Prípad pre obhajcu

Psychologický / Drama

Československo, 1964, 92 min

"Ľuďom treba vrátiť dôveru v naše súdnictvo..."Táto veta, ktorá zaznie vo filme nechtiac pobaví, pretože toto naše "slávne" súdnictvo sa bohužiaľ nezmenilo dodnes. Snažím sa nevynechať žiaden film M. Hollého, ktorý STV odvysiela, pretože doteraz som mal šťastie iba na jeho výborné filmy. Táto krimi síce ponúka zaujímavý príbeh i obraz doby v ktorej vznikol, no nedokázal ma výraznejšie zaujať. Silné herecké obsadenie stojí určite za pozornosť, ale napriek snahe ani oni nedokázali film predať. 60%.(29.3.2013)

Ok..v globále by si tento film toľko hviezdičiek nezaslúžil, čo si budeme rozprávať:)...ale v rámci slovenskej kinematografie vysoký nadpriemer:) Príjemné prekvapenia, nezvyklé v slovenských filmoch, aj keď bystrejší divák ich odhalí o trošku skôr...a taktiež osviežujúce hollywoodske klišé...dobre v hollywoodskych filmoch je to otrepané, ale v slovenskom vskutku osviežujúce:)...príjemná oddychovka so skvelým Kvietikom (čistý slovenský Horácio, ešte keď si nasadil slnečné okuliare, len namiesto hummera má motorku...no predsa len sme na Slovensku:D)(3.6.2011)

Pekná vzťahovka, v ktorej sa viac treba zamerať na postavy a herecké výkony ako na príbeh. Tým, že v hlavných rolách sú legendy Kvietik a hlavne Machata, o pocit z dobrého filmu je postarané. Príbeh z justičného prostredia je vcelku fajn, avšak má určite jednu medzeru v rozprávaní, resp. správaní sa otca cirkusantského klanu. Scenár je veľmi dobrý, dobre znejúce nesilené dialógy ma potešili. Čo dodať, snáď len, že veta "Ľuďom treba vrátiť dôveru v naše súdnictvo" znela už vtedy nadčasovo. Na tú dobu je z filmu cítiť nesmierne uvoľnenie, badateľný odmäk v socializme.(27.1.2018)

Slovenská kinematografia je v dnešnej dobe už len spomienkou na časy minulé a hviezdy ako Paľo Bielik, Michal Dočolomanský, duo Lasica-Satinský či taká Milka Zimková a mnohí ďalší. A obsadenie treba pochváliť aj tu. Všetci herci bez výnimky stvárnili svoje postavy vierohodne a dodali im hĺbku, potrebnú pre skutočný psychologický film. Námet nie je možno stopercentne obohraný, ale v tomto spracovaní sa naň dá pozerať z rozličných uhlov pre utvorenie kompletného pohľadu na film. Toto je hlavne film o tom, kto vlastne klame a kto hovorí pravdu. Týka sa to nielen svedkov na súde či obžalovaného, ale aj vyšetrovateľov, verejnej bezpečnosti, ale aj samotného úradu prokurátora, ktorým otriasajú justičné omyly, odhalené po zmene režimu a personálne zmeny, ktoré vyvolávajú. Výborný slovenský film režiséra Martina Hollého mladšieho nás nechá nahliadnuť do praktík súdnictva a polície, pričom nezabúda, že ústredným motívom je samotný prípad znásilnenia a vraždy mladého dievčaťa, z ktorého je obvinený neplnoletý syn cirkusanta.(11.3.2013)

Štefan Kvietik v sympatické roli advokáta, který ve snaze osvobodit patnáctiletého kluka odsouzeného za vraždu, bojuje svůj "první velký případ. "Nevím zda jsem všechno prohrál nebo i nad něčím zvítězil" říká advokát v samotném závěru filmu. Kladu si otázku, zda v tomto případě neprohrál především sám režisér Martin Hollý, když se mu nepodařilo natočit film, který by neměl tak pomalé tempo a tudíž tolik nenudil. Většina postav (s výjimkou té Kvietikovy) je zde dost nevýrazných. Naopak hudba plná "vypalovaček" tehdejší populární hudby je výrazná až moc. Co se mi vcelku líbilo bylo zdokumentování soudnictví v tehdejším Československu. Věta, "luďom treba vrátiť dôveru v naše súdnictvo...", je přitom, zdá se, stále aktuální.(4.1.2018)

• - Film síce nezakázali, ale vtedajšia moc povolila premiéru v kine, ktoré sa práve prerábalo, bolo skryté pod lešením a oznam visel iba na malom kuse papiera. Aj preto naň prišli iba štyria ľudia. (Raccoon.city)

• - Filmovanie prebiehalo v Novom Meste nad Váhom, blízkom okolí rekreačného strediska Zelená voda, v slovenskom kúpeľnom meste Piešťany a v českom Znojme. (dyfur)