Krev v mobilech (festivalový název)

• Dánsko

Blood in the Mobile

Dokumentární

Dánsko / Německo, 2010, 82 min

Adam Wallensten

Pěkný záměr Franka Piasechi Poulsena a kus dobré investigativní filmařiny k tomu. Takhle si představuju dobré zracování tématu. Zjistit o co jde, kdo o tom ví, nenechat se odbýt, natáčet na místě, vrátit se se záběry, potvrdit nebo vyvrátit trvzení korporací s vědci, navrhnout řešení, vyzpovídat odborníky a jiné. Super takhle to má vypadat. Krev v mobilech je navíc divácky atraktivní protože mobil má dnes každý a týká se tak každého. Samozřejmě že vinit z něčeko jen Nokii je nesmysl jak tady někdo vytýká, ale Frank sám říká, že to není primárně o nicch. Nokia je ale velký symbol a největší hráč na trhu. Uvidíme, jestli se někdy něco změní. Jeden svět 2011 (3.4.2011)

Cílem dokumentu není cíleně útočit na společnost Nokia jak si zde mnozí myslí, ale ukázat na problém (to jak v dokumentu řečeno, tak i na oficiálních stránkách napsáno), který se dá řešit, stojí mnoho životů a podporuje válku v zemích 3 světa, které jsou tímto způsobem zbytkem světa nevědomky vykořisťovány a právě Nokia je na světovém trhu mobilních telefonů na místě číslo jedna a proto má i největší slovo.(15.1.2012)

• arcticsky

Páni - to je ale moralizující konina. Kdyby se někdo dal do pátrání za jakých podmínek se v Číně vyrábí některé zboží a proč je tak levné, šlo by o hubu ještě víc a takových případů jsou na světě jistě mraky....Jeden ze zaměstnanců výrobce to řekl přibližně tak - kousky materiálu na sobě nemají napsáno za jakých podmínek byly vytěženy nebo kam jdou peníze za jejich zakoupení....a to byla jediná rozumná a shrnující věta celého dokumentu jehož hodnota je téměř absolutní 0. Dobrý komentář - Paity.(2.1.2013)

Poulsen by určitě rád udělal dokument detailnější, odbornější a se širším záběrem, jenže pak by o něj neměla široká veřejnost zájem. A tím by začal ztrácet i samotný dokument na významu, kterým je právě zapůsobit na lidi. Skladba je podle mě na podobné dokumenty velmi důstojná (terénní výzkum, potvrzování/vyvracení hypotéz) a jen škoda, že se od té doby vcelku nic nezměnilo.(5.4.2014)

Opět dokument nemá moc šancí změnit svět. Ale oceňuji snahu otevřít lidem oči, aby si alespoň na chvilku uvědomili, že cestu našich "chytrých" hraček nelemují jen šťastní mobilní operátoři (o těch víme dobře, nadáváme na ně každý měsíc při placení účtu), obchodníci s naducanými kapsami (často jim tiše závidíme) a poněkud méně šťastní malajští či jiní dělníci, kteří pracují za misku rýže (o nich se ví alespoň z části), ale jsou tu i původ krvavých surovin, které navíc financují zabíjení na africkém kontimentě. Koho Krev v mobilech alespoň trochu zaujala, doporučuji ještě Slzy Konga - http://www.csfd.cz/film/269844-slzy-konga/(25.5.2013)

• - Dokument přichází hned v úvodu s alarmující informací, že za posledních 15 let přišlo v Kongu o život nejméně 5 milionů lidí. Avšak svobodný stát Kongo již v minulosti během kruté vlády a hospodaření Belgického krále, jak se nechával nazývat Leopold II., za pouhých 30 let v letech 1885 - 1915 snížil počet obvyvatel Konga z 30 na 15 milionů. Tento čin však oproti dnešním praktikám nezůstal bez povšimnutí a byl takřka světem donucen svou personální kolonii opustit. Dnešní situace je samozřejmě jiná, také o penězích, ale ze kterých však neprofituje pouze jednotlivec. (Expertt)