Mišo (TV film)

Komedie

Československo, 1979, 60 min

• JohnMiller

Predlohu som nečítal, respektíve si nepamätám, že by sme ju v škole preberali, možno som vtedy chýbal, hehe, no pravdu povediac, Mišo je celkom realistický počin, ktorý reflektuje pokojne aj dnešný život na dedine. Starý alkáč sa rozhodol, že prestane piť, no okolie, ľudia a okolnosti (osud, karma, nazvite si to ako chcete) sa mu v tom proste snažia zabrániť, nechcene, nútene, no predsa si vždy dá riadne do nosa. Takéto "inscenačnoidné" Československé filmy nemám vôbec v láske, ale tento jeden ušiel.(4.9.2018)

Ako stale vyborne herecke kreacie Jozka Kronera. Jemu tieto postavy z dedinskeho prostredia ako by boli site na mieru. Vyborne mu pri tom sekundovali Krajicek, Pietor, Zuzka Kronerova, Polonyi. Najlepsia bola scena ako pan sluzny volal s budikom ci sa mozu zobrat - Jozko + Zuzka. Ukazka z ich hostenia - http://www.youtube.com/watch?v=UJutnlibvqQ&feature=plcp. Podobne dobry film s Jozkom Kronerom odporucam - SVAKO RAGAN - http://www.csfd.cz/film/29293-svako-ragan/ a nezabudnutelne sceny z kolotoca a zabijacky.(29.7.2012)

• Marina111

Čo ako mám rada slovenskú filmografiu, čo ako mám rada Ťapáka, Kukučina, Kronera a iných zainteresovaných, tento film ma vyslovene sklamal - respektíve presvedčil, že nemožno variť výborné a výdatné jedlá stále z tých istých ingrediencíí, pretože sa nimi jednoducho prejeme. Mišo, to bol v mojich očiach pokus zrekapitulovať všetko, čo v predchádzajúcich Ťapákových snímkach učarovalo, a spraviť z toho podobné dielo. Žiaľ, zámer nevyšiel - ani napriek ľudovým trhom (Rysavá jalovica, Sváko Ragan), ani napriek zvodným cigánkam (Sváko Ragan), ani napriek smiešno-trpkému pohľadu na alkoholizmus (Rysavá jalovica, Prečo Adam Chvojka spáva doma), ani napriek dedinskému čudákovi-chudákovi (Kubo)... A nemohol to zachrániť ani inak bravúrny JOZEF KRONER (tiež len akoby hrajúci svoje staršie postavy), ani jeho talentovaná dcéra Zuzana ... A o kvázi vtipnom závere sa radšej ani nebudem zmieňovať ... Nie, toto jednoducho nebol film, ktorý by robil Ťapákovi v mojich očiach česť ... Nič to za to, veď na svojom konte má našťastie ešte stále dosť výborných diel, ktoré vyvážia takéto jeho filmárske úlety ...(7.4.2012)

Mišo je obyčajný, jednoduchý chlap. Je pracovitý, skromný, podctivý a bohabojný. Pracuje ako sluha na fare. Nebije sa, nekradne, ani nebehá za frajerkami. No predsa len má jednu chybu. Ľúbi si vypiť. Dokáže sa ožrať do nemoty. Rád pozerá na dno pohárika. Jedného dňa už farárovi s nim dôjde trpezlivosť a dá mu na výber: buď sa nadobro zriekne alkoholu alebo sa má zbaliť a ísť kade ľahšie. Jedná sa o televíznu adaptáciu poviedky slovenského spisovateľa Martina Kukučína. Titulnú postavu bravúrne stvárnil herec Jozef Kroner. ****(10.7.2016)

Martin Kukučín patrí ku klasikom slovenskej literatúry. Podľa jeho poviedky bol natočený aj tento televízny film. Film jasne stojí na hereckom majstrovstve Jozefa Krónera a jej dcéry Zuzany Krónerovej. Tá si tu zahrala výbornú postavu zmrzačenej slúžky u farára. Mne sa moc páčil aj V.Polónyi - hlavne jeho prekrásny spev. Celkovo dávam 65%.(20.1.2006)