• Djoker

Zůstává pro mě záhadou, jak takový hovado může získat prachy na tak směšný film. Největší mafián si musí jít osobně vyřídit účty s malým cikánem, hlavnímu hrdinovi den chybí mobil a on si toho ani nevšimne, automobilová honička ve favoritu, zběsilý klus lesem před mafiány, ty vole, kde to jsme? Utopit v něčem takovým svý prachy, tak mě trefí a rozhodně netleskám na premiéře jak dement a negratuluji tvůrcům ke skvělé práci. Ubohý paskvil, který ani nemám síly spláchnout do odpadu.(2.4.2012)

Nezvedení bastardi se podruhé vracejí, ale ani tentokrát se nedají brát příliš vážně, i když jsou tak koncipováni, a smíchu se zkrátka neubráníte. Na smíšenou základní školu se vracíme rok po událostech z jedničky a stejná doba uplynula od smrti tří mladistvých výtečníků podílejících se na znásilnění mladé praktikantky, které nezůstalo nepotrestáno jejím příbuzným Tomášem Majerem, který sem po její smrti nastoupil jako nový pedagog s neortodoxním přístupem k žákům. Od té doby se ale hodně změnilo. Majer povýšil na ředitele školy a v očích pozůstalých je vrahem jejich dětí, vyšetřující policejní kapitán mezitím zemřel a místní mafiánská rodinka Dostálovic v čele s kmotrem Krampolem a kápem Šťastným lační po pomstě za smrt milovaného vnuka a syna. Sociální přesah je poněkud utlumen oproti jedničce, a to i přesto, že scénář opět napsal Tomáš Magnusek, a také došlo ke střídání na postu režiséra. Poměrně zajímavého Šíchu střídá debutující a nevýrazný Jan Lengyel, jeho režie selhává na všech frontách, ale gradující závěr, ve kterém umírá řada postav, se povedl. Přidejme k tomu slabou dramaturgii, závěrečný přelom do akčního filmu, kdy se smíchy řežete do kolen, a postavy, které, až na čestné výjimky, jsou vesměs karikatury. Děj, který se nikam výrazně neposune, je však navzdory tomu výrazně zahlcen množstvím hlavních a vedlejších postav ztvárněných vybranou hereckou elitou, která, částečně i vlivem scénáře, zabředla do jakési parodie, která se při střetu romské komunity s ostatními obyvateli mafií ovládaného městečka tak nějak nabízela. Množství postav má v dějí své místo, ale jak jsou zahrané je spíše k pláči, než aby se daly brát vážně, a upozorňuji, že se nejedná o žádnou komedii, ale vážně míněné drama. Nejhůře dopadl Krampol, který připomíná dobře udržovaného dědu z posilovny, co si umí na svoji nešťastnou alkoholickou manželku (Gabriela Vránová) sprostě zařvat a pak být v doprovodu svých dvou goril předpisově drsný. Hrát nikdy moc neuměl, ale tohle byla síla, co předváděl. Andrej Hryc, který hraje jakéhosi respektovaného cikánského vajdu, asi nejspíš prošel opakovaně solárkem, a aniž bych chtěl snižovat jeho herecké kvality, svoji podivně koncipovanou roli ustál jen díky svému citu pro nadhled, ale stejně působil trapně. Talentovaný Jan Šťastný se i přes svůj heroický výkon neubránil dokonalé karikatuře mafiána a Kateřina Brožová, asi to bylo jejím utlumeným sexappealem, moc ze své role nedostala. Martina Dejdara jsem nikdy ve vážných rolích moc nemusel, ale tady mně nevadil, a byl jedním z mála, který roli policejního vyšetřovatele zvládl. Herci ve vedlejších rolích byli poněkud důstojnější a kvalitními výkony na sebe upozornil Jan Přeučil jako nevrlý školník, ve filmu se mihne Mesárošová a Válková, druhá jmenovaná překvapivě hrála a svoji roli jen neodříkala, jako třeba neherci Cimický, Uzel, Jahelka a spol., částečně zastupující svoje profese. Samotná amorální mládež a jejich hlášky už tady nedostává tolik prostoru jako v jedničce a nejznámější zástupce z jejich řad, Jan Bendig, nebyl příliš podpůrný pro děj. A tím se dostávám k představiteli hlavní role Tomáši Magnuskovi, jenž je v české filmové tvorbě ojedinělým úkazem, kterého jedni vnímají jako spásu české kinematografie a novátora, a druzí mu nemohou přijít na jméno a vidí v něm netalentovaného mimoně, kterému do ruky kamera nepatří. Osobně se držím středu a dávám mu šanci. Pokud však chce dál točit pro kina, měl by si uvědomit, že s filmy v televizním formátu, navíc s nedostatečným technickým zázemím od zvuku až po kameru, příliš rozruchu nenadělá. Zvláště když v druhém díle toho neměl z hlediska rozvinutí děje moc co nabídnout a taky ani nenabídl. Amatérský přístup je do očí bíjící. Možná by se autor mohl ohradit, že to zase hrál na autenticitu zachycení prostředí, tentokrát nevázanou jen na školní prostředí, které jako někdejší pedagog důvěrně zná, ale ve druhém pokračování už nepředložil dostatečné pádné argumenty, aby se to tak dalo akceptovat. Zachování občanských jmen některých herců nebo skutečných hereckých párů pro autenticitu nestačí, když to ostatní hapruje. Je obrovská škoda, že filmu chybí výrazná zápletka. A nemám tušení, s čím chce přijít ve třetím pokračování. Jeho tvůrčí snaha má něco do sebe, ale hrozí, že příště místo pšenky sklidí jenom plevel. Odvážný přesun od sociálního drama k českému thrilleru ale nebyl marný. 60%(3.4.2012)

• ivishka

Při sledování filmu (ku podivu ne z donucení ale z čisté zvědavosti,jestli se můj odpádek u jedničky změní ve dvojce alespoň na jednu *) mě napadla jedině hláška Rosse z Přátel : " .....zasloužil bych metál!". Pokud je nepřízpusobivá část romské komunity skutečně tak vulgární a drzá jako v tomto filmu tak by zasloužili při nejmenším pár facek. Co se týče "hereckého" obsazení je to bída a děs...až se mi z toho místy chtělo opravdu brečet. Nejsem milovníkem akčňáků a rádoby dramat(pokud to ovšem není zaručená kvalitka), jelikož nejsem na takové žánry ale tohle není ani tak dramatické jako nekoukatelné..Abych pravdu řekla dokumentární pojetí by bylo mnohem účelnější. Ovšem co mi nejde pořád do hlavy - jak je možné,že takoví hulváti byli vůbec přijati na jakoukoliv školu a co více jak je možné, že jim jejich výlevy a projevy vůbec někdo toleruje?A jedna replika toho romského pedagogického asistenta, která zněla : " My jsme se od vás bílých naučili jen to nejhorší a to lepší z nás vyprchalo." Otázkou je zda-li to lepší někdy bylo, ale to nechme koňovi.Přijde mi,že tato přehlídka "mafiánků" je naprosto nereálná : ano víme,že policie i politika jsou zkorumpované, ale co mě ovšem velmi zarazilo je jak očividné jsou jejich vlivy.Děsné,smutné,marné,nekoukatelné,nemožné....(5.9.2012)

• SaNcHeZ_cz

Vážně jsem chtěl dát dvojce Bastardů alespoň tu jednu hvězdu za relativně hladký průběh v prostředku filmu. Takový luxus si ovšem nemohu objektivně dovolit. Jedničku jsem před projekcí neviděl, tedy pro mě příběhová stránka neměla téměř co nabídnout a celá tato televizní fraška skončila fiaskem. Rádoby světové vizuály se ani nesnaží schovávat slámu v botech, hvězdné herecké obsazení je tu jen proto aby si splnilo svoji funkci několika štěky na kameru které prokládají osamělou odyseu obtloustlého ředitele za boj proti bezpráví napříč rasami. Uf. Veškerá narace, uvěřitelnost a hlavně atmosféra jsou něco, co si tato lahůdka nejspíše nemůže dovolit. A když už se začíná blýskat na lepší časy, skončí tato parodie na film naprosto neskutečným finále, které vás vrátí zase hodně rychle na zem. Obával jsem se, že česká kinematografie už nemá kam klesat, já bláhový. Pan Magnusek mě jen přesvědčil, že to jde s českou kinematografií z kopce. Pokud někomu k úspěchu stačí kontroverzní téma nafouklé do absurdních rozměrů, směšné loutky se známými tvářemi, horší než amatérské zpracování a jeden z nejhorších herců poslední dekády, nemám chuť tuto situaci dál komentovat. Očividně zde rozum ztratil na váze.(13.6.2012)

• igi B.

Myslím, že by T.M. měl svou prdakční firmu nebo co to je přejmenovat na "MAHNUSFILM". Marně přemýšlím, proč tyhle filmy produkuje, proč mu v tom (i jinak na své srajdy - které téhle zhůvěřilosti ovšem nesahají po pupek - zvyklá) čudlárna hraje, komu to celé slouží a kdo všechno a proč TO financuje. Nebo zase vidím trávu růst? . . . Komentář k >jedničce< ( http://www.csfd.cz/film/276210-bastardi/ ) lze beze změn přidat i k téhle matérii a víc už zase škoda slov... - - - P.S. Prý ta srajdparta chystá >trojku< , no to nás teda poser, more... %-[.. - - - - - (Poprvé a naposledy protrpěno ze studijních důvodů na den po roce od první srajdy 2.4.2012 na nemocné ponocné >kůlové pívizi< , hovnocení 961., bastardář zde jako stosedmý - 2.4.2012)(2.4.2012)

• - Práce na třetím díle byly ohlášeny už pár týdnů před premiérou tohoto pokračování. (SidneyP)

• - Postava Bronislava Poloczka, vyšetřovatel Paleček, je v tomto filmu vyobrazena pouze na pohřbu této postavy. Za necelý rok od premiéry filmu představitel této postavy zemřel. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natáčení probíhalo v Náchodě, České Skalici, Broumově, Jaroměři, Josefově, Zbirohu a jeden den také v obci Mladé Buky. (patrikus)