The Art of Flight

• angličtina The Art of Flight 3D (více)
všechny plakáty

Nová vlna akčních sportovních filmů začíná proudit do světa z Red Bull Media House. Tentokrát ve spoupráci s Brain Farm Digital představují Umění létat natočený pod taktovkou Curta Morgana, který stál i za projektem That's It, That's All. Během dvouletého natáčení snowboardisté jako Travis Rice, Nicolas Müller nebo Jeremy Jones (a další jejich kamarádi) objevovali zapomenté končiny vysokých hor, aby zde redefinovali možnosti snowboardingu. Za pozornost stojí jistě i přiléhavý soundtrack, sestávající z dokonale konvenujících hudebních počinů:
Element L | Performed by Defrag
Iron Clad Lou | Hum
Young Men Dead | The Black Angels
My Tears are Becoming A Sea | M83
Westfall | Okkervil River
Chapel Song | We Are Augustines (kikulin)

Carrie_3

Dlouho jsem žádný dokument nehodnotila nejvyšším stupněm, zde jsem se ovšem rozhodla udělat výjimku a vedlo mě k tomu hned několik důvodů. I přesto, že nejsem žádným fanouškem snowboardingu, tento snímek mě přesvědčil o jeho kráse. Naprosto jsem chápala kluky, kteří se ženou za tím prchlivým okamžikem štěstí, svobody, létání, i když v zásadě se jedná o obrovský hazard, který je může stát život. Osobně na snímku oceňuji především výběh jednotlivých záběrů a způsob jejich zachycení. Tento způsob byl jedinečný a já neustále měla pocit, že sleduji bezchybně zachycené fotografie, které berou dech. Dále ucho diváka nemohlo jistě nepostřehnout vynikající hudbu, která je s dokumentem neodmyslitelně spojena. Mnoho diváků zde vytýká, že snímek je propagací dvou významných firem. I kdyby to tak bylo, zkuste najít jiné společnosti, které jsou tak neodmyslitelně spjaté právě se snowboardingem, myslím, že je nenajdete. Takže já osobně nevidím důvod, proč by nemohly být součástí tohoto dokumentu. ()

TonyM

Takéto jedinečné zábery pravdepodobne neuvidíte nikde inde. Tvorcovia tu definovali slovo nádhera. Ak pridáte k peckovému soundtracku najväčšie legendy snowboardingu a najúžasnejšie scenérie, aké si len viete predstaviť, neostáva vám nič iné len tej atmosfére na hodinu a pol úplne podľahnúť. Ku koncu vo vás ostane už len kľud, a človek sa zamyslí, aký môže byť život krásny, keď idete za svojim cieľom a robíte to čo milujete. Nemám viac čo dodať. ()

heyda

Vizuálně překrásné, pro snowboardisty určitě povinnost. Já, jako obyčejný lyžař a běžkař, jsem zase natolik uchvácený nebyl. Hudba mi chvílemi narušovala ty překrásné obrázky a stejně jako JASM postrádám nějaký obsah, nějaký děj a určitě i víc informací o samotných aktérech. Jak jim mám fandit a užívat si s nima, když nevím co jsou zač a ani si pořádně nepřiřadím k obličejům jména. Koukat 80 minut jen na samotný sjíždění zasněžených svahů není cool. Navíc zastávám názor, že dokumenty postavené jen na kameře nemají v topce co dělat. ()

Wayne

Tohle není zrovna typický dokument, proto se ti, kteří Snowboarding neshledávají zajímavým zrovna moc bavit nebudou. Pro člověka, který ví co je to sjíždění svahů je to ovšem nadprůměr. Chlapci se zbytečně moc nevykecávají a raději nám poskytují pohled na krásné hory a na jejich kousky. Fantastický soundtrack tomu dodává šťávu a na konci filmu máte tendenci plánovat výlet na hory. ()

(mOnkey)

Sám jsem aktivní a vášnivý nesportovec, který jakékoliv fyzické úkony provádí leda tak na PlayStationu. A virtuální realita natrhává skutečnosti zadek i tentokrát - nejde ani tak o to, že by jezdci nepředváděli zábavné vylomeniny, ale po hodině a čtvrt jednotvárné smyčky nějak nechápu, jaký je smysl tohoto dokumentu. Chtěl snad nás, lenivce, přimět, abychom sebrali výplatu, vtrhli do obchodu a všechny peníze bezmyšlenkovitě prošustrovali za prkno a další vybavení a okamžitě vyrazili do hor? Nebo nás chtěl obeznámit s moderními technologiemi, kdy si dnešní kamery poradí s efektními zpomalovačkami, ve kterých vidíme, jak prkno lahodně krájí hluboké vrstvy čerstvého prašanu? Či nám snad chtěl ukázat, jací jsou ti jezdci nezbední floutci, kteří nežijí ničím jiným než snowboardingem, a když je špatné počasí a nemůžou si vyjet na svah, zastřílí si pro zábavu ze vzduchovek a pušek? To bych moc rád věděl. Soundtrack je fajn, ale pokud chcete nádavkem zažít i extatickou zábavu, doporučuju raději nejnovější SSX, o kterém jsem se nepřímo zmiňoval na začátku. ()

• V Praze se konala premiéra dne 10. 11. 2011 v Cinema City Slovanský dům. Celého turné se zúčastnily ikony snowboardingu Travis Rice, Curt Morgan a výběr nejlepších světových jezdců. Prahu společně s Travisem navštívil i Mark Landvik. (Wade)
  • Snímek byl mimo jiné filmován také prostřednictvím kamery Cineflex V14 HD Camera System, která byla původně vyvinuta pro americkou armádu a její vrtulníky. Tento systém za pomoci gyroskopů dokonale stabilizuje uvnitř upevněnou HD kameru, což má za následek stabilitu obrazu i při silnějších otřesech helikoptéry nebo letadla. (Adrai)
  • Film provází záběry z Jackson Hole, Aljašky, Chile, Aspenu, Patagonie a Britské Kolumbie. (Adrai)