Mŕtvi nespievajú (TV film)

Drama / Válečný

Československo, 1965, 77+71 min

• nascendi

Veľké sklamanie. Dielo Rudolfa Jašíka nepoznám a tak nedokážem odhadnúť, či za môj negatívny dojem môže už on alebo Andrej Lettrich. Rovnako nedokážem pomenovať, čo ma malo na tomto televíznom filme zaujať. Pripadal mi amatérsky ešte aj na slovenské pomery. Prekvapili ma dokonca aj výkony známych hercov, veď Jozefa Kronera som ešte tak mizerne hrať nevidel. Škoda písať.(13.6.2011)

"Myslíš, že medzi Nemcami a nami nie je žiadny rozdiel?..." Tesne po týchto slovách to dokazuje rakúsky vojak z Viedne v službách wehrmachtu v rozhovore s Kvietikom. Tento dvojdielny film je veľmi ojedinelý počin, pretože filmov na tému - Slováci s Nemcami na ruskom fronte mnoho nemáme. Niečo vyplní Prerušená pieseň a úvod v Bielikovej dráme Kapitán Dabač. O iných zatiaľ neviem. Obsadenie Kvietika beriem všetkými desiatimi, tieto úlohy mu sedia. Napokon on je skvelý vo všetkom. Výbuch smiechu som spustil pri jeho hláške: "Čo má čo Hitler rozhodovať o samostatnosti Slovenska. Je to homosexuál a idiot!..." Na veľké akčné scény peniaze neboli, film je komornejšie ladený a zamýšľa sa skôr nad uvažovaním a situáciou slovenských vojakov. Priestor dostáva i alkohol a s ním je spojená postava dôstojníka Kristeka, ktorého hrá I. Mistrík. ten spitá jak divá sviňa vrazí do nemeckého dôstojníka o on spustí: "Človeče vy ste dôstojník?, vyzeráte ako bandita..." Ja takéto hlášky môžem počúvať deň a noc. Súhlasím s užívateľom nascendim, že J. Króner tak slaboduchú postavu snáď nikdy nehral. Pri tej dĺžke sa samozrejme nájdu i hluché miesta, ale celkovo spokojnosť. 80%.(5.10.2013)

Zamýšľaná trilógia spisovateľa Rudolfa Jašíka ukončila jeho smrť, aj tak vzniklo vynikajúce dielo z vojnového Slovenského štátu. Režisér Andrej Lettrich so scenáristom Ľudovítom Filanom ponechali vo filme duch románu. Zobrazuje vnútorné pocity zainteresovaných, ktorí postupne precitajú a stavajú sa na odpor fašizmu.(15.12.2009)

Typická vojnová dráma zo 60. rokov, aj keď netypická svojím zasadením približne na začiatok vojny, kde sme ešte ako "hrdí" spojenci nacistov kráčali vpred za západné zajtrajšky naprieč nekonečným pláňam Sovietskeho sväzu. Odvíjajú sa tu dve línie príbehu: jedna na východnom fronte, druhá vo vtedajšom bežnom mestečku medzi jeho obyvateľmi, ktoré sa v závere stretnú. Priznám sa, viac sa mi páčila tá druhá línia. A z pomedzi hercov Chudík, ktorý zahral postavu kresťana bez chrbtovej kosti bravúrne. Neviem, či je to zásluhou námetu, ale celkovo som čakal trošku viac, napr. v prvej línii príbehu viac vygradované scény.(24.10.2015)

Slováci na strane fašistov, niektorí jasne, niektorí váhajúci, takto ich vo filme často nevidno. Dva príbehy, jeden na fronte, jeden doma, na oboch sú zaujímavejšie momenty, aj tie slabšie. Na fronte vyniká Kvietik a doma v opačnom smere exceluje Chudík. Ten jeho arizátor, to bol špeciálny prípad. No aj tak by bolo lepšie oba filmy vtesnať do jedného stominútového a bolo by to skvelé. –––– Vrátim sa domov. Vrátim, ako fašírka, pekne zabalený v konzerve a na tej piksli moje meno. Aby sme sa náhodou nepomiešali.(5.9.2018)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu z roku 1960 Rudolfa Jašíka, který však zemřel před dokončením třetí části románu. (Terva)