměla problém nechat se během pilotní epizody velmi rychle vtáhnout do děje. Po druhém dílu už se nemůžu dočkat pokračování a jestli si seriál kvality udrží i v dalších dílech, nebudu váhat s vysokým hodnocením. || Po dalších dílech: velmi příjemná záležitost, která sice vyloženě nevyrazí dech, ale každá epizoda první řady vás vždy dokáže něčím upoutat. 1. série - 80 %(20.11.2011)

Westernů je málo (těch současných) a tak je, pro mě, každá takováhle podívaná malým zázrakem a vysvobozením z těch všech moderních filmů s příšerama, ufonama a podobně. Pro mě to prostě představuje upocenou, drsnou a whisky nasáklou americkou minulost. A musím uznat že tahle atmosféra z Hell on Wheels doslova sála přes obrazovku. První řada se ještě drží trošku zpátky, ale ta druhá je díl od dílu lepší ... už tak výtečně napsané postavy se posunou ještě o jeden level výš a všechno vrcholí velkým finále. Skvělá práce, těším se na další pokračování.(24.6.2013)

Velká škoda, protože tenhle seriál měl určitě na víc, než na trochu lepší tři hvězdy. Po slibném úvodu, který trval zhruba čtyři díly, jako by se zasekl, zůstal stát na místě a nevěděl na kterou stranu vykročit . Co bych ocenil, byl rozhodně herecký výkon Colma Meaneyho, který si ziskuchtivého stavitele železnice zahrál opravdu s chutí, potom Christopera Heyedahla za roli švéda a také Ansona Mounta. Ne, že by podal nějaký skvělý herecký výkon, ale typově byl do role hlavního hrdiny vybrán perfektně a je mi naprosto jasné, že při pohledu na jeho mužnou tvář a tělo, nemohlo zůstat žádné ženské oko suché. A to je asi tak zhruba vše, ostatní až na pár opravdu pěkných písniček, mě zas až tak nenadchlo a dost jsem se třeba divil, že Wes Studi kývl na tenhle seriál a přijal po dvou skvělých filmech ( Poslední mohykán, Geronimo), kde ztvárnil také indiány, takovou roli, jaká mu zde byla nabídnuta. Uvidíme, jestli bude nějaké pokračování, každopádně s trošku lepším scénářem, nebudu mít vůbec problém nějakou tu hvězdu navíc přihodit.(4.1.2015)

Kvalitní moderní westerny mám hrozně rád. A když jsem se dozvěděl, že na téma Divoký západ bude natočen seriál, byl jsem v sedmým nebi. No a Hell on Wheels nedopadlo vůbec špatně. Deset dílů nám nabízí vše, co Západ představuje. Jsou to drsní chlapy, kteří bojují nejen o srdce žen, ale samozřejmě i o život. Nechybí ani Indiáni a spousta přestřelek. A aby toho nebylo málo, vše je zakamuflováno průmyslovou revolucí a stavbou železnice přes celou Ameriku. Je toho opravdu požehnaně, a já jsme i přes menší nedostatky (proto "pouze" za 4) velmi spokojen. Těmi nedostatky myslím třeba místami nezáživný děj nebo kolikrát místo akce samý tlachání. Ale plusů je daleko více. Tak třeba příběh, který rozhodně upoutá pozornost nejednoho westernového milovníka. Ale proč je HoW naprosto skvělý seriál, jsou herci. Už dlouho jsem neviděl seriál, u kterého mně nadchla taková spousta herců. Colm Meaney, Anson Mount, Common a hlavně neskutečně sexy Dominique McElligott a "Švéd" Christopher Heyerdahl. Ti všichni mě příjemně provázeli po celých deset dílů a uspokojili mé potřeby westernu. A abych ještě nezapomněl, úvodní intro a znělka, to bylo něco neskutečného a strašně chytlavého. Už aby tu byla druhá řada.(16.2.2012)

• - Zhruba 80 denní natáčení druhé série proběhlo v přímé blízkosti řeky Bow River. Ta se nachází ve státě Alberta a protéká městem Calgary. (Conspi)

• - Postava Thora Gundersena, která je v seriálu nazývána Švéd, je ve skutečnosti norského původu. (Dyas)

• - Natáčení první série probíhalo převážně v indiánské rezervaci T'suu T'ina Native Indian Reservation ve státě Albertě, a v přilehlých oblastech města Calgary. [Zdroj: tsuutina.ca/] (Conspi)