Vyznání víry

Shahada

Německo, 2010, 88 min

FEBIOFEST 2011/porota(24.4.2011)

• Stanislaus

Shahada mě celkem zklamala, což mě opravdu mrzí, když vezmu v potaz tak solidní námět. Tvůrci nakousli vedle otázky náboženství další ožehavé problémy jako nechtěné těhotenství či problematiku sexuálních menšin, nicméně mi přišlo, že se přitom drželi až příliš na povrchu a celý příběh, který byl složený z více či méně propletených povídek, pak působil plytce a bez emocí. Vedle toho mi žádná z nosných postav nebyla sympatická, a i když má film slabých devadesát minut, tak se poněkud táhl. Škoda! Okrajově musím alespoň ocenit podobu úvodních titulků, které měly pěkné vizuální provedení.(15.3.2019)

Jak se žije muslimům v Německu. 1) 30letý spoluscénárista a režisér afgánského původu Burhan Qurbani nás ve svém debutu zavádí do světa muslimů, kteří, ačkoli s námi a vedle nás, žijí trochu jinými problémy. Growing up as a Muslim, living in a Western society, I sometimes made lifestyle decisions ... that made me feel guilty for not being a good Muslim. 2) Ačkoliv snímek podává svědectví o obtížném překonávání fundamentalistických postojů na příkladě islámu, mohlo by jít stejně tak dobře i o fanatické představitele jakéhokoli jiného náboženství. 3) Zážitek ze zajímavého díla umocňují příjemné herecké výkony 34letého potomka chorvatských rodičů Carlo Ljubeka (policista Ismail), 23letého Sergeje Moyi (bělošský gay David), 24letého Buraka Yigita (provokatér Sinan), 21letého Jeremiase Acheampona (nigérijský gay Samir) a zejména 27leté Maryam Zareeové, původem z Iránu (imámova dcera Maryam).(28.1.2012)

Febiofest 2011.(31.3.2011)