Malý klenot (festivalový název)

• Itálie

Il gioiellino

• Francie

L'Empire des Rastelli

The Jewel

The Little Gem

(neoficiální název)

Itálie / Francie, 2011, 110 min

46. MFF KV .. Scénář: Andrea Molaioli, Ludovica Rampoldi, Gabriele Romagnoli(6.7.2011)

Pomalý úpadek rodinných hodnot vyměněných s ďáblem za záchranu rodinné firmy je perfektně podaný, navíc většina hlavních rolí je vynikající a promyšlená, s vlastním charakterem. Parádní hudba a netradiční prostředí (tento typ filmu o koncernech a byznysmenech známe převážně z Wall Street) pomáhá vytvářet film, který učaruje, ale vlastně nevíte čím.(6.7.2011)

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(11.7.2011)

Velké překvapení letošního karlovarského filmového festivalu a důkaz, že italská kinematografie umí neotřelé a politicky nekorektní filmy. Příběh vzestupu a pádu mezinárodního potravinářského koncernu je důkazem toho, že pocit neohroženosti a sebestředná arogance moci dříve nebo později přináší tvrdý náraz do zdi. Za skvělý zvuk, výborné vykreslení propojenosti světa byznysu a politiky, za roztomilou představitelku hlavní ženské role a geniálního Toni Servilla v roli účetního neváhám ani na moment a dávám plnou palbu. PS. Od skutečných událostí, kterými se film nechal inspirovat, se děj odklání až v samotném závěru, kdy korporátní cappo zdrhne do Ruska. Ve skutečnosti byl zakladatel Parmalatu Calisto Tanzi jako doposud jediný odsouzen za podvod a zpronevěru a v současné době si v italském vězení odpykává desetiletý trest. Ostatní kouzelnící s čísly na své procesy stále ještě čekají.(10.7.2011)

Když jsem zrovna nevisel na rtech hlavních představitelů (tedy dohromady asi tak 4 vteřiny) říkal jsem si, jak strohá a faktografická polokopie zde zmiňovaného Il Divo to je. Nicméně podstatnější je, že jsem celou dobu SRAL blahem (a tady čtěte mnoho vykřičníků).(5.7.2011)