Krev v mobilech (festivalový název)

• dánský

Blood in the Mobile

Dokumentární

Dánsko / Německo, 2010, 82 min

Adam Wallensten

Dokument, jenž vede k zamyšlení, odkud že pochází suroviny, které máme u svých oblíbených a v dnešní době "nepostradatelných" mobilních telefonů. Dánský dokumentarista se vydal na dlouhou pouť do válečné oblasti Konga. Do dolů, které střeží vojáci, pracují v nich děti a jsou tam jako v pasti. Smrt číhá na každém kroku. A sponzoringem celých těch partyzánských válek jsme vlastně my = spotřebitelé. Financování válek skrze mobily. To, jak se vyjadřovala společnost NOKIA je pro mě nehorázností a jenom to poukazuje na dnešní filozofii. "Hlavní jsou ty peníze".(2.7.2013)

Dnešní ľudia sú obrovskí sebci, v podstate sme všetci určitým spôsobom sebci, aspoň sa mi to zdá v niektorých veciach, ale mám pocit, že v dnešnej dobe aj v tom, v čom by sme nemuseli. Dnes chce mať každý všetko, všetko si užiť, ale zodpovednosť nikde, nikto nemyslí na následky. Je mi smutno, že biznis nahradil lásku a rozum. Je to smutné, že najmenej tých 5 miliónov ľudí zomrelo len kvôli bojom o vzácne kovy, ktoré používame snáď vo všetkom, no tu sa jedná o konkrétne veci v mobiloch a nikto to nejak nerieši, je smutné kam sme sa dostali. Tento dokument si vybral za tému konkrétnu vec a ide jej po krku, no veľmi slabo, aj keď podstatu chápeme, je to príliš povrchné a zaznieva málo informácií a málo argumentov. Tento dokument rozhodne je spracovaním slabý aj keď myšlienkovo silný a k prelomovým veciam v investigatívnej žurnalistike sa teda nezaradí.(26.2.2013)

Začátek je pěkně rozjetý - hodně otázek, hodně vyhýbavých odpovědí. Pak ale přijde střed a máte pocit, že se koupete v pudinku. Proč vlastně samotnému divákovi dojde až na konci, o co vlastně PŘESNĚ jde? Možné negativum tohoto snímku? A nebo také ne...co když tvůrcům šlo právě o tohle? Celou dobu pokládáte tu samou a velmi jednoduchou otázku. Odpověď na ní však dlouho nepřichází. Ta přijde až na závěr. A věřte mi, ta vás srazí do kolen...(16.3.2011)

Pěkný záměr Franka Piasechi Poulsena a kus dobré investigativní filmařiny k tomu. Takhle si představuju dobré zracování tématu. Zjistit o co jde, kdo o tom ví, nenechat se odbýt, natáčet na místě, vrátit se se záběry, potvrdit nebo vyvrátit trvzení korporací s vědci, navrhnout řešení, vyzpovídat odborníky a jiné. Super takhle to má vypadat. Krev v mobilech je navíc divácky atraktivní protože mobil má dnes každý a týká se tak každého. Samozřejmě že vinit z něčeko jen Nokii je nesmysl jak tady někdo vytýká, ale Frank sám říká, že to není primárně o nicch. Nokia je ale velký symbol a největší hráč na trhu. Uvidíme, jestli se někdy něco změní. Jeden svět 2011 (3.4.2011)

Rozhodně zajímavý dokument. Ale možná až zbytečně moc "obviňující". Tím nechci bagatelizovat podmínky, které panují při dolování drahých kovů v Africe. Nežijeme ale v ideálním světě a některé problémy prostě řešení nemají. Btw.. natáčet dokument o zneužívání Afričanů a mít přitom na nohou adidasky (které byly s největší pravděpodobností ušity v Asii dětskou pracovní sílou)..to autorům nevadí..(2.7.2013)

• - Dokument přichází hned v úvodu s alarmující informací, že za posledních 15 let přišlo v Kongu o život nejméně 5 milionů lidí. Avšak svobodný stát Kongo již v minulosti během kruté vlády a hospodaření Belgického krále, jak se nechával nazývat Leopold II., za pouhých 30 let v letech 1885 - 1915 snížil počet obvyvatel Konga z 30 na 15 milionů. Tento čin však oproti dnešním praktikám nezůstal bez povšimnutí a byl takřka světem donucen svou personální kolonii opustit. Dnešní situace je samozřejmě jiná, také o penězích, ale ze kterých však neprofituje pouze jednotlivec. (Expertt)