Kdyby mě zabili... (TV film)

Dokumentární

Česko, 2011, 55 min

Ján Novák

Překvapivě otevřený dokument z dílny České televize, který vypráví příběh dnes již bývalého policisty útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, jenž se během vyšetřování dostává až k nejvyššímu představiteli ruskojazyčné mafie působící na našem území (tzv. vor v zakoně). Není divu, že se tento policista stal pro některé nepohodlným. Překvapivé už však je, že se znelíbil i svému nadřízenému. Ať si myslíte o dění na vlivných místech cokoliv, při sledování tohoto dokumentu se úžasu stejně neubráníte.(1.10.2011)

Nebojácný průřez českou polistopadovou společností (korupce, mafie, politika, policie, vzájemné ekonomické prorůstání) od dob samotové revoluce až do dněšních dnů, celé prokládané jedním konkrétním příkladem 'zametení s policistou' z nedávné doby. Pravda, Tlustý, vyskytnuvší se párkrát v poslední třetině, je trochu mimo, působí jako pěst na oko - jakože když už je venku z politiky (vyautován spoluhráči), tak je najednou ten slušný, co za nic nemůže. Ale jinak dobře podané, místy i trochu mrazivé - ovšem otrlejší a netečnější povahy ale již dnes skoro nic nepřekvapí, že. * link ke shlédnutí - http://www.youtube.com/watch?v=WPM2VoF7q5U * [90%](16.12.2012)

Nepoznám jednotlivých aktérov, no skôr ma zaujímali fakty a tie sú desivé, ľud sa o veci verejné nezaujíma, pritom má štát nedokonalé zákony, nepotrestal mnohých vinníkov, naopak tí prezliekli kabáty ako sa hovorí a vďaka divokému kapitalizmu v Českej republike, no aj na Slovensku, ale o tom dokument nie je, mafie ovládli štát, nabalili na seba veľa investícií a pracovných miest atak sa stali miestnymi oligarchami, pánmi s mocou, peniazmi a niektorí aj slávou. Aspoň vidíte, kam môže neodbornosť, hlúposť, pasivita, naivita a slepá dôvera veci dohnať. Smutné, som rád za tento investigatívny dokument, no zrejme nielen ohľadom osôb nebol dokonalý, ale aj časovo, fakticky a ešte v niektorých detailoch, proste troška veci pomiešali bez poriadneho spojenia a vyvrcholenia.(4.9.2013)

Kdo má ještě nějaké idealistické představy o naší zemi, tento dokument mu je zaručeně rozbije. Depresivnější dokument jsem vážně už dlouho neviděl... teď jen nevím, jestli si mám spíš přát, aby byl celý dokument zcela pravdivý a Česká televize opravdu odvážným médiem nebo aby šlo o přepjaté svědectví o řádění mafií v Česku, které není až tak hrozné, jak se nám to autoři snaží předkládat. Co mi na dokumentu opravdu nesedlo, bylo zařazení rozhovoru s Vlastimilem Tlustým, tedy jedním z těch, kteří za takovou situaci nesou díl odpovědnosti, i když v dokumentu vždy mluví ve třetí osobě, jako by on byl tím jediným slušným politikem, který se snažil s takovými věcmi neustále bojovat.(31.3.2011)

Dost mě tento dokument zaujal. To, že většina komunistů převlékla kabát po tzv. sametovém podvodu jsem věděl. Ale jsou zde dobré výpovědi politickch vězňů, historiků, novinářů, Klímy a dalších, včetně Michala "bývalý policista". A velice se mi líbilo přirovnání vrabců na drátě ke komunistům od jednoho představitele českého undergroundu.(14.3.2011)