2WW prošla celou Evropou a zanechala všude jen bídu, smutek, žal a smrt. Náš příběh sleduje jednotku slovenských vojáků, kteří musí poslouchat rozkazy jiných národnostních menšin. Jenže začínají být nespokojeni a s blížícím se koncem války vezmou věc do vlastních rukou.... 70% *** Skutečná stopáž: 1.díl - 77 minut, 2.díl - 71 minut.(4.1.2015)

• gudaulin

Velmi rozpačitý pokus vyrovnat se s existencí Slovenského štátu. Lettrich nikdy nepatřil ke špičce slovenských tvůrců, ale tady si i v rámci své filmografie vybral slabší chvilku. Rušivě na mě působí kde co, od hereckých výkonů, kdy selhávají i taková esa jako Kvietik nebo Kroner, přes atmosféru rozkladu režimu (to, co mi Lettrich popisuje, bych bez problémů skousl v létě 1944, nikoliv o dva roky dříve), po jednotlivé postavy a jejich dialogy. Navíc je zjevné, s jak nízkým rozpočtem musel pracovat. Za pět padesát se zkrátka válečný a historický film dělat nedá. Tomu a stáří filmu přičítám i horší technickou kvalitu, měl jsem problémy se zvukem a jen s obtížemi jsem dešifroval některé pasáže. Celkový dojem: 40 %.(29.8.2019)

• nascendi

Veľké sklamanie. Dielo Rudolfa Jašíka nepoznám a tak nedokážem odhadnúť, či za môj negatívny dojem môže už on alebo Andrej Lettrich. Rovnako nedokážem pomenovať, čo ma malo na tomto televíznom filme zaujať. Pripadal mi amatérsky ešte aj na slovenské pomery. Prekvapili ma dokonca aj výkony známych hercov, veď Jozefa Kronera som ešte tak mizerne hrať nevidel. Škoda písať.(13.6.2011)

Psychologické válečné drámo v kvalitě nejvyšší. Zdecimovaná morálka slovenských vojáků sloužící Wehrmachtu, zmar, šílená mysl na frontě i doma, těžce pokřivené charaktery křesťanských obchodníků otáčející se dle aktuálního vývoje, ale i trocha té zrudlé nutnosti, což byl, společně s lehce ukvapeným závěrem, jeden z důvodů mého hodnocení. Celkově se ovšem jedná o velmi ojedinělou sondu do temného období Slovenského štátu s excelentním herectvím (jak bývá pod Tatrami zvykem), vynikajícími dialogy i monology a nadprůměrnou režií.(26.9.2016)

"Myslíš, že medzi Nemcami a nami nie je žiadny rozdiel?..." Tesne po týchto slovách to dokazuje rakúsky vojak z Viedne v službách wehrmachtu v rozhovore s Kvietikom. Tento dvojdielny film je veľmi ojedinelý počin, pretože filmov na tému - Slováci s Nemcami na ruskom fronte mnoho nemáme. Niečo vyplní Prerušená pieseň a úvod v Bielikovej dráme Kapitán Dabač. O iných zatiaľ neviem. Obsadenie Kvietika beriem všetkými desiatimi, tieto úlohy mu sedia. Napokon on je skvelý vo všetkom. Výbuch smiechu som spustil pri jeho hláške: "Čo má čo Hitler rozhodovať o samostatnosti Slovenska. Je to homosexuál a idiot!..." Na veľké akčné scény peniaze neboli, film je komornejšie ladený a zamýšľa sa skôr nad uvažovaním a situáciou slovenských vojakov. Priestor dostáva i alkohol a s ním je spojená postava dôstojníka Kristeka, ktorého hrá I. Mistrík. ten spitá jak divá sviňa vrazí do nemeckého dôstojníka o on spustí: "Človeče vy ste dôstojník?, vyzeráte ako bandita..." Ja takéto hlášky môžem počúvať deň a noc. Súhlasím s užívateľom nascendim, že J. Króner tak slaboduchú postavu snáď nikdy nehral. Pri tej dĺžke sa samozrejme nájdu i hluché miesta, ale celkovo spokojnosť. 80%.(5.10.2013)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu z roku 1960 Rudolfa Jašíka, který však zemřel před dokončením třetí části románu. (Terva)