Reklama

Reklama

Krev v mobilech

(festivalový název)
  • Dánsko Blod i mobilen (více)
všechny plakáty
Ukázka z filmu
Dokumentární
Dánsko / Německo, 2010, 82 min

Obsahy(1)

Napadlo vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály potřísněné krví obětí války v Demokratické republice Kongo? A že každým zavoláním nepřímo podporujete největší válečný konflikt od doby druhé světové války, kterému za posledních patnáct let padlo za oběť pět milionů lidí? Ne, to není žert, bez vzácných minerálů, jejichž drtivá většina pochází z ilegálních dolů v této zemi, by se totiž váš mobil neobešel. Dánský režisér Frank Piasecki Poulsen své pátrání začíná na Světovém mobilním kongresu v Barceloně. Ke svému zděšení zjišťuje, že mu žádný z výrobců nemůže zaručit, že právě jeho mobily nemají s nelítostnou válkou o naleziště minerálů v Demokratické republice Kongo nic společného. Vypraví se proto na místo činu a po náročné cestě se dostává do jednoho z největších dolů v regionu v konžské Bisie. Dětská práce, prostituce nezletilých dívek, smrt zavalením a přestřelky mezi členy místních gangů jsou zde každodenní realitou. Stejně jako všudypřítomná korupce v celé Demokratické republice Kongo. (Jeden svět)

(více)

Videa (1)

Ukázka z filmu

Recenze (61)

F.man 

všechny recenze uživatele

Pěkný záměr Franka Piasechi Poulsena a kus dobré investigativní filmařiny k tomu. Takhle si představuju dobré zracování tématu. Zjistit o co jde, kdo o tom ví, nenechat se odbýt, natáčet na místě, vrátit se se záběry, potvrdit nebo vyvrátit trvzení korporací s vědci, navrhnout řešení, vyzpovídat odborníky a jiné. Super takhle to má vypadat. Krev v mobilech je navíc divácky atraktivní protože mobil má dnes každý a týká se tak každého. Samozřejmě že vinit z něčeko jen Nokii je nesmysl jak tady někdo vytýká, ale Frank sám říká, že to není primárně o nicch. Nokia je ale velký symbol a největší hráč na trhu. Uvidíme, jestli se někdy něco změní. Jeden svět 2011 ()

keddy79 

všechny recenze uživatele

Opět dokument nemá moc šancí změnit svět. Ale oceňuji snahu otevřít lidem oči, aby si alespoň na chvilku uvědomili, že cestu našich "chytrých" hraček nelemují jen šťastní mobilní operátoři (o těch víme dobře, nadáváme na ně každý měsíc při placení účtu), obchodníci s naducanými kapsami (často jim tiše závidíme) a poněkud méně šťastní malajští či jiní dělníci, kteří pracují za misku rýže (o nich se ví alespoň z části), ale jsou tu i původ krvavých surovin, které navíc financují zabíjení na africkém kontimentě. Koho Krev v mobilech alespoň trochu zaujala, doporučuji ještě Slzy Konga - http://www.csfd.cz/film/269844-slzy-konga/ ()

Reklama

Marze 

všechny recenze uživatele

V Demokratické republice Kongo proběhla nejkrvavější válka od dob Adolfa Hitlera, přesto ale pochybuji, že by o ní lidé na Západě vůbec měli ponětí. Investigativní novinařina je velmi drahá a tomuto dokumentu proto přeji divácký úspěch a návratnost investovaných peněz. Na jádro problému přišel chlápek z té americké neziskovky, že všichni aktéři falešně předstírají, že pro to dělají maximum, ale to jen zpomaluje úsilí a a byznys funguje tak, že všichni chtějí mít co nejmenší náklady a využívat pokud možno otroky a pokud největší hráči na trhu jako Apple, Wal-Mart, Nokia apod. neřeknou kvůli tlaku spotřebitelů "tak dost, do roka chceme výrobky s dobrou pověstí", nic se nezmění. Pobavili mě manažeři Nokie jak se naučenými frázemi snažili problém zamluvit. Poulsen se dostal nejdříve k střední manažerce, která neměla rozhodovací pravomoci a v závěru dokumentu, kdy šéfům Nokie bylo jasně, že má dostatek natočeného materiálu proti nim také k vysokému manažerovy. Jeho vznešená řeč typu "řešení je komplexní a cesta k němu velmi složitá...společnost se nevyvíjí rychle" je vrcholem snímku.Poslední facku dala Poulsenovi opět nízká manažerka Nokie, nejhloupější z protagonistů, která mu ne moc diplomaticky řekla "Proč něco přiznávat, aby jste měli dobrý film, když my si nemyslíme, že máme co přiznávat". Tím snímek trochu pesimisticky končí a v Kongu bude z naších peněz za mobily nadále financována občanská války s dalšími pěti miliony mrtvých mužů, žen a dětí.Ne každý lidský život má stejnou hodnotu. Říká se tomu hierarchie smrti. Hodnota životů lidí, kteří byli zabiti, zmrzačeni nebo jinak poznamenáni konfliktem v Demokratické republice Kongo, je rozhodně na spodních příčkách tohoto hrůzného žebříčku.Konflikt v Sýrii nás pohoršuje a děsí, což se zdá samozřejmé, vzhledem k tomu, že už připravil o život dvě stě tisíc civilistů. Nicméně počet obětí konfliktu v Demokratické republice Kongo se odhaduje až na šest milionů. Podle organizace Oxfam civilisté na východě země dodnes čelí útlaku od ozbrojených skupin. Organizace spojených národů zemi označila za „centrum znásilnění“. Pygmejové, žijící na severovýchodě země, byli zabíjeni a pojídáni ozbrojenými rebely.dokonce popisován jako „africká světová válka“. Je považován za pozůstatek rwandské genocidy, do které byly zapojeny armády devíti afrických národů. V konžské válce se protíná mnoho konfliktů. Země je plná vzácných minerálů, které by mohly být zdrojem obrovského bohatství a prosperity pro místní lid, ale namísto toho jen přitahují ziskuchtivé ozbrojence. Tato neutěšená situace přitom trvá už několik generací. V době nadvlády belgického krále Leopolda II. na přelomu 19. a 20. století proběhlo na tomto území jedno z největších masových vraždění v historii lidstva. Zahynulo až deset milionů lidí. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Dnešní ľudia sú obrovskí sebci, v podstate sme všetci určitým spôsobom sebci, aspoň sa mi to zdá v niektorých veciach, ale mám pocit, že v dnešnej dobe aj v tom, v čom by sme nemuseli. Dnes chce mať každý všetko, všetko si užiť, ale zodpovednosť nikde, nikto nemyslí na následky. Je mi smutno, že biznis nahradil lásku a rozum. Je to smutné, že najmenej tých 5 miliónov ľudí zomrelo len kvôli bojom o vzácne kovy, ktoré používame snáď vo všetkom, no tu sa jedná o konkrétne veci v mobiloch a nikto to nejak nerieši, je smutné kam sme sa dostali. Tento dokument si vybral za tému konkrétnu vec a ide jej po krku, no veľmi slabo, aj keď podstatu chápeme, je to príliš povrchné a zaznieva málo informácií a málo argumentov. Tento dokument rozhodne je spracovaním slabý aj keď myšlienkovo silný a k prelomovým veciam v investigatívnej žurnalistike sa teda nezaradí. ()

Dragoni 

všechny recenze uživatele

Cílem dokumentu není cíleně útočit na společnost Nokia jak si zde mnozí myslí, ale ukázat na problém (to jak v dokumentu řečeno, tak i na oficiálních stránkách napsáno), který se dá řešit, stojí mnoho životů a podporuje válku v zemích 3 světa, které jsou tímto způsobem zbytkem světa nevědomky vykořisťovány a právě Nokia je na světovém trhu mobilních telefonů na místě číslo jedna a proto má i největší slovo. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (1)

  • Dokument přichází hned v úvodu s alarmující informací, že za posledních 15 let přišlo v Kongu o život nejméně 5 milionů lidí. Avšak svobodný stát Kongo již v minulosti během kruté vlády a hospodaření Belgického krále, jak se nechával nazývat Leopold II., za pouhých 30 let v letech 1885 - 1915 snížil počet obvyvatel Konga z 30 na 15 milionů. Tento čin však oproti dnešním praktikám nezůstal bez povšimnutí a byl takřka světem donucen svou personální kolonii opustit. Dnešní situace je samozřejmě jiná, také o penězích, ale ze kterých však neprofituje pouze jednotlivec. (Expertt)

Reklama

Reklama