Sen noci svatojánské (TV film)

Komedie

Československo, 1973, 75 min

Rozkoš koukat na takovou hereckou partu,i když ve hře až na kost osekané. (nedostižným představením této hry,kterou jsem viděl snad ve dvaceti různých provedeních,asi navždy zůstane už zdernierované představení ČS v ÚL,-dvojroli Thesea a Oberona si tam skvěle střihnul Hynek Chmelař a Puka s neuvěřitelným nadhledem dvoumetrovej čahoun Roman Zach!!! (jak mám Hrzána rád,tak kam se na Zacha zrovna tady hrabe!),škoda že zrovna tohle představení asi nikdo nenahrál,a jestli jó, dám za kopii třeba auto)(6.3.2011)

Trefné herecké obsazení, skvělé kostýmy a scéna vtipně "zahouštěná" (herci zakopávají a zachytávají se jako v reálném podrostu). Převedení do podoby televizní inscenace zdařilé, byť tak trochu instantní. Po výtvarné stránce víc než zdařilé (kamera i svícení dotváří). PS: Jan Tříska zde vyniká snad jen patetickou deklamativností projevu, ke které občas sklouzával.(9.3.2011)

Velmi povedená shakespearovská adaptace.(19.3.2011)

Jiří Bělka je pro mne typickým televizním režisérem, který měl studiovou tvorbu perfektně zvládnutou, ve své filmografii má řadu televizních incenací i záznamů divaldeních představení. Sen nci svotojánské režíroval ještě v roce 1984, tentokrát v divadelnám provedení. Československá televize produkovala v 70. a 80. letech řadu inscenací, které měly pro střední vrstvu nahrazovat návštěvu divadla. Asi aby měli soudružky více času na schůzování a domácnost. Přes veškerou snahu, ani sebelepší inscenace nenahradí návštěvu divadla, ale jak záznamy tak i inscenace jsou cenným dokladem, že i televizní tvorba byla tehdy na velice slušné umělecké úrovni. Starší publikum ocení oblíbené herce bez vrásek a šedin. : o)(1.3.2016)

• Arsenal83

Nie som fanúšikom Shakespeara a skutočne neviem, čo jeho štýl môže dnešnému divákovi povedať. Myslím televíznemu alebo kinodivákovi. William patrí jednoznačne na divadelné dosky, tak to bolo aj napísané. Ten dramatický štýl mi preto v TV spracovaní nebude nikdy po chuti. Sen noci svätojánskej v československej produkcii ale tento nedostatok eliminoval v podstate kulisami, ktoré divadlo pripomínajú. V tomto prípade tu teda slabinu nevidím. Problém ale vidím v samotnej hre, ktorá má byť komédiou, ale veľmi som sa na nej nezasmial. Z toho dôvodu ju radím na úroveň priemernej inscenácie napriek určitým veľmi kvalitným hereckým výkonom.(28.6.2016)