Sedem svedkov (TV film)

Československo, 1967, 57 min

Peter Solan

Předloha:

Peter Karvaš (kniha)

Peter Karvaš (původní scénář)

Vincent Rosinec

Zaujímavé, že tento tv film netrpí až amatérskou televíznosťou neskorších štúdiových inscenácií. Holt "zlatá šedesátá" sa prejavili aj na tomto poli. Ukážka, podobne ako pri 12 angry men, že bez flashbackov je to napínavejšie a uzavretejšie. Mňa tento Solanov film bavil rovnako, ako Rašomon a v trochu nevyrovnanej Solanovej tvorbe patrí bezpochyby k najlepším.(6.1.2016)

Pôvodný československý televízny film od režiséra P. Solana a so scenárom od P. Karvaša a kvalitne herecké obsadenie. Človek si asi viac ani nemôže dopriať, keď chce vidieť výborný film. Komorný príbeh o tom akí sú ľudia v hraničnej situácii. Dvaja vyšetrovatelia vypočúvajú 7 (6 mužov a 1 žena ) svedkov, ktorí boli v čase pri zločine a urobili to čo urobili. Nechcem tu spoilovať, možno ho budete chcieť vidieť.(29.7.2008)

Sedm svědků jsem znala z rozhlasové nahrávky s vynikajícím Rudolfem Hrušínským a Rudolfem Jelínkem , která mě rozhodně oslovila a je u mne o jednu * lepší. Věděla jsem tedy do čeho jdu, přesto a nebo právě proto jsem byla opět zasažena vystupováním a hlavně morálkou všech svědků. Ovšem nejde jen o jejich smýšlení, mladý detektiv, který je po celou dobu tolik zhnusen přístupem zúčastněných a nemůže pochopit jejich lhostejnost se nakonec k jediné osobě, která nebyla lhostejná a snažila se pomoct, vyjádří opovržlivě. Čímž vlastně degraduje slušnost.(7.3.2018)

Možná jsem měl trochu problém ztotožnit se s přidrzlým vystupováním svědků vůči autoritám socialistické kriminalistiky, ale jinak jsem Sedem svedkov zkonzumoval zcela bez výhrad. Od první vteřiny famózní kamera, na relativně malém časovém prostoru bravurní kresba devíti psychologických portrétů a super pointa k zamyšlení.(24.1.2015)

Pozoruhodná a drsná psychologická sonda do spletité pavučiny výslechu skupiny osobnostně narušených svědků brutální vraždy mladé dívky. Příběh dvou rozdílných postav vyšetřovatelů, jež čelí nejen aroganci, cynizmu a zbabělé lhostejnosti, ale také sobě navzájem. Dokonalá podívaná, z které se místy zvedá žaludek.(8.12.2013)