Útok na věžák

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Komedie / Akční / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie / Francie, 2011, 88 min

Tenhle film jsem už nějaký pátek sledoval, protože Britská hororová komedie s monstrama mi nemohla prostě uniknout. A i když jsem jí viděl asi před 2 měsíci, dávno po premiéře byl jsem nadmíru spokojen, humor tu nějak moc neobtěžuje a ani si ho snad kromě naivity celého filmu moc nevšímal. Každopádně AtB je parádní překvapení a filmová jízda od začátku do konce, ani minutu jsem se nenudil, a i když mi postavy byly ze začátku silně nesympatický tak jsem si postupem času k nim našel cestu. Ale k čemu jsem si našel cestu lehce byly monstra, ty byly dost parádní a jejich svítí zuby neměly chybu. AtB je jednoduchá oddychovka kterou jsem jenom znova potvrdil že Britové(a hlavně ti co mají co dočinění s Shaun of the dead) prostě umí.(9.1.2012)

Na letošním MFFKV velmi vítané osvěžení, a to nejen žánrovým půdorysem a humorem, ale i kvalitou. Ovšem i mimo kontext ztrápených a utrmácených festivalovek je "Attack the Block" skvělý počin pohybující se na hraně žánrové travestie, lokálního ozvláštnění schémat a svižné akční komedie o mimozemské invazi. Koncept přesazení potencionálně spektakulárního a bombastického fantastického příběhu z prostředí iluzorního komiksově idealizovaného světa do (hyper)realistického předměstí může připomenout geniální britský seriál "Misfits", ale Cornishův debut na rozdíl od seriálu nestaví na postavách, nýbrž na prostředí a schématech. Schémata zde nejsou intenzifikována či absurdizována jako v jiných žánrových variacích, ale podobně jako např. v geniálním "Somrákovi s brokárnou" jsou ohlodána na naprostý naivní základ, což ale tentokrát skvěle vystihuje postoje předměstské "problémové" mládeže, která se pozérsky stylizuje právě podle primitivních (prazákladních) obrazů genderové maskulinity a feminity v popkultuře. Z kontrastu mezi dětinskostí a schematickou siláckostí nezletilých hrdinů vyvstává většina zdejšího humoru i žánrové reflexe, která nenásilně ukazuje směšnost schémat i stylizace podle nich. Současně je sympatické, že film zůstává věrný svému prostředí i stylem, když účelně mísí dynamičnost formy s laciností produkce. Navíc lze říct, že "Attack ther Block" je záslužné dílo, protože má potenciál přilákat jak diváky z vyšších sociálních tříd i mládež, která byla předobrazem zdejších hrdinů, a zatímco první skupině může pomoci nahlédnout podstatu fungování předměstských komunit, tak pro ty druhé může být nevtíravým pozitivním vzorem - taková britská předměstská verze blaxploitation.(6.7.2011)

Určitě lepší než Skyline anebo Světová invaze. Útok na věžák mě trošku připomněl atmosféru Critters. Jenže ty jsem poprvé viděl když mi bylo 12, kdežto při Attack the Block je ze mě dospělý jedinec. S kolonkou komedie bych rozhodně šetřil, nezasmál jsem se ani jednou. Nebylo prostě čemu. Monstra vypadaly šlušně, hlavní hrdinové přes počáteční rozpaky ve mě vzbudili sympatie. Takže abych to shrnul. I za malé peníze se dá pořídit docela slušný ranec podívané. Nick Frost o ničem, takže jestli na tohle někdo chce kouknout jen kvůli němu, ať tak nečiní. 52%(20.10.2011)

Úžasné hlášky ("Toto nie sú kurva pokémoni..."), skvelé postavy. SÚMRAK MŔTVYCH dostal solídneho bračeka v podobe tejto invázie. Dokonca aj akčné scény, resp. prírpavy na akciu sú skvelé a klišé hlášky ("Ja som to začal, ja to skončím.") sú v tomto prevedený znesiteľné, navyše to má na pozadí zaujímavú tému detských gangov... Dúfam, že z toho raz bude klasika...(1.1.2012)

// Production Companies: StudioCanal // Tak takto vtipné a vulgárne hlášky ako sú práve v Attack the Block som už veľmi dávno nepočul. Banda faganov killujúca gorilopsov z vesmíru ktorý chcú pretiahnuť samičku svojho druhu je nápad naozaj kreatívny, no ale že by ma to špeciálne zaujalo tak to ani nie.(7.9.2011)