Neďaleko do neba

Muzikál

Československo, 1987, 77 min

• dyfur

moja zaujímavosť:Nakrúcalo sa v lokalitách Gorna, Ždiar a Zubrzyca. (dyfur)(25.9.2014)

• Prubner

Občas se vyskytne kuriozita, která je natolik šílená, že se člověk až diví, co všechno může jedna chorá mysl vymyslet. A Ťapák se tedy překonal. Ale mě ani neudivuje, co Ťapák zplodil, jako spíš to, že to někdo schválil do výroby. Je to opravdu neskutečný mišmaš, a to nejen hudební. Mimo jiné je to taky alegorie, v níž na straně Dobra stojí tábor socialismu s lidovou kulturou a folklórem (Nebe), a na straně Zla kapitalismus (Peklo) s rockovou hudbou a punkery. Něco jako Rocky Horror Picture Show po slovensku.(15.1.2010)

V živote každého, akokoľvek seriózneho filmového tvorcu, raz príde ten moment, keď potrebuje (alebo musí) stvoriť dielo pod vplyvom divých húb alebo miernej dávky pálenô. Takto sa raz odviazal Martin Ťapák a spolu s ním aj prvá herecká liga staršej generácie (ale iba mužská časť). Je to svojská návšteva neba, pekla aj očistca v duchu najlepších slovenských folklórnych tradícií a hudby, tanečníc z Lúčnice aj SĽUKu, černošskeho gospelu a disco hudby. Ak to vyzerá čudne, tak vo filme je to ešte čudnejšie, a hudba Svetozára Stračinu umocňuje halucinogénny dojem. Film môžete milovať, tolerovať alebo nenávidieť, aj televízia ho takto ponúkla, ako alternatívny program na štedrovečernú polnoc. Moje štyri hviezdy sú hlavne za môj trvalý, trochu nepríčetný úsmev počas celého filmu, ale dlhšie ako hodinu a štvrť by som nevydržal. –––– Nikdy never ženskej, čo ti navarí omáčku z húb. –––– Liptovskí murári stavajú Budapešť. –––– Ak chcete, aby niečo jestvovalo, musíte to ľúbiť, ľudia!(26.12.2018)

Je to bizaréria, dnes len ťažko realizovateľná v podobnom duchu. Totiž vytvoriť nebo, kde svätý Peter je úplatný týpek, za fľašku tvrdého vpustiaci za bránu hriešneho smilného farára, ktorý sa následne stane aktívnym zástancom pekla v nebi, to sa len tak nevidí. Ani to ďalšie nie. Boh je pasívny dedo, organizujúci životy nebeských duší v podobnom duchu ako na zemi (tu ma napadli verše z Krchovského básne: Jak bude po smrti? - ale ne, duše má, čeho ses lekla - očistce, mučení, plamenů pekla? to je moc humánní, mírné a všední... Jak bude po smrti? Tak jako před ní). Takéto poňatie by veru dnes na Slovensku ťažko našlo štátnu podporu. Nebeským hýbateľom sa stáva zbojnícky huslista bojujúci pôvodnou ľudovou piesňou proti úpadkovej elektronickej novej vlne, prichádzajúcej z pekla. Všetko vyvedené v estetike socialistickej architektúry a užitého umenia 80. rokov. So všetkými jeho prapodivnosťami, prejavujúcimi sa v nebeských aj pekelných interiéroch. Milan Lasica ako sofistikovaný pekelník. Nuž také čosi. Zároveň je tu odporúčanie pozrieť si to opakovane, pretože Stračinova hudba, krásne interpretácie piesní a Nosáľova choreografia pod skúsenou Ťapákovou režijnou taktovkou sa oplatí vidieť aj opakovane. Raritná uletenosť. Raz vidieť nestačí.(8.1.2016)

• Martin741

Och Jaj. Tak toto bolo akoze co? Ako Preco? Komu? A hlavne naco je to dobre? Normalizacne filmy v 80. rokoch len dodychavali .... nemali cim zaujat. Proste dalsia normalizacna debilina .... tentokrat s panom Pantikom. Hroza za 5 %(28.8.2014)

• - Nakrúcalo sa v lokalitách Gorna, Ždiar a Zubrzyca. (dyfur)