Útok na věžák

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Komedie / Akční / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie / Francie, 2011, 88 min

Sympatická žánrovka s několika velmi vtipnými momenty a přesvědčivým sociálním přesahem. Samozřejmě, festivalové publikum znuděné artovkami se bude domnívat, že jde o nějaký významnější počin v rámci hororových sci-fi komedií... takhle to ale chodí každý rok a je to jen klasický festivalový hype okolo oddychovek a od lidí, co přes rok buď málo čučí na popcornovky, nebo ve Varech přes den příliš pijí a spokojí se s jakoukoliv troškou zábavy.(6.7.2011)

Takový District 9 v britském podání, kde hlavními hrdinové jsou děti z gheta, jenž nečeká žádná budoucnost. Oproti jiným režijním debutům, kde se snaží zaujmout Hollywood a otevřít si bránu do filmových studií, si tento film na nic nehraje. Sci-fi s humorným nádechem a neokoukanými herci jsou skvělým filmem na sobotní večer.(17.12.2011)

První místo v TOP 10, je-li vám dvanáct. Což je trochu paradox, protože film je kupodivu v mnoha ohledech poměrně dospělý (kolik znáte filmů, ve kterých se osmiletí kluci ohánějí pí*ami?). Je až s podivem, jak kvalitní akce se dá pořídit za málo peněz, a jak to všechno parádně šlape neznámému režisérovi. Digitální monstra by mohla z fleku soupeřit s ILM nebo WETOU... Vážně, nečekal jsem, že mě to až TAK pobaví. Desetkrát lepší než Battle: Los Angeles a Skyline dohromady.(18.9.2011)

Filmy pro mladé (ale v podstatě s výpovědní hodnotou o mladých) se přiostřují. Už i filmaři si všímají negativního fenoménu generace Y (tedy generace nepřizpůsobivých - anglicky ,,misfits"). Podobně jako britský (ovšem o třídu až dvě lepší) seriálový bratříček Misfits kombinuje i Útok na věžák typicky britské sociální drama s žánrem sci-fi (potažmo se subžánrem o superhrdinech a v tomto případě o invazi mimozemšťanů). Jenže nějakou hodnotu má jen ona první složka, neboť tenhle predátor pro teenagery by bez ní byl jen nudné a klišovité nízkorozpočtové béčko. Sociální přesah ale varuje - tahle generace nás jednou sežere...(16.9.2011)

Na Attack the block sa budú pozerať o pár desiatok rokov diváci ako my dnes na niektoré béčka zo 70. a 80. rokov, pri ktorých neveríme vlastným očiam. S tým rozdielom, že tu je tá nadsázka zrejmá. Ale možno bola aj v minulosti. Pre mňa je sci-fi asi najlepší žáner pre vyjadrenie rôznych rasových, xenofóbnych a neviem akých myšlienok, proste tam drbnete mimozemšťanov a trochu sa s tým pohráte. Presne to urobil Cornish, ale na môj vkus mal byť viac vtipnejší. Prečo by mal niekto vlastne nejakému územiu šéfovať? Opýtam sa v Petržalke.(18.9.2015)

• - Film sa natáčal v chronologickom poradí. (HelenOfTroy)

• - Režisér Joe Cornish sa rozhodol zasadiť dej do dištriktu South London, kde sám vyrastal. (HelenOfTroy)

• - Franz Drameh bol pôvodne zvažovaný do úlohy Mosesa. Nakoniec ju však dostal John Beyonga a Franza obsadili do role Dennisa. (HelenOfTroy)