poster

The Promise (TV seriál)

Drama

Velká Británie, 2010, 81+87+83+105 min

 • V.Silver
  ****

  Ačkoli hlavní hrdinka je celou dobu afektovaná kráva, která očividně nikdy neviděla žádné zprávy, neslyšela o Izraelcích, Palestincích ani pásmu Gazy, jedná se překvapivě o počin velice zajímavý a rozhodně takový, jaký by Američané nikdy nenatočili (pokud tedy nepočítáme Zohana:)). Ať už má divák na Izrael a Palestinu názor jakýkoli, nic to nemění na faktu, že ve 4 dílech se dozvíme o ne příliš známém historickém údobí, o tom, jak "svobodný stát" vznikal a i o tom, jak se tam žije dnes z pohledu vlastně "nezaujatého" pozorovatele - Brita, resp. Britky. Ano, můžeme debatovat o tom, jak národy trpěly pod imperiálním jhem Británie, ale v roce 1945 už to (alespoň v případu Palestiny) úplně nebyla pravda. Nicméně chtěl bych ocenit lokace, zajímavě propletený scénář (jaká náhoda, že se podíváme na všechna důležitá místa v Izraeli/Palestině), solidní herce i rekonstrukci dobových událostí. Rozhodně stojí za to se na tento snímek podívat! 75%(11.2.2014)

 • evulienka3
  *****

  Hoci dievka mala viac šťastia ako rozumu, podstata príbehu spočívala niekde inde a to tu bolo podchytené viac ako uspokojivo... "Keď som mal desať, otec ma zobral na hranicu. Židovská strana bola zelená a úrodná. Arabská strana bola hnedá, neúrodná s niekoľkými kozami, a vtedy povedal: "Pozri sa, čo s tými pozemkami urobili za dvetisíc rokov. Pozri sa čo sme my dokázali za 50 rokov." A to je dobrý človek, a liberál. Trvalo mi roky, než som pochopil tie predsudky, ktoré sú za tým všetkým, čo mi v ten deň povedal...že si to nezaslúžia tak ako my, že zem neobrábajú, že žijú ako zvieratá, že nás nenávidia"...PS: na režiséra Petra Kosminského si bližšie posvietim!(24.4.2015)

 • Fr
  ****

  ,,JE TO NAŠE ZEMĚ“ (pravil Abu-Hassan Mohammed) …..,,JE TO NAŠE ZEMĚ” (pravil Leo Rosenbaum)...... /// Britka Erin má kliku. Její kámoška si vyráží do Izraele odkroutit ZVS (základní vojenskou službu, to je …. ale to máš jedno…) a bere jí sebou na plnou penzi k rodičům. Erin si balí svejch pět švestek, kartáček, pastu…. a - dědův deník! Děda totiž…flashback – rok 1945….. Přesně tak. Mé vnitřnosti bažící po informacích mají orgie. Omlouvám se, ale já nic s podobnou tématikou neviděl. Politika. Nenásilná, ale vlastně jen a jen politika. Tam je totiž život celkem komplikovanej. Dvě strany, dva úhly pohledu. Nejdřív se mně zdá, že to bude jen takový rozumně neutrální, s tím, že úsudek si dodělejte doma (myslíš jako třeba TADY? A nebo spíš TADY?…), ale postupně….no vlastně si úsudek můžu udělat taky, ale vzhledem k historickejm souvislostem, se těm Židům nedivím, že maj trochu kecy. Ale vona je tam ta situace tak složitá, a když si člověk přečte, jak poctivě se snažil Peter Kosminsky shánět informace a skládat fakta…. takže radši zpět k seriálu. Má to spád, je to zajímavý a jestli má něco vypadat jako drama, tak by se to mohlo učit vod tohodle. Politika bez politiků – 6 hodin historie, která vzbudila v celým světě velkou vlnu diskusí. Nejen vyobrazením Židů, ale i chováním Erin, u který si (hlavně v posledním dílu) musím furt opakovat, že to dělá z mladický nerozvážnosti a kvůli zajímavosti příběhu (páč jinak bych ji nazval píčou a proklel do třetího kolena…). Když už jsme u posledního dílu – připravte se na scénáristickej patos. Přes to všechno dávám 4*, čímž přiznávám, že mě to DOST bavilo! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Dokážu si užít vejlet do Nábulusu, Abu Dis, Hebronu či Gazy. 2.) Chystám se uhasit Požáry a vydat se na cestu do Ráje (hned teď). 3.) Doma posloucháme jedině ,,Kol Tsion HaLokhemet“ (hovno black metal…. i když dokázali udělat pěknej rámus….). 4.) Thx za titule ,,KenoL“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(1.4.2013)

 • flyboyeda
  *****

  Mimoradne silny zazitek. Ona kombinace dejove linie 1945-1948 vs soucasnost tomu dodala velkou silu, trosku mi to dokonce evokovalo uzasny snimek Incendies. Skvele vybudovany a dramaticky vystupnovanyj pribeh, kteremu prospely i velmi uveritene a beze sporu sympaticke herecke vykony. Co se tyce historie, urcite neni od veci tato fakta zopakovat, prestoze uz jsou nebo by aspon mely byt znamy vsem prumerne vzdelanym jedincum. Tvurci dobre zakomponovali do deje udalosti a jednotliva fakta kolem britskeho mandatu na uzemi Palestiny, veci kolem Irgun, atentatu na hotel King David, masakru v Deir Yassin nebo unosu/popravy britskych vojaku a zkratka vse, co predchazelo vzniku statu Izrael. A samozrejme s nim souvisejicimu konfliktu. Sympaticke mi na teto miniserii bylo mimo jine to, ze se po celou dobu drzela myslenky, ze skoro nic na tomto svete neni cernobile. Ke konci se ji serie bohuzel krapet vzdalila a trochu pusobila jako jednostranne ucelova propalestinska propaganda. Za to strhavam pul hvezdy. Kazdopadne i tak prekvapive vyjimecny zazitek, dal jsem serii vicemene v kuse. Velmi silne ctyri a pul hvezdy.(26.10.2014)

 • Pedross800
  *****

  Já nevím co napsat, jak jsem z toho nadšen! Jeden z nejintenzivnějších filmových zážitků tohoto roku, ne-li vůbec! Ty dvě dějové linky zajímavě se prolínající jsou excelentní......dech beroucí! Dostal jsem tolik nových informací o tom, jak se po válce formoval stát Izrael a že to nebylo zrovna pěkné a v rukavičkách, plus vhled na komplikovanou současnost soužití palestinců a židů.......tohle bylo OPRAVDOVÉ DRAMA vykreslené na pozadí skutečných historických událostí a natočeno na autentických místech a.....já vlastně nevím co bych měl ještě psát. Slova stejně nevyjádří ten hluboký prožitek, který z toho mám..... toto se musí VIDĚT!!!!(6.11.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace