Rande u přepážky

• Německo

Flypaper

Komedie / Krimi

USA / Německo, 2011, 84 min

Průměrná akční šílenost, kdy se všichni snaží vykrást banku. Jestli kvůli takovejmhle filmům skončí Patrick Dempsey v Chirurgách, tak si to bude vyčítat. Jeho nemoc tady jsem nepochopil. Postavy lupičů byly opravdu divný, hned na začátku se mi nelíbili. Postupně jsem si oblíbil aspoň Marmeládu. Konec byl trochu moc překombinovanej, ale jinak se to docela dalo.(7.11.2011)

Přepadení bank už za ta léta, co jsou vděčným tématem pro desítky filmařů, jsou natolik otřepaná, že je téměř nemožné v této oblasti vymyslet něco nového a originálního. A tady se to málem podařilo, ačkoliv je předčasné se radovat, protože motiv použitý v téhle kriminální komedii se silným hereckým obsazením, vzdáleně připomíná jeden z motivů přece jen využitých dávno předtím, než se prezentoval tady (Obvyklí podezřelí), i když pravda v důmyslněji propracované variaci. Variace v tomhle filmu však také není úplně k zahození. Začíná to všechno tak, jak obvykle filmy na podobná témata začínají. Přepadne se banka s tím rozdílem, že jednu a tu samou banku současně a nezávisle na sobě přepadnou dvě různorodé skupinky bankovních lupičů s rozdílným postavením v žebříčku nejhledanějších bankovních lupičů. První skupinka je vlastně dvojice zhusta improvizujících lupičů sestávající z dvou svérázných troubů dávající si při svých "přepadovkách" legrační přezdívky a druhou skupinku tvoří profesionální lupiči s (téměř) dokonalým plánem přepadení. Do toho se u přepadení nachomítne sympaticky záhadný muž s nejasnou motivací a trpící obsesivní poruchou (Patrick Dempsey), kterému nesmí dojít prášky a který postupně začne odhalovat tajemné zákulisí (nejen tohoto) přepadení, v jehož pozadí stojí jakýsi tajemný muž, kterého nikdo nikdy neviděl a jehož podivně znějící jméno Vicellous Drum rozhodně nevěstí nic dobrého. Je však jisté jedno, že když v bance začnou postupně umírat rukojmí, jejichž převážnou část tvoří zaměstnanci banky, je nejhledanější lupič na seznamu FBI někde mezi rukojmí a jeho pravou identitu nebude snadné odhalit. Hra kočky s myší nemá úplně pevný scénář, který sice nepostrádá originalitu, ale současně se shazuje, když chce, aby tohle přepadení bylo pro diváka odvázané, ale chce také, aby ho divák respektoval. Obojí najednou nelze. Ze scénáře by se musely vypustit například komické figurky dvou zlodějíčků, a scénáři by si musela dát sevřenější podoba. Netvrdím, že po dusné a hutně temné atmosféře film nejednou sáhne nebo k ní má nakročeno, ale hned přijde nějaký moment odlehčení, který film strhne nesprávným nebo nechtěným směrem. Tipování, kdo je záhadným mužem není tady až tak dobře vystavěno, ale není zase tak snadné odhalit, kdo ho ztělesnuje. Velmi mě překvapila režie Roba Minkoffa, která zdatně vyvařuje to lepší z nevyváženého scénáře a nabízí dobrý vizuál, solidní cit pro akčnější pasáže a originální pojetí některých obehraných situací ke kterým při přepadení bank dochází. K dobru připočítávám opravdu velmi silné herecké obsazení počínaje spoluproducentem snímku Patrickem Dempseym, přes Tima Blake Nelsona, až po Ashley Judd. Tohle přepadení sice nijak nezamává s filmovými dějinami, ale cení se velká snaha neopakovat stokrát omleté. 80%(13.12.2011)

Nápad zaujímavý, spracovanie trochu pokrivkávalo ale bavil som sa viac než som mal v pláne. Nie je to ničím výnimočné, ba ani ten (tie) finálny twist nie je nič extra, a celé to stojí len na pobehujúcom Dempseym a krásnej Ashley. Niektoré pasáže mi prišli zbytočné, u niektorých som sa pobavil. Po celú dobu (ešteže nie dlhú dobu) trvania filmu som bol v skôr takej neutrálnej nálade a s toho vyplýva aj hodnotenie. Ani také, ani také ale je to také a také (ani ja sa v tom nevyznám) ... 3*(15.10.2011)

• Heroine

Je tam tak asi pět vtipných fórků, jinak je to silně předvídatelné, a na můj vkus až příliš roztěkané. Mám z těchhle zmrvených akcí pocit spíš zoufalý, než že bych se bavila. Takže jsem na konci nemohla než litovat, že celá ta nepovedená akce vyšla v prospěch těch nejnesympatičtějším ze všech zúčastněných. Nejlepší postava, podle mne? Gates.(24.4.2013)

• Kingjiri

Kdyby sem tvůrci necpali trapný gagy mezi dvěma gangy, co chtějí vykrást banku, udělali by líp. Oceňuju snahu o nějakou krimi zápletku, která nakonec díky závěrečným twistům dopadla docela sympaticky. V komediální rovině to u mě teda dost selhalo, jinak vcelku dobrá a trochu akční podívaná. Jako thriller by to se zmíněnou krimi zápletkou mohlo fungovat mnohem líp.(2.11.2011)

• - Ačkoliv se po výbuchu bankomatu objevují bankovky v hodnotě jednoho amerického dolaru, není v tomto typu bankomatů na území Spojených států ve skutečnosti možné vybrat bankovky menší jak 5 amerických dolarů. (Conspi)

• - Do dvou hlavních ženských rolí uvažovali tvůrci obsadit mimo jiné i Jessicu Biel a Liv Tyler. (Conspi)

• - Vůbec první oběť byla zastřelena zbraní Beretta typu 92FS. (Conspi)