• -bad-mad-wolf-

Hele, mně nevadí debilní filmy. Vlastně je mam docela rád. Mam rád všechny ty nabubřelý blockbustery, velkofilmy s nadsázkou a vlastním šíleným vesmírem. Takový filmy uráží předevšim ty, kteří na danou hru nepřistoupí. Nemam ale rád, když někomu uteče soudnost a schopnost naznačit, do jaký míry to hra je, poněvadž v takovým případě tvůrce dělá debila předevšim z diváka. A přestože je všechno zmíněný možná subjektivní a diskutabilní, tohle... tohle je prostě strašlivá hovadina, která všem iluzionistům prokazuje medvědí službu. Ono totiž ani tak nevadí, že předváděný "triky" často popírají logiku a fyzikální zákony (iluzionista klame diváka, nikoliv fyziku, víme?), mnohem trapnější je ovšem fakt, že spousta předvedených věcí (z nichž některý jsou smrtelně důležitý) vysoce závisí na faktoru náhody a skutečnosti, že někdo bude idiot a nevšimne si podstatných věcí. Závěrečná pointa je pak v kontextu zdejšího univerza vyloženě retardovaná a zbaštitelná snad jen proto, že s dotyčným jakž takž soucítíte. Naznačovaná (a připouštěná) možnost existence skutečný magie je tu značně dvousečná - nestává se totiž ani ospravedlněním (Čtyři jezdci nemají nadpřirozený schopnosti), ani klíčovým odhalením (ve filmu je dávno všechno natolik absurdní, že je to úplně jedno). Dvě hvězdy obhajitelný na základě zábavy, jelikož při vší tý pompéznosti, barevnosti a pátrání všeho po všem děj spolehlivě dokluše do cíle, přestože je vám dávno všechno ukradený. Už po dvaceti minutách totiž pochopíte, že v tomhle filmu je možný naprosto cokoliv a tím pádem nemá smysl cokoliv dedukovat či se o někoho bát.(23.1.2018)

• TeeAge

|| Scenár: Ed Solomon, Boaz Yakin, Edward Ricourt / Príbeh: Boaz Yakin, Edward Ricourt | Hudba: Brian Tyler | Produkcia: Bobby Cohen, Alex Kurtzman, Roberto Orci | Distribúcia: Summit Entertainment, Lionsgate | Štúdio: K/O Paper Products | Rozpočet: 75 miliónov $ | Tržby: 351,723,989 $ || Poznáte ten pocit, keď je vám trápne za vašeho inak obľúbeného herca na plátne? Tu sa mi tento pocit dostavil viackrát. Takú nafúknutú, namyslenú, vyumelkovanú bublinu som už dávno nevidel. Začiatok sľubuje omnoho viac, než potom dokáže celok utiahnuť. V momente, keď sa z filmu vyparí oná mystifikácia a ilúzia ozajstného kúzla, prepukne ozajstná tvár scenáru, ktorá sa len hrá na niečo výnimočné, no nevie si to obhájiť ani nijak vysvetliť. Zvraty v poslednej tretine sú už len klince do telenovelovej rakvy. Leterrierové doterajšie práce boli príjemnými oddychovkami, no tento kus si ho našiel za obeť, presne tak, ako aj ikony hereckej gardy, ktorí by v tomto pseudopokuse o niečo výnimočné nemali čo robiť, začínaje od Freemana, cez Ruffala až po Caina. Konečný prísľub pokračovania je snáď len nepodareným otvoreným koncom od pätice scenáristov!. 40% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(24.11.2013)

Podfukáři sice nenudí ani ničím neuráží, ale snaha tvůrců snažit se za každou cenu překvapit a nenechat nic jak se původně zdá filmu nakonec jen ubližuje a nezachrání ho ani hvězdné herecké obsazení s věčně stejnými Morganem Freemanem a Michaelem Cainem. Posledních 15 minut pak už vysloveně jen devalvuje jinak dobrý zábavný film. Prostředí takovýchto kouzelníků mě nikdy nelákalo a ani tento film to nezmění.(15.11.2013)

Potenciál měl film větší. Podfukáři se nesnaží působit nějak chytře, prostě jen chtějí být dalším oddechovým letním blockbusterem, který má především bavit, v některých momentech se jim to určitě daří. Pak jsou tady ale i momenty, které působí vyloženě hloupě, všechny ty podrazy a twisty vložené do scénáře za každou cenu, ale bez většího smyslu rozhodně neměly na diváka takový efekt, jak by asi tvůrci chtěli. Žádné wow se nekonalo a závěrečná pointa mě spíše mírně rozesmála. Co mi však vadilo úplně nejvíce, bylo to, že hlavní čtveřice kouzelníků by měla oslňovat svým charismatem, chytrostí a vzbuzovat jakýsi respekt, aby jí zkrátka divák od začátku fandil, v kině jsem ale byla velmi nemile překvapena, že právě tato čtveřice byla odsunuta do pozadí a taaak strašně nevýrazná, ten čtvrtý kouzelník za celý film pronesl snad dvě věty? Mnohem více prostoru dostal policista v podání tentokrát pro mě nesnesitelného Marka Ruffala (a to ho mám obvykle velmi ráda) a jeho milostné oťukávání s policistkou. Navzdory tomu jsem se však nenudila, Podfukáři mají rychlé tempo, někdy se i ten vtip povede, takže pokud chcete jen tak u něčeho vypnout, tak proč ne, naštvaní z kina určitě odcházet nebudete.(13.6.2013)

My těm tupanům v kině ukážeme. Když si budou myslet, že už nic nemůže přijít, napálíme ještě další chytrou berličku, za ní další a pro jistotu ještě raději jednu. Míra divákovi tolerance vezme brzy za své. Mistr karetních triků, kapsář, kočka, co se hravě dostává z pout i mistr hypnózy. Ještě nedávno by se jim nesnilo, že vyprodají kouzelnickou show v Las Vegas. V průběhu představení ukradnou balík peněz z banky ve Francii. Lup v podobě bankovek pak rozhází mezi nadšené publikum. FBI je krátká, iluzionisté se jí jen smějí do ksichtu, protože vědí, že to pravé teprve přijde. Podrazová komedie s prvky thrilleru je svižnou a poctivou zábavou, u které je však vyžadováno velmi brzy vypnout mozek a nechat si nalhávat, že je to inteligentní zábava. Není. Je však nadmíru zručně natočená. Kamera se permanentně hýbe, krouží kolem postav, prolétává vším možným a ze čtveřice namachrovaných kouzelníků dělá ještě větší borce. Do toho efektně tepe Tylerova (čtvrtý Rambo, oba díly Postradatelných) hudba, střihač přeřazuje na vyšší rychlost a až na pár výjimek charismatičtí herci do téhle skládačky padli jak prdel na hrnec. A to i ti „hodní“, tak i ti „zlí“ na straně policie. Jenže i podzápletkám mnohdy opravdu chybí ta úplně nejzákladnější logika. Když chce někdo vytahovat efektní překvápka a dějové zvraty, nemůže to přeci dělat z bezradnosti? Jenže tady pětice scénáristů přesně v takové roli vystupuje!!(3.10.2013)