Měla žlutou stužku

She Wore a Yellow Ribbon

Mala žltú stužku

Western / Drama

USA, 1949, 103 min

Rozpočet $1,6miliónaTržby USA $5,400,000Tržby Celosvetovo $-║ Základná dejová línia je svižná, vďaka sympatickým postavám, prípadne aj ich mini škriepkám, len škoda že dej naberie takú pestrejšiu a zábavnejšiu formu(bitka v bare moc pobavila) až ku koncu ale ako slušný priemer to obstojí, Johna Wayne som skoro nespoznal v úlohe kapitána pomýšľajúceho na vojenský dôchodok. /65%/(19.4.2009)

Po zdlouhavé úvodní části, kde se toho příliš neděje a sledujeme pouze kavalerii jedoucí v prérii, přichází záživnější část, kde se již střílí a jde o život, což je důvod k udělení 3*. John Wayne klasicky výborný, role vojáků i kovbojů mu dokonale svědčí, tudíž díky němu stojí tento počin za zhlédnutí.(26.7.2014)

Podľa hodnotení je zjavné, že minimálne 2 skupiny hodnotiacich film nepochopili a je to len ich škoda. Prvá vraví o oddychovke, v ktorej nič iné nenájdete a držte sa nenáročnej, priamočiarej línii výkladu. Druhá zase zdôrazňuje pre-patriotizovanú schému, poprípade nespravodlivosti páchanej na istej skupine pôvodného obyvateľstva (indiáni). To v klbku konzervatívnejšieho výkladu tradičnej westernovej kostry vraj prihrieva do ohňa spomínanej neobjektívnosti. A ja sa pýtam, nedokazuje to svojim spôsobom skôr reálny stav divokého západu a jeho účastníkov? Nie je snáď (paranoický) kapitán posledný deň pred dôchodkom obzvlášť premotivovaný chladnokrvne zabíjať "nevinných" a popritom masírovať svoje "víťazné" ego, aby mohol v kľude odísť? Nie je to fantastická štúdia psychologickej entity jednotlivca disponujúci mocou a dravca podieľajúceho sa na náčrtoch neviditeľnej mapy zajtrajška?! Wayneove postavy priamoúmerne stemnievajú rokmi a prehlbujú svoje charakterové portfólio. Sú nepríjemnejšie, skrývajú v sebe určitú frustráciu a Ford je mu v tomto vývoji viac než len opornou rukou. Ak by niečo takéto natočil hocikto iný, myslím si, že nikdy by to neoplývalo takým neopísateľným kúzlom. I napriek kontroverznosti témy. Titulný song She wore a yellow ribbon je navyše jedným z najlepších, aké v žánri poznám! Fakt, výborne zostrihané i tie emotívnejšie, sentimentálnejšie scény. Hlboko vás to ponorí do zmýšľania členov kavalérie, čo samozrejme neznamená, že ich pohľad je správny :).(26.5.2014)

Oslavná óda na údajně slavnou éru americké historie, odehrávající se pár dní po Little Big Hornu. Barevné až až, pěkné scenérie (zřejmě) Utahu se mísí s ateliérovostí některých záběrů (za všechny - hřbitov). Valčíkový nádech a vojenské oficiality zcela zastiňují i tak nevýrazný příběh. Chytlavá ústřední melodie.(23.8.2015)

Najprv cválali doľava, potom doprava, potom dopredu a dozadu a aj hore kopcom a zase do údolia. Do toho sa 40-ročný Wayne tváril ako niekto, kto už je "too old for this shit". Napokon sa strhla jedna vtipná krčmová bitka, z ktorej neskôr Hill a Spencer žili 20 rokov a zrazu bol koniec. Oproti vrstevnatému Fort Apache pomerne slabotka...(10.4.2017)