V príbehu partizánskej posádky pancierového vlaku, ktorá pôsobí na povstaleckom území Slovenska sa odohráva vnútorná dráma Matúša Siroňa, ktorý bytostne nenávidí vojnu. Po tom, čo sa mu podarilo ujsť z východného frontu, padne do nemeckého zajatia. Keď ho počas vlakového transportu oslobodia partizáni, spočiatku odmieta bojovať. Okolnosti Slovenského národného povstania ho však prinútia zmeniť názor... (RTVS)

Enšpígl

Film nejde žádný postavě až do kostí, takže příběh se zužuje pouze na boj parytzánů s náckama. Bojový scény nejsou natočený špatně i když samozřejmě vše ve prospěch partyzánů, takže náckové padaj po stovkách. Scéna v lomu mě sice přišla dobře natočená, ale logicky nesmyslná. Vadilo mně, že tvůrci vysrali na titulky, když mluvil němec nebo rus, byli snad tak součástí příběhu a když už jim tvůrci dají dialogy, možná by stálo za to, aby se dostali k divákovi. ()

sportovec

Ivan Bukovčan patří k výrazným osobnostem slovenské původní dramatické tvorby sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Nesnadné téma Slovenského národního povstání, které je v zemi našich východních sousedů vnímáno stále jako rozporuplné (mj. i s ohledem na genezi slovenské státnosti), pojednal v rámci tehdejších okolností s relativním úspěchem (do úvahy je nutné vzít tehdejší cenzuru). Snaha postihnout slovenské národní hnutí neschematickým pohledem narážela na neprůstřelnou tezi o vedoucí úloze KSČ (KSS). Charakteristiky hlavních postav oscilují případ od případu se značně proměnlivým zdarem mezi ideologickým schématem a slušnou mírou zvládnutého zachycení jejich duševního světa. Mnoho herců, i ti nejlepší, často nemělo co hrát. Výsledný pohled i zásluhou monumentálního závěru však nevyznívá nejhůř (viz např. obdobnou, mnohem spornější italskou BITVU U EL ALAMEINU). Představa, že dnes zejména ve slovenských podmínkách by bylo možné natočit srovnatelným způsobem obdobné dílo, je iluzorní. A tak se naši slovenští přátelé patrně ještě dlouho budou musit spokojit s úrovní a výkladem děl, jejichž dokonalost bohužel zůstáva a zůstane přinejmenším spornou. ()

sniper18

Je to vydarená vojnová dráma. Má výborný príbeh o slovenskom vojakovi, ktorý unikne z východného frontu, na ktorom musel bojovať na strane fašistov, no tu sa hneď dostáva do zajatia, ale našťastie je vlak, ktorý ho preváža oslobodený partizánmi a zapojí sa do Slovenského národného povstania. Stane sa členom posádky pancierového vlaku a vďaka hrdinstvu si získava rešpekt svojich spolubojovníkov, ale jeho ženie vpred hlavne to, aby dostal Nemca, ktorý ťažko zranil jeho ženu. Spracovanie sa mi páči, síce to celé pôsobí o niečo povrchnejšie, než pri viacerých podobných filmoch tej doby, ale v tomto prípade s tým nemám väčší problém, lebo dôraz je skôr kladený na akčnejšie prevedenie. Preto je prakticky celý film mimoriadne dynamický, tu sa stále niečo deje, jedna zaujímavá situácia strieda druhú, a dobre podaný je aj samotný hlavný hrdina, ktorý tu nie je ten typický bojovník, ktorý bojuje hlavne za svoju vlasť a konečné víťazstvo na fašizmom, ale najradšej by mal pokoj, no pred bojom aj tak neuteká a túži hlavne po tom svojom Nemcovi. Bavili ma aj všetky tie situácie so slovenským ľudom mimo bojiska, ale mrzí ma, že dej miestami preskočí dôležité situácie, ktoré by malo byť vidieť, napríklad ako sa nejaká postava dostane zo zajatia alebo naopak a aj bez tých niektorých dlhších nemeckých pasáží by som sa obišiel. Ale toto sú tie jediné zápory, inak ma to dosť bavilo. Čo sa týka akcie, zo všetkých filmov na tému SNP je tento asi najakčnejší. Jednotlivé akčné sekvencie sú dlhé a prichádzajú približne v pravidelných intervaloch, poteší slušné nasadenie bojovej techniky, všetky tie klasické partizánske akcie, ale aj boje s pancierovým vlakom sa skutočne vydarili, takže v akcii sa je rozhodne na čo pozerať. S hereckým obsadením som dosť spokojný, Štefan Kvietik v hlavnej úlohe, Radoslav Brzobohatý ako nemecký dôstojník a plno zaujímavých a dobre obsadených vedľajších postáv, ktoré sa kvôli množstvu ani neoplatí menovať. Réžia a technická stránka sa určite dali ešte doladiť, ale pre potreby filmu to plne stačí a poteší plno pekných záberov na slovenskú prírodu. Na tému SNP mám viacero obľúbených filmov, ale najviac mi sedia dva, Prerušená pieseň a práve Deň, ktorý neumrie. 78% ()

gogo76

Na naše pomery až nečakane akčná vojnová dráma, v ktorej príbeh akosi stojí v úzadí a pancierový vlak, ktorému bol film venovaný, tiež nedostáva veľa priestoru. Je to zaujímavé, pretože takmer všetky slovenské vojnové drámy boli stavané presne naopak. Nikdy nebol problém s príbehom, ale práve s akčnými scénami, ktoré sme nevedeli robiť alebo im neprikladali veľkú dôležitosť a nevenovali im ani zďaleka toľko priestoru aký akcia dostala tu. Štefan Kvietik je naozaj presvedčivý a najviac drží film pokope jeho posadnutosť nájsť toho svojho Nemca, ktorého hraje Brzobohatý..."Kašlem ti na Hitlera, ja chcem toho Nemca!" Je to hlavne ich zásluha, že film ako tak funguje, pretože aj keď akcia zaberie takmer polovicu filmu,povedzme si pravdu- "vojak Ryan to nie je"...60% ()

Snorlax

Tenhle snímek má krásný národní patos, ne přemrštěný, ne nacionální, ale takový, u nějž válečná generace mohla uronit nejednu slzu. Ženské oko zajisté potěší přehlídka krásných chlapů Československa, ničí ucho nepotěší přehršel němčiny a to ještě bez titulků. Ruštiny je mnohem méně, samozřejmě také bez překladu. Ale poslední slova snímku ho ani nepotřebují: "Не плачь папа, твой сын живет, герои не умирают.". ()

Anderton

Každý má toho svojho Nemca. Treba pochopiť, že toto nie je osobná vojna. Deň, ktorý neumrie, mohol byť osobnou psychologickou drámou, mohol byť klasickým revenge flákom. Keď Štefan Kvietik hovorí, že musí toho svojho Nemca zabiť, ide z neho strach ako z Charlesa Bronsona. Nakoniec je to ale spektakulárny vojnový akčný veľkofilm. Čo je myslím nakoniec aj dobre. Keď už je tých fráz veľa, tak vždy nastúpi ratata a treba uznať, že je sa teda na čo pozerať. Ono pri akčných filmoch až tak tá schematickosť nevadí, takže si viac zapamätáte tanky, samopaly a všadeprítomný rachot, ako napríklad dievča, ktoré je ochotné obetovať svoj život za to, že namiesto bandita povie partyzán. Len tá netitulkovaná nemčina vám už po tých mnohých našich vojnových filmoch začne pripadať ako zámerný žart režisérov na divákov, ktorí nemecky nevedia. ()

klerik

Na filme vidno, že išlo o solídnu produkciu (pancierový vlak), občas zaujme akčný spôsob naočenia. Aj obsadenie je pôsobivé (Brzobohatý). Lenže , zrejme aj preto, že som film videl takmer štyridsať rokov po jeho vzniku, mám pocit, že je "len" priehrštím tradičných SNP zápletiek. Bližší pohľad na nacistov je fajn, ale v porovnaní s klasikami ako DEMETEROVCI či TVÁR V ROSE mi tam chýbali zaujímavejšie charaktery.... ()

Arsenal83

Debilných partizánskych filmov sa natočilo viac než dosť, tento nevyčnieva z radu. Za hodinu tu padlo asi viac výstrelov než v celej druhej svetovej vojne a keď stíchol hluk guliek, mnoho divákov si mohlo myslieť, že sú v nejakej jazykovej škole. Vo filme sa okrem slovenčiny hovorí aj poľsky, rusky a nemecky. Ťažké sústo aj na skúseného polyglota. ()

K.I.N.G.

Dokážu si představit, že existuje skupina lidí, která si takové snímky dokáže velmi dobře vychutnat. Na mě však "Deň, ktorý neumrie" působí poměrně neoriginálně a navíc jako naprosto nedůležitý snímek, ničím nevyčnívající z davu. Podobných filmů byla natočena spousta. Asi nemá smysl hodnotit tento film 3*, jsem si skoro jistý, že v budoucnu nebudu mít už nikdy chut' se na něj znovu podívat a určitě mi časem úplně vypadne z mysli. ()

Martin741

Na poli vojnovych filmov v ceskoslovenskej kynematografyji ide len o taky lahsi priemer, ktory stoji na dvoch hercoch : S. Kvietik /Boxer a Smrt/ a R. Brzobohaty /Vsichni DFobri Rodaci - osobne ho nemam rad/. Tematicky ide o SNP a boje s tym suvisiace. Reziser Martin Tapak sa teda do vojnovych filmov velmi nevyzna, na takeho Otakara Vavru a jeho trilogiu Dny Zrady - Sokolovo - Osvobozeni Prahy rozhodne nema. Ani reziser, a ani film. No ale zase, aby som len nekritizoval, parkrat sa vystrelilo a aj pancierovy vlak tu bol, takze vydalo na slusny priemer. Ovsem, nic viac. 60 % ()

Rodriguez

Očekával jsem akcí nabitý válečný epos, kde se bude válčit o stošest. Těch 90 minut je na tento snímek, až moc velké sousto, takže pokud někdy plánujete jeho shlédnutí, moc od něj neočekávejte, aby jste nebyli ve finále zklamaní jako já. Ale na druhou stranu oceňuju alespon tu snahu! 45% ()

majo25

Partyzánska dráma so všetkým, čo k tomu patrí. Velmi dobrá réžia Martina Ťapáka, ktorý si strúhol menšiu rolu sovietskeho kapitána-partyzána. Najmä bojové scény a scény s vlakom sú urobené veľmi dobre, k tomu dobrá hudba. Zaujme aj zvodná Brigita Hausnerová či komediálne predstavenie Polónyiho. Čo sa týka stvárnenia Nemcov, je to horšie. Záver, aj ked predvídatelný, je tiež dobre zvládnutý. Hodnotenie: 70% ()

farmnf

Typická Ťapákovina ze SNP. Herecké výkony slušné, šachování s obrněným vlakem bylo zajímavé. Jinak habaděj blbých dialogů, vtípků postrádajích humoru a vykreslení povstalců jako žáků z blbšuli. Možná je to pravda, já tam nebyl. Nechyběly dlouhé německé dialogy, hrdinství k neuvěření a propaganda stranická i sovětská. ()

Johnny.ARN

Silná herecká generácia vo filme, ktorého príbeh ničím neupúta. Ťapák nie je režisér pre súčasnú generáciu, jeho tvorba záberov a strih je plný inotajov a nevypovedaného. Všetko necháva na divákovi a toho po čase prestane baviť. Našťastie to má aj slušné bojové scény, keď opomenieme rotu falošných tigrov v útoku a jednu veľmi dobru scénu, keď nemci hlásia Hofflemu rozmiestnenie utočných skupín. Nemôžem ale povedať, žeby ma to bavilo. 2 z 5 ()

Autogram

Možno som už prejedený povstaleckých filmov. Tentokrát je to v základnej forme s rozdelením na dobrých a zlých a láska skazená vojnou. Nechýba akcia, trochu sileného humoru, ale inak priemer. –––– Keď môžem s tebou líhať, môžem aj bojovať. ()

drackula

V tomto filme bolo evidentne cítiť dobu v ktorej vznikal. Cnostný partizáni proti nemilosrdným Nemcom, ktorí padali po stovkách. Na moje prekvapenie mi tam tento moment výraznejšie nevadil, keďže ho bolo vcelku s mierou. Jasný Ťapákov rukopis sa tu ukázal najmä v krásnych záberoch prírody a v neutíchajúcich ľudových motívoch. Na naše pomery kvalitne natočená vojnová dráma zo skvelým hereckým obsadením. Škoda len obrneného vlaku, ktorý mohol byť využitý o niečo viac. 70% Vlak zvaný film - Lumiere ()

klúčik

SNP a Martin Ťapák. Od folklóru sa pustil do partizánov. Film je to celkom dobrý - dobrodružný, ale vychádza z pravdivého príbehu. 75%. ()

janesX

Asi najakčnejší slovenský vojnový film, možno aj česko - slovenský. Vlastne vďaka tomu pridávam štvrtú hviezdu. Akcia je ale tak rozhádzaná, akoby nemala hlavu ani pätu - je jedno či tú, alebo tamtú bojovú pasáž by Ťapák umiestnil tam, alebo hentam, dostredu či nakoniec. Ďalší problém - opäť v našom filme - je prehrávanie tých najmenších postáv ("jóój Ďurkó, neróóób"). Tí herci, čo dostali tieto malé úlohy,  potrebovali sa takto zviditelniť? A že to režisérovi vôbec neprekážalo, no asi sa za komunistov muselo s takýmto pátosom točiť a to teda  nadčasové určite nebolo. ()

Všežrout

"Kein Bandit! Partisan!" Kdyby si Brzobohatý oholil ty slušivé sedmdesátkové kotlety a zvolil vhodnější rukávovou pásku než-li "Princ Eugen" (ač tato divize bojovala proti partyzánům, nebylo to na Slovensku, ale na Balkáně), bolo by to eště razej veselšie pozeranie ;) ()