La traviata (divadelní záznam)

• Německo

La traviata

• Německo

La traviata

Hudební / Drama / Romantický

Německo / Japonsko / Rakousko, 2005, 150 min

Brian Large

Předloha:

Alexandre Dumas mladší (kniha)

Francesco Maria Piave (divadelní hra)

Gernot Arendt

Skvělý zážitek... Mimořádné pěvecké (a také herecké) výkony, především sympatické ústřední dvojice, snad ani není třeba připomínat, ale co mne dále zaujalo, byl velice zdařilý překlad do češtiny v titulcích. Nedávno jsem byl s přáteli z USA v Národním divadle na Prodané nevěstě, která byla v titulcích přeložena do angličtiny a němčiny. Němčina ještě šla, ale angličtina byla vyloženě odfláknutá. Vím, že vždy je lepší překládat do mateřského jazyka (což je příklad této Traviaty), ale tak by si mohlo Národní někoho, kdo by udělal překlad na úrovni, najmout. Přátelé titulky ocenili i tak, ale přesto bych to tímto naší zlaté kapličce vytknul :-) Omlouvám se, že sem moje úvaha tak úplně nepatří, ale při té Traviatě mne to prostě tak napadlo.(7.10.2013)

Operní inscenace, jíž nelze vytknou naprosto nic! Úžasné obsazení, geniální hudba, silný příběh, skvělá choreografie i herecké výkony, znamenitá režie. Tohle je záležitost, která se neoposlouchá a neokouká: 98% PS: Poprvé viděno u známých v Rakousku v přímém přenosu. Kéž bychom uměli v Čechách taky tak smysluplně napumpovat obrovskou sumu peněz do kultury a ještě to vysílali na veřejnoprávní televizi tak, že to v premiéře bez dechu shlédne nějaký ten milion tuzemských diváků, i když jinak operu normálně nesledují, nemluvě o živých televizních přenosech do celého kulturního světa...(26.9.2012)

Osvědčená Verdiho klasika obsazená skvělými hlasy s hereckými schopnostmi (byť samozřejmě operními;)), tentokrát v naprosto strhující inscenaci ostříleného harcovníka Briana Large. Minimalistická a dokonale funkční scéna dokreslující emoce prýštící z hudby a zpěvu, výborný zážitek - a pro mě osobně i jeden z důkazů oprávněnosti existence veřejnoprávní televize. Kde jinde myslíte, že byste se k záznamu tohoto jedinečného představení dostali? Mezi OVRZem, Onurem, Adamcem, Earlem a dalšími asi ne, že. 80%, byť u záznamů divadelních představení jde hlavně o střih a práci s kamerou, ostatní aspekty už nejsou věcí filmovou, a tudíž z hlediska hodnocení ne úplně férovou;) Pod zorným úhlem kulturního počinu a diváckého prožitku obecně je to určitě devadesátka.(5.3.2011)

Inscenace superlativů. Jedna z vůbec nejepších za posledních několik let. Opravdu tvůrčí a do posledního detailu propracovaný moderní výklad této opery. Velmi sugestivní, působivé a neokázalé. Výborná práce se sborem. O profesionalitě všech zúčastněných vlastně ani není třeba mluvit - mluví sama za sebe. Netrebko a Villazón je operní pár snů, oba skvěle zpívají, dobře vypadají a velmi dobře hrají.(4.3.2011)

Dodnes vzpomínám na televizní přenos tohoto skvostu jako na zjevení. Nepochybuji o tom, že lepší operu jsem zatím v televizi neviděl.(7.9.2012)