poster

Manželka za padesát ovcí (TV film) (festivalový název)

 • Švédsko

  Jag var värd 50 Lamm

 • USA

  I Was Worth 50 Sheep

Dokumentární

Švédsko, 2010, 52 min

Režie:

Nima Sarvestani
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Marze
  ***

  To byl zajímavý rozpor, když tzv. české vítačky jezdili dělat dobrovolnickou činnost v přijímání uprchlíků na jih Evropy a ti, které zachraňovali se na ně jako na ženy dívali jako na psy jak ukazuje tento dokument.(11.2.2018)

 • Majkak
  ****

  Velký smutek z toho, jak je možné zacházet s člověkem, vlastně ještě dítětem. Člověk jako majetek v postavení na úrovni zvířete. V Evropě je poskytnuta vyšší ochrana zvířatům než v Afganistánu ženám. Hovořit o jiné kultuře je v daném případě nepřípadný eufemismus, jedná se čistě o brutální nerespektování důstojnosti a svobody člověka.(17.3.2011)

 • Faila
  ***

  Téma samozřejmě zajímavé, drsné, člověka nenechá úplně chladným. Pro mě je tenhle dokument ale nejvíc zvláštní díky své představitelce, která mi nesmírně lezla na nervy a občas jsem se přistihla, že k ní zaujímám stejný postoj jako její manžel (je moc drzá, moc mluví, moc si o sobě myslí, asi by potřebovala trochu srovnat...). Záměr to s největší pravděpodobností nebyl, ale mě to donutilo zapřemýšlet nad věcmi mnohem víc, než mě donutil samotný dokument.(15.9.2016)

 • 1945
  *

  Téma filmu je vážné, leč naprosto otřesně zpracované. Autentičnost teče do kanálu - něco tak nepřesvědčivého by se v dokumentárním žánru nemělo objevovat. Pokud jste měli tu možnost film vidět, zkuste se zamyslet nad tím, proč se ve snímku nevlastní otec obou dívek ani jednou nestará o ovce, které by podle všeho měl vlastnit? Žádné ovce ve skutečnosti nemá! Je to jen chudý afghánec, který švédům posloužil jako levná herecká síla. Skoro nedokázal oddrmolit ani své textové minimum. A pokud stále věříte v originalitu snímku, zauvažujte také nad tím, jestli by v arabském světě bylo možné, aby žena odmlouvala svému "majiteli/manželovi" bez obdržení výprasku... Jednu hvězdu dávám za názornou ukázku dovedností afghánského malíře pokojů. Štětku nikdy nedržel v ruce a na práci shodil rubáš + turban a oblékl si "pracovní evropský oděv" - úplně nové jeansy a svetr. Samozřejmě se po chvíli zamazal :-D Pravděpodobně to byl honorář od švédů.(28.3.2011)

 • Kothy
  ***

  Hodně drsný dokument o životě žen v Pákistánu. Jejich život opravdu nemá moc velkou hodnotu. Lidi tam žijí opravdu ve strašných podmínkách. Nejvíc jsem se smál, jak si ten chlap vždycky sedl a začal rozkazovat. :D(10.2.2013)