Kdyby mě zabili... (TV film)

Dokumentární

Česko, 2011, 55 min

Ján Novák

Já mám takovýhle témata hodně rád. Tvůrcům bych asi vytkl, že do obrazu dali hudbu v momentě, kdy běžel autentický záznam a já jako divák jsem měl velký problém tomu záznamu rozumět. Také by se dalo polemizovat o tom, zda třeba pan Tlustý má v podobných věcech úplně čisté svědomí. Ale co řikal byla krutá pravda. Otázka je jestli v podobných věcech sám nejel. "Je přeci správné nekrást. Je přeci správné být slušný." Bohužel Homo Oeconomicus má jiné hodnoty. Možná už je čas na nějakou tu sociální bouři, samozřejmě pokud možno bez restaurace komunismu. Dokument, u kterého se udělá slušnému člověku zákonitě špatně.(11.3.2011)

Jeden ze zásadních televizních dokumentů o skutečném pozadí Sametové revoluce a vysvětlení, že ,,sametu" bylo použito zcela záměrně, aby předchozí nomenklatura dopadla do nových pořádků jako do bavlnky. Tenhle dokument by měl být povinnou součástí výuky na všech stupních škol...Česká televize je jediná, kdo něco takhle otevřeného točí (točila), díky za to, bohužel dosah skoro nulový - 278 hodnotících hovoří za vše... Suma sumárum zásadní, leč polozapomenutý dokument o tom, že nám tu vládnou stále titíž lidé, stále ti samí komunističtí zločinci...(30.9.2019)

Je fajn, když na veřejnost vybafne pravdivý filmík o tom, kterak se bývalí komunisté přetransformovali do nových stran a kromě politické moci si přivlastnili i tu finanční. Škoda jen, že ho skoro nikdo neviděl a navíc byl rafinovaně zabalen do pohádkového příběhu Dlouhého (Vladimír Dlouhý), Širokého (Vlastimil Tlustý) a Krátkozrakého (všichni ostatní), takže zase není až tak lehké mu uvěřit. V co je však lehké věřit, je to, že politická a finanční moc nikdy nenechá padnout mafiánského kamaráda a svědomitý vyšetřovatel si tak může potvrdit platnost oblíbeného hesla: "S poctivostí leda pojdeš." Ale jinak je tu hezky.(24.4.2015)

Jak byla zinscenována sametová revoluce se už ví dávno, stejně jako to kdo to má vše na svědomí, ale přcei jenom, když se člověk dívá jak je všechno se vším propojené, má pocit, že ho šálí zrak. když zatknuli "vora v zakone" byl jsem na naší Policii snad i hrdý, ale to, co se dělo pak, mě z částečných iluzí opět vyléčilo. Nenápadný dokument, který by jinde strhnul poplach, ale u nás..........škoda mluvit. 100%(11.2.2013)

Vynikající, ale depresivní dokument, který by měli povinně shlédnout všichni, co tak rádi velebí komunisticko-kágébácko-estébáckou "revoluci" z listopadu 89 s Havlem v čele. Není to jen o ruské, arménské a dalších mafiích. Je to hlavně o jejich napojení na vrcholné polistopadové politiky, kteří jim sem otevřeli cestu a přivítali je s otevřenou náručí. Aneb Havel, Charta a celý StB prolezlý Prognostický ústav. Kdo neví, o jakou partičku šlo, nechť studuje na wikipedii. Najdete zde též odpověď na otázku Kam neboli do čí rukou se poděla Klausova slavná kupónová privatizace.(12.4.2014)