Muž v osidlech (TV film)

Snared

(festivalový název)

Film-Noir / Krimi / Thriller

Československo, 1973, 99 min

Špičkový psychothriller, který v zajímavém žánrovém provedení ukazuje obludné principy manipulace s lidmi. Rudolf Jelínek v roli Johna Hamiltona, zoufalého štvance, předhozeného rozvášněnému davu, tady vystřihl jeden ze svých nejpozoruhodnějších hereckých výkonů. Vedle atraktivních exteriérů filmu samozřejmě dominuje Liškova psychedelická hudba.(2.4.2017)

Krásnà čistá konverzačka je ozvláštněna přítomností dětské party. Poněkud úsměvně působí namaskování jednoho z chlapců na mouřenína, což mělo znamenat, že hoch je černoch. Ale tak jako si dvorní dàmy lepily pihu krásy, tak si tato inscenace nabarvila jinocha. Jinak jí totiž nelze nic vytknout. Spíše se v dobrém pozastavit nad tím, jak to tady Jelínkovi slušelo. /// Výzva 2019 od Willy Kufalta(24.9.2019)

Hubač má sice divadelní styl scénářů, ale mají dobrou zápletku a rozuzlení, patří k tomu lepšímu v našich filmech, jen trochu škoda toho, že režisér Sequens z toho nevytěžil více, občas na mne role některých herců působí trochu nedopracované a ne plně zvládnuté, třeba Oliva apod., možná to chtělo vzít jiné herce, Jelínek a Drahokoupilová, Maciuchová a Vinklář ale hráli bravurně. Hodnocení: 65 %(25.8.2019)

• MartinX.

Rutinér Sequens se zrovna nevytáhl, ale problém bude již ve scénáři. TV film je dost přetažený délkou, závěr je naopak překotný a má nezvládnutý rytmus scén. Herci, i tak zkušení, jako Vinklář nebo Jelínek, předvádějí jen standard, oko muže potěší půvabné dámy Drahokoupilová a Maciuchová, a to je vlastně vše. Smyslem filmu bylo patrně předvést, jak špatně to v té Americe vypadá pro lidi, co tak úplně nezapadají. Ještě, že u nás v té době měli nekonformisté dveře otevřeny. Do kotelny nebo na vrátnici.(29.12.2018)

U tohoto snímku smekám klobouk před atmosférou. Takhle tíživou a dusnou jí dokáží do filmu dostat tvůrci málokdy. Výprava je sice trochu úsměvná (za prvé omezení televizními prostředky a za druhé americké reálie), ale paradoxně si říkám, že je to možná dobře. Těžko totiž říct, co by právě s tou atmosférou udělalo to, kdyby se nejednalo o tv film. Ta televizní "sevřenost" a strohost totiž neodvádí pozornost od psychologické stránky příběhu.(25.11.2018)