Na stupních vítězů

Německo / Rakousko, 2010, 94 min

Jan Tenhaven

Jan Tenhaven

Andy Baum

Projekce Vinohradský film/// Obsazení 10/10 Děj 9/10 Hudba 7/10 Kamera 8/10/// PLUS: téma, způsob natočení, mikropříběhy a osudy postav MÍNUS: hádám že to u nás bylo v kinech jen v rámci festivalu, což je škoda /// Shrnutí: Tentokrát bylo na promítání rekordně málo diváků (6 vs. Masaryk 52), což je celkem škoda, protože tento dokument je klenot mezi dokumenty. Člověk (divák) si uvědomí, že věk je jenom číslo a taky si najednou nepřipadá tak starý :-) a nebo si uvědomí, jaký má problém, když se mu na rozdíl od aktérů ani nedaří ráno vstát. Rozhodně doporučuji, je to citliví film, vnímavý, občas neplánovaně vtipný. Pro mě zatím nejlepší z promítaných filmů./// Celkem 86%///(5.1.2018)

Asi jsem pro sebe našel další srdcovku :-) Víc než jindy budu hodnotit subjektivně. Sportování mi je od mala blízké a nedokáži si bez něj představit život. Navíc posledních několik let jsem neměl jako své idoly ty nejlepší sportovce na světě, ale právě ty starší (nechce se mi použít slovo staré) sportovce, kteří se pohybovali kolem mě. Vždy jsem po závodě nejraději potřásl rukou vytrvalci ve věku 70+ let, který doběhl závod s úsměvem a ještě si neodpustil rýpnout to padesátiletých "chlapců", kteří si stěžovali, kde je co bolí. :-) Mimo sportovní stránku je film plný životních pravd o stáří. Naprosto otevřeně a bez patosů a sentimentu se hovoří o sexu, samotě, stáří, umírání, ... Všichni "herci" mají (i díky sportu) všechno krásně srovnáno v hlavě. Vše si uvědomují a dokáží si ze sebe udělat legraci. Zkrátka vedou spokojený život už přes 80, 90 a dokonce 100 let. Přeji těmto velkým lidem, abych ještě spoustu let dokázali sportovat a radovat se ze života. My ostatní se máme hodně co učit.(22.9.2014)

Dokument není ani tak moc o sportu, jako spíše o životní filozofii seniorů. O jejich pozitivním pohledu na svět, na stáří, o jejich přístupu k životu. Navíc je v něm spousta skvělých hlášek. Klobouk dolů před nimi. Je inspirací pro všechny, kteří si myslí, že v důchodu už život končí. Ani náhodou! Jak už ve filmu bylo zmíněno, toto seniorské mistrovství by si zasloužilo opravdu větší propagaci. Vždyť není nic optimistějšího, než pohled na stoletého pána, který si běží pro vítězství.(10.6.2015)

Staří budeme tehdy, až se tak začneme cítit. // Pozitivně laděný dokument s optimistickou prognózou pro mladší generace, které vnímají stáří jako depresivní čekání na smrt. Síla, houževnatost, vůle, motivace, přátelství a soutěživost, avšak ne závist, nevraživost a zášť... Přesně takové vzory a mediální propagaci společnost potřebuje!(24.3.2012)

Už před zahájením festivalu Jeden svět 2011 jsem si takříkajíc "naslepo" :) koupil vstupenku na nejoblíbenější snímek brněnských diváků. Nakonec to vyhrál právě tento dokument a já myslím, že právem... Není ani tak o sportu samém jako spíš o způsobu života seniorských atletů a o jejich jiném stylu uvažování než najdete u většiny jejich vrstevníků - touha nepoddávat se nástrahám stárnutí a naopak proti nim aktivně bojovat. Zkrátka platí staré okřídlené úsloví o tom, že člověku je tolik, na kolik se cítí a ne tolik, kolik ukazuje datum narození v občance. Spousta velmi vtipných momentů a hlášek, které jsou jednoznačně odrazem pozitivního přístupu k životu samotných aktérů, je v kontrastu s jejich zdravotními komplikacemi, které ale dokáží překonávat právě díky svému nezměrnému odhodlání a zápalu pro věc...(30.3.2011)