poster

Krev v mobilech (festivalový název)

 • dánský

  Blod i mobilen

 • slovenský

  Krv v mobile

  (festivalový název)
 • anglický

  Blood in the Mobile

Dokumentární

Dánsko / Německo, 2010, 82 min

Kamera:

Adam Wallensten
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • dainio
  *****

  Dokument, jenž vede k zamyšlení, odkud že pochází suroviny, které máme u svých oblíbených a v dnešní době "nepostradatelných" mobilních telefonů. Dánský dokumentarista se vydal na dlouhou pouť do válečné oblasti Konga. Do dolů, které střeží vojáci, pracují v nich děti a jsou tam jako v pasti. Smrt číhá na každém kroku. A sponzoringem celých těch partyzánských válek jsme vlastně my = spotřebitelé. Financování válek skrze mobily. To, jak se vyjadřovala společnost NOKIA je pro mě nehorázností a jenom to poukazuje na dnešní filozofii. "Hlavní jsou ty peníze".(2.7.2013)

 • Marek1991
  ***

  Dnešní ľudia sú obrovskí sebci, v podstate sme všetci určitým spôsobom sebci, aspoň sa mi to zdá v niektorých veciach, ale mám pocit, že v dnešnej dobe aj v tom, v čom by sme nemuseli. Dnes chce mať každý všetko, všetko si užiť, ale zodpovednosť nikde, nikto nemyslí na následky. Je mi smutno, že biznis nahradil lásku a rozum. Je to smutné, že najmenej tých 5 miliónov ľudí zomrelo len kvôli bojom o vzácne kovy, ktoré používame snáď vo všetkom, no tu sa jedná o konkrétne veci v mobiloch a nikto to nejak nerieši, je smutné kam sme sa dostali. Tento dokument si vybral za tému konkrétnu vec a ide jej po krku, no veľmi slabo, aj keď podstatu chápeme, je to príliš povrchné a zaznieva málo informácií a málo argumentov. Tento dokument rozhodne je spracovaním slabý aj keď myšlienkovo silný a k prelomovým veciam v investigatívnej žurnalistike sa teda nezaradí.(26.2.2013)

 • Balakriele
  ****

  Začátek je pěkně rozjetý - hodně otázek, hodně vyhýbavých odpovědí. Pak ale přijde střed a máte pocit, že se koupete v pudinku. Proč vlastně samotnému divákovi dojde až na konci, o co vlastně PŘESNĚ jde? Možné negativum tohoto snímku? A nebo také ne...co když tvůrcům šlo právě o tohle? Celou dobu pokládáte tu samou a velmi jednoduchou otázku. Odpověď na ní však dlouho nepřichází. Ta přijde až na závěr. A věřte mi, ta vás srazí do kolen...(16.3.2011)

 • F.man
  ****

  Pěkný záměr Franka Piasechi Poulsena a kus dobré investigativní filmařiny k tomu. Takhle si představuju dobré zracování tématu. Zjistit o co jde, kdo o tom ví, nenechat se odbýt, natáčet na místě, vrátit se se záběry, potvrdit nebo vyvrátit trvzení korporací s vědci, navrhnout řešení, vyzpovídat odborníky a jiné. Super takhle to má vypadat. Krev v mobilech je navíc divácky atraktivní protože mobil má dnes každý a týká se tak každého. Samozřejmě že vinit z něčeko jen Nokii je nesmysl jak tady někdo vytýká, ale Frank sám říká, že to není primárně o nicch. Nokia je ale velký symbol a největší hráč na trhu. Uvidíme, jestli se někdy něco změní. Jeden svět 2011 (3.4.2011)

 • lubospoti
  ***

  Rozhodně zajímavý dokument. Ale možná až zbytečně moc "obviňující". Tím nechci bagatelizovat podmínky, které panují při dolování drahých kovů v Africe. Nežijeme ale v ideálním světě a některé problémy prostě řešení nemají. Btw.. natáčet dokument o zneužívání Afričanů a mít přitom na nohou adidasky (které byly s největší pravděpodobností ušity v Asii dětskou pracovní sílou)..to autorům nevadí..(2.7.2013)

 • - Dokument přichází hned v úvodu s alarmující informací, že za posledních 15 let přišlo v Kongu o život nejméně 5 milionů lidí. Avšak svobodný stát Kongo již v minulosti během kruté vlády a hospodaření Belgického krále, jak se nechával nazývat Leopold II., za pouhých 30 let v letech 1885 - 1915 snížil počet obvyvatel Konga z 30 na 15 milionů. Tento čin však oproti dnešním praktikám nezůstal bez povšimnutí a byl takřka světem donucen svou personální kolonii opustit. Dnešní situace je samozřejmě jiná, také o penězích, ale ze kterých však neprofituje pouze jednotlivec. (Expertt)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace