Mask Maker

Maskerade

Mask Maker

Horor

USA, 2010, 94 min

Leonard - šikovný maskér filmových hvězd na volné noze. Tímto apeluji na výrobce slušivých škrabošek, aby angažovaly šikovného chlápka jménem Leonard Beaumont z tohoto filmu. Z obchodních řetězců se tento sortiment pomalu a jistě vytrácí a je třeba obnovit zašlou tradici karnevalových masek a paruk. Vede toho se jedná o poměrně levnou pracovní sílu a ušetří se i za materiál, kterým v tomto případě poslouží lidská kůže. Leonard není fušer a svoji práci odvede perfektně. Jeho schopnosti by se později mohly využít i ve zdravotnictví u pacientů postižených nehezkou kožní infekcí obličeje podobnou té, která u Leonarda bují už od dětství. Studentský pár Jennifer a Evan si v zapadákově levně pořídí 50 let (údajně) neobývanou usedlost opředenou temnou minulostí po jisté zbohatlické rodině Tuckerových, jejíž majitel se kdysi zapletl s Leonardovou matkou, která se v kraji netěšila dobré pověsti a pro údajné pletky s temnými silami byla bandou místních zabita. Pár si přizve na renovaci domu své přátele a maniak s těžko uvěřitelnou schopností stáhnout kůži z lidského obličeje i s vlasy jen za pomoci hbitých prstů se v mžiku vrací na scénu, aniž by se příliš řešilo, co po ty desítky let dělal a jak vegetoval. Jen se nezjeví hned, ale kdo si počká, ten se dočká. Po celkem roztahané a poměrně ukecané první polovině, kdy by neškodilo dialogy trochu zredukovat, a varování ze všech možných stran, že rozhodně není dobrý nápad se v domě a jeho blízkém okolí zdržovat, to konečně v druhé půlce nabere hororové grády a divák se dočká konfrontace se zabijákem a následné porce solidně odvedených vražd. Druhá půle je výrazně lepší. Děvčata se více odhalují a s jejich výběrem jsem byl maximálně spokojený. Nikki Deloach to dala po kalhotky. To její kolegyně Anabella Casanova ukázala zadek v koupelně a Mariah Bonner věrná své tradici ukázat v každém filmu, ve kterém hraje svoje poprsí, nelenila ani tady. Oproti nim výběr mužského osazenstva byl poněkud zatlačený do pozadí. Neplatí to o hodném majiteli prodejny se smíšeným zbožím Michaelu Berrymanovi, kterého už hororoví fanoušci dávno řadí k ikonám žánru. U nemluvného, vyšinutého zabijáka, který odklidí každého, kdo mu přijde do cesty, se tvůrci zjevně inspirovali u Michaela Myerse. I jeho chůze a pohyby tuto hororovou postavu dost evokují. Místo nože si potrpěl na třímání sekery v ruce, ale ani hod s ní na dálku, který zřejmě potrénoval ve volných chvílích odpočinku v kůlně, než mu po letech do teritoria dorazila opožděná zásilka s masem, pro něj nebyl problémem. Jeho specializace, kdy prakticky jedním pohybem z oběti sejmul kůži z obličeje i s vlasy a následně si ji kvůli obličeji znetvořeném infekcí nasadil na hlavu byl, jak už jsem zmínil, poměrně diskutabilní, ale šlo hlavně o to, aby tento způsob vypadal zajímavě, což se podařilo. Zabiják charisma nepostrádal i jeho oběti byly vesměs zahrány sympaticky. Hudební doprovod se také povedl. Byl hřmotný a adekvátně agresivní. G.E.Furst (tak je v titulcích filmu pod kolonkou režisér uveden), který se podílel na scénáři, mohl klidně natočit snímek o třídu výše, pokud jde o tempo a dynamičnost. Body strhávám za rozvleklost, především v první polovině a to snímek má jen cca 80. minut, překecané pasáže do řízného hororu nepatří a vykrádání hororových snímků (Halloween nebyl zdaleka jedinou "obětí"), i když může jít o pouhou inspiraci, tady bylo i na méně znalého diváka hororů, více než znatelné. Chyběla větší dynamičnost a spád, ale to, co k správným hororům patří, tedy kvalitní gore, atmosféra kolem staré usedlosti nesoucí v sobě kvalitní béčkovost osmdesátkových hororů a v neposlední řadě pohledné herečky, spolu se snaživou režií, to tenhle horor má. P.S. Nezaměstnaný Leonard nakonec dostal flek u 911. Mé hodnocení: 70%(22.3.2014)

Musím souhlasit s tím co řekl LIVINGDEAD, mohl to být naprosto výborný horor nebýt jistých až amatérských chyb a také nevýrazných hereckých výkonů - v čele s nudnou hlavní hrdinkou. Námět mě zaujal, po pár minutách jsem byla natěšená jaký "nášup" to asi bude - strašidelná atmosféra a vidina skvělého slasheru ale bohužel přišlo zklamání. Ponaučení pro příště - žádné plané naděje po 15 minutách filmu :((21.3.2012)

Mohl to být dobrý horror. Bohužel, je to průměr a to z těchto důvodů: 1) Děsný ZVUK. Přímo katastrofa. Rvalo mi to uši. chvíli potichu, pak nahlas, ještě hlasitěji, opět potichu....kurva, to se mne fakt dobíjelo. 2) JÍZDA AUTEM - pokud vím, tak plátno s kmitající krajinou se dávalo do filmu v 60 letech. Ve 21. století je to ostuda. 3) AMATÉRSKÉ VÝKONY. Hlavní hrdinka byla nevýrázná, ničím mne nezaujala, prostě průměrná šmudla. Byl by to skvělý horror, kdyby to někdo nezkurvil!(8.6.2011)

Zase teen vyvražďovačka šukajících párů, které jsme už viděly několikrát a několikrát ještě uvidíme a několikrát se na to ještě kouknu. Tentokrát tu máme ´´ charismatického´´ zabijáka kterej se s vraždami vážně nesere, strhává lidem obličeje, seká lidem hlavy a otáčije o 360 °C. Takže slušnej slasher.(16.8.2015)

Mně se tenhle snímek docela líbil a jak už jsem psal nemám rad když v hororu to odnášej malé děti a zase nato narazím poblázněna matka posedla ďáblem nebo čím obětuje novorozeně aby oživila psychouše který má zdeformovanou tvář ten nakonec vstává a de pomstít svoji mámu a tak jako v texaském masakru střída obličeje. Mlady par kupuje levně dum z pozemkem a jak se říká za levno v tom je vždycky háček. Náš malý Leonard by nežil kdyby mu z prdele neustále netahaly kul Indiánský který ho drží při smrti hororek prostě podle mého vkusu a povedeny, splnil hodně slušně spousty věcí.(5.6.2011)