The Promise (TV seriál)

Velká Británie, 2010, 81+87+83+105 min

Tomuto sa povie parádna hodina dejepisu ... výborné po všetkých stránkach, snáď len tá Erin mala dávať v škole viac pozor a sem-tam si pozrieť správy zo sveta, taký všeobecný rozhľad by to chcelo, pretože ináč pôsobila svojim chovaním ako riadna naivka, ktorá si myslí, že spasí svet a zmení ho. Skvelý seriál, pozrite si ho!(2.2.2016)

Já nevím co napsat, jak jsem z toho nadšen! Jeden z nejintenzivnějších filmových zážitků tohoto roku, ne-li vůbec! Ty dvě dějové linky zajímavě se prolínající jsou excelentní......dech beroucí! Dostal jsem tolik nových informací o tom, jak se po válce formoval stát Izrael a že to nebylo zrovna pěkné a v rukavičkách, plus vhled na komplikovanou současnost soužití palestinců a židů.......tohle bylo OPRAVDOVÉ DRAMA vykreslené na pozadí skutečných historických událostí a natočeno na autentických místech a.....já vlastně nevím co bych měl ještě psát. Slova stejně nevyjádří ten hluboký prožitek, který z toho mám..... toto se musí VIDĚT!!!!(6.11.2014)

Mimoradne silny zazitek. Ona kombinace dejove linie 1945-1948 vs soucasnost tomu dodala velkou silu, trosku mi to dokonce evokovalo uzasny snimek Incendies. Skvele vybudovany a dramaticky vystupnovanyj pribeh, kteremu prospely i velmi uveritene a beze sporu sympaticke herecke vykony. Co se tyce historie, urcite neni od veci tato fakta zopakovat, prestoze uz jsou nebo by aspon mely byt znamy vsem prumerne vzdelanym jedincum. Tvurci dobre zakomponovali do deje udalosti a jednotliva fakta kolem britskeho mandatu na uzemi Palestiny, veci kolem Irgun, atentatu na hotel King David, masakru v Deir Yassin nebo unosu/popravy britskych vojaku a zkratka vse, co predchazelo vzniku statu Izrael. A samozrejme s nim souvisejicimu konfliktu. Sympaticke mi na teto miniserii bylo mimo jine to, ze se po celou dobu drzela myslenky, ze skoro nic na tomto svete neni cernobile. Ke konci se ji serie bohuzel krapet vzdalila a trochu pusobila jako jednostranne ucelova propalestinska propaganda. Za to strhavam pul hvezdy. Kazdopadne i tak prekvapive vyjimecny zazitek, dal jsem serii vicemene v kuse. Velmi silne ctyri a pul hvezdy.(26.10.2014)

Dovedu si dost dobře představit, že izraelci neměli z této minisérie asi dvakrát radost. Je jasné, že vyváženější nestrannost by tomu slušela více, ale pravdou je, že události, jako jsou atentáty teroristických skupin Irgun a Lechi na příslušníky britské armády nebo etnické čistky arabů, boření jejich vesnic a k tomu následný nezájem britů mírnit válku, se skutečně staly. The promise toto vše zdramatizoval dost působivě, takže o emoce tady není nouze, postavy Lena, Omara, Paula a nakonec vlastně i Erin, jsem si dost oblíbila, takže jsem s nimi ráda absolvovala tuhle zajímavou a nezřídka bolestnou cestu po minulosti i současnosti jednoho z nejpalčivějších konfliktů dnešní doby, jehož konec je stále v nedohlednu. A navíc k tomu všemu jsem dostala jeden moc hezký osobní příběh o Lenově přátelství s Muhamedovou rodinou.(27.10.2014)

film o udalostich v Palestíne krátko po II. sv. vojne. Film o tom ako svet a mocnosti zase niečo alibisticky posr...hnojili. Pohľad na príčiny a dôsledky udalostí v Palestíne, v minulosti korešpondujúcich s pohľadom na túto oblasť a udalosti v nej v súčasnosti. Film o tom ako pri tom trpia obidve strany, Pohľad ani nie čiernobieločervenozelený ale ani nie bielo-modry.(12.11.2014)