Fortapaš

• Itálie

Fortapàsc

Drama / Krimi / Životopisný

Itálie, 2009, 108 min

Film jsem nahrál z tv na rekordér, tak jsem si titulky případně pustil znovu. Italové v něm opravdu mluví jako ze samopalu. :) To ale nesnižuje jeho kvality. Dobrý film o italské mafii, dokonalá atmosféra 80. let - prostředí, auta, hudba. Myslel jsem si, že byl dokonce natočen v té době, nejen že o ní pojednává. Dokonalé.(18.3.2011)

Vysílání ČT2, pondělí 14.3.2011. Myslím, že filmu vzhledem k typické italské ukecanosti ve stylu samopalu vz. 57 (RATATATATATATATATA ...) by více slušel CZ dabing, než nějaké žluté titulky, které nestíhají a neobsahují vše, co by měly. To v naší zemi, kde používáme mnohoobsažný CZ jazyk, jistě snižuje hodnotu filmu na tři hvězdičky.(17.3.2011)

Hodně zajímavý film ukazující prorostlost organizovaného zločinu se zastupitelstvem, včetně boje o teritoria jednotlivých rodin v italských kulisách. A jeden pan novinář proti novinářům-zaměstnancům. Syrově podaný příběh, který mě dost oslovil, ale asi film budu muset sjet ještě jednou, bylo toho na jedno shlédnutí trochu příliš.(20.3.2011)

Mafie Camora a její přisluhovači z řad politiků na malém městečku v osmdesátých letech proti jednomu mladému novináři - je jasné, že to neskončí happyendem, ale jako věrný popis reality bez příkras nebo přehánění excelentní. Nenápadný film, jehož vypovídací hodnota je větší než druhá a pozdější řada Chobotnice.(23.3.2015)

Trochu z jiného soudku pohled na mafii.V tom by ani nebyl takový háček,ale příběh moc šancí nedává už od samého začátku velkou šanci.Nevím jestli divák měl poznat hned beznaděj,která byla v Neapoli,či se divák měl do příběhu zakousnout do vcelku nevýrazného novináře,který žije novinařinou a odkrývání korupce.Malinko jak na houpačce,kdy se příběh snaží držet vcelku až životopisného snímku,kdy prožíváte s Giancarlo Sianim jeho den v redakci,s přítelkyní řešíte pletky,kamarád si rád přičichne k bílému prášku,líbí se Vám jedna asiatka...Na druhé straně mince je bohužel menší nepořádek,protože zrovna v Neapoli je trochu víc kohoutů na jednom smetišti a máte z toho leda bordel.Takže si nejvíc pamatuju na starostu na golfovým vozíku a starostu.Ostatní postavičky jsou slušně řečeno do prázdna.Zde v případě mafie příběh moc netáhne,sice dojde i na zůčtování či vraždu,spíše to vypadá jak nějaký loutky,aby se opět zamířilo za Giancarlem a jeho novinářskou kachnout:) .70%(15.3.2018)