Madagaskar (TV seriál)

Dokumentární

Velká Británie, 2011, 4x59 (2x45) min

Sally Thomson

Sarah Class

Tato 3dílná minisérie o Madagaskaru od BBC, kde jako vypravěč vystupuje David Attenborough je zatím jeho posledním počinem. Těžko vymýšlet nějaký komentář, neboť bych se donekonečna opakoval. Prostě vizuální stránka filmu - 5*, zvuková stránka filmu 5*, hudební doprovod filharmonického orchestru z Walesu 5*, kamera 5*, poprvé zveřejněné záběry a záběry vzácných živočichů 6* z 5, srozumitelnost výkladu DA a jeho vynikající angličtina 5*. Co víc? V první epizodě se můžete těšit prohlídku ostrova a rozmanitost krajiny, namlouvací chování nejmenšího chameleona (a zároveň i plaza) na světě, mnoho druhů lemurů včetně extra vzácného a velmi obtížně natočitelného druhu, který žije v rákosí na jediném místě kolem jezera a nikde jinde, brouka nosatce, kde samci mají snad nejdelší "krk" mezi brouky, unikátní záběry pavouka který dovede vytáhnout ze země na větvičku ulitu plže, které nebyly dosud publikovány a mnoho dalšího. Plně se ztotožňuji s komentářem DaViD´82.(10.4.2011)

Další z řady vypiplaných dokumentárních sérií BBC. Avšak tentokrát nedám plný počet. Není to ani chyba tvůrců, ti zase odvedli standardně perfektní práci. Jde spíš o to, že v mých očích nenabízí fauna Madagaskaru nic tak úchvatného, z čeho by se mi tajil dech, tak je to je u jiných sérií. Ano, krajina tohoto ostrova je fascinující, ale co se zvířat týče hemží se v sérii samý lemur a ti jsou sice zajímaví, ale ne tak aby o nich musela být skoro celá série. Ale to je jen drobná vada, jinak opět krásný počin od BBC Earth. Zdaleka nejzajímavější na celé této sérii je bonusový film „David Attenborough and and the giant egg“, dokument do jehož vyprávění vstupuje jako zúčastněný pozorovatel. V tomto filmu jsou k vidění skvělé archivní záběry z doby kdy Attenborough navštívil Madagakcar poprvé, 50 let před tímto aktuálním projektem, ve dvoučlenném týmu, tehdy jako průkopník podobné tvorby. Když jsem je slyšel fundovaně vyprávět o změnách zdejšího životního prostředí v porovnání s tím, co zde zažil tenkrát a viděl jsem jeho zápal pro svou práci, neubránil jsem se dojetí. Tenhle pán je po celou svou kariéru absolutní profík a skutečný odborník ve věcech o nichž vypráví. Nechť mu dlouho slouží zdraví.(12.7.2013)

Ako som postrehol aj z iných dokumentov, tak Madagaskar je miesto, kam sa náš známy prírodovedec a moderátor David Attenborough vždy rád vracia a pri tejto jeho návšteve z toho vznikla, škoda že len 3-dielna, miniséria s úchvatnými zábermi, ktoré nemajú šancu omrzieť a nespútanými živočíchmi, ktoré nikde inde na planéte nenájdeme. Slasť.(19.10.2019)

Madagaskar, čtvrtý největší ostrov naší planety s unikátní flórou i faunou, kde cca osmdesát procent druhů nenajdete nikde jinde na Zemi. To je zlatý důl pro jakýkoliv dokument a zvláště pak pro BBC a Davida Attenborougha. Má to jedinou chybu, vzhledem k rozsahu pouhých tří epizod se to u ničeho příliš nezdržuje, což vzhledem k zajímavosti všeho co je tu zachyceno/řečeno je věčná škoda (platí především o epizodě Lost Worlds). Jinak je tu vše čím jsme v posledních letech u dokumentů ze stáje BBC rozmazlení - dechberoucí high definition unikátní záběry, deníky o strastech natáčení (které jsou opět neméně zajímavé než samotný "hlavní program") a... A vždyť to určitě znáte, ten formát je stále stejný a po několik let neměnný. A stále funguje i ohromuje jako nic jiného, protože tohle se snad ani přejíst nemůže.(28.2.2011)

Famózní dokument o osmém světadílu, jak se Madagaskaru, pro svou unikátní faunu a flóru, také přezdivá. Nádherné záběry v HD kvalitě jsou dech beroucí!BBC a Attenborough dělají nejlepší dokumenty o přírodě. Škoda, že tak zajímavý ostrov vyšel jen na tři díly, klidně by jich mohlo být deset a nebylo by to ani minutu nudné!(1.1.2013)

• - V druhej epizóde seriálu Madagaskar je údajne prvý krát na svete sfilmované, ako si pavúk vyťahuje slimačiu ulitu na strom, ktorá mu slúži ako “skrýša“. (esopesokeso)