Mask Maker

Maskerade

Mask Maker

Horor

USA, 2010, 94 min

Mohl to být dobrý horror. Bohužel, je to průměr a to z těchto důvodů: 1) Děsný ZVUK. Přímo katastrofa. Rvalo mi to uši. chvíli potichu, pak nahlas, ještě hlasitěji, opět potichu....kurva, to se mne fakt dobíjelo. 2) JÍZDA AUTEM - pokud vím, tak plátno s kmitající krajinou se dávalo do filmu v 60 letech. Ve 21. století je to ostuda. 3) AMATÉRSKÉ VÝKONY. Hlavní hrdinka byla nevýrázná, ničím mne nezaujala, prostě průměrná šmudla. Byl by to skvělý horror, kdyby to někdo nezkurvil!(8.6.2011)

Začína to ako duchárina alá Amityville Horror a napokon sa z toho vykľuje slasher alá Texaský masaker. Párik sa nasťahuje do starého domu s temnou minulosťou, pozvú si tam priateľov a začne sa klasická zábava. Boli tam vraždy, nejaká brutalita (namiesto ľakačiek, tých sa nedočkáme), nakrútené je to tiež celkom schopne, takže vlastne tam nie je nič, čo by mi vadilo. Ale je to už také otrepané... Mohli to okoreniť niečím zaujímavým a neočakávateľným, lebo raz ma prestane baviť pozerať stokrát to isté ... (žartujem, neprestane, ale hundrať budem stále). Ale ten záver, to áno, ten je bombový, a "skalpovanie" tváre vždy vítam.(14.4.2011)

Leonard - šikovný maskér filmových hvězd na volné noze. Tímto apeluji na výrobce slušivých škrabošek, aby angažovaly šikovného chlápka jménem Leonard Beaumont z tohoto filmu. Z obchodních řetězců se tento sortiment pomalu a jistě vytrácí a je třeba obnovit zašlou tradici karnevalových masek a paruk. Vede toho se jedná o poměrně levnou pracovní sílu a ušetří se i za materiál, kterým v tomto případě poslouží lidská kůže. Leonard není fušer a svoji práci odvede perfektně. Jeho schopnosti by se později mohly využít i ve zdravotnictví u pacientů postižených nehezkou kožní infekcí obličeje podobnou té, která u Leonarda bují už od dětství. Studentský pár Jennifer a Evan si v zapadákově levně pořídí 50 let (údajně) neobývanou usedlost opředenou temnou minulostí po jisté zbohatlické rodině Tuckerových, jejíž majitel se kdysi zapletl s Leonardovou matkou, která se v kraji netěšila dobré pověsti a pro údajné pletky s temnými silami byla bandou místních zabita. Pár si přizve na renovaci domu své přátele a maniak s těžko uvěřitelnou schopností stáhnout kůži z lidského obličeje i s vlasy jen za pomoci hbitých prstů se v mžiku vrací na scénu, aniž by se příliš řešilo, co po ty desítky let dělal a jak vegetoval. Jen se nezjeví hned, ale kdo si počká, ten se dočká. Po celkem roztahané a poměrně ukecané první polovině, kdy by neškodilo dialogy trochu zredukovat, a varování ze všech možných stran, že rozhodně není dobrý nápad se v domě a jeho blízkém okolí zdržovat, to konečně v druhé půlce nabere hororové grády a divák se dočká konfrontace se zabijákem a následné porce solidně odvedených vražd. Druhá půle je výrazně lepší. Děvčata se více odhalují a s jejich výběrem jsem byl maximálně spokojený. Nikki Deloach to dala po kalhotky. To její kolegyně Anabella Casanova ukázala zadek v koupelně a Mariah Bonner věrná své tradici ukázat v každém filmu, ve kterém hraje svoje poprsí, nelenila ani tady. Oproti nim výběr mužského osazenstva byl poněkud zatlačený do pozadí. Neplatí to o hodném majiteli prodejny se smíšeným zbožím Michaelu Berrymanovi, kterého už hororoví fanoušci dávno řadí k ikonám žánru. U nemluvného, vyšinutého zabijáka, který odklidí každého, kdo mu přijde do cesty, se tvůrci zjevně inspirovali u Michaela Myerse. I jeho chůze a pohyby tuto hororovou postavu dost evokují. Místo nože si potrpěl na třímání sekery v ruce, ale ani hod s ní na dálku, který zřejmě potrénoval ve volných chvílích odpočinku v kůlně, než mu po letech do teritoria dorazila opožděná zásilka s masem, pro něj nebyl problémem. Jeho specializace, kdy prakticky jedním pohybem z oběti sejmul kůži z obličeje i s vlasy a následně si ji kvůli obličeji znetvořeném infekcí nasadil na hlavu byl, jak už jsem zmínil, poměrně diskutabilní, ale šlo hlavně o to, aby tento způsob vypadal zajímavě, což se podařilo. Zabiják charisma nepostrádal i jeho oběti byly vesměs zahrány sympaticky. Hudební doprovod se také povedl. Byl hřmotný a adekvátně agresivní. G.E.Furst (tak je v titulcích filmu pod kolonkou režisér uveden), který se podílel na scénáři, mohl klidně natočit snímek o třídu výše, pokud jde o tempo a dynamičnost. Body strhávám za rozvleklost, především v první polovině a to snímek má jen cca 80. minut, překecané pasáže do řízného hororu nepatří a vykrádání hororových snímků (Halloween nebyl zdaleka jedinou "obětí"), i když může jít o pouhou inspiraci, tady bylo i na méně znalého diváka hororů, více než znatelné. Chyběla větší dynamičnost a spád, ale to, co k správným hororům patří, tedy kvalitní gore, atmosféra kolem staré usedlosti nesoucí v sobě kvalitní béčkovost osmdesátkových hororů a v neposlední řadě pohledné herečky, spolu se snaživou režií, to tenhle horor má. P.S. Nezaměstnaný Leonard nakonec dostal flek u 911. Mé hodnocení: 70%(22.3.2014)

Strašně klišoidní film kde není snad ani jedna jediná scéna originální, všechno už jsme viděly milionkrát. Nicméně film si dokáže udržet diváka a Furst ví co diváci chtějí. Krve je tím pádem poměrně dost a akčních scén taky není málo. Neustále se něco děje a tak se divák dobře baví. Herci přehrávají jak se dá a některé scény jsou přitažené za vlasy, ale co...Já se celkem bavil.(18.2.2013)

Ač slasher, dávám relativně výjimečně 4/5. Proč? Druhá polovina stopáže je fakt dobrá. Celý to sice vykrádá TCHM, první polovina naprosto o ničem, ale ta druhá půlka je slušná jízda ... Dobrý je, že je všechno na světle a ne ve tmě. Tím to působí realisticky a syrově. Zabiják dobrej. Sekera a vidle rozhodně potěší. Dokonce i když chybí výraznější gore scény a potoky krve, stejně to působí drsně a dost napínavě. Vybíjená "mladých a nadějných" má rychlej spád, padaj jak kuželky po přesným zásahu a v rámci subžánru film skutečně boduje. Malé překvapení, které rozhodně zaujalo ...(26.4.2015)