Hora (festivalový název)

Ole Giæver

Øystein Mamen

Ola Fløttum
  • playboxguest

Dvě pipky couraj po horách a na střídačku stavěj stan, cpou se, nebo zíraj do dálky. Sem tam dojde i na dialog, ale ten je taky furt jen o stereotypním rafání se, kdy jedna druhé něco vyčítá. Kdejaké home video z dovolené je záživnější, tohle je naprosto o hovně, pohozeném v líbivém horském prostředí. A i 60 minut je na tohle moc, já začala od třicáté dráždit rychloposuv, který mě jen ujistil, že dobře dělám, páč ve zbývajících třiceti minutách se dělo úplně to samé, co v těch úvodních.(10.6.2013)

Jak moc záleží na režisérově vedení herce. Petersenová, která doslova zářila jako slepá ve filmu Slepá, zde působila unyle a nevýrazně a vůbec bych si ji nezapamatoval. Ani scénař road movie dvou lesbických partnerek konající pouť na místo úmrtí jejich syna nebyl příliš zajímavý. Hlavní¨roli tak odehrála především liduprázdná severská příroda období začátku zimy. Naštěstí tvůrci zvolili rozumnou metráž.(1.7.2015)

Fjellet by mohol byť zaujímavou bergmanovskou štúdiou o (ne)funkčnosti jedného lesbického vzťahu, len keby sa v ňom polovicu času nevarilo z vody. Očista v horách, ktorú prežívajú hrdinky, ich pokus o znovunájdenie vzťahu, nezažíva žiadny hmatateľný vývoj. Celých sedemdesiat minút sledujeme postavy v lineárnom toku času a pri vhodnom strihu by sme sa na pár minútach dozvedeli všetko podstatné. Postavy sú chladné ako zima naokolo, ťažko s nimi súcitiť, keď nemáme informácie o tom, kto je ten zlý a kto nie. Ale mám pocit, že chyba je vždy tak nejako v každom.(3.5.2016)

Křehké / intimní / minimalistické drama pojednávající o lesbickém páru a jeho cestě přírodou coby terapii, o cestě na místo tragické události za účelem jakési pozitivní změny v jejich vztahu, vyrovnání se s realitou i se sebou samým, za účelem možného NOVÉHO ZAČÁTKU. Obnažená traumatická minulost i nitra protagonistek v zasněžené mrazivé pustině působí neobyčejně syrově. ~ Mnozí diváci si budou myslet, že se nic děje. Přitom se děje strašně moc. Nikoliv však dějově (ženy jdou krajinou a vedou dialogy), nýbrž v emocionální rovině. O tragické události, o myšlenkách, o pocitech,… se "pouze" mluví. V minulém, případně přítomném čase. Avšak všanc je dána budoucnost. ~ Fjellet je o překonání obrovského bolu v srdci, o odpuštění, o odbourání pocitu viny i strachu z minulosti / budoucnosti. O tom, zda je vůbec možné zbourat zeď, jež po tragické události mezi partnerkami vyrostla, zda je vůbec možné tento defektní vztah obnovit a rány minulosti zacelit. Pěkné přitom je, že – zde záměrně symbolicky – smrt může přelepit nový život – nový počátek.(27.5.2013)

73 minut vizuální festivalizace. Dvě partnerky se vracejí v norských horách na místo tragédie, aby znovuvzkřísili svůj vztah. Subtilní komorní drama pod modrou oblohou překvapí slušnými hereckými výkony a emotivní gradací cesty na vrchol. I když jsem musel během projekct zamáčknout slzu do pár hodin jsem na film úspěšně zapomenul. 65% a zkusím tomu dát ještě někdy druhou šanci.(6.7.2011)

• - Natáčelo se na horském masivu Norefjell, zhruba 80 km vzdušnou čarou na severo-západ od Osla. (Cheeker)